Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)  (Přečteno 28519 krát)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« kdy: 13 Dubna 2010, 11:43:48 »
Protože vynikající Průvodce po instalaci na Wiki zatím není aktualizovaný pro Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, dovoluji si nabídnout krátký souhrn toho, co běžný uživatel potřebuje se systémem provést těsně po instalaci, aby mohl počítač používat pro nejčastější úlohy pro práci i pro zábavu. Vycházím ze vzorového počítače, který právě zprovozňuji pro zákazníka.

Použitý hardware: MB Gigabyte GA-P35-DS4, CPU Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz, 4GB RAM DDR2 800MHz, 2x 500GB HDD (na jednom disku Ubuntu, na druhém Windows 7), VGA ATI 4850 1GB, TV karta Technisat Airstar2.

Požadavek: Počítač pro práci (internet, Office, LaTeX) a zábavu (hudba, filmy, televize). Na jednom disku Linux, na druhém Windows (na hry).

Předpříprava: na druhý disk (ten, který není v BIOSu nastavený jako bootovací) jsem nainstaloval MS Windows 7 Professional 64bit. Instalovat nejdřív Windows má tu výhodu, že Ubuntu při instalaci detekuje tento nainstalovaný druhý OS a automaticky jej přidá jako volbu do zavaděče GRUB.


Příprava: na CD-RW vypálen obraz instalačního média Ubuntu 10.04 Lucid Lynx 64bit, alternate CD, beta 2, viz. http://releases.ubuntu.com/10.04/

Instalace: provedena instalace Ubuntu 10.04 Lucid Lynx na první disk (ten, který je v BIOSu nastavený jako bootovací), root 120GB, home 372GB, swap 8GB, souborový systém xfs (nic proti ext4 ;)). Jazyk nastaven na češtinu, počítač během instalace připojen k internetu, jazykové balíčky staženy automaticky.

Konfigurace po instalaci:

1. Bezpečnost: Ujistěte se, že jste uživateli nastavili dostatečně silné heslo, ideálně kombinaci malých, velkých znaků, číslic a speciálních znaků, o délce nejméně 10 znaků. Případně heslo změňte v menu Systém -> Předvolby -> O mně kliknutím na tlačítko Změnit heslo nebo v Terminálu (Aplikace -> Příslušenství -> Terminál) příkazem passwd. Proveďte aktualizaci systému volbou v menu Systém -> Správa -> Správce aktualizací nebo přikazem sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade. Dále doporučuji aktivovat předinstalovaný firewall ufw příkazem sudo ufw enable. Pro další zvýšení bezpečnosti vašich dat můžete již během instalace aktivovat ochanu celého vašeho domovského adresáře šifrováním. Pokud chcete šifrovaný domovský adresář nastavit dalším nově vytvářeným uživatelům, vytvářejte nové účty příkazem sudo adduser --encrypt-home novy_uzivatel. Antivirus, antispyware a další anti-potvory v Linuxu používat nemusíte, s výjimkou souborových serverů pro klienty s MS Windows.


2. Automatické aktualizace:
Ve výchozím nastavení jsou dostupné bezpečnostní aktualizace zjišťovány jednou denně, ostatní aktualizace jednou týdně. V případě nalezení dostupných aktualizací je přímo zobrazeno okno aplikace Správce aktualizací. Pokud chcete zobrazovat ikonu signalizující dostupné aktualizace v oznamovací oblasti nástrojové lišty GNOME, nastavte toto chování příkazem gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false.

3. Nesvobodné ovladače HW:
Pokud se v oznamovací oblasti automaticky nezobrazí ikonka signalizující možnost instalace ovladačů hardwaru (obvykle grafické karty), jděte do menu Systém -> Správa -> Ovladače Hardwaru, zde povolte instalaci požadovaného nesvobodného ovladače (ovladačů), v případě potřeby restartujte počítač.


