Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Unix  (Přečteno 5421 krát)

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Unix
« kdy: 17 Února 2010, 17:48:31 »
potřebuji se naučit základy Unixu, je to možné i v Ubuntu?

Dík A.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Unix
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2010, 17:55:47 »
To dost záleží na tom, co jsou to ty "Základy Unixu".

Pavel Půlpán

Re: Unix
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2010, 18:51:11 »
Bleh... zajímavá otázka. :D Možná by nebylo špatné si nejdříve zjistit, co to vlastně ten Unix je. ;)

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Unix
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2010, 19:46:37 »
Možná jsem se spletl, ale slyšel jsem, že u Ubuntu je dobrá komunita, která pomůže i naprostému začátečníkovi, ale asi jsem se zmýlil. Možná je to jen banda machrů. Zůstanu u svého W. Tam žádné pomoci není třeba.

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Unix
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2010, 19:54:04 »
Možná jsem se spletl, ale slyšel jsem, že u Ubuntu je dobrá komunita, která pomůže i naprostému začátečníkovi, ale asi jsem se zmýlil. Možná je to jen banda machrů. Zůstanu u svého W. Tam žádné pomoci není třeba.

Hm, ono je dost těžké pomáhat, když se ani trochu nesnažíte...

Myslete si, že jsem úplně blbej, ale já si pod "základy unixu" opravdu nic nepředstavím... A vzhledem k tomu, že "Unix" taky není zrovna moc konkrétní "zadání", tak byla na místě i Pavlova poznámka.

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Unix
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2010, 20:08:19 »
Aha...snažit znamená se neptat! No alespoň něco jsem se dozvěděl. Ubuntu NE! Možná OBSD.

starenka

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1276
  • Karma: plynová [zapalovač] [hasičák]
    • /home/starenka
Re: Unix
« Odpověď #6 kdy: 17 Února 2010, 20:17:39 »
Ano, kucka u BSD jsou urcite prijemnejsi. Nez tam zajdes, tak si zjisti, co je to RTFM.  ;D

Nechapu tvuj postoj. Srdceryvne vykladas jak pujdes/zustanes jinam/jinde, ale uz po druhy odepisujes. Nevidel jsem, ze by tady nekdo nekomu neporadil, nebo si z nekoho utahoval, pokud dotycnej nemel alespon kousek mozku. Neboj se nas. Jen se ti snazime rict, ze otazky jsou nejlepsi KONKRETNI.

*hrubka
« Poslední změna: 17 Února 2010, 20:24:53 od starenka »
mojenka | blozinek v2 | starej blozinek | krotim hady za penize | UJ! Kalužátor

Debian testing vrní v Thinkpadu X200/bedně/EEE 900a, MasoX Tiger v lampe

q66

Re: Unix
« Odpověď #7 kdy: 17 Února 2010, 20:20:18 »
Aha...snažit znamená se neptat! No alespoň něco jsem se dozvěděl. Ubuntu NE! Možná OBSD.

systémy *BSD, linuxové distribuce i ten UNIX se ovládají v podstatě stejně, až na několik věcí :)

zrovna BSD,Linuxové distribuce a třeba OpenSolaris se ovládají velice podobně.

Takže když budeš umět dělat pod Linuxem, vyznáš se i v těch ostatních.

A díky POSIX funguje většina OSS software na všech těchto systémech. :)
« Poslední změna: 17 Února 2010, 20:22:27 od quaker66 »
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Unix
« Odpověď #8 kdy: 17 Února 2010, 20:26:35 »
Aha...snažit znamená se neptat! No alespoň něco jsem se dozvěděl. Ubuntu NE! Možná OBSD.

Ne, snažit se znamená odpovídat na doplňující dotazy a ne kopat na všechny strany.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Unix
« Odpověď #9 kdy: 17 Února 2010, 20:31:50 »
Ach bože, co se nám to tu zas objevilo... >_>
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

Pavel Půlpán

Re: Unix
« Odpověď #10 kdy: 17 Února 2010, 20:36:12 »
Možná jsem se spletl, ale slyšel jsem, že u Ubuntu je dobrá komunita, která pomůže i naprostému začátečníkovi, ale asi jsem se zmýlil. Možná je to jen banda machrů. Zůstanu u svého W. Tam žádné pomoci není třeba.

