Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: T-Mobile 4G USB modem  (Přečteno 3164 krát)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
T-Mobile 4G USB modem
« kdy: 30 Ledna 2010, 15:17:50 »
Zdravím všechny.

Mám docela problém. Pořídil jsem tchýni počítač, aby mohla doma brouzdat po netu. Švára ji opatřil připojení od T-Mobilu: 4G USB modem. A tím začelo moje trápení.

Na netu je několik postarších návodů (několik let staré), dokonce přímo od t-mobilu. Problém je ten, že počítají se starým network managerem, který (překvapivě) nabísí asi tak 100x více voleb a nastavení, než ten v novém Ubuntu (9.10). Zásadní problém vidím v tom, že NM nenadetekuje modem (systém ho vidí na /dev/ttyUSB0). Můžu sice vybrat broadband 3G mobilní připojení, dokonce i vzbrat providera český t-mobile, ale takto vztvořené připojení nemohu nikterak aktivovat.

Podařilo se mi nastavit potřebné konfigurační soubory ručně a připojit se pomocí příkazu
Kód: [Vybrat]
sudo pppd call tm4gale toto řešení je dosti blbé - už vidím, jak tchýně spouští nějaký skriptík s rootovskými právy.

1) Nemá někdo s tímto připojením zkušenosti? Nejde to náhodou lépe a jednodušení? Dělám něco špatně?
2) Pokud to jinak nejde, je možné odstranit požadavek spouštět pppd jako root??
3) Poraďte mi, pls, jak správně udělat script na připojení a odpojení - prostě abz tchyně přišla ke kompu, klikla na ikonku připojit, udělala si svoje na internetu a pak buď vzpnula komp nebo dala odpojit.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #1 kdy: 30 Ledna 2010, 15:22:23 »
Tak jsem možná blbej - objevil jsem zmínku o prográmku Gnome PPP, který bz mi mohl pomoci. K mému překvapení ale není v základní instalaci, takže bez funkčního připojení se k němu člověk nedostane...
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #2 kdy: 30 Ledna 2010, 15:53:20 »
Tak pokrok. Gnome-PPP jsem úspěšně nakonfiguroval pomocí tohoto vlákna http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,42979.0.html.
Jde to zase ale jenom s rootovskými právy - ještě tohle překonat a můžu předat dílo tchýni.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #3 kdy: 30 Ledna 2010, 16:54:10 »
Zdravím Eugenio,

já "točím" T-mobile takto :

1.Mám zprovozněno spojení na T-mobile přes wvdial.
2.Aby mohl spouštět wvdial někdo jiný než root , musí být tento NEroot uživatel (dejme mu pracovní jméno "tchyne"
  registrován ve skupinách dip a dialout
Kód: [Vybrat]
sudo adduser tchyne dip  
sudo adduser tchyne dialout
3. v ~/bin uzivatele "tchyne" mam dva scripty,jeden se jmenuje "spoj" - tento navaze spojeni :
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
wvdial
tail -f /var/log/messages
a druhý, se jménem "rozpoj" mi  rozpojí spojení :
Kód: [Vybrat]
#!/bin/sh
killall -15 wvdial
Ve scriptu "spoj" loguju i průběh spojení, takže když se mi na konci výpisu objeví IPs  DNSs  od  T-mobile vidím,
že spojení bylo navázáno OK a že mi třeba během spojení neuváznul modem.....

4. Pak si vytvořím vlastní spouštěče : jeden pro script "spoj" a druhý pro "rozpoj" : Přidat na panel -> Vlastní spouštěč aplikace (samozřejmě typu "Aplikace v terminálu"), přídám cestu na daný script  a to nejdůležitější (pro tchyně, manželky , opovrhvače příkazové řádky a podobné tvorstvo) každému spouštěči vyberu zapamatovatelnou ikonu.
Já mám pro "spoj" :  /usr/share/icons/gnome/scalable/emotes-face-smile.svg
pro "rozpoj" : /usr/share/icons/gnome/scalable/emotes/face-angry.svg.

