Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku  (Přečteno 3909 krát)

vydrus

  • Host
Mám notebook HP2230s a přehřívá se mi. Např. když mi teplota stoupne na 70 °C, větrák se točí pouze na 60%. A přitom když vlezu do BIOSu, v určitých intervalech se točí na plné obrátky (asi preventivní opatření nebo co).

Takže sháním nějaký prográmek, který by mi automaticky kontroloval teplotu a podle toho roztáčel větrák. Nevíte o něčem?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2010, 13:28:43 »
Takze nejdrive si precti tento navod: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google

abys nerekl, ze jsem se nesnazil primo poradit, tak se mrkni na http://www.linuxexpres.cz/praxe/rizeni-a-automaticka-regulace-vetracku
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

vydrus

  • Host
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2010, 16:09:23 »
Bohužel nefunguje.

Kód: [Vybrat]
/usr/sbin/pwmconfig: There are no pwm-capable sensor modules installed

ladarozan

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 837
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2010, 16:29:20 »
A třeba nezapomenout na čistění chladiče.
AMD A4-5300, Hauppauge HVR-4000, Ubuntu 12.04, Windows 8
-Tablet Protab26 a Toshiba AT10 Android 4.3.1
-Asus EEE1000H,WinXP

Gecco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #4 kdy: 20 Června 2010, 22:24:12 »
Takze nejdrive si precti tento navod: Jak googlovat? Základy používání vyhledávače Google

abys nerekl, ze jsem se nesnazil primo poradit, tak se mrkni na http://www.linuxexpres.cz/praxe/rizeni-a-automaticka-regulace-vetracku

přihlásil jsem se jako root, ale hned první příkaz mi to nevzalo. Mám Toshibu Satelite L 300 1A3, processor Intel a architekturu 64B. Na notebooku si zřejmě podle výrobce mám někdy uvařit čaj. Velmi mě to znervozňuje. Ještě  nikdy to tak netopilo. Větráček běží, ale spíše odfukuje horký vzduch, než by něco chladil. Díval jsem se na hardware a vše je řádně nainstalováno. Je možné, že se některý HW může vzájemně blokovat?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #5 kdy: 20 Června 2010, 22:31:36 »
a nainstaloval jsi pred zadavanim prikazu balicek lm-sensors?
vse je tam dokonale popsano
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Gecco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #6 kdy: 24 Června 2010, 14:29:01 »
a nainstaloval jsi pred zadavanim prikazu balicek lm-sensors?
vse je tam dokonale popsano

ano, pokusil jsem se jej naistalovat, ale příkaz mi to nepřijalo. Byl jsem přihlášen jako root

Gecco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #7 kdy: 24 Června 2010, 14:49:25 »
doplňuji, již vše funguje. Před tím jsem se pokoušel nainstalovat Lm-sensors přes terminál, ale pak mne napadlo, zkusit to přes aplikace a centrum softwaru  pro Ubuntu. Sice to konečně chladí - ofukuje, ale nevím, jestli bylo správně stahovat balíček LM-sensors fronted for KDE určený pro KDE a LM sensorse development kit  když mám Gnome?

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #8 kdy: 24 Června 2010, 15:04:31 »
nevim, jestli je apt case sensitive, ale zkratka se to pise s malym L
Pravdepodobne to, co jsi nainstaloval ti dotahlo jako zavislost i lm-sensors, takze kdys napises do terminalu prikaz sensors, vypise ti to teploty.
Je v podstate jedno, jestli pouzivas aplikace KDE v Gnome, nebo naopak, akorat trochu jinak vypadaji. Samozrejme kdys instalujes KDE aplikace do Gnome, tak se musi stahnout a nainstalovat vice dat (zavislosti), nez kdybys instaloval aplikace pro Gnome
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

Gecco

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 47
Re: Přehřívání → kontrola teploty a otáček větráku
« Odpověď #9 kdy: 16 Září 2010, 00:09:06 »
Mě se přehřívání podařilo vyřešit velmi jednoduchým nadzvednutím NTB asi o 1 cm podložkou - nyní je studený, tichý, ale funguje.... :))

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.