Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: 10.04 - ATI Mobility Radeon HD3200 - nejde regulace podsvícení [vyřešeno]  (Přečteno 10672 krát)

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
Dobrý den,
po instalaci Ubuntu 10.04 mi nefunguje regulace podsvícení displeje jak klávesami Fn+F7/F8, tak apletem v panelu. Zajímavé je, že po odpojení notebooku z napájení se jas displeje normálně ztlumí.
Když nechám nastavený výchozí opensource ovladač grafiky (radeon, tuším), po stisku Fn+F7/F8 se mi alespoň ukáže popup s aktuálním stavem podsvícení, u nesvobodného ovladače fglrx se nestane nic.

Používám výchozí x86_64 jádro Linux 2.6.32-21-generic. Koukal jsem se na nahlášené bugy na launchpadu, je tam docela dost více méně podobných problémů, každopádně řešení skoro žádné...

Nevíte někdo, jak by se ten problém dal vyřešit? Nemožnost regulovat podsvícení je u notebooku docela zásadní problém... Předem díky za odpovědi:)
« Poslední změna: 15 Června 2010, 21:10:58 od jhrdka »

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
Stejný problém jsem našel na https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/514477, podle popisu se systém snaží zapsat úroveň podsvícení do /proc/acpi/video/GFX0/LCD/brightness, což je špatně. Podsvícení jde regulovat ručně pomocí skriptu:
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
echo 100 > /proc/acpi/video/IGFX/LCD/brightness

Pochybuji, že se v této fázi dá problém definitivně vyřešit. Asi si budu muset počkat na novou verzi jádra...

devil669

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 20
ani na x86_64 jádro Linux 2.6.32-22-generic to nefunguje ....
Sony VAIO, Intel i3 330, 4GB DDR3, 320GB, Redeon HD5470, OS:  Ubuntu 10.04LTS-64bit

fish

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Regulácia jasu funguje na Acer notebooku cez hotkey. Neukáže sa popup s hodnotami jasu. Je to riadené cez modul acer_wmi (namiesto acpi). Mám flgrx ovládač.
Cez applet jasu a správu napájania regulácia jasu nefunguje. V 9.10 to fungovalo.
Script
Kód: [Vybrat]
sudo sh -c "echo 50 > /proc/acpi/video/VGA/LCD/brightness"reguluje jas bez problémov.
Acer Aspire 5738ZG/Intel T4400/ATI MR HD 4650/4GB RAM :: Ubuntu 10.04 64bit/Kbuntu 10.10 64bit/Win7 HP 64bit

nbsp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
tak to vypadá že už to opravili  :), mě regulace jasu Fn+f7/8 a také přes applet funguje (nejspíš po aktualizaci nesvobodných ovladačů), mám ATI Catalyst 10.5, verze balení ovladače 8.723.1...
Linux Mint 17 Cinnamon x64
Lenovo ThinkPad Edge E531
intel core i5, intel HD4000 graphics, 8GB RAM, 500 GB harddisk + Kingston SSD  Now + GB + 320 GB WD My Passport

Tomiik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Polosvět
Zdravím, mně to opravené nepřipadá.

Na ntb Asus s int.graf.Intel mi v 9.10 vše fungovalo na 100%, po přechodu na 10.04 nefungují funkční klávesy pro jas (a pro zvuk špatně) - přitom se pro jas zobrazí progres-bar, ale reaguje se zpožděním desítek sekund (zvuk je znatelně regulován jen v rozsahu čtvrtiny progres-baru, zbytek je stále na 100%).

Zkoušel jsem jeden starší návod na vytvoření conf. souboru zakazujícího automatické změny (viz http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,35004.msg260339.html#msg260339 ), což rozchodilo změnu jasu - paradoxně se však přestal zobrazovat progr. a po spuštění videa se restartoval X-server = takže i po posledních aktualizacích jsem na 100% jasu a pátrám po uspokojivém řešení???

PS: malá poznámka - také vám připadá divné, proč něco nového dělá hůř něco dříve fungujícího??

nbsp

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 59
mě to na noťasu už normálně funguje - vše
Linux Mint 17 Cinnamon x64
Lenovo ThinkPad Edge E531
intel core i5, intel HD4000 graphics, 8GB RAM, 500 GB harddisk + Kingston SSD  Now + GB + 320 GB WD My Passport

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
U mě problém také přetrvává, i když systém pravidelně aktualizuji. Je zajímavé, že mi zatím nenabídl aktualizaci na catalyst 10.5, která by měla opravovat také problém s probouzením notebooku...

fish

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Nefungovala mi regulácia jasu. Nainštaloval som si catalyst 10.5 podľa http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20%28fglrx%29 - Metoda 2.
Nainštaloval som balíky pre vytvorenie .deb (okrem vypísaných treba ešte execstack libelfg0)
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-10-5-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/lucid
sudo dpkg -i fglrx-amdcccle_8.732-0ubuntu1_amd64.deb fglrx_8.732-0ubuntu1_amd64.deb fglrx-modaliases_8.732-0ubuntu1_amd64.deb
sudo aticonfig --initial -f

Do grub mám pridaný parameter nomodeset - zostal z predošlých experimentov, neviem či treba. Zmena jasu funguje appletom, správou napájania, aj fn klávesami. Notebook acer aspire s mobility radeon 4650.

jhrdka: Ubuntu neaktualizuje ani opensource ovládače grafiky, uzavreté nemajú šancu. Dva roky tam budú fglrx 8.723
« Poslední změna: 15 Června 2010, 09:25:47 od fish »
Acer Aspire 5738ZG/Intel T4400/ATI MR HD 4650/4GB RAM :: Ubuntu 10.04 64bit/Kbuntu 10.10 64bit/Win7 HP 64bit

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
Díky za pomoc, po instalaci catalyst 10.5 už fakt všechno fajčí, jak má...

