Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10  (Přečteno 7705 krát)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« kdy: 16 Května 2010, 23:04:18 »
Vypadá to, že v ubuntu 10.10 bude F-Spot nahrazen Shotwell.
No nevím, Shotwell jsem vyzkoušel a nepříjde mi, že by to byla nějaká výhra.
Prostě dobrý správce v ubuntu zatím chybí, tedy pokud nepočítáme aplikace z KDE.
A vypadá to, že chybět bude  :(.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 16 Května 2010, 23:19:31 »
Vypadá to, že v ubuntu 10.10 bude F-Spot nahrazen Shotwell.
No nevím, Shotwell jsem vyzkoušel a nepříjde mi, že by to byla nějaká výhra.
Prostě dobrý správce v ubuntu zatím chybí, tedy pokud nepočítáme aplikace z KDE.
A vypadá to, že chybět bude  :(.
Určitě je lepší jak F-spot. Co jsem ho zkůšal. A vůbec nejsem nakloněn Monu. Přijde mi to stejný bastl jako .NET.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Belly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 192
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 17 Května 2010, 08:56:51 »
Vypadá to, že v ubuntu 10.10 bude F-Spot nahrazen Shotwell.
No nevím, Shotwell jsem vyzkoušel a nepříjde mi, že by to byla nějaká výhra.
Prostě dobrý správce v ubuntu zatím chybí, tedy pokud nepočítáme aplikace z KDE.
A vypadá to, že chybět bude  :(.
Určitě je lepší jak F-spot. Co jsem ho zkůšal. A vůbec nejsem nakloněn Monu. Přijde mi to stejný bastl jako .NET.

Špatně by se usínalo bez kopnutí do produktu Zlého MS  ;D
Jinak ta záměna F-spotu za Shotwell je velmi rozumná. F-spot jsem nikdy nepochopil, hlavně to vteřinové zaostřování obrázků při prohlížení = nepoužitelné.
Ubuntu 10.10, AMD Athlon II X2 240, Gigabyte MA785GMT-UD2H, DDR3 2x 1GB 1333  CL9 , Seagate Barracuda 500 GB, Samsung 2443BW 24" 1920x1200

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #3 kdy: 17 Května 2010, 13:36:52 »
F-spot jsem hned odinstaloval (ve verzi 9.10) nesedl mi, zkoušel jsem Shotwell. Bohužel ani ten mě nijak neuchvátil. Škoda, že gThumb vypadl, možná by bylo nejlepší vrátot se k němu. Rodičům jsem nainstaloval Picasu od Google. Plně vyhovuje.

nezik

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 723
    • Chalupa Himmelreich
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 17 Května 2010, 13:39:40 »
gthumb je pořád ve zdrojích. používám ho od 7.10 stále.
Ubuntu 16.04
Kdesu není první slovo Hanáckeho opilce po probuzení, ale příkaz systému.
Ubuntu - nejlepší pařba od Diabla II. ;D

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #5 kdy: 17 Května 2010, 13:50:14 »
Jo, jo, je. Jenže nějak se mi zdá, že vývoj ustrnul :(. I když verzi 2.11 jsem ještě nezkoušel.

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 03 Srpna 2010, 20:07:40 »
Neskusis novu verziu a povies ze vyvoj sa zastavil???To je trocha divne nie?Inac gthumb som vyskusal ale nejaky rozdiel medzi nim a F-spotom som nevidel a na moje lahke prehliadanie a slabe upravy fotiek my F-spot plne vyhovuje.
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #7 kdy: 21 Srpna 2010, 12:58:29 »
Uprimne, nahodil sem ted shotwell a nic moc. Rozhodne je mnohem lepsi gthumb. Fspot v posledni verzi taky celkem ujde, ikdyz ho pouzivam jen na prohlizeni fotek(raw). U gthumbu se mi libi vetsi moznosti uprav obrazku...
Kubuntu 20.04

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #8 kdy: 23 Srpna 2010, 15:24:19 »
Ať je to jak chce, po všech testech různých správců fotek jsem skončil u Picasa. Je to jeden z mála jednoduchých programů z kterého lezou pěkné fotky. Importuji, dám automatický kontrast, redukci červených očí popřípadě ořez pokud je potřeba a pošlu na web. Také retuš funguje jednoduše a hodně dobře.
Všechny ostatní free jednoduché programy tak nějak nefungují. Automatika fotku přepálí nebo neudělá nic, redukce červených očí (konkrétně f-spot) nefunguje vůbec. Na to, že Picasa pro linux byl program  vytvořena z win verze pomocí wine běhá velice svižně  a to včetně zobrazení fotek.
Kombinace s GIMPem je to ideální na úpravu a správu fotek.
Bohužel se dost pere s písmem v některých částech menu(dialogy) a nejde to změnit. Snad v další verzi.

