Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost  (Přečteno 4717 krát)

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« kdy: 03 Prosince 2009, 22:30:00 »
Google zrychluje Internet.

Vsichni ti co znaji Open DNS zde ted dostavaji lahudku v podobe Google Public DNS. co si budeme namlouvat, podle miho mineni, tnhle krok Google je hodne zajimavy. Presny a podrobny popis zprovozneni naleznete zde pro veschny platformy.

http://code.google.com/intl/es/speed/public-dns/docs/using.html

Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

Marvn

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 627
  • Take it easy :)
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #1 kdy: 04 Prosince 2009, 22:52:06 »
co by na tom melo byt cesky? proste a jednoduse v nastaveni routeru nebo v resolv.conf nastavis dns respektive nameserver na 8.8.8.8 a 8.8.4.4
Arch Linux x64 (KDE) | KISS  :-*
"Ignorance isn't stupidity, but choosing to remain ignorant is."

DevilMuF

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 265
    • MuFí stránky
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #2 kdy: 04 Prosince 2009, 23:24:02 »
Vite nekdo o nejaky testu, kterym by se dalo porovnat, ktery DNS server mi odpovi rychlejc? Nejak se mi nechce verit, ze googli server by byl rychlejsi nez ten od meho providera, prece jenom je o neco bliz ;)
Ubuntu 16.04 64bit Clevo W230SS

RiP

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
    • Richard Pastrňák
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2009, 00:32:55 »
Vite nekdo o nejaky testu, kterym by se dalo porovnat, ktery DNS server mi odpovi rychlejc?

Například příkaz dig:
Kód: [Vybrat]
dig @IP_DNS_serveru www.něco.cz

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2009, 07:24:33 »
Vie niekto ci budu tieto DNS blokovat stranky a ked nie, myslite ze tieto google DNS zacnu blokovat poskytovatelia?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #5 kdy: 05 Prosince 2009, 08:08:07 »
Osobne si myslim ze pres tyhle DNS sa nedostanes na weby s malwarem , ktere jsou uz oznaceny pres google safe browsing. Ohledne poskytovatelu to nevidim nijak, dost silne pochybuji ze jakykoliv poskytovatel bude blokovat google. Samozrejme nastava otazka co vsechno bude google o tobe vedet, co vsak je pro tebe nebezpecnejsi, co vsechno vi google anebo tvuj poskytovatel? Takze to je spis obava pro ty kteri chodi na stranky pochybnyho charakteru. Ohledne rychlosti, je to citelne rychlejsi, zejmena u flashe.
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6021
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #6 kdy: 05 Prosince 2009, 11:01:13 »
Osobne si myslim ze pres tyhle DNS sa nedostanes na weby s malwarem , ktere jsou uz oznaceny pres google safe browsing. Ohledne poskytovatelu to nevidim nijak, dost silne pochybuji ze jakykoliv poskytovatel bude blokovat google. Samozrejme nastava otazka co vsechno bude google o tobe vedet, co vsak je pro tebe nebezpecnejsi, co vsechno vi google anebo tvuj poskytovatel? Takze to je spis obava pro ty kteri chodi na stranky pochybnyho charakteru. Ohledne rychlosti, je to citelne rychlejsi, zejmena u flashe.

Tomu rychlejšímu flashi nerozumím. Můžeš to nějak rozebrat?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

q66

Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #7 kdy: 05 Prosince 2009, 11:41:02 »
díky, funguje výborně.

pro ty, co nepoužívají networkmanagera, ale používají dhcp, přidejte si do /etc/dhcp3/dhclient.conf řádek

Kód: [Vybrat]
supersede domain-name-servers 8.8.8.8, 8.8.4.4;
před řádek "request".

můj dhclient.conf vypadá takto:

