Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice  (Přečteno 3221 krát)

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« kdy: 04 Března 2010, 00:29:38 »
Zjistil jsem bug ve v9.10. Pro rozložení klávesnice jsem vybral české-qwerty (CZE)  a švédské (SWE) - překládám ze švédštiny. Do prvního restartu přepínání funguje. Po restartu se při přepínání objeví jakési třetí rozložení, při výchozí češtině má symbol ??, při výchozí švédštině je dvakrát SWE, z toho jedno není švédské. Prosím o radu, ve kterém souboru by to nežádoucí rozložení šlo odstranit a jak. Podobný problém byl ve Fedoře, kde zůstávaly fragmenty implicitního rozložení US klávesnice. Kde se dá bug hlásit? Díky

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Editace souboru rozložení klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 04 Března 2010, 11:51:43 »
Takže nemáte povědomí, kde najdu a zedituju systémový soubor rozložení klávesnice? Nejsem sám, koho to na fóru zajímá. Díky

jmp

  • Host
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 07 Března 2010, 09:27:24 »
ze zvedavosti jsem se zkusil porozhlednout a ono to nejspis nebude ulozeno jen v jednom souboru

zkuste mrknout na "System" -> "Volby" -> "Klavesnice" a zalozku "Rozlozeni" a upravit to k obrazu svemu...

Jan Balaz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 14 Března 2010, 12:49:25 »
NO... ja mám ten istý problém.

pri inštalácii som si zvolil Slovenskú qwerty (omylom) a vždy keď resetnem pc, tak mi píše qwerty, pričom mám zaškrtnutú normálnu (nie qwerty). no a vždy musím tú qwerty zmazať. a keď resetnem, tak sa mi tam zase objaví...

ako spravím aby som tam qwerty nemal ale iba tú čo chcem?

ok1dtm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 341
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 14 Března 2010, 14:01:03 »
Mě kdysi pomohlo před přihlášením zvolit správnou klávesnici a potom se přihlásit. Po restartu již bylo vše ok.

Jan Balaz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 14 Března 2010, 16:02:35 »
mne to nepomáha... aaaaaaaaaaaagggh

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #6 kdy: 14 Března 2010, 16:13:00 »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice - NEVYŘEŠENO!
« Odpověď #7 kdy: 30 Března 2010, 22:41:38 »
V klíči //desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd/ není co odstraňovat. Jsou tam poze české (QWERTY) a švédské rozložení. Ale po každém restartu se tam objeví třetí - nedefinovatelné.
Nevlečou se ty problémy s klávesnicí v GNOME nějak dlouho?? Stěžuje si na to spousta lidí.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #8 kdy: 30 Března 2010, 22:49:18 »
?Dáš tady prosím výstup z Terminálu
Kód: [Vybrat]
grep XKB /etc/default/console-setup
gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

Případně ještě obsah souboru /etc/X11/xorg.conf (pokud ho máš).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #9 kdy: 02 Dubna 2010, 00:58:13 »
norrsken@norrsken-desktop:~$ grep XKB /etc/default/console-setup
XKBMODEL="pc104"
XKBLAYOUT="us"
XKBVARIANT=""
XKBOPTIONS=""
norrsken@norrsken-desktop:~$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
 layouts = [cz   qwerty,se]
 options = [grp   grp:lwin_toggle]
 model = chicony0108
norrsken@norrsken-desktop:~$

/etc/X11/xorg.conf

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Default Device"
   Driver   "fglrx"
EndSection

Díky ;)

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #10 kdy: 06 Dubna 2010, 18:42:14 »
Problém vznikne, když se nastaví jakákoli dvě rozložení a jedno z nich není USA. Rozložení USA je v GNOME původně implicitní, takže když nastavím USA a libovolný jiný jazyk, vše funguje. 95% lidí to nejspíš netrápí, protože používají jen CZ (i pro psaní v angličtině), nebo CZ a USA. Ale pro překladatelskou práci do cizího jazyka s diakritikou je to k vzteku. 
Ještě poznatek - projeví se jen při přepínání na klávesnici. Myší na horním panelu (pokud se přidá) funguje normálně. Prosím existuje nějaká česká bugzilla s tím, že se oprava dostane do aktualizací?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #11 kdy: 06 Dubna 2010, 21:29:25 »
Dobrá práce, ale nedokážu to u sebe reprodukovat (taky 9.10).
V nastavení klávesnice jsem vymazal USA, a nastavil CZE (jako výchozí) a SVK (slovenskou). Vše funguje i po restartu (přepínám Alt+Shift).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #12 kdy: 07 Dubna 2010, 12:44:17 »
Ahoj arrange,
zkusil jsem tvoji simulaci a málem jsem kua skončil na jipce  :'(. Ale když to tobě funguje, tak na to k čertu musíme přijít. Moje anabáze:
1] Vše odebráno, necháno jen USA. Restart.
2] Přidalo se SWE (Švédsko), ktere bylo výchozí při instalaci U_9.10. Rozložení/obnovit výchozí. Restart.
3) Je tam SWE (potlesk). Pridat/ CZE (QWERTZ) výchozí, SVK (Slovensko), odstranit/ SWE. Restart.
4) Je tam CZE (QWERTZ) výchozí, SVK, 2x SWE (jedno není švédské - na Alt+Shift, myší je SWE jen jedno). Přidat/ CZE (QWERTY), vše ostatni odstranit. Restart.
5) Je tam na Alt+Shift 2x CZE (jedno není české), SWE. Myší CZE, SWE.
Prosím tě, zkus dát CZE (QWERTY)-výchozí a SWE. (Švédsko). Co to udělá tobě. Nastavení klávesnice mám samodetekcí "obecná PC 105 kláves (mezerník)". Díky!

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #13 kdy: 07 Dubna 2010, 14:11:21 »
Zjistil jsem bug ve v9.10. Pro rozložení klávesnice jsem vybral české-qwerty (CZE)  a švédské (SWE) - překládám ze švédštiny. Do prvního restartu přepínání funguje. Po restartu se při přepínání objeví jakési třetí rozložení, při výchozí češtině má symbol ??, při výchozí švédštině je dvakrát SWE, z toho jedno není švédské. Prosím o radu, ve kterém souboru by to nežádoucí rozložení šlo odstranit a jak. Podobný problém byl ve Fedoře, kde zůstávaly fragmenty implicitního rozložení US klávesnice. Kde se dá bug hlásit? Díky
Na to, kde se dá hlásit bug, by si se neměl ptát. Já používám KDE a tam problém není, jen jsem musel smazat USA klávesnici. Pomoci Ti tedy nemohu.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #14 kdy: 07 Dubna 2010, 23:54:57 »
Prosím tě, zkus dát CZE (QWERTY)-výchozí a SWE. (Švédsko). Co to udělá tobě. Nastavení klávesnice mám samodetekcí "obecná PC 105 kláves (mezerník)".
Zkusil jsem to a nedělá to žádný problém. Při instalaci (kdysi dávno...) jsem ale použil jako výchozí jazyk angličtinu, takže to není úplně stejné jako u tebe.
Tvoji anabázi s 5 restarty ale zkoušet nebudu, sorry :)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

norrsken

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 37
Re: Problémy s přepínáním rozložení klávesnice
« Odpověď #15 kdy: 13 Dubna 2010, 22:20:09 »
Tento nevyřešený problém se v ubuntu vleče už nějaký rok zpátky >:( a trápí všechny, kdo potřebují jazyky:
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,43232.0.html
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,6880.0.html
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,5784.0.html
Nefunkčnost základního nastavení rozhodně není dobrým vysvědčením pro tuto distribuci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.