Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook  (Přečteno 11771 krát)

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« kdy: 25 Prosince 2009, 17:04:58 »
No na zaciatok asi tolko , uz asi rok vyuzivam Ubuntu na svojmom pc a som spoojny no pod stromček som dostal
ASUS EE 1005HA http://datacomp.sk/asus-eee-pc-white-10-1005ha-sk-1024mb-160gb-wifi-bt-win-xp_d46314.html ,skusil som netbookovu verziu ubuntu 9.10 remix  ale vobec sa mi nepaci ako je upravene a k tomu to ide dost pomali , Necem dat obyčajnu verziu linu lebo sa bojim ze bude problem z HW a podporou,
Preto vas žiadam o radu aky Linux by sa najviac hodil a slapal by svižne a bez probleemou thx.
« Poslední změna: 25 Prosince 2009, 17:08:04 od strelec0812 »
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #1 kdy: 26 Prosince 2009, 16:46:30 »
Nevim proc by to melo behat pomalu,me to jede vcelku svizne i na aspire one s pomalym ssd diskem. Tvuj nb je navic dle wiki plne podporovan karmicem. Nahod tam klasicky ubuntu, kdyz se ti nelibi ikonove ovladani. Zkusit muzes taky suse 11.2 nebo mandrivu. Pokud uz ale pouzivas k spokojenosti ubuntu na jinem pc, nechal bych ho tam taky. Co Ti brani vyzkouset hw podporu z flash disku? Ubu, suse i mandriva live verzi maji...
Kubuntu 20.04

maydule

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #2 kdy: 26 Prosince 2009, 17:42:42 »
Klasické ubuntu v pohodě běhá i na starším asusu, eee 1000 H, a nemyslím, ze by zrovna eee měly nějaké problémy s hw podporou... Asi bych to zkusila  ;)

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #3 kdy: 27 Prosince 2009, 11:30:02 »
Ahoj,

mám Eee 1000H, k maximální spokojenosti používám Ubuntu 9.10 Netbook Remix - pokud se ti nelíbí vzhled, můžeš si ho změnit  ;) U mě rozhodně není pomalý (když porovnám s výkonem Win XP na stejném stroji)

K jiným distribucím -
  • openSUSE - nenabootoval mi z flashky, pro boot z flashky se musí speciálně upravit, nestačí prográmek Unetbootin. Docela opruz  :( Vykašlal jsem se na to a dál nelaboroval..
  • Fedora - při bootování mi zahlásil chybu a nenabootoval  :P, dál jem neřešil a vykašlal se na ni.
  • Moblin - v Live distribuci nefungovala bezdrátová síťovka  :P, takže jsem taky vyrestartoval a vesele si nabootoval zpět do UNR  ;D

Z mých zkušeností je na netbooky nejlepší Ubuntu (a na desktopu podle mě taky  ;) ) - všechen hardware rozpoznal perfektně, vše fungovalo hned po nainstalování.

Přidávám pár odkazů na Asusácké utilitky -
- ASUS Super Hybrid Engine - bohužel v 9.10 už nefunguje tak výborně jako v 9.04 - pokud mám nastaveno Auto, tak v 9.10 už nepřepíná mezi Power Saving a High Performance. Radši místo něho už používám GNOME applet Sledování změny frekvence CPU.
- ASUS Eee control
- další utilitky, sice pro 1000H, ale můžeš některé vyzkoušet  :), i když hodně z nich už bude staršího data a v Ubuntu repozitářích se u hodně z nich nacházejí aktuálnější verze
« Poslední změna: 27 Prosince 2009, 11:44:13 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #4 kdy: 27 Prosince 2009, 12:00:25 »
Zkus Sabayon Linux 5.1, necelej mesic vydane distro..
Tady je navod jak to nainstalit..
http://linuxbsdos.com/2009/01/06/sabayon-linux-4-installation-guide/
Samotnej Sabayon si stahni zde: http://www.sabayon.org/mirrors
Dokonce vydali herni distro, ale jenom 32bit kernel..
http://forum.sabayon.org/viewtopic.php?f=60&t=19394&sid=17f25b174f34759ed9aaaa5368847e89

