Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přechod Mandriva -> Ubuntu  (Přečteno 1696 krát)

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Přechod Mandriva -> Ubuntu
« kdy: 03 Prosince 2009, 17:24:49 »
V současné chvíli používám Mandrivu 2010, ale uvažuji o přechodu na Kubuntu, protože se mi v Mandrivě nedaří nainstalovat proprietární ovládače pro svou grafiku NVidia GeForce 4 MX a dozvěděl jsem se, že v případě Kubuntu by neměl být problém a některým uživatelům tato grafika funguje zcela v pořádku.

Rád bych se ale zeptal nejprve na pár věcí týkající se vlastního přechodu:

1) Mám nainstalovanou Mandrivu a na speciálním oddílu mám /home adresář. Zajímalo by mě, zda-li bych tento home adresář mohl používat jako home i v Kubuntu (taky ve zvláštním oddíle), mám tím na mysli, jestli je na to instalátor Kubuntu připraven (Ubuntu nainstaluji na oddíl, který měla prve Mandriva a původní /home adresář jen připojím jako home adresář při instalaci (NESMÍ dojít k formátu původního HOME adresáře)).

Samozřejmě vím, že nastavení systému z Mandrivy nebude fungovat v Kubuntu, jde mi pouze o další data, která na tom oddíle mám (profily Opery, Pidgina, hudba, atd...)

2) Má tu někdo zkušenosti s GeForce 4 MX a Kubuntu 9.10 ? Byl bych rád za nějaké reference.

3) Je dostupné pro Ubuntu 9.10 jádro 2.6.31 a novější? Potřebuji jej pro TV kartu, která v něm má podporu ( Leadtek WinFast DTV1800H), na starším jádře TV karta nefunguje.

Děkuji za odpovědi.
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 03 Prosince 2009, 17:29:11 »
1. Jo instalátor (alespoň pokud je stejný jako u Ubuntu), tak ti nabídne možnost ruční volby rozdělení disku. Tam si zvolíš a nastavíš /home a / a zkontroluješ, zda  u /home zatržítko formátovat není zaškrtlé.
Z live cd bych v tvém home bych zazálohoval všechny nastavení a odstranil a až po instalaci vložil ty konkrétní zazálohovaná.

3. Jo, v 9.10 je jádro 3.6.31.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 03 Prosince 2009, 17:31:54 »
Děkuji za rychlé odpovědi  :)

To co píšete v bodě 1 mě samozřejmě taky napadlo, ale těch dat tam je skutečně hodně, nejsou to jen nastavení aplikací ale i fotky, hudba a všechno možné, kdybych to měl zazálohovat, tak se z toho asi zblázním :D
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 03 Prosince 2009, 17:35:49 »
Děkuji za rychlé odpovědi  :)

To co píšete v bodě 1 mě samozřejmě taky napadlo, ale těch dat tam je skutečně hodně, nejsou to jen nastavení aplikací ale i fotky, hudba a všechno možné, kdybych to měl zazálohovat, tak se z toho asi zblázním :D
Špatně pochopeno. Zazálohovat nastavení = skryté adresáře a posléze smazat => aby nastavení = skryté adresáře mandrivy nedělali bordel v kubuntu. Zbytek, tedy veškerá data ponechat. Po instalaci home zůstane neformátován včetně dat a poté postupně vkládat požadované nastavení jednotlivých programů = tedy skryté adresáře a poté zbytek vyhodit.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 03 Prosince 2009, 17:37:04 »
Aha, dobrá, děkuji za doplnění :)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

pepéé

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 466
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 03 Prosince 2009, 18:24:14 »
2) nevím jak v Kubuntu ale v ubuntu 9.10 funguje ta grafika výborně. podle mě to bude stejný.
Fire's in my soul, steel is on my side

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 03 Prosince 2009, 18:54:12 »
Když tedy použiji ten již existující /home adresář a budu pak zakládat uživatele, může se nový uživatel v Ubuntu jmenovat stejně jako ten, který byl v Mandrivě? Nesmaže to ten adresář a nevytvoří nový?

Já osobně si myslím, že by to neměl být problém, ale raději se ptám :)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 03 Prosince 2009, 18:57:39 »
Ne /home ani /home/tvůj_adresář to nesmaže, když nedáš formátovat :). Uživatele zadej stejného jako byl v mandrivě, aby se přiřadil ten "správný" /home/tvůj_adresář. Jen ty skryté soubory odstraň (zazálohuj), to by asi nedělalo dobrotu.

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 244
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 03 Prosince 2009, 19:44:26 »
Jen poznámka: Nevím jak teď, ale když jsem používal před lety mandrivu, měl první uživatel ID číslo 500, v Ubuntu má ale ID 1000 (další pak postupně o 1 víc). Z toho plyne (osobní zkušenost  ;D), že ikdyž v Ubuntu založíš stejného uživatele, nebuš mít oprávnění pro manipulaci se svými původními daty a musíš jim vlastníka změnit na nového! Nebo v novém systému změnit uživateli ID (lze ve správci uživatelů). Nevylučuji možné problémy - kolize se systémovými službami.
Nobody is perfect!

wlado

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re: Přechod Mandriva -> Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 03 Prosince 2009, 23:58:08 »
Já jen doplním, že momentálně Kubuntu používám a jede to v pohodě, ale důrazně doporučuji, hlavně začínajícím ať si na instalaci balíčků nainstaluji klasický synaptic - správce balíků z gnome, vyhneš se tak řadě problémů s přidáváním zdrojů a instalacemi balíků, navíc kubuntu v základu je docela chudé, je třeba si tam spoustu balíků doinstalovat. Ono kubuntu v základu je takový chudší příbuzný ubuntu s gnome, ale není to tak hrozné. Pro srovnání mám OpenSuSE 11.2 a kubuntu - a v kubuntu se mi momentálně dělá lépe (mandriva se mi nějak nelíbí - francouzkej bordel).

A pak ještě jedna poznámka, instalátor kubuntu na některých počítačích včetně mého se chová děsně pomale (v ubuntu tento problém není), tak trochu trpělivosti. Nebo zkus rovnou ubuntu s gnome a kde si tam doinstaluj. Já tak pořád váhám jestli gnome či kde, takový můj věčný boj :-)
Kubuntu 10.04 (KDE 4.4.3)
Zkuste GO, nejstarší dokonalou deskovou hru na světě...  třeba na http://www.gokgs.com/
vše o go zde http://www.goweb.cz/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.