4. Rozložení klávesnice:
Pokud chcete kromě výchozího rozložení klávesnice, zvoleného při instalaci (nejčastěji české nebo české qwerty) používat ještě další rozložení s možností přepínání mezi nimi, nastavte pro aktuálního uživatele další rozložení v menu Systém -> Předvolby -> Klávesnice, kde na kartě Rozložení přidejte uživateli další požadované (požadovaná) rozložení klávesnice. Po přidání nového rozložení se v oznamovací oblasti zobrazí ikonka signalizující právě aktivní rozložení. Mezi nastavenými rozloženími se můžete přepínat buď kliknutím myší na ikonku v oznamovací oblasti, nebo volitelnou klávesovou zkratkou. Tu lze nastavit stisknutím tlačítka Možnosti pod volbou Klávesa měnící rozložení. Pokud dáváte přednost přepínání rozložení klávesnice pro celý systém (jako v Mac OS X) před přepínáním pro každé okno aplikace zvlášť (jako v MS Windows), vypněte volbu Oddělené rozložení pro každé okno.


5. Umístění tlačítek pro zmenšení, zvětšení a zavření okna:
V Ubuntu 10.04 je změněno standardní umístění tlačítek pro zmenšení, zvětšení a zavření okna. Pokud chcete tato tlačítka vrátit do stavu, jak je obvyklé například v MS Windows (vpravo, v pořadí zmenšit, zvětšit, zavřít), zadejte v Terminálu příkaz gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "menu:minimize,maximize,close". Pokud chcete mít tlačítka vlevo v pořadí zavřít, zmenšit, zvětšit (jako v Mac OS X), zadejte příkaz ve tvaru gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "close,minimize,maximize:menu". Změna se projeví ihned, není potřeba restart ani odhlášení uživatele.


6. Klávesová zkratka Ctrl+Alt+Backspace pro restart X serveru:
Ve výchozím nastavení je tato klávesová zkratka vypnuta, aby nedocházelo k nechtěnému restartování X serveru. Klávesovou zkratku lze aktivovat v menu Systém -> Předvolby -> Klávesnice. Zde na kartě Rozložení stiskněte tlačítko Možnosti..., v nabídce Pořadí kláves zabíjející server X zapněte možnost Ctrl+Alt+Backspace.

7. Java, Adobe Flash, multimediální kodeky, fonty atd.:
Instalace nejčastěji používaných nesvobodných balíčků je v Ubuntu snadná, vývojáři vytvořili virtuální balíček ubuntu-restricted-extras, jehož instalací nainstalujete nejnovější Flash, Javu, multimediální kodeky, TTF fonty kompatibilní s fonty v MS Windows, podporu pro archivy ve formátu RAR a další. Celkem se jedná a skupinu asi 78 balíčků o velikosti cca 118MB, který nainstalujete buď ve správci balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras.

8. Podpora dalších jazyků v OpenOffice.org:
Po instalaci je v kancelářském balíku OpenOffice.org připravena kontrola pravopisu pro váš výchozí jazyk (v našem případě nejčastěji čeština) a pro angličtinu. Pokud potřebujete doinstalovat slovníky pro kontrolu pravopisu dalších jazyků, nainstalujte balíček language-support-xx, kde xx je kód požadovaného jazyka. Více viz. http://packages.ubuntu.com/search?keywords=language-support&searchon=names&suite=lucid&section=all.

9. Podpora dalších jazyků v celém systému:
Pokud chcete přidat podporu dalšího jazyka (jazyků) nejen na úrovni kontroly pravopisu, ale také s lokalizací systému a aplikací, přidejte další jazyky v menu Systém -> Správa -> Jazyková podpora, nebo nainstalujte balíček language-pack-xx, kde xx je kód požadovaného jazyka. Více viz. http://packages.ubuntu.com/search?keywords=language-pack&searchon=names&suite=lucid&section=all.

