Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky  (Přečteno 2193 krát)

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« kdy: 01 Května 2010, 01:14:07 »
Dobrého pozdního večera či jiného denního úseku. Tohle asi bude spíš pro pobavení, nějak se s tím poperu, ale chci se trochu podělit o zážitky s upgradem na 10.04. Jinak jsem to měl otestované na víc strojích (rc verze), ale neodolal jsem a hned ve čtvrtek večer pustil update na svém hlavním stroji, kde mám celkem dost disků (+ partitiony) - několik ntfs, ext3 a ext4.

Update samozřejmě prošel do prvního restartu, pak se místo nového splash screenu objevil starý nějak roztrhaný a následně to zatuhlo. Prý nemůže namountovat ntfs disky, pak zas, že ten Ext2 disk je nějaký pošahaný (nebyl to totiž Ext2, ale Ext4 a systém to nepoznal). Na klávesy to nereagovalo, boot toho, co nedokázal připojit, se nakonec nedal přeskočit.
Trochu ve mně hrklo, protože to bylo pozdě v noci a v návalu euforie jsem dal odstranit stará jádra.
Nicméně tenhle kolaps nastal při bootu kernelu 2.6.32-21-generic. Dokonce je tam taková chytrá chybová hláška typu (volná interpretace) "nepodařilo se připojit sda1. Opravdu chcete připojit celý disk sda, správně byste měli připojit jen oddíl sda1" nebo nějak takto... (WTF? samozřejmě jsem připojoval sda1 jako 1000x předtím :-)

Naštěstí tam instalace nechala ještě kernel 2.6.31-21-generic. S tím to najelo a kupodivu to disky našlo a připojilo správně.
Nedalo mi to a místo hledání opravy pro 2.6.32-21-generic jsem stáhl a nahodil nové jádro 2.6.33-02063303-generic, které ještě není uvolněné.
Kupodivu sice to vyhodí hlášku, že 2 ntfs partitiony to nemůže připojit, mohu čekat (na godota) nebo pomocí "S"  to přeskočit - S je správně. S tím to pak nabootuje perfektně a po kliknutí na tyto "problematické" ntfs disky je to okamžitě připojí bez protestů, v nich problém fakt není.

Čili mám 3 jádra, to ofic. poslední se chová nejhůře. Ten ještě neofic.  2.6.33-02063303-generic vypadá oproti tomu podstatně lépe - byť s chybou, ale starý 9.10 nemá s danou konfigurací problém, rovněž tak jádro 2.6.31-21-generic.

Jedu na Quad core 64 bit verzi.

Budu v tom v neděli trochu hloubat, zatím spíš tak upozornění pro ty, kteří se ženou do updatu, prostě příprava na "WTF?"

---
A propos: v logu je ještě jedna pěkná hláška od pulsaudia (no to fakt není můj oblíbenec), ale i když jste jí asi už někdy viděli, lupnu jí sem ještě na závěr jako pohádku na dobrou noc:
Apr 29 22:20:19 XY pulseaudio[3039]: alsa-sink.c: ALSA nás probudila z důvodu zápisu nových dat na zařízení, ale ve skutečnosti nebylo co zapisovat.
---

Tak přeju bezproblémový updaty...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #1 kdy: 01 Května 2010, 02:07:38 »
Mám taky pohádku. Ale až později ...
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #2 kdy: 01 Května 2010, 08:38:28 »
Vy mate zabavu? Ja prisel o 500GB hadr!! Nastesti mam dost usblivek, ze muzu alespon pouzivat pc. Uz pri instalaci se mi zdalo, ze s tim neco neni v poradku, protoze to nabihalo strasne pomalu, ale ve finale nabehlo. Instalace byla docela rychla, ale po restartu uz jenom cerna obrazovka s logem HP..
Doufam, ze to ten hadr nezrusilo uplne a muzu z toho dostat data nejaky data, mam plnej usb disk a tak jsem posledni dobou moc nezalohoval..

Armus69

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 297
    • http://www.netlancers.cz
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #3 kdy: 01 Května 2010, 08:41:44 »
Tak koukám po ránu,že asi upgrade o pár týdnů odložím.
jabber:  Armus69@jabber.cz

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #4 kdy: 01 Května 2010, 11:53:51 »
A zkusil jste to čistě přeinstalovat? Za 10minut hotovo a klid.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

moje17

  • Host
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #5 kdy: 01 Května 2010, 18:36:55 »
Tak to 'mam radost', ze problem nemam sam Smích
Vcera jsem se snazil plny entuziasmu instalovat Ubuntu 10.4 notebook edici a padla mi uplne stejna chyba jako vam - to rozpoznani disku ..
Tak jsem jeste ve slepe nadeji zkusil Kubuntu taktez notebook edici (ta je graficky snad jeste zdarilejsi nez ubuntu, opravdu moc pekne prostredi) no a vysledek tentyz.. Takze dnes kompletni instalace 7 oken ... a pockam tak cca mesic dva, nez testnu napodruhe
Mozna ze si nainstaluju kubuntu o neco driv ve virtualboxu Kroutím očima

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #6 kdy: 01 Května 2010, 19:24:47 »
Tak to 'mam radost', ze problem nemam sam Smích
Vcera jsem se snazil plny entuziasmu instalovat Ubuntu 10.4 notebook edici a padla mi uplne stejna chyba jako vam - to rozpoznani disku ..
Tak jsem jeste ve slepe nadeji zkusil Kubuntu taktez notebook edici (ta je graficky snad jeste zdarilejsi nez ubuntu, opravdu moc pekne prostredi) no a vysledek tentyz.. Takze dnes kompletni instalace 7 oken ... a pockam tak cca mesic dva, nez testnu napodruhe
Mozna ze si nainstaluju kubuntu o neco driv ve virtualboxu Kroutím očima

