Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: obrazovka po vymene monitoru  (Přečteno 1218 krát)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
obrazovka po vymene monitoru
« kdy: 11 Dubna 2010, 10:03:49 »
Zdar,
mel jsem CRT 17" monitor a mel jsem na nej nastavene xorg.conf.
Potom jsem monitor vymenil za 24" LCD a Ubuntu mi nenajelo, tak jsem v recovery smazal xorg.conf a Ubuntu opet nenajelo, tak jsem si v recovery nechal vygenerovat Xorg -configure novy xorg.conf a nabehlo to. Nicmene v nastaveni obrazovky mam na vyber dva rezimy - 60Hz a 59.9Hz. Tech 60Hz je ale obraz ujetej o pul centimetru vlevo, kdyz nastavim 59.9Hz, tak je to OK. Jenomze po restartu PC je tam opet tech 60Hz a obraz je uskoceny, takze obrazovku musim prenastavovat pri kazdem spusteni PC. Ze bych to nastavil v menu monitoru nelze nebot na PC jsou v dualbotu Windows a v tech to je spravne, takze bych si to tim rozhodil. Nehlede na to, ze obraz pri tech 60Hz se mi zda tak jako malilinko rozostreny, takze spravna hodnota je temer jiste tech 59.9 Hz, ktere ale zmizi po kazdem restartu.
Zkusil jsem udelat to, ze jsem do xorg.conf do sekce "Monitor" napsal Modes "1920x1200@59.9", ale monitor po restartu nenabehl.
Tak chci pozdat, kdyby mi nekdo mohl poradit, jak tam dostat trvale tech 59.9Hz, aby mi neuskakoval obraz.
Predem dik.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #1 kdy: 11 Dubna 2010, 10:10:35 »
Podla tvojej gr. karty a pouziteho ovladaca :) by som to skusal opravit v nastaveni ovladaca(ak to ide) a nie nutit mu to cez xorg.conf.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #2 kdy: 11 Dubna 2010, 10:18:02 »
Aha,
sorry.
Graficka karta Radeon X850 a ovladac je z repozitare ubuntu ten opensource pro ati, pac u tehle karty na novem jadru uz proprietarni od ATI nefunguje, takze myslim, ze to nikde nenastavim. ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2010, 12:12:38 »
Podla toho ako sa generuje ten xorg.conf u mna predpokladam ze ani u teba to nedetekovalo horizontalnu a vertikalnu frekvenciu monitora. Skus najst v manuale alebo nete parametre tvojho monitora a doplnit to tam. Malo by to vyzerat asi takto
Kód: [Vybrat]
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
      HorizSync    28.0 - 64.0
      VertRefresh  43.0 - 160.0
# Option     "DPMS"
EndSection
samozrejme hodnoty podla tvojho monitora.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #4 kdy: 11 Dubna 2010, 13:11:30 »
jsem si teda myslel, ze to pomoci nemuze, protoze to je jen rozsah hodnot, nicmene jsem nasel hodnoty pro svuj monitor, vlozil a nepomohlo, po restartu opet 60Hz a obrazovka uskocena.  ???

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #5 kdy: 11 Dubna 2010, 13:46:11 »
Tohle jsem řešil na CRT tak, že jsem monitor nastavil dle Ubuntu a Windows došteloval softwarově. Nicméně ty máš LCD, tam si to centruje s 60Hz špatně jo? :/
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #6 kdy: 11 Dubna 2010, 13:58:54 »
no u me to bylo na CRT tak, ze jsem se vzdy snazil dosahnout shodnych frekvenci, na Win 100Hz i na Linuxu 100Hz. To se ale vzdy nepovedlo, casto slo na Linuxu jen 85 Hz a pak jsem to dostreloval v ovladaci graficky karty tez. Nicmene ted tam pribyl problem, ze kdyz ma Ubuntu tech 60Hz tak se mi obraz zda mirne rozmazly, zatimco kdyz to prenastavim na 59.9Hz tak je perfektni. Navic ted neni problem to nastavit na tech 59.9, jen me stve, ze si to Ubuntu po restartu nepamatuje. kdyz se jen odhlasim a zase prihlasim, tak si to pamatuje, ale restart ne, takze ted je to spis o tom, vyresit na Ubuntu, aby si i po restartu pamatoval, ze se ma spustit na 59.9 Hz. ???

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #7 kdy: 11 Dubna 2010, 15:04:11 »
tak sem udelal takovej pokus, ze jsem do xorg.conf dal VertRefresh 50.0 - 59.9, jako ze mu zamezim jit na tech 60Hz a ani nahodou, normalne to na xorg.conf kasle. A po restartu opet 60Hz. :-D

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6020
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #8 kdy: 11 Dubna 2010, 20:30:58 »
tak sem udelal takovej pokus, ze jsem do xorg.conf dal VertRefresh 50.0 - 59.9, jako ze mu zamezim jit na tech 60Hz a ani nahodou, normalne to na xorg.conf kasle. A po restartu opet 60Hz. :-D
Hoď sem Xorg.0.log.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re: obrazovka po vymene monitoru
« Odpověď #9 kdy: 12 Dubna 2010, 18:40:05 »
uz jsem to poresil, obrazovku jsem si posunul softwarove ve windows a to s tim rozostrenim se mi muselo zdat. je to dobry. nevim kde je problem, ale napadlo me se mrknout do xvidtune. Nejprve s nastavenim na 60Hz a posleze s nastavenim na 59Hz. V obou pripadech xvidtune stale ukazovalo 59Hz, coz mi bylo divny, pak me napadlo se mrknout do menu monitoru, co to ukazuje tam a bylo tam 59 Hz, tak jsem si rekl, ze to tak asi ma byt. Prekvapeni ale nastalo po restartu, kdyz jsem nabootoval do windows a pri stejnem rozliseni obrazu 1920x1200 (nativni rozliseni), ukazuje menu monitoru 60 Hz. Ale nehodlam to uz resit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.