Cituji z linku, který jsem měl ve své zntzovatělé reakci:
Citace
UNIX ([ˈju:nɪks] IPA) je v informatice ochranná známka operačního systému vytvořeného v Bellových laboratořích americké firmy AT&T v roce 1969. Většina současných operačních systémů je unixovými systémy různou měrou inspirována. Samotný UNIX byl inspirován (nedokončeným) systémem Multics. Dalším vývojem UNIXu vznikl Plan 9 from Bell Labs.
Co je tedy Unix? Co se chceš naučit? Ono to bez křišťálový koule nejde odhadnout. Všimni si především věty, co jsem zvýraznil. ;)

Aviram

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Unix
« Odpověď #11 kdy: 17 Února 2010, 20:38:17 »
Bleh....Od Půlpána to byla doplńující otázka? Já myslel, že ironická poznámka. nebo "Bože co se nám to tady objevilo.."
Díky za pomoc! Už vím vše.
Až si informace opatřím jinde, nezapomenu vám napsat, že jste mě dobře poradili, aby jste se mohli poplácat po zádech.
Až se mě někdo zeptá na Ubuntu, řeknu dobrý...., ale ti lidi okolo....Bleh!

Pavel Půlpán

Re: Unix
« Odpověď #12 kdy: 17 Února 2010, 20:42:22 »
Nikoliv otázka, ale poznámka. A stojím si za ní. Navíc, bleh nemá nic společnýho s ble ani žádnou jinou nadávkou. A Unix je jednoduše široký pojem mnohdy neznamenající operační systém jako takový.

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Unix
« Odpověď #13 kdy: 17 Února 2010, 20:59:27 »
Bleh....Od Půlpána to byla doplńující otázka? Já myslel, že ironická poznámka. nebo "Bože co se nám to tady objevilo.."
Díky za pomoc! Už vím vše.
Až si informace opatřím jinde, nezapomenu vám napsat, že jste mě dobře poradili, aby jste se mohli poplácat po zádech.
Až se mě někdo zeptá na Ubuntu, řeknu dobrý...., ale ti lidi okolo....Bleh!

Ano, volám boha protože
Citace
Jak se mám naučit XY?
Zjisti si co je XY.
Všichni jste hrozný, jste jen machři a to říkali že poradíte, radši půjdu zpátky na to co znám!!!
Nám mohl seslat jen protože jsme ho nějakým způsobem naštvali, jinak si to totiž nedokážu vysvětlit.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

wam]Spider007

  • Host
Re: Unix
« Odpověď #14 kdy: 17 Února 2010, 22:45:17 »
Bleh....Od Půlpána to byla doplńující otázka? Já myslel, že ironická poznámka. nebo "Bože co se nám to tady objevilo.."
Díky za pomoc! Už vím vše.
Až si informace opatřím jinde, nezapomenu vám napsat, že jste mě dobře poradili, aby jste se mohli poplácat po zádech.
Až se mě někdo zeptá na Ubuntu, řeknu dobrý...., ale ti lidi okolo....Bleh!


za 1) ako mozes hovorit o ludoch okolo ubuntu na zaklade prispevkov dvoch pouzivatelov?
za 2) nevidel som nic zle na odpovediach Vojtu ani Pavla. Prvy ti dal doplnujucu otazku, druhy ti dal link na wiki, kde si mozes precitat blizsie informacie, aby si sa vedel presnejsie opytat/vyjadrit.
za 3) tvoja reakcia bola absolutne nevhodna a poukazuje len na tvoj nizky intelekt. o takych ludi forum nestoji a mozes kludne ostat u W kde budes ako opica klikat naucene postupy.

Kedrigern

Re: Unix
« Odpověď #15 kdy: 17 Února 2010, 22:54:36 »
Nevím čemu se všichni divíte. Mám na škole předměty Úvod do UNIXu, Administrace UNIXu a Porgramování v UNIXu a nikdo s tím nemá problém.
Já ti poradím:
1) Nauč se precizně tento seriál:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/unixove-nastroje-1-uvod-cat-head-tail
To jsou základní unixové příkazy bez kterých se neobejdeš.

