Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zákaz spouštění programů pro uživatele  (Přečteno 1494 krát)

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Zákaz spouštění programů pro uživatele
« kdy: 26 Listopadu 2009, 11:31:03 »
Zdravím,

potřebuji poradit jak udělat to abych konkrétnímu uživateli zakázal spouštění konkrétního programu. Program který potřebuji pro uživatele zablokovat je perl. Předem Díky.
jabber: etnyx@jabbim.cz

dadam

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2009, 23:31:47 »
Jak moc zkušený uživatel? Jednoduše by to šlo tak, že dáš do /home/user/bin soubor, který budeš vlastnit ty (popřípadě root, takže by neměl jít smazat), bude se jmenovat perl a bude mít spustitelný příznak. Může to být skript, který jen něco vypíše. Potom se spustí on a ne perl. Tohle jde ale jednoduše obejít tak, že zadá absolutní cestu k perlu, tam už by mohlo pomoct jen najít binárku a přenastavit jí práva, aby přístup k souboru měli jen vlastník a skupina (ne ostatní) a toho uživatele ze skupiny vyšoupni. Možná to jde i jinak, jen nevím jak, tohle mě napadlo jen tak z fleku. No a ten uživatel by ještě neměl mít možnost pracovat jako root, to si potom může cokoliv co uděláš zas hezky vrátit.

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #2 kdy: 27 Listopadu 2009, 10:09:01 »
Zdravím, nevím sdílíme v baráku (čti paneláku) jeden pc (server) takže toho člověka ani neznám. Asi nějaký uhřík co si rád hraje a často zablokuje ten počítač celý. Tohle řešení mě taky mohlo napadnout :-D Takže by mělo stačit odebrat příznak +x z /usr/bin/perl a ještě vytvořím skupinu (řekněme) perl a do ní naházím všchny lidi kterým dovolým užívat perl + roota a změním skupinu která vlastní perl.  (díky dadam)

Tak mam ještě otázku do budoucnosti, když bude v distribučním kanálu nová verze perlu a já jej aktualizuji bude nastavení vlastníku obnoveno do původního (podle distribučního kanálu) nebo zůstane moje modifikované?
jabber: etnyx@jabbim.cz

dadam

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #3 kdy: 27 Listopadu 2009, 10:59:01 »
Příznak neodebírej!! To, že ten program nevyužíváš ty, ještě neznamená, že ten program nevyužívá v pozadí něco jiného. Může ho klidně využívat i systém k parsování konfiguračních souborů (příklad). Udělej jen to se skupinou.

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #4 kdy: 27 Listopadu 2009, 12:07:03 »
Špatně jsem se vyjádřil udělal jsem to takto chown -> root:perl; chmod -> rwxr-x--- a do skupiny perl jsem pridal uzivatele kterym důvěřuji tj můj účet :-D + root

EDIT: (originálně byla nastavena prava chown -> root:root chomd rwxr-xr-x) tak by to mělo být správně ne?
« Poslední změna: 27 Listopadu 2009, 12:10:16 od ETNyx »
jabber: etnyx@jabbim.cz

dadam

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 151
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #5 kdy: 27 Listopadu 2009, 20:30:59 »
Vypadá to dobře, nicméně bych ještě přidal všechny ostatní uživatele krom toho co to blokuje, ať to ostatním nedělá nějaké špatnosti. Mimochodem - jaký je to vlastně server?

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #6 kdy: 27 Listopadu 2009, 21:30:56 »
Nějak jsem nepochopil co přesně jsi udělal,zajímalo by mě to - můžu prosím tě výpis
Kód: [Vybrat]
ls -l /usr/bin/perl A ty příkazy co jsi provedl?
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re: Zákaz spouštění programů pro uživatele
« Odpověď #7 kdy: 28 Listopadu 2009, 01:15:44 »
dadam: jestli myslíš k čemu slouží, tak uživatele tam mají normálně účty vzdáleně se tam mohou připojovat, nahrávají si zálohy souborů a radši nechci vědět co ještě tam dělají, je tam veřejné (no soukromě veřejné) úložiště, běží tam apache, mysql, svn, git a streaming a to je asi tak všechno.

a díky za kunzultaci sem prostě potřeboval nakopnout tím správným směrem :-D

LuciusMare:
Kód: [Vybrat]
$ls -l /usr/bin/perl
rwxr-x--- 2 root perl 13440 2009-06-19 00:59 /usr/bin/perl

a udělal jsem toto:
Kód: [Vybrat]
groupadd perl
nano /etc/group # ke skupine perl jsem pridal uživatele jaké jsem potřeboval
chown root:perl /usr/bin/perl
chmod 750 /usr/bin/perl
tak snad sem na nic nezapoměl co jsem dělal a má to tak být :-)
jabber: etnyx@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.