10. Vzdálené přihlašování - ssh server:
Pokud budete aktivoval možnost vzdáleného přihlašování k vašemu počítači, znovu se ujistěte, že máte nastavené dostatečně silné heslo. V případě potřeby heslo změňte podle bodu 1. Pro možnost vzdáleného přihlášení k vašemu počítači nainstalujte ssh server buď ve správci balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install openssh-server. Pokud je váš počítač v domácí nebo firemní síti umístěn za routerem s překladem adres, bude nutné v routeru nastavit přesměrování portu 22 (ssh) na adresu vašeho počítače ve vaší síti.
Poznámka: pokud jste v bodě číslo 1. aktivovali firewall ufw, je standardně blokovaná veškerá komunikace směrem do počítače, tedy včetně portu 22, na kterém "poslouchá" démon ssh serveru. Instalační balíček openssh-server v Ubuntu s přítomností firewallu ufw počítá a během instalace nastaví výjimku, která zajistí, aby ssh připojení bylo firewallem akceptováno. V současné testovací verzi Ubuntu 10.04 beta 2 je chyba, kvůli které se výjimka nenastaví a ssh připojení je nadále firewallem blokováno. Je nutné výjimku nastavit ručně příkazem sudo ufw allow ssh.

11. GIMP:
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je v mnoha ohledech zlomovým vydáním, přináší mnoho novinek a změn. Jednou z těchto změn je vypuštění grafického editoru GIMP ze standardní instalace a jeho nahrazení jednodušším nástrojem pro základní úpravy obrázků a fotografií F-Spot, viz např. http://www.root.cz/zpravicky/gimp-ve-vychozi-instalaci-ubuntu-10-04-mozna-konci/. Co by to ale bylo za linuxovou distribuci bez GIMPu? GIMP se pochopitelně i nadále nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, balíček gimp.

12. Telefonování přes internet - Skype, Ekiga, WengoPhone:
I přes všechny svoje nevýhody a problémy je Skype stále nejpoužívanější internetový VoIP klient, podle posledních informací je každý devátý mezinárodní telefonní hovor uskutečňován přes Skype. Skype se nenachází ve standardních repozitářích Ubuntu, pro jeho instalaci je nutné stáhnout instalační balíček ze stránek výrobce softwaru, nebo přidáním repozitáře Ubuntu Partner.

Poznámka ke Skypu: Při nastavení standardního stylu Cleanlooks není dobře viditelné písmo v kontextovém menu (černé písmo na tmavě šedém pozadí). Toto platí samozřejmě v základním grafickém tématu Ambience. V Nastavení na kartě Základní úplně dole je položka Choose style, nastavte ji na hodnotu Desktop setings a potvrďte stiskem tlačítka Použít.

Svobodné VoIP programy Ekiga, WengoPhone a další se nacházejí v repozitářích ubuntu, nainstalujete je tedy standardní cestou (správce balíků Synaptic nebo příkazem sudo apt-get install [ekiga | wengophone | atd.]). Videohovory umožňují také další aplikace, například Empathy, Pidgin a další.

13. Adobe Reader:
Ubuntu disponuje celou řadou vynikajících svobodných nástrojů pro práci s PDF soubory, například již po instalaci je v systému připraven program Document Viewer Evince. Pokud přesto trváte na instalaci aplikace Adobe Reader (pro Linux aktuálně existuje pouze 32bitová verze?), je nutné jej nainstalovat buď ručně stažením instalačního balíčku ze stránek výrobce softwaru http://get.adobe.com/reader/, nebo z repozitáře Ubuntu Partner. Ten lze aktivovat ve správci balíků Synaptic, v menu Nastavení -> Zdroje na kartě Ostatní software zaškrtněte první řádek obsahující http://archive.canonical.com/ubuntu lucid partner, případně tento zdroj můžete aktivovat ručně v souboru /etc/apt/sources.list.

14. Opera:
Instalační balíček pro 32 i 64bitové Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je k dispozici na stránkách výrobe softwaru http://www.opera.com/browser/download/ nebo přidáním repozitáře Opery:

echo deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/opera.list
wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install opera


15. LaTeX:
Nejsem specialista na LaTeX, ale uživatelé, jimž se starám o techniku, si oblíbili editor Texmaker. Nachází se ve standardních repozitářích, staví na tex-common a texlive, instaluje se balíčkem texmaker. Pokud doporučíte nějaký lepší / jednodušší editor, rád se přiučím.


