Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pomoc pri výbere grafickej karty  (Přečteno 1333 krát)

vlado908

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Pomoc pri výbere grafickej karty
« kdy: 30 Prosince 2009, 10:19:20 »
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť pri výbere grafickej karty. V PC mám integrovanú kartu od Intelu i845G ktorá v psolednej dobe nepracuje tak ako by mala. Pri použítí ovládača pre karty intel mi systém zamrzne resp. zostane funkčná len myš a nedá sa na nič klikať. V súčastnosti používam generický ovládač vesa. Chcem si kúpiť novú kartu ale niviem sa rozhodnúť či s ATI alebo NVIDIA čipom. Stačí nejaká jednoduchá karta do 50€ (1500 korún).
Páči sa mi táto karta Powercolor Radeon HD 4350 256 MB GDDR2 . Bude mi v linuxe fungovať bez problémov, jedná sa mi hlavne o prehrávanie videa aby sa nesekalo a aby pri skrolovaní bol obraz plynulý.
Za radu vopred ďakujem.

Vlado

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #1 kdy: 30 Prosince 2009, 10:21:23 »
Nevím jaký máš CPU, ale kdybych kupoval GPU, tak řadu, která umí hw dekódovat mpeg4 atd. Čili pokud se nepletu ATi HD4x a Nvidia 8x.(a vejš samozřejmě)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2009, 10:35:00 »
Záleží, co od karty očekáváš - pokud jenom nějaké to video a compiz, tak to v poho stačí ta 4350 za cca 700Kč. Pokud bys chtěl nějaký výkon "navíc", je tu 4550 za cca 1100Kč, nebo 4650 za cirka 1500Kč. HD4670 je už mimo tvůj cenový limit, přijde na cca 1700Kč.

Tyto karty v pohodě běhají s nesvobodným ovladačem fglrx, kterýžto poskytuje téměř plný 3D výkon a mnoho dalších vychytávek (override, zvuk po HDMI, ...)
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

vlado908

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2009, 11:06:26 »
Nevím jaký máš CPU, ale kdybych kupoval GPU, tak řadu, která umí hw dekódovat mpeg4 atd. Čili pokud se nepletu ATi HD4x a Nvidia 8x.(a vejš samozřejmě)
Procesor mám Celeron 2.8 Ghz. Ako spomínal EuGenio tak asi bude lepšie si trošku priplatiť a kúpiť tú HD 4550. Ďakujem za radu, uvedená karta mi bude určite vyhovovať.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2009, 13:05:51 »
Mno, s kartami od Ati nemám osobně dobré zkušenosti, připadá mi, že Ati kašle na ovladače pro linux. Doporučil bych grafárnu co mám já, viz můj podpis, šlape mi dokonale s nevobodnými nvidia drivery a není zas tak drahá.
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

martin.bazant

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 80
    • bazantik.net
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2009, 13:11:20 »
Taky mám lepší zkušenosti s kartami od NVIDIE, jednou jsem měl ATI (sice byla integrovaná) a po pár dnech jsem musel dát NVIDII, protože ATIna mi jednoduše s ovladači od výrobce nefungovala  :P Sice to už budou 2 roky, situace se (snad) změnila, ale stejně nedám na NVIDII dopustit..
Ubuntu 10.10 x64. MSI K9A2VM-FD; Athlon 64 X2 4850e; MSI NX8500GT-TD512EH; 2GB DDR2;
multifunční tiskárna Samsung SCX-4300 - plně funkční
 Netbook ASUS Eee 1000H: Ubuntu 10.10 UNR, ASUS Eee systray  Jabber "martin (_zavináč_) bazantik (_tečka_) net"

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2009, 14:10:40 »
Je to tak, i  když mi ATI HD chodí, musím složitě povolovat efekty. Nvidia je lepší.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2009, 14:21:00 »
Tak nevím, od doby Hardy Herona šlapou karty ze sérií HD naprosto bez problémů s ovladačem z repozitářů (instalace na dvě kliknutí přes správce hardware). Jedinou výjimkou jsou nejnovější karty, tam vždy chvíli trvá, než se podpora dostane i do oficiálního ovladače. Potom je taky problém v kombinaci s integrovanýma grafárnama v módu Hybrid Crossfire (mnohdy se nedá vypnout v BIOSu) a pak taky s neoficiálními úpravami od různých výrobců - např. když někteří výrobci na PCIe only karty namontovaly svůj AGP můstek.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #8 kdy: 30 Prosince 2009, 15:07:51 »
Ja bych sel do nejake nVidie..
http://www.linuxquestions.org/hcl/showcat.php/cat/190
Problem ale je, ze dokud to clovek nevyzkousi, tak nevi, jestli bude dotycna karta fungovat. Nekomu totiz muze fungovat bez problemu a nekomu nepojede ani nahodou. Zalezi na distribuci a konkretni konfiguraci PC(hlavne monitor a rozliseni). Ty karty z odkazu by ale fungovat mely ve vetsine pripadu..

vlado908

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Re: Pomoc pri výbere grafickej karty
« Odpověď #9 kdy: 30 Prosince 2009, 20:45:10 »
Ja bych sel do nejake nVidie..
http://www.linuxquestions.org/hcl/showcat.php/cat/190
Problem ale je, ze dokud to clovek nevyzkousi, tak nevi, jestli bude dotycna karta fungovat. Nekomu totiz muze fungovat bez problemu a nekomu nepojede ani nahodou. Zalezi na distribuci a konkretni konfiguraci PC(hlavne monitor a rozliseni). Ty karty z odkazu by ale fungovat mely ve vetsine pripadu..

Tá grafická karta bude prevádzkovaná na distribúcii Ubuntu 9.10 a Mandriva 2010.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.