Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Webovy server - nova instalacia  (Přečteno 3327 krát)

techynal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Webovy server - nova instalacia
« kdy: 03 Února 2010, 17:45:43 »
Tak podla niektorych rad znamych, diskusii a nakoniec aj komunite som sa rozhodol, ze skusim Ubuntu Server Edition. Musim povedat, ze to na prvy pohlad nevypada vobec zle. Stiahol som si teda 8.04 LTS a updatoval az do verzie 9.10. Vsetko vyzeralo, ze ide v poriadku. Ale hned po prechode na poslednu verziu som zistil, ze PHP je zastarene a teda je vo verzii tusim 5.2.10. Podla PHP.net je k dispozicii stable verzia 5.2.12, ale v pripade, ze sa pokusam updatnut system cez do-release-core, tak mi to nespravi. Pravdepodobne ide len o prikaz, ktory udatuje samotny system, cize z verzie 9.04 na 9.10 a podobne, ze? Ako updatujem jednotlive balicky ako je Apache, MySQL, PHP, proFTPd a ine, ked mi pise, ze su vsetky aktualne?

Server, ktory bezi by mal fungovat ako webovy server, takze Apache, MySQL, PHP, Perl a ftp (zrejme proFTPd) su preto pre mna zamozrejmostou, okrem toho by som rad mal webovy admin na spravu servera a statistky (monitoring). Nasiel som si nejake navody na nastavenie ISPconfigu v2, ktory vyzera celkom zaujimavo. Ale pokial nemam a nechcem mail server (budem pouzivat Google Apps mail) a DNS server, tak ISPconfig nejde nainstalovat. Musel som preto nahodit aj postfix s bindom, aby sa mi to podarilo instalovat. Avsak neuspesne, setup vzdy zly, sam po sebe zmaze subory, nechapem. Tak som skusil Webmin, ten prebehol v pohode a nevyzera zle, pamatam si ho este z FreeBSD, ale teraz je to uz dost zmenene a vyzera to o dost lepsie co sa tyka funkcii. Skusal som to len tak bezne preletiet, MySQL ci Apache som prilis neriesil, pretoze na tie by som rad pouzil config co stareho servera. Skor mi ide o nastavenie ftp a rad by som mal webovu administraciu uctov, teda, aby som si mohol vytvorit ci zmazat ucet na ftp, udelit mu prava (zapis, citanie, fxp, pocet spojeni) priamo cez administraciu. Myslel som si, ze to Webmin dokaze, ale nie je tomu tak, teda aspon v zakladnom nastaveni. Podla toho co som nasiel, tak standardne proFTPd vyuziva uzivatela zo systemu, nie nejakych virtualnych, ktorych by ukladalo do MySQL. Tu zrejme bude potrebne komplet prestavenie proFTPd na PAM autentifikaciu MySQL a tak podobne. Pozeral som aj navody a myslim, ze par ich tu na fore bolo, len to musim skusit. Ak by ma vedel niekto v tomto nasmerovat, pripadne upozornit comu sa vyhnut a co nastavit, tak budem rad.

V neposlednom rade a pre mna dost dolezite su statistiky ako take, cize zaplnenie diskovej kapacity, load, cpu usage, aktivita Apachu ci query MySQL by som rad sledoval, odveci by nebola ani teplota ci traffic. Viem, ze v tomto smere medzi najznamejsie patri MRTG, taktiez jeho nadstavba (alebo akasi based on MRTG aplikacia) Munin, Cacti a podobne. Neviem, ktore by splnalo moje poziadavky a je jednoduchsie na nastavenie.

Myslim, ze to je asi tak vsetko co prakticky potrebujem k tomu, aby mi mohol novy server bezat.

Dakujem za odpovede, rady a aj pripadnu kritiku (som este novacik na poli *nix systemov).

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Webovy server - nova instalacia
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2010, 18:33:12 »
Ale hned po prechode na poslednu verziu som zistil, ze PHP je zastarene a teda je vo verzii tusim 5.2.10. Podla PHP.net je k dispozicii stable verzia 5.2.12.

