Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?  (Přečteno 2132 krát)

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« kdy: 08 Dubna 2010, 11:25:22 »
Nazdar priatelia,

chcem sa opýtať (som nováčik v Linux-e), akým spôsobom sa prechádza v Linux Ubuntu z jednej verzie na vyššiu?
V súčasnosti mám nainštalovanú veziu Ubuntu Studio 9.10 a očakávam vydanie novej verzie 10, takže sa o to začínam zaujímať - ako, čo naj-bezbolestnejšie upgrade-nem svoj stroj na novú verziu, ktorá sa čoskoro obajví.

Je v Ubuntu táto vec vyriešená nejako elegantne? Alebo je potrebné celý systém kompletne preinštalovať a zase nanovo zinštalovať všetky aplikácie, programy, utility a nastaviť všetko čo mám ponastavované doteraz?

vďaka za info

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #1 kdy: 08 Dubna 2010, 11:30:01 »
Ve správci aktualizací se ti nabídne volba povýšení systému.
Ale je lepší (rozuměj jistější a bez problémů) noou verzi vypálit a přeinstalovat načisto.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #2 kdy: 08 Dubna 2010, 11:47:04 »
Ale je lepší (rozuměj jistější a bez problémů) noou verzi vypálit a přeinstalovat načisto.
Jak pro koho. Pro začátečníka bude asi jednodušší a jistější upgrade (stačí kliknout). Obě varianty mají prostě své výhody a nevýhody.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #3 kdy: 08 Dubna 2010, 12:09:04 »
Nejjednodušší je povýšení. ALE před aktualizací zálohovat data a nepovýšovat hned po vydání 10.04 (pomalejší stahování dat a možná se ještě nějaká chybka najde(bug v 10.04)). Jinak je pravda že čistý reinstall je čistý reinstall. Na starším PC jsem povýšil na 9.10 a za 14 dní jsem dělal čistý reinstall a bylo to znát (nevím v čem přesně, ale myslím v zatížení systému byl rozdíl (CPU,RAM)).
OS: Fedora 25

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #4 kdy: 08 Dubna 2010, 13:35:32 »
Doporučuju přejít tak měsíc po vydání 10.4, volba na povýšení systému se ti bude zobrazovat ve správci aktualizací. Pokud přejdeš bezprostředně po vydání nové verze, riskuješ, že chytneš nějakej bug a rozbiješ si systém...
Jinak záloha dat je jistota, teda pokud nejseš sebevrah a nebo ti to není jedno ;)
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #5 kdy: 08 Dubna 2010, 17:29:14 »
Pokud máte oddělené /home a /, tak se s čistou instalací ani neobtěžujte a zkuste nejprve upgrade, já jsem upgradeoval ze 7.4 postupně až na 9.4 a ani jednou problém, systém sice trochu nabobtnával, ale reinstall jsem musel udělat až jindy kvůli něčemu úplně jinému. Ani nemusíte zálohovat data, tedy pokud máte odděleno to /home. až když to neklapne, což se může stát, zkuste reinstall. Upgrade je na kliknutí ve správci aktualizací. Jestli jste si ale systém jako každý začátečník - postupně zanesl "bordelem", když jste si zkoušel, co to umí, doporučuji čistou instalaci. Pokud budete upgradovat hned první den, doporučuji vřele zvolit si nějaký exotický server, jelikož běžné evropské servery budou přetíženy.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #6 kdy: 09 Dubna 2010, 20:36:46 »
9.10 mi funguje dobře. Ale na 10.04 se nemůžu dočkat. Hlavně mi na 9.10 vadí pár menších bugů, kvůli kterým musím restartovat systém (nejčastěji ubuntu one klient). Navíc mi časem přestali fungovat pár aplikací (nejde nainstalovat pře software center, přestal fungovat palimpsest, nejde zapnout bluetooth po vypnutí). Navíc ten slibovaný boot  ;D
OS: Fedora 25

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #7 kdy: 10 Dubna 2010, 22:52:12 »
9.10 mi funguje dobře. Ale na 10.04 se nemůžu dočkat. Hlavně mi na 9.10 vadí pár menších bugů, kvůli kterým musím restartovat systém (nejčastěji ubuntu one klient). Navíc mi časem přestali fungovat pár aplikací (nejde nainstalovat pře software center, přestal fungovat palimpsest, nejde zapnout bluetooth po vypnutí). Navíc ten slibovaný boot  ;D
Bugů nebo jste se "v tom vrtal"? To nemyslím ve zlém, jen mě nenapadá příhodnější slovo. Je-li správně b), pak beru zpět aktualizaci a doporučuji čistou instalaci.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #8 kdy: 10 Dubna 2010, 23:19:43 »
Právě že vůbec nevrtal. Ubuntu One jsem si registroval hned po instalaci 9.10. Využívám ji často. Když zkopíruji do složky ubuntu one  tak jede vše ok, ale když používám režim spánku tak třeba po dvou dnech zjistím, že to nefunguje. Prostě po zkopírování do složky ubuntu one nesynchronizuje na server. Zkusím třeba jít na web ubuntu one a zjistím, že tam mám 3 dny starý soubor (aktualizuji každý den). Když restartuji tak okamžitě ubuntu one client zjistí, že v lokalním adresáři je novější verze souboru a hned to zaktualizuje. Takhle to špatně funguje od samého začátku (už jsem si zvykl). Palimsest mi jel OK, ale nedávno mi ukazuje že SMART je nedostupný. Software center mi jel. Ale nedávno mi nešel spustit (dle tohoto fóra opraveno). Ale spuštění, když chci něco nainstalovat tak to nejde. Používám Synaptic. A zapomněl jsem poslední věc kterou jsem zjistil nedávno! Po vybití baterky mám nastaveno přejít do režimu spánku, ale OS notebook natvrdo vypne. Snad se v 10.04 něco z toho opraví.... I přesto jsem s ubuntu velmi spokojen!
OS: Fedora 25

Frantisek Uzivatelu

  • Host
Re: Ako prejsť z Ubuntu 9.10 na novú verziu?
« Odpověď #9 kdy: 10 Dubna 2010, 23:30:34 »
A co použít dual boot?
Osobně to tak nějakou chvíli mám a spokojenost.
Nainstaluju novou verzi případně jiný distro, vyskoušim a poznám jestli se mi vyplatí přejít.
A za cenu v dnešní době směšných 10giga (může být i míň) mám záložní systém, když si něco podělám.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.