Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :(((( [vyřešeno]  (Přečteno 6861 krát)

Softimager22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Nastavenie siete, PROSIM POMOC :(((( [vyřešeno]
« kdy: 21 Listopadu 2009, 19:31:06 »
Dobry den,,,

Som zaciatocnik v Ubuntu, teda celkovo v Linuxe... A zaskocilo ma, ze neviem nastavit ani taku jednoduchu vec ako je Sietove pripojene... Prehladal som asi 10 diskusnych for, ale stale sa mi nepodarilo moj problem vyriesit... Preto prosim Vas o pomoc:

Moja situacia je taka, ze v bytovke mame 1 hlavny server, na ktory sa vsetci pripajame pomocou lan.

Tu su moje sietove udaje z windowsu:

Moja IP adresa: 192.168.1.XXX
Maska podsiete: 255.255.255.0
predvolena brana: 192.168.1.2XX
Dns1: 213.215.80.X

!!! dalej:

je potrebne nastavit mac adresu na 00096BE0D9XX
nazov pracovnej skupiny na PRIVAT.
A nazov mojho pocitaca na moje priezvisko.

Velmi pekne vam dakujem za pomoc, Ak je mozne, prosim napiste mi to tak, aby som to pochopil...

PS: Myslel som si, ze prechod na linux bude jednoduchy, bohuzial opak je pravdou... necakal som, ze aj na taku jednoduchu vec, ako nastavenie siete, je potrebne pouzit konzolu...
« Poslední změna: 22 Listopadu 2009, 19:36:57 od kiklhorn »

wam]Spider007

  • Host
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #1 kdy: 21 Listopadu 2009, 19:49:18 »
tieto informacie nemam z hlavy. osobne tiez plno veci neovladam, kedze viem, ze sa daju lahko vygooglit

MAC adressa:
subor /etc/network/interfaces
vloz tam riadok
Kód: [Vybrat]
hwaddress ether 00:09:6B:E0:D9:XXnasledne restartni prikazom
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/networking restart siet

nazov pracovnej skupiny:
subor /etc/samba/smb.conf
v casti global settings je nastavenie
Kód: [Vybrat]
# Change this to the workgroup/NT-domain name your Samba server will part of
   workgroup = WORKGROUP

nazov PC:
staci upravit subor /etc/hostname


// vsetky subory je potrebne upravovat s pravami roota

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2009, 22:49:44 »
Citace: Jak se spravne ptat         http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,5279.0.html
6. Nazývejte témata výstižně, ulehčíte tím vyhledávání a dotazu s dobrým názvem si všimne více lidí. Striktně se vyhněte názvům typu: "Pls help, začátečník, lama, poraďte prosím, dotaz ..." Předmět nepište velkými písmeny a nepoužívejte vykřičníky ani jiné znaky (smajlíky, hvězdičky atd.), otazník stačí jeden.
Prosim precist!!!!!   : ((((((((((
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #3 kdy: 22 Listopadu 2009, 08:24:44 »
Tie zakladne veci nejdu cez network managera?(nm applet)
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Softimager22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #4 kdy: 22 Listopadu 2009, 10:19:26 »
dakujem za odpovede, bohuzial .... uz celkovo 3 dni nastavujem pripojenie do internetu v Ubuntu, co mam vo windowse za 2 minuty..... No nevadi.... :)

Stale studujem manualy atd,, ale proste potrebujem surne ako prve nastavit pripojenie k internetu...


Spider007 :


na vsetky prikazy mi napisalo Permission denied..

root@ubuntu:~# /etc/samba/smb.conf
bash: /etc/samba/smb.conf: Permission denied
root@ubuntu:~# /etc/hostname
bash: /etc/hostname: Permission denied

PS: nastavenie cez network manager nefunguje... Napr. pridam nove pripojenie s nazvom XXXX, zadam udaje atd... V network manageru mam teda auto eth0 a XXXX. Ale v hornej liste v pripojeniach Wired connections mam iba auto ethernet.... a nie XXXX.

wam]Spider007

  • Host
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #5 kdy: 22 Listopadu 2009, 10:38:29 »
root@ubuntu:~# /etc/samba/smb.conf
bash: /etc/samba/smb.conf: Permission denied
root@ubuntu:~# /etc/hostname
bash: /etc/hostname: Permission denied

a co tak
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/samba/smb.conf

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #6 kdy: 22 Listopadu 2009, 12:32:40 »
A upravit to auto eth0 si neskusal?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Softimager22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :((((
« Odpověď #7 kdy: 22 Listopadu 2009, 19:20:08 »
:))), dakujem vsetkym za pomoc.. Nakoniec po neustalom googlovani som moj problem vyriesil... Uz mi net funguje... Stravil som sice dalsie 2 hodiny instalaciou flash playeru, no ale vpohode :))..


TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :(((( [vyřešeno]
« Odpověď #8 kdy: 22 Listopadu 2009, 19:54:43 »
Neviem sice co si robil pri instalacii flash 2 hod. ale stava sa.
Flash
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install flashplugin-nonfreehttp://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9%20form%C3%A1ty/Flash

Kodeky aj s flash-om
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extrashttp://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9%20form%C3%A1ty?highlight=%28restricted%29#P.2BAVk-id.2BAOE-n.2BAO0_podpory_vyhrazen.2BAP0-m_form.2BAOE-t.2BAW8-m

Samozrejme tieto baliky sa daju instalovat aj cez system-sprava-synaptic spravca balikov a to bez pouzitia terminalu.

Samozrejme po cistej instalacii treba obnovit zoznam balickov v systeme system-sprava-zdroje softveru.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20zdroj%C5%AF#A.2BANo-prava_seznamu_zdroj.2BAW8-

Snad to pomoze inym tapajucim.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2009, 19:58:46 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Softimager22

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :(((( [vyřešeno]
« Odpověď #9 kdy: 22 Listopadu 2009, 20:26:22 »
Neviem sice co si robil pri instalacii flash 2 hod. ale stava sa.
Flash
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install flashplugin-nonfreehttp://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9%20form%C3%A1ty/Flash

Kodeky aj s flash-om
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extrashttp://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9%20form%C3%A1ty?highlight=%28restricted%29#P.2BAVk-id.2BAOE-n.2BAO0_podpory_vyhrazen.2BAP0-m_form.2BAOE-t.2BAW8-m

Samozrejme tieto baliky sa daju instalovat aj cez system-sprava-synaptic spravca balikov a to bez pouzitia terminalu.

Samozrejme po cistej instalacii treba obnovit zoznam balickov v systeme system-sprava-zdroje softveru.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20zdroj%C5%AF#A.2BANo-prava_seznamu_zdroj.2BAW8-

Snad to pomoze inym tapajucim.


Skusal som vsetko... Aj .deb balicek flashu.... na vsetko co som stiahol mi napisalo volaky Repository error... Tak potom som googloval... volaco potom sa mi updatovalo a stahovalo asi 5 minut... a od vtedy mi idu instalovat .deb balicky... Momentalne mam z toho vsetkeho velku hlavu ....

petertomasy

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 856
Re: Nastavenie siete, PROSIM POMOC :(((( [vyřešeno]
« Odpověď #10 kdy: 22 Listopadu 2009, 20:52:23 »
Linux nie je proste Windows, na to sa musí zvyknuť. Pod kapotou bije iné srdce. Filozofia je iná. Keď to pochopíš, ( aj ja som mal spociatku veľkú hlavu ) všetko bude jednoduchšie, priehladnejšie, zrozumitelnejšie. :P

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.