Stable je už i 5.3.1.. To, že se nezahrne do repozitářů tak rychle, je způsobeno testování, kompilováním, laděním.. Jestli chceš mít vždy tu nejaktuálnější verzi (k čemu? Pochybuju, že by mezi 5.2.10 a 5.2.12 by nějaký propastný rozdíl .. třeba jen v bezpečnosti), tak se koukni po nějakým neoficiální repozitáři nebo si to zkompiluj sám ;) Ale pozor: nejaktuálnější release programu neznamená nejstabilnější v daném systému..

V neposlednom rade a pre mna dost dolezite su statistiky ako take, cize zaplnenie diskovej kapacity, load, cpu usage, aktivita Apachu ci query MySQL by som rad sledoval, odveci by nebola ani teplota ci traffic. Viem, ze v tomto smere medzi najznamejsie patri MRTG, taktiez jeho nadstavba (alebo akasi based on MRTG aplikacia) Munin, Cacti a podobne. Neviem, ktore by splnalo moje poziadavky a je jednoduchsie na nastavenie.

na serverech používáme munin ... je naprosto bez problémů.

K FTP: mohl by to řešit Virtualmin, ale ruku do ohně za to nedám..
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: Webovy server - nova instalacia
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2010, 22:51:26 »
no jako jednuduchá statistika statistika všeho by stačil Hotsanic, sice se musí malinko poladit ručně v konfuguraci ale pak to na jeden host stačí, jen to sql tam nejde. jinak vše co jsi vypsal a i více.

webmin má modul webminstat  což umí už vše co jsi vypsal i mysql stats.   

co se týká www serveru, pokud bude mnoho useru mnoho www a mnoho ftp uctu a nechceš se poté o to moc starat  tak doporučuju ispconfig, kde si uživatelé svoje www obhospodařej sami včetně mysql, ftp,mailu a dns .

   pokud je to server jen pro par lidí tak bych to volil ručně přes webmina, na
Kód: [Vybrat]
www.howtoforge.com najdu najdeš spoustu návodů na ftp+mysql autorizaci, nový modul vsftpd pro webmin  umí virtualni usery přes mysql také.

Co se týká PHP, jak už bylo řečeno předemnou, než se dostane do server stable tak to trochu trvá. Lze použít  Zend-CE  server , což je balík přednastavených app pro www server php+apache tam už je php na verzi 5.3+ 
jabber:  Armus69@jabber.cz

techynal

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 18
Re: Webovy server - nova instalacia
« Odpověď #3 kdy: 04 Února 2010, 01:44:35 »
stderr: Dakujem, to ma nenapadlo, ze to nie je odladene. Novu verziu som chcel preto, aby som mal istotu, ze tam nebudu bezpecnostne chyby. Ten Virtualmin skusim pozriet.

Armus69: Statistiky MySQL nie su dolezite, je to asi ta posledna priorita. Mam to teraz nahodene v Munine, ale nejde to. Islo to raz a po restartne prestalo, potom pri aktualizacii nejakych balickov sa mi to rozbehlo a po chvili to prestalo ist. Chcel som to len tak informacne, nutne to nie je. Pokial ide o ftpcko, tak neviem posudit, ze co znamena vela uzivatelov. Uctov na server je asi 20, obcas nieco pribudne, obcas sa nieco zmaze. Webov tam bezi len 5 a k rozsirovaniu asi nedojde, a ak ano, tak skutocne mozno len o jednen ci dva weby, takze nic zlozite. Ku kazdemu jeden ucet na ftp. Howtoforge stranku som pozeral, prave podla toho som chcel rozbehat ISPconfig, ktory sa mi ale nepodarilo spustit a tiez aj Webmin, ktory ide v pohode.

PHP 5.3 nepotrebujem, pohodlne si vystacim aj s verziou 5.2.x :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.