2) Nauč se alespoň základy BASHe (toho najdeš na netu spoustu)

S těmito dvěma body toho budeš umět mnohem víc, než se může na první pohled zdát.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Unix
« Odpověď #16 kdy: 18 Února 2010, 14:27:24 »
Co k tomu dodat? Snad jen malou citaci:
Citace
Kefalín: „No a teď řekněte vy mně, stejně že…, že to bylo všecko úplně absurdní?“
Terazky: „Bolo. A ako. A povědztě mi, Kefalín, čo vy si představujete pod takým slovom absurdný?“

pajus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
  • DELL vostro 1320
Re: Unix
« Odpověď #17 kdy: 18 Února 2010, 23:32:15 »
Prechazim s pobavenim :)

Aby to nebyl OT: tady si muzes o unixu neco precist, me tato knizka dost zaujala a moc mi dala:)
http://www.skocovsky.cz/upp9/Unix,Posix,Plan9.pdf

Jinak Ubuntu je Unix-like system takze ano zaklady Unixu se naucis i snim;)

Kedrigern

Re: Unix
« Odpověď #18 kdy: 28 Února 2010, 00:38:20 »
Rada zdarma. Na OpenBSD takovou otazku nepokladej ani omylem, evidentne to pro tebe neni ;-) Tady mas jeste stesti, ze reaguji takhle. V OpenBSD se s lidma co nechteji pouzivat hlavu v rukavickach nejedna :-D A pokud jsi co k cemu, tak si veskere predchozi i od ostatnich vezmes k srdci a zkusis s tim neco udelat. Zacal bych preformulovanim tve otazky podle tohohle navodu ;-)

http://www.hash.cz/inferno/otazky.html

Zas má OpenBSD mnohem lepší přímou podporu. Jejich manuálové stránky jsou nejlepší (proč je asi máte v repositářích), jejich systém je bez divných hacků a na internetu je další kvalitní dokumentace. Samozřejmě je to techničtější, ale pokud člověk opravdu chce tak to jde.

(OpenBSD jsem půl roku používal na 5 modelových serverech)

Pavel Půlpán

Re: Unix
« Odpověď #19 kdy: 28 Února 2010, 09:48:28 »
Programovani OpenBSD kvuli dostupne dokumentaci pro vyvojare a tomu, ze je to nuti pouzivat bezpecne techniky programovani a odnauci to nesmysly. Dalsi v rade OpenSolaris kvuli DTrace a pak Linux kvuli systemtap.

Heh, myslím, že kvalita kódu není odvislá od platformy, ale od zdatnosti programátora. ;)

q66

Re: Unix
« Odpověď #20 kdy: 28 Února 2010, 10:20:41 »
hahaha .. u BSD je podstatny pouze jeden skill: insulting mastery :D (pokud uz Unix slusne neovladas)

aviram: zustan u svych W. jsi bohuzel tak velike jelitko, ktere nedokaze vyjit ani s velice privetivymi Linuxaky .. lidi z bsd pro tebe budou mit jen vyrazy jako:

ignorant, retard, molester, baby goat rapist, czech dung devourer, sissy .. etc

lol.. +1 8)
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

q66

Re: Unix
« Odpověď #21 kdy: 28 Února 2010, 11:45:15 »
Vsichni ne ;-) Kdyz s nima pracuju, tak bych to mel asi vedet ne? :-D

třeba v projektu Enlightenment jsou na IRCčku všichni developeři.. ale taky je to tam o dost více friendly a nikdo si tam nenadává do retards :P
sw engineer @ samsung research UK, efl developer
octaforge developer (https://octaforge.org)
freebsd user

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Unix
« Odpověď #22 kdy: 28 Února 2010, 12:02:00 »
Podle mě mícháte 2 různé světy - svět administrátorů/developerů a svět uživatelů.

My jsme uživatelé (tedy, troufám si říct, že drtivá většina z nás) - Ubuntu jsme si vybrali, protože nám vyhovuje. Zajímá nás rychlý boot, klikací aplikace, přiměřená nastavitelnost, základní programy. Ne nastavení spoof (nevím, co to je), iptables, kontrola syntaxe kódu... Proto to tady někomu může připomínat Windows.

Pokud nám Ubuntu nebude vyhovovat, přejdeme na něco jiného. Vaše "správcovské" problémy nás moc nezajímají.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Unix
« Odpověď #23 kdy: 28 Února 2010, 12:50:17 »
Citace
Dneska neumi ani prejit z MS Office na OpenOffice a bez tlacitka Start v levem dolnim rohu si ani nepusti karty. Cim je zpusobene tohle to netusim.
Tomu říkám skill: sekretářka  ;D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Unix
« Odpověď #24 kdy: 02 Března 2010, 21:42:41 »
Tak schválně zkouším to openBSD.... a doufám, že ten systém bude tak skvělý jak popisujete... už instalace mě o tom moc nepřesvědčila... dokumentace zatím dostačující...
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.