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2009, 21:41:08 »
Diik za varovanie vopred , nemas nahodou skusenost s takm programom , neviem presne ako sa vola proste je zabudovany  v XP v mojom EEEcku a cez neho si mozem nastavovat rezim baterie cim mozem predlzit aj jej vydrz ,Funkcia Super hybrid Engine  , je take nieco aj na UBUNTU?????? a da sa upravit UR na normalne prostredie lebo sa mito nece preinstsalovavat ked to uz mam nastavene
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #6 kdy: 29 Prosince 2009, 22:05:38 »
Odkaz na ASUS Super Hybrid jsem už dával výše - ale jak jsem psal, nefunguje to 100% v 9.10 - když mám nastaveno Auto, tak se po zandání (nebo vyndání) nabíječky z noťasu nezmění profil na Power Saving, nebo High Performance - musíš to dělat ručně. K měnění frekvence procesoru perfektně slouží applet na GNOME panel - je to ten applet Sledování změny frekvence CPU - zde máš k němu pěkný a srozumitelný návod v češtině.

Na "změnu" vzhledu zkus odinstalovat netbook-launcher. Ale nevím, co všechno to způsobí..
K přepínání vzhledu desktopu taky měl sloužit desktop-switcher - ale ten je pouze v repozitářích pro Jaunty (9.04) - buď si ho z odkazu můžeš stáhnout jako DEB balíček, nebo přidat repozitář pro Jaunty (ze stejného odkazu - po kliknutí na stažení balíčku ti to zahlásí, že je lepší použít repozitář a dá ti to i jeho adresu). Ale nezkoušel jsem to.

Já si pouze odinstaloval maximus - věc, která všechny okna automaticky maximalizuje - to mě celkem překáželo.
« Poslední změna: 29 Prosince 2009, 22:26:53 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

yaJohny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 73
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #7 kdy: 29 Prosince 2009, 22:45:10 »
Ahoj,

mám Eee 1000H, k maximální spokojenosti používám Ubuntu 9.10 Netbook Remix - pokud se ti nelíbí vzhled, můžeš si ho změnit  ;) U mě rozhodně není pomalý (když porovnám s výkonem Win XP na stejném stroji)

K jiným distribucím -
  • openSUSE - nenabootoval mi z flashky, pro boot z flashky se musí speciálně upravit, nestačí prográmek Unetbootin. Docela opruz  :( Vykašlal jsem se na to a dál nelaboroval..
  • Fedora - při bootování mi zahlásil chybu a nenabootoval  :P, dál jem neřešil a vykašlal se na ni.
  • Moblin - v Live distribuci nefungovala bezdrátová síťovka  :P, takže jsem taky vyrestartoval a vesele si nabootoval zpět do UNR  ;D

Z mých zkušeností je na netbooky nejlepší Ubuntu (a na desktopu podle mě taky  ;) ) - všechen hardware rozpoznal perfektně, vše fungovalo hned po nainstalování.

Přidávám pár odkazů na Asusácké utilitky -
- ASUS Super Hybrid Engine - bohužel v 9.10 už nefunguje tak výborně jako v 9.04 - pokud mám nastaveno Auto, tak v 9.10 už nepřepíná mezi Power Saving a High Performance. Radši místo něho už používám GNOME applet Sledování změny frekvence CPU.
- ASUS Eee control
- další utilitky, sice pro 1000H, ale můžeš některé vyzkoušet  :), i když hodně z nich už bude staršího data a v Ubuntu repozitářích se u hodně z nich nacházejí aktuálnější verze

a asi naj utilitku si neskusal? :)



martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #8 kdy: 29 Prosince 2009, 22:59:03 »
Vypadá to moc pěkně, ale nezkoušel jsem to-neznám. Zkoušel jsem googlit název, který jsem si přečet ve screenshotu, ale našel jsem jen pár diskuzí. Existuje to jako nějaký deb balíček? Nebo jak se to instaluje/spouští?
Díky, M.
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

yaJohny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 73
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #9 kdy: 30 Prosince 2009, 00:47:36 »
http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=65606
Je tam navod pre Ubuntu hned v prvom poste, nic zlozite.

