Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu  (Přečteno 1748 krát)

Ondraas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« kdy: 05 Ledna 2010, 14:37:25 »
Ahoj vsichni,

pred par dny jsem presel z XP na Xubuntu 9.10.
a jako temer uplny zacatecnik jsem mel dost problemu.

Nedarilo se mi nainstalovat oba systemy tak, abych si mohl po sputeni laptopu
vybrat jeden ktery chci zrovna pouzit. Bud mi slo Xubuntu nebo XP.
Pri posledni instalaci xp mi instalaci program pri vyberu disku ovsem sam nabidnul
moznost zmeny nastaveni disku tak, aby vyber byl os mozny.
Byla tam i hlaska ze pokud budu chtit nastaveni pozdeji zmenit ma jit
do nastaveni a spravy disku.
Zmenu jsem potvrdil, spokojene pokracoval v instalaci a kdyz prvni faze skoncila a instalator provedl prvni
automaticky restart uz nebyly schopny nabootovat. Po startu biosu a nenalezeni bootovaciho cd mi proste jen blika kurzor na cerne a konec. Xubuntu mi ale jde nainstalovat bez problem a dokonce v uvitaci tabulce s vyberem os ma odkaz na polonainstalovane Xp, ale kdyz moznost vyberu, nastene uplne stejny scenar.. kurzor a cerna plocha.

I kdyz je Xubuntu neporovnatelne s rychlosti XP s avastem a firewalem, stejne potrebuju spoustet nektere aplikace pod XP a tak se na Vas obracim s prosbou o pomoc...


 

novas33

Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #1 kdy: 05 Ledna 2010, 16:08:41 »
A jak jsi rozdělil disky při instalaci určitě  je lepší nejdřív nainstalovat XP a potom Xubuntu.Já mam Win7 a Ubuntu a při botování můžu v pohodě mezi nima vybírat.Jukni na Wiki je tam pěkně rozepsaná celá instalace není to nic složitého.http://wiki.ubuntu.cz
Ubuntu 18.04 LTS

Ondraas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #2 kdy: 05 Ledna 2010, 16:26:10 »
40ti Gigovy disk sem mel rozdeleny na C:10G a D:30G. Na D sem mel puvodne osobni adresare, pozdeji sem tam nainstaloval i windows.

Ze zacatku se mi v pruvodci instalece Xubuntu v bodu 5.1 navodu z http://wiki.ubuntu.cz vubec neobevovala 1. moznost menu: "nainstalovat systemy vedle sebe" a tak sem ruzne operoval, az sem usoudil ze ma asi malo mista, naformatoval C: a windows nahral na D:... ... tenkrat jeste uplne bez problemu.

Hlavni problem je ze ted mi funguje pouze Xubuntu a XP nejdou nainstalovat vubec, i kdyz cele Xubuntu smazu a disk naformatuju  :-[ . Mam asi nekde ve vlastnostech disku neco spatne nastaveno. Problem je ze nevim co a kde...
 
« Poslední změna: 05 Ledna 2010, 16:29:34 od Ondraas »

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #3 kdy: 05 Ledna 2010, 16:40:04 »
Zdravím Vás,

jak je stár ten počítač, na kterém máte problémy s instalací  LInuxu a XP vedle se ? Je to mladík anebo je over-the-hill  :D ?
Já měl stejný problém jako Vy, ovšem jen na starém ntb (starý = cca 3 roky každý den průměrně 12 hodin v provozu).
Při instalaci XPs buď instalace zatuhla na nějakém místě , anebo proběhla, ale XP nenabootovaly po jejich výběru z bootsplash screenu.

Na brand new ntb, instalace dual OS z těchže CDs bez problémů. Čili  začnu spekulovat, aplikujte to na Vaši situaci, instalace se nepovedla proto, že je :
a) opotřebovaná  CD/DVD mechanika v PC - to jsem nemohl  posoudit, musel bych ji z ntb vytlouct kladivem a zpátky bych ji natloukal těžko... ;D
b) vadné sektory na disku, netestoval jsem, alébrž jsem na to neměl dostatek času.

Nicméně se mi to podařilo zvládnout  "posuvem XPs" na konec disku takto  (POZOR , ztráta dat, zálohujte) :
 0. úplná dealokace všech partitions na disku, tam kde byla data teď budou lvi...
 1. z Live CD jsem nabootoval a přes Gparted si na KONCI disku vyrobil  partition typu ntfs dostatetečné velikosti pro XP a zformátoval, čili na začátku disku mi zůstala unallocated area
 2. Nainstaloval jsem XP, přirozeně do toho vytvořeného oddílu ntfs a podařilo se !
 3. Nainstaloval jsem Ubuntu do unallocated area, kterou jsem si ručně rozdělil na boot, swap a root oblasti, tvorbu těchto oblasti ale můžete ponechat na instalátoru Linuxu, nicméně ruční práce je ruční práce.... :D
 4. Po restartu se v bootsplash screenu objevila volba mezi Ubutu a XP o obě byly funkční, tedy vždy došlo k bezproblémovému nabootování zvoleného OS.

Abych byl spravedlivý : Ubuntu, na rozdíl od XPs  vždy bootovalo bez problémů  ,  uvedeným postupem se odstranily problémy s bootem XPs.  Pravděpodobně se mýlím, ale zdá se, že windejsy jsou o mnoho citlivější na install než LINUX, což  nepřekvapí... ;)

P.S. Těch vlivů způsobujících Vám problémy může být více a jejich řešení odlišné od toho, co jsem popsal, takže doufám, že nebudete brát výše uvedený postup jako dogma ....
« Poslední změna: 05 Ledna 2010, 17:07:44 od jfoot »
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Ondraas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #4 kdy: 05 Ledna 2010, 17:54:35 »
Laptop je pravda starsi, presne to nevim, ale takovych 5 nebo 6 let to bude... ;)

S diskem uz nejake problemy byly, ale vzdy se z toho dostal. Posledni problem byl tak pred dvema tydny, takze se necham Vami inspirovat a zacnu prave tam..