Nevím jak v Ubuntu, ale v Sabayon neuměl Shotwell otevřít PNG soubory, což je docela zlé.
« Poslední změna: 23 Srpna 2010, 15:26:12 od umiyaki »
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #9 kdy: 23 Srpna 2010, 15:29:21 »
Picasa ve verzi pro linux už asi nebude (Google vydal oficiální prohlášení).
Sám používám verzi 3.6
Více k tomu je tady
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,31051.0.html

Speirs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpna 2010, 23:43:38 »
Znovu jsem někde na webu našel, že bude FSpot nahrazen, tak jsem si chtěl ze zajímavosti Ten nový program ozkoušet a nakonec jsem dal FSpotu konečně sbohem. Nejenom, že mohu importovat, co já uznám za vhodné, můžu dokonce i mazat fotky z počítače přímo z programu, no není to skvělé! Nechápu proč tohle v FSpot nejde. Fotky jsou navíc tříděné podle datumů nebo spíš tzv. událostí, což měli asi symbolizovat ty sloupečky nahoře v FSpotu, u kterých jsem nikdy nepřišel na rozumné použití. Ale ani Shotwell není dokonalý, i když v mých očích poráží FSpot o délku jazyka. Nabízí jen rotaci vpravo? V kontextovém menu jsou ale naštěstí obě možnosti. Nelze fotky zobrazit v reálném rozměru, ani je nejde odeslat do jiného programu, kde by to šlo. A nejde vymazat fotka z fullscreen zobrazení (následuje esc, najít kde jsem to byl, smáznout a znovu spustit prezentaci), ale jinak jsem spokojený.
ThinkPad R500 s grafikou Ati, bohužel.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #11 kdy: 25 Srpna 2010, 00:00:34 »
Ani v Ubuntu Shotwel png neumí, což jej pro mě činí nepoužitelným. A absence zoomu je tedy taky dost naprd.

aloisam

  • Host
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #12 kdy: 25 Srpna 2010, 20:05:41 »
Ani v Ubuntu Shotwel png neumí, což jej pro mě činí nepoužitelným. A absence zoomu je tedy taky dost naprd.

Citace
fixed in shotwell 0.5.90 which is in Maverick already

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #13 kdy: 25 Srpna 2010, 23:10:34 »
Dík za info. V repozitářích Ubuntu je verze 0.5, ovšem přes PPA autora se dá stáhnout 0.7 a ta už je věru použitelnější. Umí nejen PNG, ale i RAW (v mém případě Pentax DNG) a umí i zoomovat. A vůbec je celá lepčejší. Asi přesedlám.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #14 kdy: 26 Srpna 2010, 00:40:16 »
Pozitivní je, že Shotwel jde (zatím) dopředu dost rychle. Taky u toho výše zmiňovaného gThumbu se něco začalo dít.
Až bude chvilka času, tak si obě nové verze vyzkouším.

Speirs

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 86
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #15 kdy: 04 Září 2010, 20:14:28 »
Stáhnul jsem taktéž nový Shotwell a už má všechno co bylo třeba - přiblížení/oddálení fotky a otevřít v editoru. Teď už jsem naprosto spokojený.
ThinkPad R500 s grafikou Ati, bohužel.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #16 kdy: 04 Září 2010, 20:46:37 »
Jde Ti Import z foťáku? Mně to otevřelo jen jednu fotku místo všech a zasekl se.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #17 kdy: 04 Září 2010, 21:21:27 »
Jde Ti Import z foťáku? Mně to otevřelo jen jednu fotku místo všech a zasekl se.
Zkusil jsem si to teď s mým Samsungem (normální mass storage) a proběhlo to bez potíží.

pavolzetor_revival

  • Host
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #18 kdy: 05 Září 2010, 13:32:43 »
Jde Ti Import z foťáku? Mně to otevřelo jen jednu fotku místo všech a zasekl se.
nahlas bug, treba to doladit, aku mas verziu? skus pouzit SVN verziu alebo aspon poslednu z PPA http://yorba.org/shotwell/install/

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: Náhrada za F-Spot v ubuntu 10.10
« Odpověď #19 kdy: 05 Září 2010, 13:42:02 »
Jde Ti Import z foťáku? Mně to otevřelo jen jednu fotku místo všech a zasekl se.
nahlas bug, treba to doladit, aku mas verziu? skus pouzit SVN verziu alebo aspon poslednu z PPA http://yorba.org/shotwell/install/
Neboj. Ozkouším .)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.