16. České titulky ve filmech:
České titulky k filmům, seriálům atd. jsou na internetu obvykle distribuovány s kódováním pro MS Windows (kódová stránka 1250). Pokud nechcete každý soubor s titulky převádět do univerzálnějšího kódování UTF-8, je nutné v přehrávači videa nastavit, jaké kódování má pro titulky použít. V přehrávači Totem (Aplikace - Zvuk a video - Přehrávač filmů) jděte v menu do Upravit -> Nastavení, zaškrtněte volbu Automaticky nahrát titulky při nahrání videa a nastavte Kódování: Střední Evropa - WINDOWS-1250.


17. Přehrávání originálních (chráněných) DVD:
V bodu číslo 4 jsme nainstalovali podporu pro přehrávání DVD disků (součástí metabalíku ubuntu-restricted-extras je knihovna libdvdread4), pro přehrávání titulů chráněných pomocí CSS je nutné ještě doinstalovat knihovnu libdvdcss2 pro dekódování této ochrany. Pozor: instalace a používání této knihovny může být v některých zemích nezákonné. Knihovnu nainstalujete spuštěním tohoto skriptu, který je součástí balíčku libdvdread4: sudo /usr/share/doc/libdvdread4/install-css.sh. Při spouštění tohoto skriptu je nutné být připojen k internetu, aby se balíček mohl stáhnout.

18. Digitální televize:
Vynikající program pro sledování a nahrávání digitálního televizního vysílání Me TV se nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, podrobné informace viz. Wiki: http://wiki.ubuntu.cz/Me%20TV.


19. Střih videa:
Po instalaci je v Ubuntu připraven Editor videa Pitivi, dále doporučuji pro vyzkoušení aplikaci DVBcut, kterou je možné nainstalovat z neoficiálního repozitáře Francesca Fumantiho - do zdrojů přidejte ppa:frafu/ppa. Výhodou aplikace DVBcut je možnost střihu bez rekomprese s přesností na snímek. Další vhodnou aplikací je Avidemux (balíček avidemux ve standardních repozitářích Ubuntu), který v sobě slučuje nástroj pro střih i konverzi videa.


20. Konverze videa:
Video nahrané v Me TV a sestříhané v Pitivi nebo DVBcut je vhodné převést do nějakého efektivnějšího formátu než je MPEG-2, například H.264 MP4. Pro tento účel doporučuji použít například HandBrake, instalační balíčky jsou ke stažení na stránkách autorů aplikace http://handbrake.fr/downloads.php.


21. Tiskárny:
Standardně se tiskárna automaticky rozpozná a nainstaluje, seznam rozpoznaných a nainstalovaných tiskáren najdete v menu Systém -> Správa -> Tisk. Pokud chcete přidat další (například síťovou) tiskárnu, klikněte na tlačítko Přidat, vyberte z nalezených síťových tiskáren nebo zvolte typ připojení tiskárny (např. Síťová tiskárna - Najít síťovou tiskárnu), zadejte síťovou adresu tiskárny a stiskněte tlačítko Hledat. Po stisku tlačítka Vpřed se systém pokusí vyhledat příslušný ovladač, případně si vyžádá zadání typu tiskárny. Na další stránce můžete přidat popis tiskárny a její umístění, instalaci dokončíte stiskem tlačítka Použít.



22. Skener:
U skenerů je situace obdobná jako u tiskáren - většina podporovaných modelů se automaticky rozpozná a nainstaluje, v systému je standardně předinstalovaná aplikace Simple Scan, najdete ji v menu Aplikace - Grafika. Pokud jste ze starších verzí Ubuntu zvyklí na Xsane, balíček xsane se nachází ve standardních repozitářích.


23. Přehrávání hudby - Rhythmbox:
Hudbu v obvyklých formátech (mp3, ogg, aac, wav a dalších) stačí nakopírovat do složky Hudba ve vašem domovském adresáři, program Rhythmbox při svěm spuštění projde její obsah a zobrazí hudbu roztříděnou do alb, s možností rychlého vyhledávání.


24. iPod, iPhone:
Ubuntu 10.04 Lucid Lynx obsahuje podporu pro iPod a iPhone, prostřednictvím knihovny ilibmobiledevice. Při připojení iPhonu se zobrazí informace o připojeném zařízení obsahujícím fotografie a hudbu, uživateli jsou nabídnuty příslušné aplikace pro správu těchto médií (standardně F-Spot pro fotografie a Rhythmbox pro hudbu). Momentálně mi Rhythmbox tuhne při pokusu o přidání nového alba do iPhonu, snad bude chyba opravena ve finální verzi Ubuntu 10.04.