Jsou natolik výmluvné, že netřeba dávat výše zmíněnému typu živatelstva další comments.    :D
« Poslední změna: 30 Ledna 2010, 16:58:09 od jfoot »
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Martin - ViPEr*CZ*

Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2010, 17:42:06 »
Nemá jen tenhle konfigurát tm4g práva roota? Nestačilo by je změnit?
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2010, 09:44:22 »
@jfoot: Díky. Přesně tohle potřebubu. Už jsem podobný script vytvořil (akorát používám Gnome-ppp). Díky pridání tchýně do správných skupin to jde i bez rootovského hesla. Taky to killnutí wvdialu se hodí (Gnome-ppp hlásí, že ho killnout nemůže).

Ještě mě trápí jednadrobnost. Poté, co se odpojím od netu (v Gnome-ppp dám odpojit, killnu wvdial), Ubuntu se sice skutečně odpojí, ale modem na to jaksi nereagune - stále si bliká diodou ve stzlu "jsem připojen" a při pokusu o následné připojení dostanu hlášku "Modem not responding". Pomůže jedině restart modemu (prostě odpojit od kompu).

Mám podezření, že modem nedostane od systému příkay k odpojení od sítě. Neyná náhodou někdo nějaký workaround na tohle? Není to sice trágo, ale trochu to otravuje.
« Poslední změna: 31 Ledna 2010, 09:55:12 od EuGenio »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

jfoot

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 197
  • ..nemožné ihned, zázraky do tří dnů...
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #6 kdy: 31 Ledna 2010, 16:30:47 »
Zdravím Eugenio,

Mám podezření, že modem nedostane od systému příkay k odpojení od sítě.

Možná by byla cesta resetnout modem pomocí AT příkazu.
Teď budu teoretizovat, nemám vyzkoušeno :

Já mám v  /etc/wvdial.conf mj. toto :
Kód: [Vybrat]
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0 Podle 12.8 Dial-in Modem Configuration by možná  mohla pomoci náhrada AT příkazu &D2 za &D3 za předpokladu, že jej daný modem podporuje.
Díval jsem na 4G_modem_instalace_linux_new.pdf]   a tam je na straně 6 tato informace :
Citace
Ukončovací řetězec : +++
Pohledem do Hayes AT Commands lze zjistit, že tento řetězec by měl uvést modem do command mode stavu,  a v tomto stavu by měl být již modem schopen přijmout příkazy jako je např. H0 (hung-up).

Možná by stačilo namísto výše uvedených AT příkazů přidat do wvdial.conf příkaz ATZ (tvrdý reset modemu), kam přesně, to je otázka, napadá mě jedině property "Init2"....

Edit : možná by stálo za to modemu, který je i po ukončení spojení připojen na síť poslat interaktivně přes minicom vhodné AT příkazy jako je ATZ a ověřit tak, jestli je  možné jej vůbec z tohoto nežádoucího stavu "vykopnout"...
« Poslední změna: 31 Ledna 2010, 23:21:38 od jfoot »
Po šesté atomové válce  povrch planety Rogoz nevypadal pěkně...

Dítě nevinné...Co ty můžeš vědět...o sadomasochistické derivaci oidipovského komplexu...(O.Neff, K. Saudek, Arnal & Dva dračí zuby)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: T-Mobile 4G USB modem
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2010, 14:40:37 »
Díky za rady - ty příkazy a řetězce určitě vyzkouším, až budu zase příště u tchýně. Na druhou stranu, za ten net o t-mobilu platí paušál a surfuje stylem "zapnu, kouknu, vypnu", takže ji ten stav "neodpojení" modemu zas tak vadit nemusí. To spíš drásal mě.

Teď jak to píšu mě napadlo, že ji tam příště udělám připojení "nastálo". Prostě při startu systému to připojím a bude to.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.