Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: error po upgrade na 10.04  (Přečteno 3066 krát)

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
error po upgrade na 10.04
« kdy: 29 Dubna 2010, 23:24:51 »
Zdravím,
dnes jsem provedl upgrade Ubuntu z 9.10 na 10.04 a při bootu se mi začala objevovat chybová hláška:

Kód: [Vybrat]
[   18.407367] ACPI: resource nForce2_smbus [0x4e00-0x4e3f] conflicts with ACPI region SM00 [0x4e00-0x4e3f]
[   18.407369] ACPI: If an ACPI driver is available for this device, you should use it instead of the native driver
[   18.407371] nForce2_smbus 0000:00:03.2: Error probing SMB2.

Ubuntu provozuji na notebooku Asus K50IN. Je zde někdo, kdo mi vysvětlí v čem je problém a jak se ho zbavit?

edit: Tak jsem zkusil lety osvědčený postup opravy čehokoli (edit: to znamená, že jsem to zkusil vypnout a zapnout) a ještě víc se to roztentononcovalo. Ubuntu mi teď naběhne je v low-graphic mode. Předchází tomu tato hláška:

xorg.0.log:
Kód: [Vybrat]
(**) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0): Enabling RENDER acceleration
(II) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0): Support for GLX with the Damage and Composite X extensions is
(II) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0):     enabled.
(EE) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA kernel module. Please see the
(EE) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0):     system's kernel log for additional error messages and
(EE) Apr 29 23:33:46 NVIDIA(0):     consult the NVIDIA README for details.
(EE) NVIDIA(0):  *** Aborting ***
(II) UnloadModule: "nvidia"
(II) UnloadModule: "wfb"
(II) UnloadModule: "fb"

Moc se v tom nevyznám, projížděl jsem syslog a messages na hlášky obsahující fail nebo error, ale nějak nevím, co přesně mám hledat ani tam nevidím nic o čem bych si myslel, že s tím má nějakou spojitost.

« Poslední změna: 30 Dubna 2010, 12:33:04 od Mendoza »

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #1 kdy: 30 Dubna 2010, 08:45:48 »
Zkuste smazat (přejmenovat, zazálohovat) soubor /etc/X11/xorg.conf a restartujte počítač.

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #2 kdy: 30 Dubna 2010, 10:19:40 »
Xorg.conf v Ubuntu už nějaký čas není, mám ten dojem. Nicméně jsem zkusil zakázat nesvobodný ovladač grafické karty (v klikátku). Výsledkem je nefunkční Ubuntu - spustí se z rozsypanou obrazovkou s opakujícím se logem Intel. Když se pokusím spustit Ubuntu v záchranném režimu, dočkám se stejného výsledku. Zkusil jsem do etc/X11 nakopírovat xorg.conf, který jsem si vygeneroval podle jednoho návodu tady na fóru už před nějakou dobou v 9.10, ale Ubuntu ho asi ignoruje nebo co.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #3 kdy: 30 Dubna 2010, 10:23:37 »
Zkuste smazat (přejmenovat, zazálohovat) soubor /etc/X11/xorg.conf a restartujte počítač.
> Mendoza
Udělals' tedy, co ti Lukáš Svoboda radil, nebo ne? Na dojmy se nehraje.
Systém spuštěný z LiveCD funguje?
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #4 kdy: 30 Dubna 2010, 10:28:36 »
Ok, na dojmy se nehraje. Tak jinak: v etc/X11 NENÍ xorg.conf. Nelze ho tudíž smazat (přejmenovat, zazálohovat). LiveCD bohužel po ruce nemám, nicméně se mohu přepnout do terminálu pomocí ctrl+alt+f1, takže se k souborům mohu dostat.

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #5 kdy: 30 Dubna 2010, 10:32:36 »
Pokud je tam starý xorg.conf, tak přejmenovat a spustit bez něho třeba v low graphic módu. Pak si pohrát s ovladači nvidia a spustit "sudo nvidia-xconfig" pro reset nastavení.
Nový Ubuntu sice nemají xorg.conf, ale pokud tam nějaký je, čtou z něho.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #6 kdy: 30 Dubna 2010, 10:33:10 »
Díky, takhle je to jasnější.

Na to LiveCD jsem se ptal proto, že jsem chtěl zjistit, jestli je prostě problém obecně s tvou grafickou kartou a lucidem, nebo došlo k nějaké chybě při upgradu.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #7 kdy: 30 Dubna 2010, 11:03:40 »
Citace
Díky, takhle je to jasnější.

Na to LiveCD jsem se ptal proto, že jsem chtěl zjistit, jestli je prostě problém obecně s tvou grafickou kartou a lucidem, nebo došlo k nějaké chybě při upgradu.
Tak nakonec jsem našel Ubuntu 9.10 a to mi v pohodě jako liveCD naběhne. Lucida budu muset stáhnout, dělal jsem upgrade systému.