25. Virtualbox:
Virtualizační nástroj VirtualBox patří k tomu nejlepšímu, co v této oblasti existuje. Původně komunitní projekt nejdříve převzala společnost Sun, nyní po spojení s firmou Oracle vývoj dále vede právě Oracle. VirtualBox je vydáván ve dvou variantách: svobodná OSE verze se nachází ve standardních repozitářích Ubuntu, uzavřená (ale zdarma šířená) verze nabízí navíc některé užitečné funkce jako je podpora USB a RDP, tuto verzi je možné instalovat buď z repozitáře Canonical Partner nebo přímo ze serveru Virtualboxu. Tento repozitář přidáte a nejnovější verzi Virtualboxu nainstalujete zadáním následujících příkazů:

echo deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian lucid non-free | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/virtualbox.list
wget -q http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian/oracle_vbox.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install virtualbox-3.2


26. HandBrake:
HandBrake je svobodný, multiplatformní video transkodér, určený pro operační systémy MS Windows, Mac OS X a Linux. Autoři projektu bohužel nenabízejí stabilní balíčky pro Ubuntu 10.04, proto je nutné HandBrake kompilovat ze zdrojových kódů například podle návodu na http://www.packtpub.com/article/compiling-and-running-handbrake-in-ubuntu, případně lze stáhnout již zkompilovaný balíček z ppa repozitáře https://edge.launchpad.net/~stebbins/+archive/handbrake-snapshots:

sudo add-apt-repository ppa:stebbins/handbrake-snapshots
sudo apt-get update
sudo apt-get install handbrake-cli handbrake-gtk


Průběžně aktualizováno, doplňováno a opravováno.
« Poslední změna: 04 Srpna 2010, 21:46:24 od Lukáš Svoboda »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2010, 12:04:07 »
Paráda.  :)
« Poslední změna: 13 Dubna 2010, 22:19:58 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2010, 12:05:15 »
Pěkný, taky díky  ;)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #3 kdy: 13 Dubna 2010, 13:08:02 »
Překlep opraven, díky. Případné náměty na doplnění a vylepšení rád zapracuju, až to bude trošku poladěné, může to přijít na Wiki.

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #4 kdy: 13 Dubna 2010, 14:58:49 »
Super návod, tleskám

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #5 kdy: 13 Dubna 2010, 16:46:29 »
Ještě se zapomnělo na
Kód: [Vybrat]
gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "menu:minimize,maximize,close"by Arrange  ;D
« Poslední změna: 13 Dubna 2010, 19:02:52 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #6 kdy: 13 Dubna 2010, 17:17:57 »
Asi potrebuju vic nakopnout. Co presne?

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #7 kdy: 13 Dubna 2010, 18:00:06 »
Asi potrebuju vic nakopnout. Co presne?

Nemyslí přehození tlačítek zleva doprava?  :)
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #8 kdy: 13 Dubna 2010, 18:57:17 »
jj, jde o přesun tlačítek. Nový uživatel, který ještě Ubuntu neměl z toho bude trochu mimo. Už vidím plné fórum, kde jsou otázky i od ostřílených Ubunťáků, proč tomu tak je a jak je přehodit zase doprava.

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #9 kdy: 13 Dubna 2010, 18:59:26 »
jj, jde o přesun tlačítek. Nový uživatel, který ještě Ubuntu neměl z toho bude trochu mimo. Už vidím plné fórum, kde jsou otázky i od ostřílených Ubunťáků, proč tomu tak je a jak je přehodit zase doprava.

No těším se, až to vyjde oficiálně ven... to tu bude sranda  ;D
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #10 kdy: 13 Dubna 2010, 19:03:27 »
Edit hore.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #11 kdy: 13 Dubna 2010, 20:06:20 »
Aha, ja jsem z Mac OS X zvykly presne na tento styl. Ale urcite to do navodu pridam.