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #10 kdy: 30 Prosince 2009, 02:06:51 »
Bohužel (v tomto případě) používám GRUB2 a ten má konfigurační věci rozesety na více místech.. I když jsem to nakonec asi našel, tak jsem zbytek návodu nedodělal - zprovozňování kernelu z array.org skončilo chybou - instalace počítá s GRUBEM 1 - tzn. chtěla zapisovat do /boot/grub/menu.lst. Protože mám ale GRUB2, tak se sice zápis provedl (ten soubor si vytvořil), ale při bootování jsem měl stále zobrazen GRUB2 - nějaký jiný kernel jsem si tak vybrat nemohl. Vykašlal jsem se na to a neřeším to, k životu to nepotřebuju :-) I když ty detailní možnosti nastavení vypadají pěkně..

Našel jsem ale ještě Eee PC Tray - k instalaci je potřeba toto a poté se nainstaluje toto. Poslední verze je z října 2009, přijde mi to jako živější projekt.. Nevím, jaký je v tom oproti Eee PC ACPI Settings rozdíl - asi to nemá tolik možností nastavení, co se týče chování při baterce/na nabíječce, různé chování větráčku.. Ale k základnímu ovládání PC (zapnutí/vypnutí WiFi, Bluetooth, čtečky karet, frekvence CPU) to stačí a na nainstalování je to mnohem jednodušší..

EDIT: dávám sem odkaz na návod, jak s Eee PC Tray pracovat.
« Poslední změna: 30 Prosince 2009, 20:18:16 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

yaJohny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 73
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #11 kdy: 30 Prosince 2009, 08:42:22 »
Kernel z array nemusis mat, staci, ak si skompilujes modul asus_eee , popripade myslim ze na Ubuntu je hotovy deb balik, podmienka je mat dkms v ubuntu...na Debiane taktiez nemam kernel z arrayu...len som si skompiloval ten modul a zaviedol...

2. taktiez nieje podmienka mat GRUB, v GRUB2 nemas menu.lst, ale grub.cfg....takze robis presne to iste. len s /boot/grub/grub.cfg


martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #12 kdy: 30 Prosince 2009, 11:39:48 »
No, tak to ještě vykouším, i když s ASUS Eee tray jsem spokojený. Díky za odpověď.

Jasně, že není potřeba mít "obyčejný" GRUB, ale při instalaci z array.org potřeba byl.. Pro případné zájemce - grub.cfg není určen k ruční editaci, pokud to chce někdo zkusit, editujte /etc/default/grub

Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/default/grub
a řádek, který potřebujete upravit je

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

No, zkusím to bez toho kernelu z array.org.

Včera jsem měl jiný, hlavní problém - nefungovala adresa, na které je deb balíček ke stažení... Teď už funguje, takže můžu vyzkoušet  ;D

EDIT: tak jsem to vyzkoušel, bohužel instalace asus_eee z deb balíčku skončila chybou - hledala kernel 2.6.27-7, bohužel už mám celkem novější..
Zkusím si to zkompilovat... Kašlu na to, kompilace se mi nedaří a starší jádro si dávat nechci.. Takže zůstanu u ASUS Eee tray..
« Poslední změna: 30 Prosince 2009, 12:22:29 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

yaJohny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 73
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #13 kdy: 30 Prosince 2009, 15:47:58 »
http://github.com/KevinGoodsell/asus_eee

skompiluj si toto podla navodu.