Kód: [Vybrat]
supersede domain-name-servers 8.8.8.8, 8.8.4.4;
request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers,
        domain-name, domain-name-servers, domain-search, host-name,
        netbios-name-servers, netbios-scope, interface-mtu;
require subnet-mask, domain-name-servers;
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #8 kdy: 05 Prosince 2009, 11:53:05 »
Osobne si myslim ze pres tyhle DNS sa nedostanes na weby s malwarem , ktere jsou uz oznaceny pres google safe browsing. Ohledne poskytovatelu to nevidim nijak, dost silne pochybuji ze jakykoliv poskytovatel bude blokovat google. Samozrejme nastava otazka co vsechno bude google o tobe vedet, co vsak je pro tebe nebezpecnejsi, co vsechno vi google anebo tvuj poskytovatel? Takze to je spis obava pro ty kteri chodi na stranky pochybnyho charakteru. Ohledne rychlosti, je to citelne rychlejsi, zejmena u flashe.

Tomu rychlejšímu flashi nerozumím. Můžeš to nějak rozebrat?

Pokusim se to popsat. Manzelka se hraje na facebooku ty jejich hry (aplikace) , testovano to bylo na konkretni hre s vysledkem ze rychlost byla neuveritelne rychlejsi. jakokolik na to koukam napada me jedinej zpusob a ten je, ze to googlacke DNS-ko to musi posilat komprimovane, protoze rozdil mezi asi 45-50 vterin a 5-8vterin je dost velkej.
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #9 kdy: 05 Prosince 2009, 16:03:16 »
Rychlejší flash asi těžko, to souvisí s aplikací, která má mnoho dotazů na DNS a pokud dostává překlady rychleji, rychleji i funguje. Jestli je to aplikace flešová, nebo jiná, nemá vliv. Latence závisí na odezvě DNS serverů a na době jakou se překlad hledá, protože se často odpovědi nedostane od prvního DNS na který se obrátíte. Pokud DNS server neví, zeptá se nějakého nadřazeného DNS a ten se zase třeba zeptá dalšího. DNS Googlu se nemusí vyptávat a používají cache. A rozdíly mohou být samozřejmě výraznější u přetížených DNS některých providerů.
Jinak něco o DNS systému: http://cs.wikipedia.org/wiki/DNS
A nakonec, všechno má Google popsané a vysvětlené na svých stránkách, které tu byly odkazovány.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #10 kdy: 05 Prosince 2009, 16:15:28 »
Je to sice pěkný,ale už tak googlu svěřuju dost dat :)
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #11 kdy: 05 Prosince 2009, 18:52:37 »
Když jsme u toho DNS, neví někdo náhodou, jestli má Ubuntu někde uložený cache DNS (co vím, tak ve výchozím ne)? Dále: FF má prý svůj vlastní DNS cache, dá se to někde přečíst/nastavit?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #12 kdy: 05 Prosince 2009, 18:57:50 »
prozatim k nastaveni firefoxacky DNS cache

http://blog.taragana.com/index.php/archive/simple-firefox-hacks-to-boost-performance/

addon pro managing DNS cache ve firefoxu

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5914

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/8956


zjistim kde presne to je a jak to lze prelizt  :)
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #13 kdy: 05 Prosince 2009, 19:03:55 »
Tak uz mam take to systemovy. Ubuntu defaultne nema ve vychozim stavu ulozeno DNS cache, ale je mozny pouzit deamona nscd

Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install nscd
pak nasledne pro flushnuti cache

Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/nscd restart
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #14 kdy: 05 Prosince 2009, 20:29:27 »
Díky. Z toho by plynulo, že Ubuntu žádný DNS cache v defaultu nemá.

