Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ATI HD4670 - video, více monitorů  (Přečteno 2542 krát)

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
ATI HD4670 - video, více monitorů
« kdy: 01 Prosince 2009, 14:23:57 »
Ahoj!

Koupil jsem si novou grafiku, jedná se o ATI Radeon HD 4670.
Grafiku jsem vložil do počítače, odinstaloval ovladače od staré nVidie, nainstaloval ovladače k nové ATI a restartoval. Po restartu systém normálně naběhl a zdálo se, že všechno jede.

Pak jsem ale nastavoval připojení druhého monitoru. Mám dva (jeden velký na DVI a druhý menší D-SUB) vedle sebe, mám je nastavené jako rozšířenou plochu na oba monitory.
Na nVidii tohle fungovalo bez problému, stačilo v tom klikátku od nVidie nastavit, restartovat Xka a jelo to.
Na ATI to sice jede taky (nastavené klikátkem od ATI), ale odezva systému je příšerná. Kliknu na menu a trvá snad půl sekundy než se něco stane.
Když jsem vypnul efekty (mám Kubuntu 9.10 s KDE 4.3), fungovalo to pěkně. Ale já je samozřejmě vypnuté mít nechci, některé z toho se hodí.

Druhý problém je s videem. Videa přehrávám ve VLC. Když je spustím, funguje pěkně. Když je roztáhnu (maximalizuji okno), je už takové pomalejší. A když dám fullscreen, nedá se na to vůbec koukat, je strašně zpomalené.
Zkoušel jsem různé kombinace nastavení VideoOverlay, OpenGLOverlay a dalších voleb v Xorg.conf, které jsem na webu našel, ale žádného zlepšení jsem nedosáhl.

Pak ještě taková maličkost, ale taky nepříjemná - když jednou vypnu Xka a znovu je zapnu, počítač úplně zatuhne a nereaguje ani na SysRq.

xorg.conf
Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 1366 0
Screen         "amdcccle-Screen[3]-1" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option    "Xinerama" "off"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option    "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option    "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option    "DPMS" "true"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "0-CRT2"
Option    "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option    "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option    "DPMS" "true"
Option    "Position" "0 0"
Option    "Rotate" "normal"
Option    "Disable" "false"
Option    "PreferredMode" "1366x768"
Option    "TargetRefresh" "60"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "0-DFP1"
Option    "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option    "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option    "DPMS" "true"
Option    "Position" "0 0"
Option    "Rotate" "normal"
Option    "Disable" "false"
Option    "PreferredMode" "1920x1200"
Option    "TargetRefresh" "60"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
Option    "Monitor-CRT2" "0-CRT2"
Option    "Monitor-DFP1" "0-DFP1"
BusID       "PCI:3:0:0"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "amdcccle-Device[3]-1"
Driver      "fglrx"
Option    "Monitor-CRT2" "0-CRT2"
Option    "Monitor-DFP1" "0-DFP1"
BusID       "PCI:3:0:0"
Screen      1
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Virtual   3286 3286
Depth     24
# Tohle jsem zkoušel, různé kombinace těchto možností a jejich hodnot, našel jsem někde na webu:
# Option    "XAANoOffscreenPixmaps" "on" #->This one is not always needed nowadays with 9.x drivers... Try with and without it.
# Option    "TexturedVideo" "on" #->AVIVO accelerated video through 3D engine ideal for Compiz (speaking for Windowed also now from 9.1 Catalyst and on!). See Note 0...
# Option    "VideoOverlay" "off"#->Set it to "on" only if you use tvtime (perhaps you do not need to do that anymore nowadays with 9.x drivers). See Note 0...
# Option    "OpenGLOverlay" "off"#->Deprecated generally older than Acropolis that's why off. See Note 0...
# Option    "Textured2D" "on" #->Used to be experimental now works for all new cards! See Note 1...
# Option    "TexturedXrender" "on" #->Used to be experimental, doesn't WORK with 8.5-9.2 Catalyst. WORKS along with Randr1.2 feature with 9.3-9.4 Catalyst for the first time! See Note 2...
# Option    "UseFastTLS" "1" #->Enable/disable fast thread local storage. Disable this option when virtual machines or WineX fail to work properly.
# Option    "BackingStore" "on" #->Helps a bit. See Note 3... Viewport   0 0
EndSubSection
EndSection

Section "Screen"
Identifier "amdcccle-Screen[3]-1"
Device     "amdcccle-Device[3]-1"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
Option    "Composite" "Enable"
EndSection

Neví prosím někdo jak to opravit?
« Poslední změna: 01 Prosince 2009, 15:23:07 od Tomáš Pikálek »

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: ATI HD4670 - video, více monitorů
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2009, 18:14:55 »
Mám úplně tu samou grafiku, 64-bit Ubuntu 9.04, konfiguraci viz níže. Naprosto vše OK. Nedávno jsem ji instaloval, a podle tohoto návodu vygeneroval poslední aktuální driver ATI v9.11 do deb balíčků. Funguje i akcelerace videostreamů H.264 MPlayer, VLC i Totem jedou vklidu a pohodě na jakékoli zobrazení. Nepoužívám dva monitory. Xorg.conf mi vytvořila úvodní inicializace a na ten jsem ani nešahl. Testoval jsem jak dobře mají u AMD zvládnutou podporu Ubuntu. DOBŘE!! Xorg.log.0 mám bez chyb, a jedno varování tam je, prý má problém s načtením kernelu, ale to nic neznamená, jenom na něco hoši zapoměli. Jinak by 3D nefungovalo. Videa provozuji i s Compizem a nemám žádné problémy. o kterých se zmiňuje autor návodu. Žádné trhance, poskoky a blikance. Zkrátka u mne "výtečné".
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Tomáš Pikálek

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1859
    • Tomáš Pikálek
Re: ATI HD4670 - video, více monitorů
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2009, 09:30:36 »
Tak jsem vše zkusil znovu. Odstranil všechny ovladače, nahrál původní xorg.conf, propojit jen jeden monitor (přes DVI) a vypnul efekty v KDE.
Ovladače jsem nainstaloval z DEB balíků vytvořených pomocí instalátoru ze stránek ATI. Poté jsem počítač restartoval.
Video v fullscreenu bylo v pohodě, ale třeba při přesouvání oken se vše pomalu překresluje (za oknem zůstává jakýsi stín, prostě obrazy okna jak se postupně posouvalo, zmizí až za chvíli).
Jakmile v KDE zapnu efekty, na video se opět dívat nedá a překreslování je pomalé (už se neobjevují stíny, ale chvíli trvá než se mi tam to okno podaří dotáhnout nebo než se okno vykreslí).

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: ATI HD4670 - video, více monitorů
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2009, 13:17:54 »
Divné, jak jsem psal u mne vše na jedničku, ale: moje karta je SAPPHIRE HD 4670 Ultimate a pozor, nevím co přesně ta tvoje základna umí, u mne však jsem musel vypnout v BIOS "Compliance Test Pattern". Jinými slovy řečeno Disabled. Jinak Ubuntu nenaběhne, skončí na "loudování" driverů.
Ještě pro jistotu můj xorg.conf:
Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
Identifier "aticonfig Layout"
Screen 0 "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "aticonfig-Monitor[0]-0"
# Option "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
# Option "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier "aticonfig-Device[0]-0"
Driver "fglrx"
BusID "PCI:1:0:0"
# Option "VideoOverlay" "on"
# Option "OpenGLOverlay" "off"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
EndSubSection
EndSection

« Poslední změna: 05 Prosince 2009, 13:24:33 od GlidingFLY »
» Linux Mint on mini-ITX boards «

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.