Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Monitor + ATI nastavit frekvenci  (Přečteno 1475 krát)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Monitor + ATI nastavit frekvenci
« kdy: 26 Listopadu 2009, 08:34:14 »
Zdar,
mam dualboot Win + Ubuntu. Ve Win mam nastaveny refresh meho CRT monitoru na 100Hz pri rozliseni 1024x768. Graficka karta ATI X850XT. V linuxu (pouzival jsem Fedoru) jsem nebyl schopen nastavit monitor na 100Hz, pouze na 85Hz, tudiz byl obraz mirne posunuty doprava. Resenim bylo nainstalovat nesvobodny ovladac od ATI a v Catalystech nastavit 100Hz.
Ted jsem presel na Ubuntu, ono je to jedno, protoze kazdopadne na novy linux uz ovladac od ATI nedostanu, tudiz nefunguji Catalysty a bez nich mam monitor pouze na 85Hz a tudiz je obraz trochu posunuty doprava. Nicmene jsem si vygeneroval xorg.conf a v nem nastavil parametr Modeline, ktery jsem vygeneroval pro svuj monitor z internetu. V prikazu Modeline mam "1024x768@100" a skutecne se monitor spustil na 100Hz, tato hodnota se objevila v nastaveni rozliseni obrazovky, nicmene je obraz uplne ustreleny doprava, takze vidim jen pul obrazovky.

Dotaz tedy je, zda i bez proprietarniho ovladace od ATI lze v linuxu nechat posunout obraz, aby byl na stredu a neuskakoval. (samozrejme, ze to lze nastavit primo na monitoru, ale vzhledem k tomu, ze se casto prepinam mezi linuxem a Windows, tak bych nedelal nic jineho nez posouval na monitoru obraz).

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Monitor + ATI nastavit frekvenci
« Odpověď #1 kdy: 28 Listopadu 2009, 11:14:30 »
Tak si odpovim sam, nejde to, proste linux (to se netyka jen Ubuntu, pac jsem drive zkousel i jina distra) nepocita s tim, ze by mel nekdo CRTecko se 100Hz. (Docela by me zajimalo, jak to bude u novych 120Hz LCD monitoru? Ty budou take asi jen pro MS Windows :-D.)
Teoreticky se da 100Hz nastavit pres modeline v xorg.conf, ale treba v mem pripade jedina pouzitelna utilitka xvidtune pise, ze ji muj hardware nepodporuje, takze pres tu to nejde a online pocitadla modeline jsou tak na dve veci, protoze kazde vypisuje neco jineho a proto take byl obraz na mem monitoru ustreleny.
Hledal jsem i nejaky srozumitelny manual k modeline, kde by vysvetlili co jednotlive parametry delaji ale nic takoveho jsem nenasel, sice nejake obecne ale hodne technicke manualy jsou, ale z nich to vycist pro neodbornika nelze. Zkusil jsem teda pokus omyl, ale je tam tech parametru moc a nechci si znicit monitor, takze to je taky bez sance.

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Monitor + ATI nastavit frekvenci
« Odpověď #2 kdy: 28 Listopadu 2009, 11:18:29 »
Jo jeste dovetek, proste pouceni, pokud chci na desktop linux nemam mit kartu od tak nesolidni spolecnosti jako je ATI. Me uz to nepomuze, ale aspon varovani pro ostatni. :-)

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Monitor + ATI nastavit frekvenci
« Odpověď #3 kdy: 28 Listopadu 2009, 11:59:25 »
Proc resis online pocitadla, kdyz je na to utilitka gtf?
Kód: [Vybrat]
gtf 1024 768 100
Citace
...proste linux (to se netyka jen Ubuntu, pac jsem drive zkousel i jina distra)
... to se tyka ovladacu. Kdyz pouzivam svobodny ovladac pro grafiku, tak mi xrandr spravne hlasi maximalni rozliseni, ale s fglrx to ukazuje nizsi, takze nemam sanci nastavit nativni rozliseni LCD monitoru.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Monitor + ATI nastavit frekvenci
« Odpověď #4 kdy: 28 Listopadu 2009, 12:48:20 »
diky moc o gtf jsem doted neslysel a hledam na webu vse okolo modeline uz 3 dny a nikde o gtf ani slovo a ani nikdo gtf neporadil. takze jeste jednou moc dik. funguje perfektne.
---
jinak u me to je naopak svobodny ovladac sam spravne rozliseni nastavit nedokaze (asi proto, ze mam CRT), zato ovladac od ATI fungoval driv perfektne. Akorat holt ATI smejdi ho na moji kartu uz nevytvorili a ten 9.3 uz na novejsim linuxu nebeha.

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: Monitor + ATI nastavit frekvenci
« Odpověď #5 kdy: 30 Listopadu 2009, 00:31:12 »
Máš pravdu, s těma šmejdama od ATI...
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.