Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu a Win7 dualboot  (Přečteno 2026 krát)

B. Goode

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
Ubuntu a Win7 dualboot
« kdy: 10 Ledna 2010, 18:58:39 »
Dobrý den
Všiml jsem si, že se množí komplikace se zavaděčem Grub - hlavně při použití Win7. Po delší době se mi podařilo problém odstranit a proto pokud někdo by měl podobný problém, zanechávám zde postup.
Takže, na mojem PC jsou na jednom disku (sdc) nainstalovány 3 systemy - Ubuntu 9.10, Ubuntustudio 9.10 a Win7 Ultimate. Největší komplikace vznikla při instalaci a bootování Seven. Zjistil jsem, že oproti XP lze 7 nainstalovat na jakýkoliv oddíl na disku. Proto jsem první nainstaloval Ubuntustudio jako sdc1, swapák sdc5. Po té jsem instaloval Seven jako sdc2, kde bylo nutno system donutit nainstalovat pouze na jeden partition - Win7 totiž požaduje zvlášť 100MB systemový oddíl jako system reserved. Při rozdělování disků jsem nechal instalátor vytvořit své požadované 2 oddíly a po vytvoření jsem onen "system reserved" odstranil. Win7 se tedy nainstaloval na 1 oddíl.
Otázka zní, jestli je nutno Seven instalovat pouze do jednoho oddílu, nebo jestli nebude problém s požadovanýma dvouma pro instalaci Win ...
Nakonec jsem nainstaloval Ubuntu 9.10. Při instalaci jsem vybral instalovat Grub na disk /dev/sdc (nikoliv /dev/sdc1).
Po dokončení instalace a restartu se objeví Grub 1,97, který nabídne výběr ze 3 operačních systemů a po odzkoušení každý z těchto 3 systemů po výběru naskočí bez jakékoliv zbytečné časové reservy a bez jakýchkoliv chybových hlášek.
Třeba tento postup někomu pomůže při podobných komplikacích ...

popelar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Ubuntu a Win7 dualboot
« Odpověď #1 kdy: 26 Ledna 2010, 08:24:57 »
..já jsem trouba..ale po čisté instalaci W7 Ultimate jsem nainstaloval 9.1 a vše funguje bez problémů...jedinej, co jsem řešil, byl mizející zvuk v 7 po restartu z Ubuntu..po úpravě etc..ok
-AMD Athlon II QuadCore X4, Saphire Radeon HD 6790 1GB DDR 5, WD 500GB - Win 8 Pro
-DELL Studio 1537/Sony Vaio SVE1512E6EW
-Samsug Vawe 8600

jadd

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 977
Re: Ubuntu a Win7 dualboot
« Odpověď #2 kdy: 26 Ledna 2010, 21:59:07 »
Citace
na disk /dev/sdc (nikoliv /dev/sdc1
to si udělal dobře protože jak si asi uvědomuješ, tím bys příšel o Ustudio
Pokud chceš aby byl boot po instalaci zaváděče účinný musí být na začátku disku (sda,sdb,sdc).
nikoliv (sda1,sdb2,sdc3)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.