Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 5 mesicu s Ubuntu  (Přečteno 2050 krát)

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
5 mesicu s Ubuntu
« kdy: 03 Prosince 2009, 22:15:08 »
K napsani tohletoho postu mne privedl precteni si clanku na "renomovanem blogisku" jednoho pana (http://myego.cz/item/proc-zustanu-i-nadale-u-windows) . Je tomu zrovna 5 mesicu co jsem se zacal seznamovat podstatne blizsim zpusobem s desktopovou verzi Ubuntu, pro historicke fakty svedci muj tehdejsi post. http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,37405.msg274739.html#msg274739.

Jak vypada situace po 5 mesicich u mne ted ? Asi to shrneme nejdriv co vlastne v pocitaci mam. V pocitaci jsou zapojeny 3 harddisky ktere jsou premapovany takze grub krasne vyplyvne vsechno co ma a ja bootuji disk kterej potrebuji.
1 HD - Karmic na ext4 + Jaunty na ext3
2 HD - Jaunty na ext3
3 HD - windows XP + Jaunty pres Wubi

Puzivani 1 HD s pravidelnou synchronizaci dat ktere jsou kopirovana na druhej HD. Pred par dny jsem se odhodlal ke kroku kterym bylo instalace Virtual Boxu. Na tom by nebylo nic zvlastniho KDYBY. To kdyby ma jmeno windows. Uz po par tydnech mi bylo jasne ze windows budu pouzivat jen pokud to jinak nepujde a tak jsem se pokazde prepinal kdyz to bylo nevyhnutne. Po case jsem zjistil, ze veci co programuju a potrebuji k tomu windows zabiraji asi tak cca 0.02% casu stravenyho za PC. A z toho duvodu VIRTUAL. A to jeste nemluvim o tom ze prakticky posledni veci co potrebuji jsou ze potrebuji psat macra v excelu kvuli prenosu dat z Microsoft-ackyho serveru na linuxovej v realnym case, a kdybych nebyl linej tak to cely prepisu do OOO. (take k tomu dojde). Suma sumarum windows nepotrebuji. Pred 10 dny jsme s manzelkou se prestehovali docasne do Prahy (kvuli dceri ktera co nevidet rozsiri rady Ubuntaku  :) ) a kdyz posilate letecky kolem 800 kil veci, tak si rozmyslite co vsechno pujde. A tak jsem ze 4 mych pocitacu udelal dva a manzelcin pocitac necestoval vubec. Po prijezdu jsem zprovoznil nejakej vydobytek 15 stoleti a mel sem na vyber co tam dat. moznosti byli tyhle:

1.) dat tam windowsy a kazdou chvili se zapodivat s blbostema
2.) dat tam Karmic-a a poslouchat 2 dny , nez si na to zvykne

moznost jsem vybral druhou a uz po prvnim dnu jsem zacal asi v hodinovych intervalech slyset jeee,juuu

Dalsi WINDOWS-ak vymrel  ;D (myslim tim moji zenu )

Zpatky k rekapitulaci. Odkaz pro vsechny co rikaji "Proc zustanu u Windowsu", pro vsechny co po prvnich nezdarech , delaji hned instalaci piratskych windowsu zpatky je asi tenhleten.

Tohleto forum, k nemu patrici WIKI, a strycek google v kombinaci s troskou trpelivosti ti daji do rukou system , ktery muzes tvarovat jak jenom chces a bude delat presne to co potrebujes. Chces se hrat ? Chces programovat ? Chces jenom brouzdat po internetu? To vsechno muzes a usetrene penize (a to plati hlavne pro mladsi rocniky je vas zde dost ) radsi investujte do dalsiho vzdelani a ne placenim nesmyslnych licenci. A nejdulezitejsi je ze hlavne se naucite chapat jak ten cely system funguje.

Tak a dost agitace. Rozhodne zustanu dal u Ubuntu a windows uz jenom pres vitual box i kdyz nerad.
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 03 Prosince 2009, 22:48:19 »
No, petrakis, jseš tu krátce, ale je to pěkný fičák  :D Za tak krátkou dobu tu máme od tebe několik kilogramů návodů a rad na vylepšení, poměr karmy k příspěvkům 25%, atd., to hovoří za vše.

Prostě z mého pohledu klobouk dolů a jen tak dál.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

wlado

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 238
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 03 Prosince 2009, 23:44:15 »
No musím si taky něco připsat, Linux a jeho distribuce jsou moc fajn, ale po dvou a půl roce používání prostě říkám, linux není všespasitel, prostě pro profesionální práci se potřebuje Win, říkám to nerad, ale je to tak, sám jsem teď potřeboval něco děla s fotkamy - hromadný ořez atd. a pro linux jsem nic takového nenašel. Nehledě na to, že spousta softu, se kterým chtě nechtě musím pracovat, je pro win. Na druhou stranu musím konstatovat, že v linuxu jsem doma z 99%.