alebo to mozes skusit takto:
make
sudo checkinstall

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #14 kdy: 30 Prosince 2009, 15:51:34 »
Díky moc  :), ale už se mi to nechce zkoušet, s EeePC Tray jsem maximálně spokojený..
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #15 kdy: 30 Prosince 2009, 16:36:38 »
Diki velmi si mi pomohol , a stastny novy rok :D
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #16 kdy: 30 Prosince 2009, 17:42:57 »
zda sa mi to ako hlupi problem ale nainstaloval som  ASUS Super Hybrid Engine a neviem ho nikde najst
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #17 kdy: 30 Prosince 2009, 17:44:46 »
Měl by být zde:
Kód: [Vybrat]
/opt/super-hybrid-engine/super-hybrid-engineKdyž něco nemůžeš najít, zkus to vyhledat v Synapticu - najít si balík, který jsi nainstalovat, klikni na něj pravým, dej Vlastnosti -> Instalované soubory a tam to většinou najdeš. Já to takhle občas dělám..

Případně zkus v terminálu příkaz
Kód: [Vybrat]
which super-hybrid-enginetřeba by to taky našel..
« Poslední změna: 30 Prosince 2009, 17:47:31 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #18 kdy: 30 Prosince 2009, 17:47:29 »
diiky velmi mi pomahas s tym notasom a ceniim si to , keby som sa ti mohol nejako zavdacit  ;)
keby nie teba asi bezim len na XP:D
uz len vyriesit to aby sa ten program stale zapol pri zapnuti nb
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #19 kdy: 30 Prosince 2009, 17:49:34 »
To je jednoduché - v menu Systém -> Volby -> Aplikace spouštěné při přihlášení -> Přidat

Název: jakýkoli, nejlépe takový, abys to po delší době poznal, co tím vlastně spouštíš  :)
Příkaz: /opt/super-hybrid-engine/super-hybrid-engine

A to je celé :)

S díky nemáš zač, co já tady na fóru našel rad a odpovědí...  ;)

Ale stejně si myslím, že na správu netbooku je už lepší ten EeePC Tray (nebo program, který doporučuje kolega - ale tam je nutný větší um..  :) )

Právě na EeePC Tray dělám návodek, za chvíli ho dám na stránky..
« Poslední změna: 30 Prosince 2009, 17:51:55 od martin.bazant »
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #20 kdy: 30 Prosince 2009, 18:06:24 »
cize ked budem mat zapnuty  EeePC Tray ten druhi program super hybrid mi uz nebude treba aby som pmenil aj pracu z bateriou ??
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #21 kdy: 30 Prosince 2009, 18:07:55 »
Přesně tak - EeePC Tray umožňuje vypnout/zapnout WiFi atd. (pravým tlačítkem) a taky umožňuje řídit spotřebu energie (levým tlačítkem myši).
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #22 kdy: 30 Prosince 2009, 18:24:15 »
 Kamo ty si macher :D je skoda ze niektore velmi uzitocne veci z tohoto fora sa nedavaju ako navod na ubuntu stranke , velmi by to ulahcilo a sprehladnilo pomoc pre ubuntu
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #23 kdy: 30 Prosince 2009, 18:29:17 »
Díky za pochvalu  ;D Ještě kdyby to tak byla pravda..  ;)

S těmi návody máš pravdu - ale řek bych, že je těžké z těch všech tipů a rad nejen tady na fóru udělat nějaký přehledný návod - co jednomu přijde strašně důležité jiný člověk třeba vůbec nevyužije..

Hodně rad se nachází i na wiki, i když je pravda, že není nějaký "centrální" a jednotný seznam se všemi tipy a návody - ale to asi není možné vytvořit tak, aby to bylo plně funkční..  :-\

A tak nezbývá než prohlédnout Wiki -> prohlédnout české fórum -> zagooglit -> položit dotaz do fóra  :)
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

strelec0812

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 92
Re: potrebaval by som poradit s vyberom linuxu pre netbook
« Odpověď #24 kdy: 30 Prosince 2009, 18:35:35 »
Keby som mal tvoje ICQ tak si ta dam ako zalosku v ubuntu Prva pomoc z asus EEE:D:D:D:D
netbook
linux : Ubuntu 9.10 UNR
Netbook ASUS Eee 1005HA

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.