Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problémy s přechodem na linux  (Přečteno 1670 krát)

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
problémy s přechodem na linux
« kdy: 08 Března 2010, 21:30:32 »
Zdravím, přecházím z Woken na Ubuntu a vyskytlo se mi vícero problémů. Doufám teda, že jsem vybral správně fórum, kdyžtak to přesuňte.
Ale k věci....  Rozhodl jsem se přejít z ixpéček na linux. Disk už jsem měl předtím rozdělenej na C a D, přižemž na D byly data a na C systém. Rozhodl jsem se, že linuxy vyzkouším prvně tak, že je nainstaluju jako aplikaci do windowsů. První problém spočíval už v tom, že i když jsem ty linuxy nainstaloval na disk D tak stejně, když jsem se tam pak přihlásil, tak jsem měl přístup jen k disku C. Hlavní problém ale nastal pak, když jsem nechal instalační CD v mechanice a kvůli nějakým aktualizacím PC restartoval. Naskočila tam instalační obrazovka, Vyzkoušet ubuntu bez zásahů ve vašem počítači a tak. A protože jsem asi spěchal, nikde jsem nenašel možnost tuhle obrazovku prostě přeskočit a pokračovat do už naisntalovanýho systému tak jsem prostě vyndal cd a počitač restartoval. Jenže comp už znovu nenaběhl, jenom nahlásil cosi ve smyslu, že systém není možný nabootovat a ať vložim bootovací CD. Tak jsem ho teda vložil a řekl jsem si, že už ty Linuxy rovnou nainstaluju, když mě k tomu ta situace takhle dohnala. Jenže při rozdělování disků nahlásil ten automatickej rozdělovač nějakou chybu, mazat celej disk rozhodně nehodlám a na manuální výběr systémů souborů a tak se prostě necejtím...
Z mýho příspěvku jste asi usoudili, že jsem lamka. Ano, je to tak, jsem si toho vědom, ale když jsem prolízal různý texty, co jsou po netu, tak jsem na moc užitečných nenarazil, navíc to docela spěchá, proto vás tu teda prosím o radu  :) :)

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #1 kdy: 08 Března 2010, 21:40:29 »
.. jenom nahlásil cosi ve smyslu... nahlásil ten automatickej rozdělovač nějakou chybu...
velmi pekny popis, ale trosku konkretnejsie by neuskodilo :)
co sa tyka instalacie aj rozdelovania disku tak vsetko potrebne najdes tu http://wiki.ubuntu.cz/Instalace a keby sa ti podarilo zverejnit qaj tie chyby tak by ti mozno aj stym niekto pomohol ;)
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #2 kdy: 08 Března 2010, 21:42:01 »
nahlásil ten automatickej rozdělovač nějakou chybu
Jakou chybu?

Navrhuji najet do LiveCD a disk si rozdělit/upravit na oddíly pomocí GParted/Editor diskových oddílů.

Do Win se dostaneš?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #3 kdy: 08 Března 2010, 21:42:44 »
Myslím, že máš v Biosu nastaveno boot z CD/DVD, změň si to...
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #4 kdy: 08 Března 2010, 21:58:14 »
Teď už to projistotu ani nenabízí možnost toho automatickýho rozdělení disků. Každopádně se zkusím trochu pohrabat v tom biosu...

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #5 kdy: 08 Března 2010, 22:00:33 »
A co to bylo za chybu, kterou to nahlasilo? Taky nepises nic o velikostech oddilu na disku, takze neni jednoduche poradit.
To, ze nechces mazat cely disk je pochopitelne, ale nekam je potreba ubuntu nainstalovat. Jedna moznost by byla pouzit pro instalaci puvodni systemovy disk (pokud je dost velky). Manualniho deleni se bat nemusis, je to popsano na wiki http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD  Ale jestli se na to opravdu necitis, muzes zkusit nabootovat LiveCD, spustit "editor diskovych oddilu" http://wiki.ubuntu.cz/GParted a odstranit tvuj puvodni disk C (pravdepodobne bude oznacen jako sda1 - poznas podle velikosti).
Kdyz pak spustis instalaci a u deleni disku vyberes "pouzit nejvetsi souvisle volne misto". "datoveho disku" by se to nemelo dotknout, ale kazdopadne doporucuji dulezite veci zalohovat.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2010, 12:10:38 »
Systémovej disk má neco kolem 50gb, datovej disk neco kolem 100gb. Kazdopadne dik za rady, trochu si to proctu a pustim se do instalace...

