Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu - jak prehrat cedecko?  (Přečteno 1937 krát)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« kdy: 03 Dubna 2010, 19:35:47 »
Ahoj,
mam ubuntu 9.10 x64 a kdyz chci prehrat audio cd v nejakem programu, treba VLC player nebo KM player nebo Mplayer, tak nemohu prijit na to jak. Volba spustit CD disk nefunguje a kdyz chci dat cestu, ze ktere se to ma spoustet, tak nevim odkud. Kdyz spustim Dolphin, tak tam je vlevo: domu, sit, koren, kos, audiocd. Kliknu na audiocd a jsou tam ty cda soubory. Nicmene v tech programech podobna moznost neni, tam je jen / a v tomto korenovem adresari to nikde nemohu najit. Byl jsem zvykly, ze drive se CD zobrazovali v adresarich /mnt nebo /media, ale tam nic neni, tak nevim co s tim.
Predem diky za pomoc.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #1 kdy: 03 Dubna 2010, 19:44:40 »
Standardne se CD mountuji do adresare /media/cdrom0. V /etc/fstab by jsi mel mit tento radek
Kód: [Vybrat]
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #2 kdy: 03 Dubna 2010, 20:11:52 »
Skontroluj ci mas vo vlc nastevene zariadenie. Vlc-nastroje-nastavenie-vstup a kodeky-diskove jednotky a v predvolene diskove zariadenie ma byt to co mas vo fstab. Podla toho riadku od Bohouš je to /dev/scd0. Ja mam /dev/sr0.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #3 kdy: 10 Dubna 2010, 15:15:31 »
Do fstab jsem zapsal:

/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Nejde to, kdyz vlozim CD tak se nic nestane.

Kdyz to zkusim namountovat rucne, tak se to nepodari:

local@HomePC:~$ sudo mount -t iso9660 /dev/scd0 /media/cdrom0                                   
mount: blokové zařízení /dev/sr0 je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení           
mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/sr0,                           
       chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba                               
       V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém                           
       protokolu – zkuste například „dmesg | tail“                                             

local@HomePC:~$ sudo mount -t udf,iso9660 /dev/scd0 /media/cdrom0
mount: blokové zařízení /dev/sr0 je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení
mount: chybný typ SS, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/sr0,               
       chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba                   
       V jistých případech lze najít potřebné informace v systémovém
       protokolu – zkuste například „dmesg | tail“

local@HomePC:~$ sudo mount /dev/sr0 /media/cdrom0
mount: blokové zařízení /dev/sr0 je chráněno proti zápisu, připojuji pouze pro čtení
mount: musíte zadat typ systému souborů


mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #4 kdy: 10 Dubna 2010, 16:23:16 »
toto som nasiel na jednom fore >
Citace
you cann't an audio cd because, for mounting a file system is necessary, in an audio cd there is no file system. so you cann't. and it is not necessary to mount as given in response 1.
takze rucny mount cd asi len tak nepojde, navyse ked ho vidis v dolphine tak je asi pripojene, skus nejaky prehravac zamerany na audiocd, alebo trebars v smplayer-i mas moznost prehrat audio cd priamo v  menu subor
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #5 kdy: 10 Dubna 2010, 17:47:19 »
No v smplayeru to neco prehrava, ale nejde zvuk. Nicmene nechci resit smplayer, radeji bych poresil, aby se mi to s prominutim debilni cedecko nezobrazovalo v neznamem umisteni, ale normalne v /media/cdrom0. Fakt me to desne stve, proc kdyz to x let v linuxu slo normalne, tak najednou proste si vymyslejou takovouto kokotinu. Ach jo. Zacinam chapat, ze nekteri znami odchazeji od linuxu k BSD. :-/

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #6 kdy: 10 Dubna 2010, 18:16:11 »
Těma nadávkama tady nikoho nedojmeš, jsme zvyklí  ;) Taky je vůbec nechápu, tady máš jedinečnou možnost si svobodně vybrat, co chceš...

Pravoklik na ikonu a Spustit pomocí... ti nefunguje?
?Funguje ti
Kód: [Vybrat]
vlc cdda:///dev/scd0
nebo

Kód: [Vybrat]
vlc cdda:///dev/sr0
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: Ubuntu - jak prehrat cedecko?
« Odpověď #7 kdy: 11 Dubna 2010, 14:08:27 »
vyzkousim, doma mi na 32 bit Ubuntu VLC normalne zvukova CD hraje, ale u rodicu na 64 bit Ubuntu to proste nejede. Dik.
---
Jinak sorac za vyrazivo, ale potreboval jsem si ulevit, hrozne me linux stve, pac je to jeden problem za druhym. Dualboot Linux a Windows jedu uz peknejch par let a zatimco drive jsem daval prednost linuxu, dnes asi budu nucen zacit menit nazory, pac mi to prijde, ze zatimco Win pomalu odstranujou modre obrazovky, tak na linuxu ruznych nedodelku pribyva respektive driv snad ani zadne nebyly. ach jo.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.