To jedině když si počkáte na 10.04.1. JInak ta instalace bude stále stejná.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #7 kdy: 01 Května 2010, 19:55:25 »
Tak hadr se dal opet zprovoznit. Zaloha dat pres usb SATA docking station(stala me 25 liber!! >:() na externi hadr, zruseni vsech oddilu s formatem a po instalaci hadru do laptopu jsem mohl opet s klidem nabootovat a nacpat tam znova Sedmy widle pres image co mam k laptopu. Cca pul dne v riti, ale alespon uz zase funguju. Jedine co vim ale urcite je to, ze Lucid mi uz nesmi do PC!! Sabayon s widlema mi bude muset stacit.. :)

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #8 kdy: 01 Května 2010, 20:08:16 »
Tak hadr se dal opet zprovoznit. Zaloha dat pres usb SATA docking station(stala me 25 liber!! >:() na externi hadr, zruseni vsech oddilu s formatem a po instalaci hadru do laptopu jsem mohl opet s klidem nabootovat a nacpat tam znova Sedmy widle pres image co mam k laptopu. Cca pul dne v riti, ale alespon uz zase funguju. Jedine co vim ale urcite je to, ze Lucid mi uz nesmi do PC!! Sabayon s widlema mi bude muset stacit.. :)
25liber vlastní blbostí.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #9 kdy: 02 Května 2010, 17:32:58 »
A zkusil jste to čistě přeinstalovat? Za 10minut hotovo a klid.
No když já bych nerad problémy tohoto typu řešil jako Windows BFU user, to není cesta...

Jak jsem psal, že se na to dostanu v neděli, tak to fakt zabralo asi 2 minuty a je to vyřešeno:
- stará verze se spokojila s definicemi ve fstabu v klasickým formátu /dev/sdaneco
- nový jádra i přes tohle ve fstabu kontrolujou UUID
- a já tam měl jeden klon ntfs partitiony, ale klon dostal i stejný UUID
- stačilo to zkontrolovat přes
Kód: [Vybrat]
sudo blkid a bylo to venku...
- po vyřešení tohoto problému se shodným UUID to bootuje OK ve všech  jádrech.

PS: Rozhodně víc času jsem dneska věnoval svýmu HTPC s 10.04, XBMS funguje hezky, HDMI audio také a ovládání přes WiFI z Android telefonu super (listuju filmy na HTC Heru bleskurychle, líp než na TV). Takže Lucida pro HTPC zatím mohu jen doporučit...

Slávek Š.

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
    • Cybermuff
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #10 kdy: 03 Května 2010, 00:15:06 »
Vlastně mne napadá ještě tolik, že bych správně měl projít bugy, jestli podobná reakce je OK, podle mne ne, tak snad se k tomu dostanu. V principu se tedy jedná o toto:
- starému jádru 2.6.31-21-generic to bylo.jedno, ustálo to
- ofic. 10.04 tedy 2.6.32-21-generic se sekne bez hlesu a rozumného vysvětlení, resp. včetně poskytnutí nesprávných údajů -> no way, IMHO bug
- nová verze  2.6.33-02063303-generic to ustojí, ale neví proč a co se děje - nereportuje správně důvod, proč ten a ten disk nepřipojí, jen že "máte možnost počkat nebo to vynechat", pomocí "S" to přeskočíte, ale žádné rozumné info  -> IMHO normální bug

- no a ten blkid není úplně ideální, pokud se nespustí jako sudo, neřekne nic (ani, že ho má user pustit jako sudi). Takže IMHO -> vrátit msg že je třeba sudo

Zkusím to nějak zpřipomínkovat, najdu-li čas a žadné podobné reportované bugy.




arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #11 kdy: 03 Května 2010, 08:52:56 »
Nebudou to asi chyby přímo v kernelu, ale spíš ve skriptech initrd.
Pokud používáš nějaký splash, je tam vždy snaha otravovat co nejméně hláškama, obzvláště pokud se nejedná o systémový oddíl. Pokud chceš vědět více, musíš vypnout splash.
U blkid záleží na nastavení, jeho cache by měl být čitelný i bez sudo, ale přechodem na udev tam došlo ke změnám, takže to asi nebude ještě úplně vychytané (u mě např. nevypisuje nic ani blkid, ani sudo blkid). Na druhou stranu využití blkid je hlavně v init skriptech, a tam si už autoři poradí :)
« Poslední změna: 03 Května 2010, 09:19:23 od arrange »
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: 9.10 -> 10.04 a zábava s disky
« Odpověď #12 kdy: 03 Května 2010, 15:21:40 »
Tak hadr se dal opet zprovoznit. Zaloha dat pres usb SATA docking station(stala me 25 liber!! >:() na externi hadr, zruseni vsech oddilu s formatem a po instalaci hadru do laptopu jsem mohl opet s klidem nabootovat a nacpat tam znova Sedmy widle pres image co mam k laptopu. Cca pul dne v riti, ale alespon uz zase funguju. Jedine co vim ale urcite je to, ze Lucid mi uz nesmi do PC!! Sabayon s widlema mi bude muset stacit.. :)
25liber vlastní blbostí.
Ano, pravda. Instalovat Lucid byla blbost a za tu se plati. Nastesti nepotrebuju ted kupovat drazsi usb hadr, kterej stejne potrebuju, pac muj starej plnej a staci si poridit levnejsi interni SATA hadr.. ;D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.