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2010, 12:15:47 »
jinak jsem se ale jeste koukal do toho biosu a zadnej problem tam nenasel, trochu se bojim, abych nenainstaloval novej system a nenahlasilo to stejnou chybovou obrazovku (jen text, ať vlozim bootovaci cd, myslim ze nic konkretniho, ale az se dostanu domu tak muzu upresnit) pri nacitani, nevite, v cem jinym by jeste mohl bejt problem?
« Poslední změna: 09 Března 2010, 12:21:24 od slasher »

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2010, 12:22:41 »
kedze si stale nedodal tu chybovu obrazovku tak je tazko hadat co tam mozes mat za chybu a ci ti ju moze hadzat aj neskor..
odporucam precitat si aj toto: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,5279.0.html
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2010, 19:27:29 »
doslova to hlásí "reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2010, 21:13:22 »
ještě co se týče tý zálohy při rozdělování disků... je tu nebezpečí, že by se nějakým nedopatřením vymazal třeba celej datovej disk? Celá 80gb hudební sbírka je pro mě cenná, ale zase zálohovat to po DVDčkách se mi moc nechce... Kdyby se třeba poškodil jenom semtam některej soubor, tak by mi to zas tak moc nevadilo...

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2010, 21:39:59 »
Nebezpeci, ze by se smaznul cely disk asi nehrozi, ale ze se ztrati informace, kde na disku lezi konkretni soubor, by se stat mohlo. Takze by bylo mozne se k datum dostat pomoci specialnich nastroju (test disk), ale je to komplikace.
Pokud si tu sbirku cenis na vic nez cca 1300,- Kc, tak si kup externi disk a mas po starostech (nejen ted se zalohou pro tu operaci s diskem, ale i do budoucna a navic externi hdd vyuzijes i jinak).
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #12 kdy: 10 Března 2010, 15:18:05 »
O koupi externího disku už nějakou dobu uvažuju, žel teď právě nemám peněz nazbyt. Asi si s tím dám trochu práce a přetahám to po flashkách na vedlejší pc, kde je místa dost....

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #13 kdy: 10 Března 2010, 19:10:31 »
O koupi externího disku už nějakou dobu uvažuju, žel teď právě nemám peněz nazbyt. Asi si s tím dám trochu práce a přetahám to po flashkách na vedlejší pc, kde je místa dost....

Nebo přendej oba dva HDD do stejného počítače a přesun normálně ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #14 kdy: 10 Března 2010, 20:57:25 »
O koupi externího disku už nějakou dobu uvažuju, žel teď právě nemám peněz nazbyt. Asi si s tím dám trochu práce a přetahám to po flashkách na vedlejší pc, kde je místa dost....

Nebo přendej oba dva HDD do stejného počítače a přesun normálně ;)

To je další možnost, ale myslim, že kdybych se v tom hrabal, tak u toho ztratím zhruba stejně času, jako když si to postuptně přetahám  ;) Mimoto si nejsem jistej, jestli je možný dát k sobě HDD z notebooku a z desktopu...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #15 kdy: 10 Března 2010, 21:42:28 »
Hmm vyndavat disk z notasu asi nebude jednoduché.
Možná by stálo za to vzít kroucenou dvoulinku PC<->PC a přetahat data po LANce.
Pokud by těch GB bylo hodně tak přetahovat je po flashkách je masochizmus.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #16 kdy: 12 Března 2010, 19:07:02 »
Už to mám přetahaný a jdu se pustit do instalace. Rozhodl jsem se rovnou celej disk naformátovat, ale jak si tak čtu ten průvodce instalací, nikde se nepíše nic o datovým oddílu... jakej souborovej systém bych teda měl použít, popřípadě nejsou v tom ještě nějaký další složitosti?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #17 kdy: 12 Března 2010, 20:00:40 »
Linux má zejména kořenový adresář, označuje se (/ - "lomítko") a domovský adresář (/home), kde jsou všechna data a nastavení uživatelů systému (něco jako "Documents and settings" z win). Takže /home bude tvůj datový oddíl.

Žádná ,,písmenka" disků/oddílů v linuxu neexistují, každý disk se mountuje (připojuje) do systému do nějakého adresáře, většinou je to /media.

Zjednodušeně řečeno se z disku stane složka.

Filesystem bych volil ext4, ale je možné použít i ext3.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

slasher

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Re: problémy s přechodem na linux
« Odpověď #18 kdy: 12 Března 2010, 20:31:42 »
ok, dík, tohle je asi všechno, co jsem potřeboval vědět...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.