Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: OpenOffice a špatně vyhintované fonty  (Přečteno 5864 krát)

spatka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« kdy: 01 Listopadu 2006, 16:34:13 »
Dobrý den

Do Ubuntu 6.10 jsem si přidal msttcorefonts a openoffice. V systému jsou fonty pěkné, nekostrbaté (mám nastaveno monochromatické, žádné vyhlazování). Jedině v openoffice vypadají fonty jak po špatném hintingu (např. T má tlustší střední nožičku a podobně). Zdá se, že openoffice používají jiný hinter/libfreetype (nebo vypínají bytecode interpretr) než gnome, koffice a zbytek systému.  Netušíte někdo co s tím? V openoffice mám taky vypnuto vyhlazování (zatím se to chová tak, že stejně pokud v gnome vypnu vyhlazování, tak v openoffice můžu mít nastaveno cokoliv).

Instalace je čistá, openoffice jsou z ubuntu.

Dík za pomoc
Petr

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2006, 22:21:00 »
Mám stejný problém v Kubuntu 6.06
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2006, 00:23:07 »
Co jsem cetl na ubuntuforums.org, je to nejaky bug. Jednim z reseni myslim bylo pouzit balicek pro debian.

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #3 kdy: 30 Prosince 2006, 08:00:35 »
Citace: Jarda
Co jsem cetl na ubuntuforums.org, je to nejaky bug. Jednim z reseni myslim bylo pouzit balicek pro debian.
Můžeš to prosím tě nějak rozvést ? Chápu to dobře, že si mám najít a do Adeptu dodat repozitář s OO z "pravého" Debianu ?
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

webbot

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85

romi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 711
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2006, 10:24:41 »
skor by som povedal, ze je tam vacsi bug .. .uz druhy krat mi pri praci v oo vytuhli xka... a zostal z nich zombeeee :))
randy [HP nc6320 -- Ubuntu Gutsy Gibbon with KDE]
== linuxove minimum ==

Jere

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 625
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #6 kdy: 30 Prosince 2006, 10:55:49 »
Citace: filo
Můžeš to prosím tě nějak rozvést ? Chápu to dobře, že si mám najít a do Adeptu dodat repozitář s OO z "pravého" Debianu ?
Ne, repozitar bych nepridaval, spis si stahnout konkretni balicek. Vic ti ale nereknu, nepamatuju si to. Pouzij vyhledavani na ubuntuforums stejne jako ja :)

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2006, 13:51:15 »
Citace: Jarda
Citace: filo
Můžeš to prosím tě nějak rozvést ? Chápu to dobře, že si mám najít a do Adeptu dodat repozitář s OO z "pravého" Debianu ?
Ne, repozitar bych nepridaval, spis si stahnout konkretni balicek. Vic ti ale nereknu, nepamatuju si to. Pouzij vyhledavani na ubuntuforums stejne jako ja :)
OK
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #8 kdy: 31 Prosince 2006, 08:40:10 »
Tak jsem projel diskuse na abclinuxu, jak červená nit se jimi táhne změna (resp. náhrada) fontu "Andale Sans UI" za jiný v nastavení OO, viz třeba tady http://www.abclinuxu.cz/forum/show/124890, ale to mi nezabralo.
Na UbuntuForums jsem našel zajímavý thread http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=327863 včetně velice slibně vypadajícího screenshotu, teď přemlouváme autora, aby uvolnil balíček, který to má spáchat ;)
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

romi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 711
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #9 kdy: 31 Prosince 2006, 09:24:03 »
no .. kedze 2.1 nie je pod ubuntu este poriadne spraverna, tak som nainstaloval z original deb balickov ... tam to bezi konecne korektne..
randy [HP nc6320 -- Ubuntu Gutsy Gibbon with KDE]
== linuxove minimum ==

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #10 kdy: 31 Prosince 2006, 15:18:25 »
Citace: randy
no .. kedze 2.1 nie je pod ubuntu este poriadne spraverna, tak som nainstaloval z original deb balickov ... tam to bezi konecne korektne..
V tomhle bych se jako začátečník nerad pouštěl na tenký led, mohl bych tě poprosit o aspoň rámcový postup ? Díky.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

mindi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #11 kdy: 01 Ledna 2007, 12:43:43 »
Citace: filo
Mám stejný problém v Kubuntu 6.06
http://ukazto.com/img/OO-fonty.jpg
Podle myho je chyba v tom, ze Ubuntu je s pismama hodne za windows.
Windowsacky vektorovy pisma jsou delany tak, ze pro maly velikosti pisma je pouzitej uz defacto rastrovej vzor - proto jsou pismenka tak uhlazena a pekna, jedno jako druhe.

V linuxu jsou pouzity i pro maly velikosti stale vektorove vzory, rastrovani pro male velikosti pisem neexistuje.

Kvalitativne nevyhovujici fonty mi v Ubuntu taky vadi.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #12 kdy: 01 Ledna 2007, 13:10:11 »
Tak zkuste v OOo Nástroje/Volby/Načítání/ukládání/Microsoft Office - mám všechno odfajfkováno.
Mám OOo 2.0.2.

L3gi4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #13 kdy: 01 Ledna 2007, 15:09:29 »
Mám tentýž problém. Já věděl proč mám s upgradem na EE počkat na období svátků :-( Doufám že se brzo najde nějaké řešení (popř. návod jak do systému hodit OO 2.1).

