Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba  (Přečteno 2109 krát)

Kamahl19

  • Host
Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« kdy: 22 Února 2010, 19:47:45 »
Po dlhšej dobe som sa opäť odhodlal rozbehať linux. Naposledy to bol 7.04

Na notebooku mám win7 64bit a disc 500GB. 1 partícia je systémová (90GB), druhá na dáta (340GB) a vytvoril som si z nej 3. partíciu o veľkosti 40GB pre linux. Začal som inštaláciu a teraz mám na výber zo 4 možností , krok 4. V návode na inštaláciu na tomto webe sa spomínajú iba 3. možnosti, ale ja tam mám aj Použiť najväčšie súvislé voľné miesto. Predpokladám že toto je najlepšia voľba, keď to chcem nahodiť na 3. partíciu ktorá nemá s WIN ani dátami nič spoločné. Avšak napíše mi že "Pri rozdeľovaní disku došlo k chybe... a že asi ze na zvolenom disku málo miesta". Na akom zvolenom disku? žiadny som nezvolil, neviem ako.

Mám také podozrenie že pri vytvorení partície cez Win7 pred inštaláciou cez systémový nástroj som asi niečo zabudol. Keď totiž pri inštalácii vyberiem možnosť Nainštalovať ich vedľa seba, automaticky to chce hodiť na dátovú 2. partíciu a nie na 3 pre linux. Ďakujem za každú radu

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2010, 19:52:58 »
A nebylo by jednodušší při instalaci zvolit ruční rozdělení disku a vše si udělat podle svého?
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2010, 19:58:01 »
asi hej :) takže spojím 2 a 3 partíciu dokopy a pri inštalovaní linuxu rozdelím 2ku. ale nerozumiem prečo toto nefunguje :)

ešte mám otázku trochu mimo. FAT32 je na linux R/W a NTFS iba read. keď chcem zdielať isté dokumenty na win7 aj ubuntu, mám si vytvoriť FAT 32 partíciu a na ňu dať dáta ktoré chcem a na linuxe?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2010, 20:35:42 »
Za normálních okolností je NTFS rw, nemáš náhodou Winy uspaný na disku nebo něco podobného? Nebo se podívej do adresář /media s jakými právy a vlastníkem je připojený oddíl NTFS.

FAT32 je také jako sdílený možný, ale má svá omezení (např. velikost souboru < 4GB)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2010, 21:25:58 »
takže linux dokáže na NTFS r/w ? myslel som že dokáže z ntfs iba čítať. ok takže sa môžem napojiť na partíciu ntfs s dátami z win7 a pracovať s nimi?

ďalšia otázka: linux som nainštaloval a spustil automatickú aktualizáciu všetkého softu, ktorý bol outdated. po reinstalle som sa rozhodol spustiť najprv win či všetko ide ako má a pred načítaním win (po GRUBe) sa spustil test konsistentnosti disku blabla.. prebehol a win7 mi fičí ok. čo to bolo? :) len bežná kontrola disku windowsom po tom čo bol rozdelený?

3. otázka: v GRUBe mám až 4 možnosti spustenia linuxu (z toho 2 sú recovery čiže akokeby 2 rôzne verzie). prečo toľko?

4. otázka: ako si viem upraviť poradie OS v GRUBe ?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2010, 21:33:49 »
takže linux dokáže na NTFS r/w ? myslel som že dokáže z ntfs iba čítať. ok takže sa môžem napojiť na partíciu ntfs s dátami z win7 a pracovať s nimi?
Ano. Obecně je asi lepší mít svá data mimo systém, ale kromě mnou výše uvedeného problému nevím o žádném uživateli, který by si stěžoval (to neznamená, že neexistuje: )

ďalšia otázka: linux som nainštaloval a spustil automatickú aktualizáciu všetkého softu, ktorý bol outdated. po reinstalle som sa rozhodol spustiť najprv win či všetko ide ako má a pred načítaním win (po GRUBe) sa spustil test konsistentnosti disku blabla.. prebehol a win7 mi fičí ok. čo to bolo? Úsměv len bežná kontrola disku windowsom po tom čo bol rozdelený?
Ano.

