Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkcni root heslo, po restartu nefunkcni system :-) [vyřešeno]  (Přečteno 1670 krát)

miiila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Ahoj,

uz jsem se ptal na ubuntu.forum.com, ale moc jsem se nedozvedel. Chtel jsem pridat noveho uzivatele (pres Uzivatele a Skupiny). Normalne jsem to otevrel, zadal root heslo, zkontroloval svuj existujici ucet. Pote program na chvili zamrzl a ja jej zavrel. Pri druhem spusteni uz mi nefungovalo root heslo (ani tady, ani pri napr. sudo ls).

Restartoval jsem pocitac a od te doby ubuntu nenabehne. Objevi se zprava, "unable to mount filesystem" a spusti se maintanance shell. Pote nemuzu delat nic, jelikoz /dev/sda5 (kde ubuntu sidli) nejde nijak namountovat. Zkousel jsem spustit Gparted z live cd, ale nic nevyresil.

Vse provozuji na desktopu s dual bootem (WinXP a UBUNTU 9.10), ubuntu partition je /dev/sda5, swap /dev/sda6. Zadne problemy s tim dosud nebyly - ted to spadlo z niceho nic.

Diky moc za jakoukoli radu - rad bych se vyhnul reinstallu systemu ;-) Pokud se to uz nekde resilo, tak se omlouvam, ale nebyl jsem schopen to dohledat.
« Poslední změna: 04 Února 2010, 22:00:11 od kiklhorn »

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Nefunkcni root heslo, po restartu nefunkcni system :-)
« Odpověď #1 kdy: 31 Ledna 2010, 15:01:11 »
To vypada na pozkozeni filesystemu, jestli to pise neco ve smyslu abys manualne spustila fsck, tak to udelej. po bootu napis fsck -C /dev/sda5. bude to chctit opravit chyby, tak staci, kdys budes neustale odpovidat "y" tj yes
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

miiila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Nefunkcni root heslo, po restartu nefunkcni system :-)
« Odpověď #2 kdy: 31 Ledna 2010, 15:33:38 »
diky za radu, vyzkousim :-) fsck jsem zkousel poustet z Gparted, ale bylo to s jinym parametrem...

EDIT: Tak to nepomohlo, ale chyba bude asi nekde jinde... Pri spusteni to hlasi unable to mount /dev/pts (sda5 je namountovano v poradku, omluva za mystifikaci :-)).
« Poslední změna: 31 Ledna 2010, 15:42:11 od miiila »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Nefunkcni root heslo, po restartu nefunkcni system :-)
« Odpověď #3 kdy: 31 Ledna 2010, 20:28:41 »
Můžeš tady dát snímek obrazovky, jak to přesně vypadá?
Zkus taky vypnout grafický boot, aby tam byly vidět ty výpisy (volba splash, quiet v Grubu), jestli to umíš.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

miiila

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: Nefunkcni root heslo, po restartu nefunkcni system :-)
« Odpověď #4 kdy: 31 Ledna 2010, 21:39:56 »
Problem uz je vyresen, pomohl kamarad :-) Hratky s grafickym rozhranim Uzivatele a Skupiny smazaly /etc/group, nastesti udelaly zalohu (/etc/group~), takze stacilo ji obnovit :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.