Mimochodem, daji se ty prvky upravit tak, aby zustaly vlevo, ale v poradi close, minimize, maximize?
« Poslední změna: 13 Dubna 2010, 20:19:57 od Lukáš Svoboda »

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #12 kdy: 13 Dubna 2010, 20:44:09 »
Mimochodem, daji se ty prvky upravit tak, aby zustaly vlevo, ale v poradi close, minimize, maximize?

Jo, stačí přeházet ta slovíčka :)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #13 kdy: 13 Dubna 2010, 21:32:57 »
Ale aby je to nepresunulo doprava?

Satannas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 262
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #14 kdy: 13 Dubna 2010, 21:43:13 »
jo, mám to tak jak na osx: menu: "close,minimize,maximize:menu"
Akorát tam nemám to "menu". To je mi k ničemu :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #15 kdy: 13 Dubna 2010, 22:15:56 »
jo, mám to tak jak na osx: menu: "close,minimize,maximize:menu"
Akorát tam nemám to "menu". To je mi k ničemu :)
Šlo to jen s dvojtečkou... ale v poslední době se něco asi měnilo tak to tam projistotu je.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #16 kdy: 13 Dubna 2010, 22:26:16 »
Třeba by stálo za to přidat sekci check out new features - co je nového
 * Ubuntu music store - je na wiki
 * Software centre - taky notně předělané
 * ureadahead - na wiki
 * Nautilus - panely a tak
 * Disk utility - to není tedy úplně nové, ale ještě to není nikde zpracované
 * a tak
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #17 kdy: 14 Dubna 2010, 09:22:02 »
Přesunutí tlačítek doplněno, díky. Informace o novinkách jsou jistě zajímavé a důležité, určitě by si zasloužily samostatný článek, ale tento průvodce se věnuje těm nejčastějším potřebám většiny uživatelů. Každopádně díky za námět(y).

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #18 kdy: 14 Dubna 2010, 09:27:23 »
Do bodu 9 bych přidal ještě poznámku, že videohovory jsou možné i přes empathy popř. pidgina. Jinak výborný počin.  ;)

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #19 kdy: 14 Dubna 2010, 09:37:41 »
Doplněno, díky. Dále doplněn GIMP a nastavení výjimky ve firewallu pro ssh, připravuji Rhythmbox. Nová verze si to určitě zaslouží, je skvělá, podle mě to bude velmi úspěšné vydání.

Jinak jsem se díval, kdy jsem naposledy tenhle návod psal, a bylo to pro asi pro 7.10? Pro 8.04 jsem ještě dělal FAQ, myslíte, že má smysl to ještě nějak aktualizovat? Čte to vůbec někdo?
« Poslední změna: 14 Dubna 2010, 09:45:06 od Lukáš Svoboda »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #20 kdy: 14 Dubna 2010, 09:44:24 »
Když už jsme u toho nahrazování aplikací, tak by možná také stálo za zmínku, vypuštění aplikace Xsane ze standardní instalace a doplnění Simply scan.

EDIT:
Citace
Čte to vůbec někdo?
Osobně si myslím, že to má smysl aktualizovat, alespoň ještě na tuto následující verzi. Pak bude zase na dva roky pokoj  ;D
« Poslední změna: 14 Dubna 2010, 10:15:57 od luisah »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #21 kdy: 14 Dubna 2010, 09:45:37 »
Pravda, tiskárny a skenování - na to jsem zapomněl.

Edit - doplněno.
« Poslední změna: 14 Dubna 2010, 13:36:35 od Lukáš Svoboda »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #22 kdy: 15 Dubna 2010, 14:49:17 »
Doplněn Rhythmbox, iPod, iPhone.

vafle

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #23 kdy: 15 Dubna 2010, 22:58:10 »
Moc pěknej návod  :)
Ubuntu 6.06 - 12.04 --> Xubuntu - 12.04 --> Kubuntu 12.10
.. dal se uvidi :)

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Průvodce po instalaci (Ubuntu 10.04 Lucid Lynx)
« Odpověď #24 kdy: 16 Dubna 2010, 13:55:31 »
Vyborne, diky. Urcite aktualizovat - alespon pro LTS vydani...
Kubuntu 20.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.