Network.dnsCacheExpiration
network.dnsCacheEntries

Ve FF 3.5.5 jsem nebyl ty klíče schopen najít, ale asi je stačí vytvořit. Pak ale nevím, jaké jsou výchozí hodnoty, a jestli/kde je ten cache uložen. Co jsem pochopil, ty doplňky cache pouze mažou.

http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

petrakis

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 513
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #15 kdy: 05 Prosince 2009, 20:41:50 »
cache uklada firefox defaultne na 1 minutu a jenom poslednich 20 zaznamu, na tom blogu to popisuje, takze si to upravis dle libosti

nscd deamon ti pak vytvari systemove, automaticky se prida aby se zpoustel pri startu, nasledne moznosti jsou


Kód: [Vybrat]
sudo service nscd status
Kód: [Vybrat]
sudo service nscd start
Kód: [Vybrat]
sudo service nscd stop
Kód: [Vybrat]
sudo service nscd restart

Edit: co jsem koukal na strankach mozilly, ve foru byla otazka jak se k ty DNS cache-i dostat, odpovedi bylo , ze zpusob neni moznej (divny) z bezpecnostniho hlediska (kazdopadne projdu celej zdrojovej kod firefoxu) a odkazovalo to akorat jenom prave na zpusob jako si zvetsit casovou delku a pocet zaznamu

« Poslední změna: 05 Prosince 2009, 20:44:56 od petrakis »
Znalosti ⇛ Linux: Pokročilý ┃ Programování: Pokročilý ┃ Angličtina: Pokročilý
Systém: Ubuntu 10.04 32-bit (en_US.utf8)
Specifikace⇛ Intel Core 2 E8400 3.00GHz │ RAM 3072 MiB │ DG31PR INTEL - Intel DG31PR Grafické karty: nVidia NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] [10DE:161] Sítě: Ethernet: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10EC:8168]

Sešívaný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 667
    • Osobní stránky
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #16 kdy: 06 Prosince 2009, 02:35:29 »
Já osobně nepatrné zlepšení rychlosti za docela značnou ztrátu soukromí nevyměním. Jak už tady někdo psal přede mnou, už tak posílám přes Google značné množství soukromých dat, nemusí přehled o tom, jaké stránky navštěvuju.

DevilMuF

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 265
    • MuFí stránky
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #17 kdy: 06 Prosince 2009, 09:43:51 »
Zkousil jsem porovnat DNS googlu a providera (UPC) pomoci dig. Výsledky u zahraničních domén skoro totožné, u českých UPC bylo rychlejší. Takže u mě není co řešit a jedu dál přes UPC. Ještě v pondělí zkusím jaký bude rozdíl v práci na ADSL.
Ubuntu 16.04 64bit Clevo W230SS

NoWin

  • Host
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #18 kdy: 06 Prosince 2009, 10:15:41 »
Zkousil jsem porovnat DNS googlu a providera (UPC) pomoci dig. Výsledky u zahraničních domén skoro totožné, u českých UPC bylo rychlejší. Takže u mě není co řešit a jedu dál přes UPC. Ještě v pondělí zkusím jaký bude rozdíl v práci na ADSL.
Taky jsem zkusil a dopadlo to stejně.

q66

Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #19 kdy: 06 Prosince 2009, 11:36:36 »
já zkusil, nic neměřil ale subjektivně je to o dost rychlejší, takže zůstávám :)
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

kajobert

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
  • Ubuntu beginner
Re: Google Public DNS - preradte na vyssi rychlost
« Odpověď #20 kdy: 06 Prosince 2009, 11:42:28 »
Taky sem zkoušel, ale i O2 má rychlejší (aspoň pro mě) DNS ;) Docela mě to překvapilo... Subjektivně sem to teda nezkoušel xD páč věřim programům...
OMLOUVÁM SE ZA STUPIDNÍ POST (viz. výše) ^^

Acer ASPIRE 5315: 1.73GHz/1.5GB-RAM/120GB-HDD/Intel X3100-358MB(sdílená)/15,4" 1280x800/WiFi Atheros ar5007eg first boot: K/Ubuntu 9.10 (Linux since 07.2008) | FF,Kopete,Skype,Amarok,VirtualBox+LiteXP sec. boot: Win. 7 | Chrome,Pidgin,PhotoFiltre Studio,InDesign/Illustrator/Flash(trial:D) ^^

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.