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #14 kdy: 06 Ledna 2007, 13:52:19 »
Citace: randy
no .. kedze 2.1 nie je pod ubuntu este poriadne spraverna, tak som nainstaloval z original deb balickov ... tam to bezi konecne korektne..
Celý natěšený jsem upgradnul na 2.1 a u mě je to bohužel naprosto stejné jako ve 2.0 :(
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

shadowHK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
    • http://www.shadowblog.cz
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #15 kdy: 07 Ledna 2007, 17:08:51 »
Též jsem upgradnul 2. 1. a určitě pozoruji veliké zlepšení.
.
Absolutní zlepšení je v zobrazení samotného textu dokumentů, který se zobrazuje už korektně. Viz přiložený obrázek - v textu je to myslím Times New Roman.

V původní instalaci 2.0.4, co se instaluje spolu s Ubuntu 6.10, to bylo děsné. Nyní tedy už (téměř) bez problému.

Mírné zlepšení pozoruji i v samotných menu OpenOffice, ale pořád to není ještě ono.

Hlavně ale že ty dokumenty se už zobrazují (téměř) korektně, to je pro práci nezbytné, doprovodná menu zase až tak ne... ale samozřejmě to nepotěší...

105 KB - 1280x1024

http://www.shadowblog.cz/upload/screen.png

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #16 kdy: 07 Ledna 2007, 18:42:53 »
Citace: shadowHK
Též jsem upgradnul 2. 1. a určitě pozoruji veliké zlepšení.
Absolutní zlepšení je v zobrazení samotného textu dokumentů, který se zobrazuje už korektně. Viz přiložený obrázek - v textu je to myslím Times New Roman.
V původní instalaci 2.0.4, co se instaluje spolu s Ubuntu 6.10, to bylo děsné. Nyní tedy už (téměř) bez problému.
Nemáš prosím tě k dispozici screen z těch 2.0.4 pro srovnání ?
Mám totiž aktuálně 2.0.2 a nic děsného mi na textu v TimesNewRoman v mých OO nepřipadá ;)

Update : Na rozdíl od Tahomy a MS Sans Serif, ty jsou v 2.0.2 na 100% zoomu opravdu děsné, souhlasím.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

shadowHK

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
    • http://www.shadowblog.cz
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #17 kdy: 07 Ledna 2007, 18:50:44 »
Citace: filo
Nemáš prosím tě k dispozici screen z těch 2.0.4 pro srovnání ?
Mám totiž aktuálně 2.0.2 a nic děsného mi na textu v TimesNewRoman v mých OO nepřipadá ;)
Bohužel nemám.

neveceral

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 471
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #18 kdy: 07 Ledna 2007, 20:08:57 »
tak tady je obrázek z 2.0.4 rozlišení  1280x1024
http://ukazto.com/?img=Obrazovka-2eq1.jpg

filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #19 kdy: 07 Ledna 2007, 20:53:03 »
Citace: neveceral
tak tady je obrázek z 2.0.4 rozlišení  1280x1024
http://ukazto.com/?img=Obrazovka-2eq1.jpg
Díky, já jsem to tak hrozné neměl, nicméně po upgrade na 2.1 je při 100% zoomu nejvíc u Tahomy a Times Romanu patrný rozdíl k lepšímu, viz http://www.ukazto.com/img/OO-srovnanifontu-202-210.jpg
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

L3gi4

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 34
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #20 kdy: 08 Ledna 2007, 08:11:22 »
Díky bohu se mi tento problém nainstalováním OOo 2.1 vyřešil. Jinak si tady ještě někdo stěžoval, že jsou sice hezké fonty v dokumentu, ale ne v samotném OO - ujistěte se, že máte zaškrtnutý přepínač "použít písmo v systému" v nastavení OO - viz. druhý obrázek.



filo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 454
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #21 kdy: 08 Ledna 2007, 09:20:03 »
Citace: L3gi4
Jinak si tady ještě někdo stěžoval, že jsou sice hezké fonty v dokumentu, ale ne v samotném OO - ujistěte se, že máte zaškrtnutý přepínač "použít písmo v systému"
No právě že když to MÁM zaškrtnuté, tak se na to nedá dívat. Systémový font mám Tahomu a všude jinde funguje OK. OpenOffice tu Tahomu buď nepoužije nebo zdeformuje. Je to tak zmršené, že nepoznám, která z variant to je.
MSI KT3 Ultra, Athl XP 2000+, GF4MX440, SBLive Value, LG 4167B - Prosím NEVYKAT

Marek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 55
OpenOffice a špatně vyhintované fonty
« Odpověď #22 kdy: 27 Března 2007, 21:34:06 »
Řešil jsem stejný problém a potvrzuji, že instalace OO 2.1 zlepšení přináší.

Ale tak dobré jak jsem byl zvyklý z prostředí wxp msoffice to bohužel není. Při tzv. "normální" práci to asi vadit nemusí, ale já měl ve zvyku používat hodně malá písma (abych viděl maximum informace na co nejmenší ploše), která při stejném nastavení snad všech parametrů, v xp msoffice na jedné straně a na druhé straně ubuntu EE OO, už byla i nečitelná. Ach jo.

Ještě bych doplnil, že tento problém s vykreslením fontů je méně výrazný (logicky) při rozlišení 1280*1024 než při 1024*768, (které jsem nucen používat). Což může být důvod, proč to řada uživatelů (nepoužívající mrňavá písma) nemusí ani vnímat.
UBUNTU HH 8.04 Lenovo R61i

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.