Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: NTFS na externí HDD - ano či ne?  (Přečteno 1460 krát)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
NTFS na externí HDD - ano či ne?
« kdy: 01 Června 2010, 16:03:24 »
Opět jsem koupil další externí HDD s větší kapacitou TRANSCEND StoreJet 25M 640GB a stojím před problémem - přeformátovat z FAT-32 na NTFS (NTFS jen z důvodu přenositelnosti na MS-Windows XXXXX)? ???
Na ext-HDD budou převládat digi-fotky (jeden soubor asi 2-3 MB) a občas krátké video do 30MB zachycené digi-foťákem.
Firma TRANSCEND doporučuje originál formát ext-HDD FAT32 přeplácnout na NTFS a poskytuje k tomu i SW.
Připojit/mountnout NTFS k Ubuntu není problém, ani na NTFS zapisovat.
Co poradíte?  :-[
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

mosqa

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 854
Re: NTFS na externí HDD - ano či ne?
« Odpověď #1 kdy: 01 Června 2010, 16:30:15 »
ntfs bude urcite vhodnejsie ako fat, dnes by snim uz nemal mat problem ziadny linux, a vyhoda bude aj v rychlosti aj v moznostiach obnovenia v pripade dakej zavady na disku
AMD Athlon X2 4850e; GIGABYTE MA78GM-DS2H; IGP ATI HD3200; 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 KINGSTON BOX; WD 6400AAKS; SAMSUNG SpinPoint F1 HD322HJ; SAMSUNG SH-S223F SATA; squeezy

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
Re: NTFS na externí HDD - ano či ne?
« Odpověď #2 kdy: 02 Června 2010, 22:48:17 »
Radí mi použít UDF. Máte s ním zkušenosti? Není potřeba instalovat ovladače pro MS-Windows XP, Vista... ???
Pak pro mne UDF není řešení, vzhledem k tomu, že ext-HDD budu užívat na spoustě kompů přátel.
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1076
    • Lords Of Tech
Re: NTFS na externí HDD - ano či ne?
« Odpověď #3 kdy: 03 Června 2010, 00:10:50 »
Je možné že sa mýlim (dokonca pravdepodobné :D), ale nie je náhodou UDF určené len pre optické média?

EDIT: Aha, tak som sa mýlil (koľké to prekvapenie... :)), citujem wikipédiu: "...Because of this increased support, UDF is gaining popularity on non-optical media that mainly need to be exchangeable, such as Iomega REV discs, large flash media, and even on hard disk drives..." (http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Disk_Format)

Novšie verzie však nepodporujú staršie operačné systémy ako i Windows XP, takže asi by som skôr radil to NTFS...
« Poslední změna: 03 Června 2010, 00:13:25 od Michal "Tylnesh" Kohútek »
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

rudas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re: NTFS na externí HDD - ano či ne?
« Odpověď #4 kdy: 03 Června 2010, 01:04:22 »
Zdravim,
taky mam externí disk (1TB WesternDigital MyBook Essential) a mám tam daný NTFS, jelikož je 90% šance že ho připojím jinde než u sebe na počítač s Windows. Pod Ubuntu funguje tak jak potřebuji a ve Windowsech také.
Řešil bych to rozhodnutím mezi ext3 (ext4) a NTFS případně ještě tou FAT.
Určitě se dostaneš více do kontaktu s Windows takže bych volil NTFS.
Jestli disk budeš chtít připojit k dvd přehrávači tak budeš muset mít asi FAT a celý disk jako jeden oddíl, ale nevím jak to přesně je, jsem to zkoušel a už nevím jak to dopadlo. V případě jestli budeš chtít připojovat k dvd přehrávači tak si zkus naformátovat na různé souborové systémy, hodit na HDD pár fotek a mp3 apřipojit a uvidíš co to udělá.
Jinak bych volil NFTS. celkem je jedno jakej to je souborový systém..
Předem se omlouvám za vám způsobené újmy či problémy v mých příspěvcích, ať už šlo o vulgarismy nebo chyby v pravopisu. THX
PC a Notebook Ubuntu 10.04 a Wir XP (zbytek rodiny a škola a sem tam nějaká gameska)

regine

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 826
NTFS zvoleno
« Odpověď #5 kdy: 03 Června 2010, 12:32:29 »
Rozhodnuto - NTFS. Vyzkoušeno na asi 6ti PC s OS od Ubuntu přes Win-XP po Win7. Vše OK.
Jen mne nahlodává v diskusi nalezená myšlenka se dvěma partitions - FAT32 a NTFS, ale...
V Linux-distrech není problém, jenže po vlastních zkušenostech s rozdělenou USB-flash, to v MS-produktech asi nepůjde (v nejrozšířenějším WinXP určitě ne - zobrazí jen jednu partition).
« Poslední změna: 03 Června 2010, 23:10:05 od regine »
Ubuntu 16.04 LTS 32bit, 22.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.