Citace
Pokud je tam starý xorg.conf, tak přejmenovat a spustit bez něho třeba v low graphic módu. Pak si pohrát s ovladači nvidia a spustit "sudo nvidia-xconfig" pro reset nastavení.
Nový Ubuntu sice nemají xorg.conf, ale pokud tam nějaký je, čtou z něho.
Starý xorg.conf tam nebyl, nebyl tam žádný. Když jsem zkusil Ubuntu spustit v low-graphic módu, tak byl obraz taky rozsypaný. Zkusil jsem tam pak nakopírovat xorg.conf, který jsem si vyrobil nedávno podle tohoto návodu - http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,44678.0.html Ten podle mě Ubuntu ignoruje. Takže ve výsledku můžu pracovat jen v konzoli.

Nešlo by trochu upřesnit to pohrání s ovladači nvidia? Když v konzoli dám "sudo nvidia-config" tak mi to zahlásí "command not found".

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #8 kdy: 30 Dubna 2010, 11:11:55 »
Spíš odinstalujte proprietární nvidia ovladač, zkuste, zda počítač naběhne jen s otevřeným ovladačem. Pak případně zpátky nainstalujte ovladač od nvidie.

Ještě k tomu xorg.conf: tento soubor se sice už několik vydání v Ubuntu standardně nepoužívá, X server provádí autodetekci hardwaru při každém svém spuštění, ale pokud uživatel tento soubor vytvoří, pak se konfigurace z něj používá. Proto jsem jako první radu doporučoval jeho smazání, automaticky jsem předpokládal podmínku "pokud existuje" ;).
« Poslední změna: 30 Dubna 2010, 11:13:54 od Lukáš Svoboda »

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #9 kdy: 30 Dubna 2010, 11:17:19 »
Protože ti to hlásí, že nemáš nvidia-config, zdá se, že nemáš vůbec drivery nainstalované. Takže bych postupoval podle wiki http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20NVIDIA

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #10 kdy: 30 Dubna 2010, 11:37:21 »
Protože ti to hlásí, že nemáš nvidia-config, zdá se, že nemáš vůbec drivery nainstalované. Takže bych postupoval podle wiki http://wiki.ubuntu.cz/Grafick%C3%A9%20karty%20NVIDIA
Mám nainstalované balíky nvidia-glx-185 (v návodu je nvidia-glx ale takový v repozitářích nenacházím) a nvidia-kernel-common a "sudo nvidia-xconfig" mi pořád hlásí command not found

Spíš odinstalujte proprietární nvidia ovladač, zkuste, zda počítač naběhne jen s otevřeným ovladačem. Pak případně zpátky nainstalujte ovladač od nvidie.

To znamená, že mám zkusit odebrat ty dva balíky? Jinak problém s nefunkčností grafiky mi právě nastal po tom, co jsem v klikátku zakázal nesvobodný ovladač.

Mendoza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 74
Re: error po upgrade na 10.04
« Odpověď #11 kdy: 30 Dubna 2010, 12:01:57 »
Ještě pro jistotu dám pár informací navíc:

obsah xorg.conf který jsem se pokusil použít:
Kód: [Vybrat]
Section "ServerLayout"
Identifier     "X.org Configured"
Screen      0  "Screen0" 0 0
InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection

Section "Files"
ModulePath   "/usr/lib/xorg/modules"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/misc"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/cyrillic"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/Type1"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/100dpi"
FontPath     "/usr/share/fonts/X11/75dpi"
FontPath     "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
FontPath     "built-ins"
EndSection

Section "Module"
Load  "dri"
Load  "dbe"
Load  "record"
Load  "glx"
Load  "dri2"
Load  "extmod"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier  "Keyboard0"
Driver      "kbd"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier  "Mouse0"
Driver      "mouse"
Option    "Protocol" "auto"
Option    "Device" "/dev/input/mice"
Option    "ZAxisMapping" "4 5 6 7"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Monitor0"
VendorName   "Monitor Vendor"
ModelName    "Monitor Model"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Card0"
Driver      "nvidia"
VendorName  "nVidia Corporation"
BoardName   "C79 [GeForce G102M]"
BusID       "PCI:3:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device     "Card0"
Monitor    "Monitor0"
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     1
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     4
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     8
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     15
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     16
EndSubSection
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection
 

obsah xorg.conf.failsafe, který se vytvořil sám:
Kód: [Vybrat]
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "vesa"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

nainstalované balíčky mající v názvu "nvidia":
Kód: [Vybrat]
ii  nvidia-173-modaliases                     173.14.22-0ubuntu11                             Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-185-modaliases                     195.36.24-0ubuntu0sarvatt                       Transitional package for nvidia-185-modalias
ii  nvidia-96-modaliases                      96.43.17-0ubuntu1                               Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-common                             0.2.23                                          Find obsolete NVIDIA drivers
ii  nvidia-current                            195.36.24-0ubuntu0sarvatt                       NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and
ii  nvidia-current-modaliases                 195.36.24-0ubuntu0sarvatt                       Modaliases for the NVIDIA binary X.Org drive
ii  nvidia-glx-185                            195.36.24-0ubuntu0sarvatt                       Transitional package for nvidia-glx-185
ii  nvidia-kernel-common                      20080825+1ubuntu2                               NVIDIA binary kernel module common files
ii  nvidia-settings                           195.36.08-0ubuntu2                              Tool of configuring the NVIDIA graphics driv

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.