3. otázka: v GRUBe mám až 4 možnosti spustenia linuxu (z toho 2 sú recovery čiže akokeby 2 rôzne verzie). prečo toľko?
V případě problémů je možno nabootovat do staršího kernelu nebo do recovery mode. Je možno upravit viz další dotaz.

4. otázka: ako si viem upraviť poradie OS v GRUBe ?
http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2010, 21:37:22 »
ten návod som čítal len som to chcel odobriť :) idem to podľa toho spraviť. diky moc :)

ešte trochu OT: KDE si mám nainštalovať cez cmd a budem ho vyberať pri logine, alebo s tým môžu byť nejaké problémy

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2010, 21:44:49 »
Záleží, jestli jsi purista, nebo eklektik :)

Nebo jinak: v životě není nic zadarmo, ani KDE... (v pozitivním slova smyslu)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #8 kdy: 22 Února 2010, 21:52:09 »
ďakujem za odpoveď. a niečo konkrétnejšie?  :)

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #9 kdy: 22 Února 2010, 21:54:59 »
Já neděkuji, protožes' neodpověděl.

Jsi purista, nebo eklektik? Máš rád, když jsou věci zadarmo?  ;)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #10 kdy: 22 Února 2010, 22:00:16 »
čo myslíš tým veci zadarmo? :) open source soft?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #11 kdy: 22 Února 2010, 22:06:40 »
Sorry. Zadarmo = Bez práce, bez námahy, bez přemýšlení.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #12 kdy: 22 Února 2010, 22:10:48 »
podľa toho či to zvládnem a či výsledok stojí za to :) rád by som si porovnal s KDE

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #13 kdy: 22 Února 2010, 22:12:23 »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #14 kdy: 23 Února 2010, 17:44:56 »
ako je to teda s tým KDE na ubuntu? :)

je tu niekde téma typu "Aký software máte nainštalovaní" ? zatiaľ som nenašiel, tak ak nie je celkom by sa hodila. potrebujem odporučiť využiteľný soft :)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #15 kdy: 23 Února 2010, 17:57:10 »
ako je to teda s tým KDE na ubuntu? :)

je tu niekde téma typu "Aký software máte nainštalovaní" ? zatiaľ som nenašiel, tak ak nie je celkom by sa hodila. potrebujem odporučiť využiteľný soft :)

Na Wiki jsi koukal? Pak je tam také sekce programy http://wiki.ubuntu.cz/Programy. Jestli chceš přímo nějakou konkrétní oblast, tak nahoď okruh  ;)

EDIT: k tomu KDE, buď můžeš mít samostatné Kubuntu, nebo KDE doinstalovat do Gnome a pak si při přihlášení, ve vybrat sezení, zvolit ve kterém prostředí chceš pracovat
« Poslední změna: 23 Února 2010, 18:02:37 od Tadeáš Pařík »
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Kamahl19

  • Host
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #16 kdy: 23 Února 2010, 18:01:09 »
áno, wiki mám prečítanú celú. takže tu tento thread nie je? mohol by zaujať a byť aj zdrojom informácii pre tých, ktorý hľadajú využiteľné softy pre ubuntu bez zamerania.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Použiť najväčšie súvislé miesto - chyba
« Odpověď #17 kdy: 23 Února 2010, 18:11:33 »
áno, wiki mám prečítanú celú. takže tu tento thread nie je? mohol by zaujať a byť aj zdrojom informácii pre tých, ktorý hľadajú využiteľné softy pre ubuntu bez zamerania.

Nevím, jestli je tu vlákno, jaké si představuješ ty, ale o různých programech už tu bylo napsáno opravdu hodně... a to z různých oblastí (fotky, video, zvuk, práce s textem a mnohé další).
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.