Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výběr systému k nabootování  (Přečteno 2146 krát)

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Výběr systému k nabootování
« kdy: 06 Května 2010, 15:46:48 »
Ahoj, zkoušel jsem Ubuntu nainstalovat přes Windows, fakt jen na otestování. A jelikož jsem byl spokojen, rozdělil jsem si disk a hodil do jednoho sektoru Linux Ubuntu. Při zapnutí PC se mi zobrazí tabulka s několika systému, a žádá mě abych si vybral který chci spustit. Je tam samozřejmě Ubuntu, pak ještě něco jako Recovery k Linuxu a až poslední možnost je Windows 7. Chci se zeptat, zda je možnost, jak bych mohl dát Windows 7 na první místo?? Neboť Win7 používám časteji a při zapnutí PC utíká čas k výběru, pak se automaticky potvrdí první označená možnost, což je teď Linux, ale já tam chci Windows...Díky za radu

Bonzo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2010, 15:48:29 »
Zdravím..v ubuntu si stáhni startupmanager a v něm to jde snadno upravit..teda aspoň doufám, že to jde i v 10.04, ještě jsem nezkoušel  ;)
Lenovo Y570
Kubuntu 13.04

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2010, 16:29:46 »
Zdravím..v ubuntu si stáhni startupmanager a v něm to jde snadno upravit..teda aspoň doufám, že to jde i v 10.04, ještě jsem nezkoušel  ;)
Jde to  ;)

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #3 kdy: 07 Května 2010, 00:15:03 »
Potvrzuji, problém vyřešen, díky :-)

Jinak asi když v budoucnu naformátuju ten oddíl na disku s Linuxem, tak mi asi tabulka zmizí a rovnou nabootuje Windows že?

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #4 kdy: 07 Května 2010, 00:23:48 »
Ne ne, boot se zasekne na Grubu, který bude hledat neexistující soubory na oddíle s Ubuntu, a nedostaneš se dál  ;)
wiki - odstranění ubuntu
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

matsn

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 38
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2010, 22:21:37 »
Ne ne, boot se zasekne na Grubu, který bude hledat neexistující soubory na oddíle s Ubuntu, a nedostaneš se dál  ;)
wiki - odstranění ubuntu

Ty jo, ještě že jsem se zeptal :) Počítám, že co jde u Visty, jde i u W7, že?

escz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Výběr systému k nabootování
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2010, 12:34:53 »
Když se přeformátují partition, kde je Linux, zničí se tím i soubory Grubu, kde většinou jsou a ke spuštění Windows je třeba obnovit v MBR zavaděč Windows z instalačního CD Windows, což je popsané zde: http://wiki.ubuntu.cz/Odstranění Ubuntu

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.