Tomiik

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Polosvět
Zatím tady nikdo nezmínil, že by se problém nemusel týkat grafické karty?
Na svou Inteláckou integrovanou grafiku totiž Catalisty nenaroubuju a vůbec mi přijde, že se to bude týkat více základní desky a správné interpretace funkčních tlačítek... nebo tak nějak. Nerozumím tomu, 9.10 fungovaly na 100%, tak co je v 10.04 jinak? Mám nejnovější aktualizace a nic, psaní vlastních scriptů a konfiguráků promě nic neřeší, protože mi tohle připadá, jako zásadní chyba systému, ne jen nějaká drobná nepříjemnost (jako třeba, že se mi na liště po startu systému náhodně nezobrazují ikonky sítě, baterií, vypnutí počítače...)
Asi tak.
Neznáte někdo odkaz na stránku, kde se tento bug řeší tak nějak obecně a ne jenom pro konkrétní grafiku???

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
Nevím, jaké jádro je ve Fedoře 13, ale v ní mi regulace funguje hned po instalaci, bez Catalystů...

ecko90

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
ja mam HP a jas si mozem len zvysit cez fn/f8 znizit sa neda ... a nereaguje ani ovladanie jasu cez nastavenia

Miloslav Škrha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • Hus na pravdu brus!
    • Sedačky rychle
Zdravím... Měl jsem podobný problém s regulací, nainstaloval jsem tedy ručně catalist 10.6 a aplet se zobrazoval... nicméně začali blikat některé stránky v prohlížeči Chrome a Firefox... nechápu :-)
Teď jsem zrovna odinstaloval nesvobodný ovladač a přešel na svobodný... Grafika Ati HD 3400... a akcelerace funguje i na svobodný ovladač... aplet taky jede... Tak babo raď... ještě zkusím znovu nainstalovat nesvobodný z repozitářů Ubuntu.

Poradí někdo, jestli používat radši svobodný (pokud v něm funguje akcelerace), nebo nesvobodný?

Díky... :-)

jhrdka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
    • Jan Hrdina
Dobrá otázka... Taky jsem to nedávno řešil a zaujal jsem stanovisko: Na noťas proprietální, na desktop klidně open-source. A to kvůli tomu, že open-source nemá tak docela zmáklej power-management grafických čipů, což znamená, že nepodporuje podtaktovávání a regulaci výkonu GPU. V reálu se to projeví větším zahřátím notebooku (může se zvýšit otáčky větráku -> hluk) a vyšší spotřebou (nižší výdrží na baterku). U desktopu tohle řešit nemusíte, takže je lepší použít open-source ovladače, protože se tak vyhnete mnoha problémům. Jmenujme třeba problémy s uspáváním, nebo závislost na výrobci grafiky, který není vždycky tak ochotný co nejrychleji opravovat chyby v driverech.

Miloslav Škrha

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 169
  • Hus na pravdu brus!
    • Sedačky rychle
Dobrý den, musím jen potvrdit. Otevřený ovladač spotřeba 32W ovladač od ATI 20W... což je příliš velký rozdíl u notebooku.

Jinak souhrn je takový: (Lenovo R500 ATI HD 3400)
Svobodné ovladače - vše funguje na 1 (i 3D akcelerace) bohužel vyšší spotřeba (o 12W v naběhnutém počítači)
Defaultní nesvobodné (repozitář Ubuntu) - Nezobrazuje se applet při snižování podsvícení, nefunguje automatická změna intenzity podsvícení při přechoedu na bat. provoz.
Nesvobodný 10.6 (stažený ze stránek ATI... vygenerované deb. balíčky) - Občas se zasekne při uspávání - 1 ze 7 zavření víka, applet funguje, bliká flash video v prohlížeči, problém s vykreslováním některých stránek - černá místa (pomůže minimalizovat a znovu maximalizovat okno).

Pokud by někdo věděl jak vyladit ten poslední, budu rád :-D... jinak čekám s nadějí na 10.7

Thomasis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Ahoj,
mě nakonec pomohl tenhle docela pěkně vysvětlený návod:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1516302.

honza21

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 8
Nefungovala mi regulácia jasu. Nainštaloval som si catalyst 10.5 podľa http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20%28fglrx%29 - Metoda 2.
Nainštaloval som balíky pre vytvorenie .deb (okrem vypísaných treba ešte execstack libelfg0)
Kód: [Vybrat]
sh ati-driver-installer-10-5-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/lucid
sudo dpkg -i fglrx-amdcccle_8.732-0ubuntu1_amd64.deb fglrx_8.732-0ubuntu1_amd64.deb fglrx-modaliases_8.732-0ubuntu1_amd64.deb
sudo aticonfig --initial -f

Do grub mám pridaný parameter nomodeset - zostal z predošlých experimentov, neviem či treba. Zmena jasu funguje appletom, správou napájania, aj fn klávesami. Notebook acer aspire s mobility radeon 4650.

jhrdka: Ubuntu neaktualizuje ani opensource ovládače grafiky, uzavreté nemajú šancu. Dva roky tam budú fglrx 8.723

Ahoj, díky za rady a za odkaz, návod pod odkazem mi pomohl vyřešit problém s regulací podsvětlení. Ještě jednou moc díky..!

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.