Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: WiFi ISP  (Přečteno 4317 krát)

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
WiFi ISP
« kdy: 04 Června 2010, 00:09:32 »
Zdravým,

v naší vesničce se má budovat veřejná WiFi Sít. Ma to být obecni info wifi něco podobného jako je třeba blansko.net prosím vás mohli by jste mi prosím doporučit nějký router a anktenu která by měla kruhové pokritá a pokud možno venkovní.

Předem děkuju za pomoc

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: WiFi ISP
« Odpověď #1 kdy: 04 Června 2010, 10:44:15 »
Zdravým,

v naší vesničce se má budovat veřejná WiFi Sít. Ma to být obecni info wifi něco podobného jako je třeba blansko.net prosím vás mohli by jste mi prosím doporučit nějký router a anktenu která by měla kruhové pokritá a pokud možno venkovní.

Předem děkuju za pomoc
To záleží na podmínkách. A doporučuji to předat někomzu nalému.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #2 kdy: 04 Června 2010, 12:02:18 »
Ja bych to rád předal nějáke firmě ale na to zas at tak velka dotace z kraje nepřišla takže pokud by jste mě prosím nasměrovali moc bych vám byl vděčný. Trošku jsem samozrejmě googlil. Vím že to zařízení musí vysílat na určitém kmitočtu. Tedy že se nesmí použít klasické domácí router za 1000kč. Ale moc nevím který. Moc budu rád za kždé nasměrování.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: WiFi ISP
« Odpověď #3 kdy: 04 Června 2010, 12:08:17 »
Ja bych to rád předal nějáke firmě ale na to zas at tak velka dotace z kraje nepřišla takže pokud by jste mě prosím nasměrovali moc bych vám byl vděčný. Trošku jsem samozrejmě googlil. Vím že to zařízení musí vysílat na určitém kmitočtu. Tedy že se nesmí použít klasické domácí router za 1000kč. Ale moc nevím který. Moc budu rád za kždé nasměrování.
RouterBoard. A treba sektorove anteny. Ale my nezname situaci.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #4 kdy: 04 Června 2010, 12:29:25 »
situace je taková že obecní úřad je uprostřed obce. Chceme aby ta wifi zvládla tak cca 50- 250 připojenejch lidí zaráz. Co se týká terénu je to přvážně rovina. Tedy aby jsme z toho středu mohli pokrýt co největší území. Tedy je potřeba aby vysílal anténa na všchny světové směry.
Ohledně router bordu koukal jsem na toto: http://www.voipobchod.cz/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=457
Co vy na to? Co by jste mi prosím doporučili

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #5 kdy: 04 Června 2010, 12:46:44 »

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re: WiFi ISP
« Odpověď #6 kdy: 04 Června 2010, 13:16:44 »
Nevím neznám terén, vzdálenosti, výšku....
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #7 kdy: 04 Června 2010, 14:14:00 »
no obecní úřad je v středu obce, co se týká obce tak je celá na nakloněné rovině. Anténa bude na stožáru na střeše obecního úřadu v výšce cca 6-8 metrů. Záleží na umístění na stožáru. Jaký by mohl mít ta sektorová anténa dosah?
Kde bych mohl prosím o této problematice najít víc informací.

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: WiFi ISP
« Odpověď #8 kdy: 04 Června 2010, 15:57:52 »
Začněte na http://czfree.net/wiki/, nebo http://www.ispforum.cz/

a abych vás brzdil s tou všesměrovkou při požadovaném množství klientů - http://www.ispforum.cz/viewtopic.php?f=10&t=6077
« Poslední změna: 04 Června 2010, 16:00:20 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #9 kdy: 04 Června 2010, 19:46:45 »
prosim vás nad čím teď dumám je co za zařízení. Byl mi doporučen router board je nějáke jiné řešení?
Vůbec bych se nabál nějáke krabičky. Máte s nějákou šikovnou krabičkou zkušenost?

jmp

  • Host
Re: WiFi ISP
« Odpověď #10 kdy: 04 Června 2010, 23:26:30 »
pravda je, ze i routerboard je vhodne dat do nejake krabicky a stane se z toho krabicka, ktera ma potencial "byt sikovna"...

kta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: WiFi ISP
« Odpověď #11 kdy: 05 Června 2010, 10:54:43 »
A ty to chceš celé realizovat? :) nemáš třeba nějakého kamaráda, který tomu rozumí? Routerboard je nějaká bulková motherboard s dvouma (a více) wifi kartama, toť vše co o tom vím, každopádně to nedostaneš v prodejně, ale musíš si ho postavit... ;)