Ale dost těch chmurů, linux je moc fajn a musím říci, že i já jsem své přítelkyni na počítač dal ubuntu a nemá s ničím problém, navíc se o počítač nemusím téměř vůbec starat, což se u win říci nedalo, věčně spousta spywaru, kterému se prostě člověk nevyhne a zanášení systému. Bohužel mi silně zklamala momentální podpora starších ATI karet, kde z poměrně výkoné karty (rozuměj, hry v linuxu jako jsou quake live atd. na tom běži v pohodě) se stala plečka, open ovladače maji tak poloviční výkon, což je sakra znát.
Kubuntu 10.04 (KDE 4.4.3)
Zkuste GO, nejstarší dokonalou deskovou hru na světě...  třeba na http://www.gokgs.com/
vše o go zde http://www.goweb.cz/

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 04 Prosince 2009, 02:17:00 »
No musím si taky něco připsat, Linux a jeho distribuce jsou moc fajn, ale po dvou a půl roce používání prostě říkám, linux není všespasitel, prostě pro profesionální práci se potřebuje Win, říkám to nerad, ale je to tak, sám jsem teď potřeboval něco děla s fotkamy - hromadný ořez atd. a pro linux jsem nic takového nenašel. Nehledě na to, že spousta softu, se kterým chtě nechtě musím pracovat, je pro win. Na druhou stranu musím konstatovat, že v linuxu jsem doma z 99%.

Ale dost těch chmurů, linux je moc fajn a musím říci, že i já jsem své přítelkyni na počítač dal ubuntu a nemá s ničím problém, navíc se o počítač nemusím téměř vůbec starat, což se u win říci nedalo, věčně spousta spywaru, kterému se prostě člověk nevyhne a zanášení systému. Bohužel mi silně zklamala momentální podpora starších ATI karet, kde z poměrně výkoné karty (rozuměj, hry v linuxu jako jsou quake live atd. na tom běži v pohodě) se stala plečka, open ovladače maji tak poloviční výkon, což je sakra znát.
Mě třeba v práci dost vadí nepohodlná správa oken ve windows. Tam když už mám otevřeno víc jak 10 oken a potřebuju je střídavě číst, je to opravdu opruz, v tomhle vidím jako obyčejný uživatel hlavní problém pro profesionální práci ve windows (... kdyby měl někdo pro mě tip ohledně tohoto problému, tak mi to trochu off topic prosím napište třeba jako PM). Jinak profi soft prostě je no tento, pro windows :D
Ale kvůli tomu nepíšu: na hromadné úpravy fotek zkus Phatch.
« Poslední změna: 04 Prosince 2009, 02:18:44 od Ender Wiggin »
Xubuntu 12.04

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 04 Prosince 2009, 06:17:27 »
sám jsem teď potřeboval něco děla s fotkamy - hromadný ořez atd. a pro linux jsem nic takového nenašel.

Na toto jsou nejlepší skripty v Nautilu v kombinaci s imagemagickem. Nevím, jestli existuje nějaký zrovna na ořez, ale myslím, že by šel velmi jednoduše udělat. Např. hromadné zmenšení libovolného výběru fotek pomocí skriptu v Nautilu si oblíbí každý, komu to nainstaluju.

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 04 Prosince 2009, 22:49:43 »
No musím si taky něco připsat, Linux a jeho distribuce jsou moc fajn, ale po dvou a půl roce používání prostě říkám, linux není všespasitel, prostě pro profesionální práci se potřebuje Win, říkám to nerad, ale je to tak, sám jsem teď potřeboval něco děla s fotkamy - hromadný ořez atd. a pro linux jsem nic takového nenašel. Nehledě na to, že spousta softu, se kterým chtě nechtě musím pracovat, je pro win. Na druhou stranu musím konstatovat, že v linuxu jsem doma z 99%.

Ale dost těch chmurů, linux je moc fajn a musím říci, že i já jsem své přítelkyni na počítač dal ubuntu a nemá s ničím problém, navíc se o počítač nemusím téměř vůbec starat, což se u win říci nedalo, věčně spousta spywaru, kterému se prostě člověk nevyhne a zanášení systému. Bohužel mi silně zklamala momentální podpora starších ATI karet, kde z poměrně výkoné karty (rozuměj, hry v linuxu jako jsou quake live atd. na tom běži v pohodě) se stala plečka, open ovladače maji tak poloviční výkon, což je sakra znát.
Mě třeba v práci dost vadí nepohodlná správa oken ve windows. Tam když už mám otevřeno víc jak 10 oken a potřebuju je střídavě číst, je to opravdu opruz, v tomhle vidím jako obyčejný uživatel hlavní problém pro profesionální práci ve windows (... kdyby měl někdo pro mě tip ohledně tohoto problému, tak mi to trochu off topic prosím napište třeba jako PM). Jinak profi soft prostě je no tento, pro windows :D
Ale kvůli tomu nepíšu: na hromadné úpravy fotek zkus Phatch.
to je podle toho, cemu rikas profi soft. pokud jako profi soft beres soft, ktery je delany na obednavku, tak potom je jedno na cem bezi, nebot platformu si vybira zakaznik. jinak ze na win je mnohem vic kvalitniho komercniho softu, o tom se nikdo nepre, ale veta "prostě pro profesionální práci se potřebuje Win" je ze sve podstaty blbosti ;)
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

Ender Wiggin

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 645
Re: 5 mesicu s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 04 Prosince 2009, 23:18:45 »
Marvn: No, prostě máš určité požadavky, co by ten soft měl umět. Rozhlédneš se po trhu a zjistíš, že něco takového už pro windows existuje, tak oslovíš příslušnou firmu... O linux se nikdo nezajímá a je jedno, že by mohl být podobný soft i pro ten. Na objednávku by mohl vzniknout i amatérský soft, "profi" pro mě znamená něco jako specializovaný...
Xubuntu 12.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.