Divne vsak je ze do toho sameho odddilu nahraju linux bez jedineho broblemu, ale xp ani nahodou..
.. ale treba je to prave tak jak rikate a Xp budou na stav disku prece jenom citlivejsi.

Ja se s tim jdu trochu porvat a Vam diky za radu.

Ondraas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2010, 12:27:48 »
Jeste jednou diky za radu,
bylo to opravdu diskem, na zacatku disku se proste XPeckam nedari, ale na konci
jsou ok. Linux si zvykne kdekoli, je to proste pasak  8)

Mel bych jeste jeden dotaz k gparted a sic rozdelil jsem si disky na tri oblasti,
pro Xp, Xubuntu a zalohu. Zalohu jsem nechal jako misto bez oddilu, a ted kdyz
ho tam chci vytvorit, program mi nabidne pouze primarni jednotku a ja bych radsi
logickou, protoze mam obavu z problemu s bootovanim.

Je ma obava opravnena a pokud ano tak jak vytvorit dodatecne jednotku bez poskozeni bootovani??

Diky moc za odpoved.


jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: Problem se soucasnou instalaci XP a Xubuntu
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2010, 23:02:58 »
Zdravím Vás,

Mel bych jeste jeden dotaz k gparted a sic rozdelil jsem si disky na tri oblasti,
pro Xp, Xubuntu a zalohu. Zalohu jsem nechal jako misto bez oddilu, a ted kdyz
ho tam chci vytvorit, program mi nabidne pouze primarni jednotku a ja bych radsi
logickou, protoze mam obavu z problemu s bootovanim.

Je ma obava opravnena a pokud ano tak jak vytvorit dodatecne jednotku bez poskozeni bootovani??

Osobně jsem prakticky nepoužil, ale pokusím se zde podat výklad (pokud se zmýlím, prosím kohokoliv  o opravu),
z něhož by mělo vyplývat zodpovězení Vaší otázky. Takže začínáme.

Po studené startu předává BIOS řízení zavaděči operačního systému (bootloaderu), který musí ležet na předem
dohodnutém MÍSTĚ. Tímto MÍSTEM je u IBM PC compatible computers první sektor první stopy první vrstvy nějakého
disku (pro jednoduchost předpokládejme, že máme k dispozici jediný hard disk - HDD). V tomto MÍSTĚ leží record,
nazývaný Master boot record - MBR. V 512 bytech, které tvoří fyzicky MBR leží mj. zavaděč operačního
systému - bootloader. V případě Ubuntu ma jméno GRUB - GRand Unified Bootloader.
Bootloader Grub Vám zobrazí nainstalované OS na disku a umožní vybraný OS spustit.

Nyní se pokusíme vpašovat do výše řečeného pojem disková oblast (partition).

HDD může být rozdělen na několik diskových oblastí (partition=oddílů=segmentů),každá oblast se chová jako samostatný disk. Informace o tomto  rozdělení je také uložena v MBR a říká se jí  tabulka rozdělení disku - partition table.
Vedle bootloaderu je tak  partition table další důležitou entitou ležící v MBR.

Jen abychom měli výklad bootování OS ucelený :
Bootloader potom čte partition table a podle jejího obsahu zjistí, která z partitions je označena jako
záváděcí (bootable). Dále se pak čte první sektor (boot sektor) z detekované zaváděcí oblasti. Boot sektor obsahuje program, který zahajuje načítání OS, který přirozeně leží na zaváděcí partition.

Vývojáři rozhodli, že bude možné na disku IBM PC compatible computers vytvořit
maximálně 4 partitions (4 samostatné disky), které nazvali primárními (primary partitions).
To se ukázalo časem z různých důvodů jako málo a aby se toto omezení
obešlo, byla vymyšlena finta spočívající v zavedení pojmu rozšířená oblast (extended partition), který
přetaven do praxe spočívá na rozdělení (něco jako množení myší :) ) vybrané(ých) primary partition(s)
na podoblasti. Čili rozdělená primary partition je nyní extended  partition a jednotlivým fragmentům
v extended partition se říká logická oblast (logical partition).

Co z toho plyne vzhledem k Vaší otázce ?
Dle mého názoru : je jedno, jestli bude oblast, do které chcete zálohovat, oblastí primární či logickou a
je jedno bude li mít nastaven flag bootable na true či false.
  Vytvořením další partition, ať logické či primární dle mého názoru boot nepoškodíte, to byste musel narušit např. informace uložené v MBR, což je samozřejmě možné : nepozornou manipulací s GParted.

Řekl bych, že výše popsaná logika je v souladu s chováním GParted : nic jiného, než primary partition (v relaci s unallocated area), Vám ani nebude nabídnuto, protože logical partition můžete prakticky vytvořit pouze v rámci primary partition, která se ale napřed musí stát extended .....

Ufff, trochu rozvláčné, ale snad Vám to k něčemu bude....

P.S.
Na závěr malé doporučení (nevyložte si to špatně, jsem dalek hovoření do Vašich záležitostí  ;) ) : já na ntb, kde jsem měl s HDD stejné problémy jako Vy a kterýžto HDD jsem na onom ntb ponechal, dneska maximálně pouštím dítkám Krtkova dobrodružství  :D.
Rozhodně bych jej nepoužil jako místo pro zálohování. Zvažte koupi nového disku, není to tak drahé....



« Poslední změna: 10 Ledna 2010, 15:48:24 od jfoot »
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.