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #12 kdy: 05 Června 2010, 14:12:49 »
no právě teď to tak něják snažím nastudovat. Jako mě to i jako osobně zajímá jak se toto realizuje. A v praci jsem to dostal za ukol. tkaze se spojili zajimave s poviným. Trošku se toho motherboordu bojím. Jako koukal jsem na internetu že se to řeší i trošku jinak takže ted zkoumám jak náklady tak hlavně spůsob distribuce toho signálu a realizace. Koukal jsem že cisco to řeší přes MESH. Máte s tím někdo zkušenost? Stavěli/ řešili jste něco podobného? Co by jste mi doporučili za styl distribuce signalu jaké zařízení? Kromě routherbordu
zvasoval jsem toto http://www.suntech.cz/produkt/90421/Mikrotik-R52N-Atheros-miniPCI-802-11a-b-g-n-2-4-GHz-a-5GHz.htm s tímto http://www.ipmedia.cz/?cls=stoitem&stiid=882 ale zároveň bych se nebál i jinho řešení.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: WiFi ISP
« Odpověď #13 kdy: 05 Června 2010, 18:15:01 »
Zdravým,

v naší vesničce se má budovat veřejná WiFi Sít. Ma to být obecni info wifi něco podobného jako je třeba blansko.net prosím vás mohli by jste mi prosím doporučit nějký router a anktenu která by měla kruhové pokritá a pokud možno venkovní.

Předem děkuju za pomoc

Snažně Vás prosím, vypusťte to okamžitě z hlavy. Myslím to naprosto vážně. Ti lidé si takové připojení nezaslouží.
Rozhodně vím o čem mluvím, dokud nebudete mít alespoň minimální znalosti z oblastí LAN/WAN/WLAN/TCP/IP,  tak se do toho prosím nepouštějte.

Oceňuji Vaši snahu, ale vy to sám s Vašimi nezvládnete a akorát zaděláte nesprávným řešeným na pořádný průser...

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #14 kdy: 05 Června 2010, 21:23:09 »
ok tedy co si mám nastudovat konkretně rád si to nastuduju. Jako bohužel skusím v pátek přemluvit zastupitelstvo ale asi co sem vyrozuměl tak hold si to budu muset nastudovat. Jaké konkrétní věci si mám nastudovat? Bez čeho to nepůjde?
Napsat že nato nemam to vim ale jde oto že ten co na to má ty znalosti někde musel pobrat takže tedy ja bych je tady rad nekde pobral. Má prosim človíček co mi to páší preaktickou realizaci za sebou? Nebo je to teoretik? Jako ano ted na to neam ale rad bych měl tedy co konkretně si mám musím nastudovat. Upřímě co to je miniální znalosti?

kta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: WiFi ISP
« Odpověď #15 kdy: 06 Června 2010, 00:25:34 »
No kdybych to měl postavit, tak bych asi vymýšlel nějaký už vyřešený postup, takže bych nakoupil věcičky od jedné firmy. To je to dražší řešení. A nebo bych si postavil routerboard, což vím od kamarádů, co to staví, že je to ve finále levnější a spolehlivější řešení.

Pak také docela asi záleží, jestli ten router (ať už routerboard nebo něco hotového) bude venku nebo pod střevhou a jenom anténa bude venku. Pod střechou se to docela rádo hřeje (aspoň co jsem se doslechl), ale zase tam stačí nějaká obyč spolehlivá mašinka (s tepelnou ochranou, aby se to nespálilo jenom proto, že to nemáš vychytaný), když to bude venku, musí se ještě vymýšlet ochrana proti počasí a kabeláž.

U routerboardu bych se snažil zjistit, jak se to staví. Asi to bude deska s nejméně dvěma pci slotama a jedním usb. Do usb bych dal flashku s linuxem, nějaký nejlevnější procesor, co je na trhu a dvě spolehlivé wifi do pci. Akorát nevím, jak bych si poradil s biosem, aby při každým restartu nechtěl klávesnici... No a nakonec dvě antény, jednu všesměrovou a jednu směrovou. Směrovou bych namířil na jiný routerboard a všesměrovkou bych vysílal...

Poslední, čím bych se řídil, tak, že v jednoduchosti je krása a nesnažil bych se vymýšlet nic extra, nepotřebujete u Vás ve vsi asi kontrolovat trafic a jestli se Vám náhodou někdo nesnaží hacknout na obecní úřad...

Každopádně, pokud bych měl administrovat více jak pět zařízení, asi bych to svěřil nějaké firmě (a nebo se nechal pro to obcí zaměstnat)...

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: WiFi ISP
« Odpověď #16 kdy: 06 Června 2010, 13:59:19 »
RouterBoard opravdu není kompletní PC, ale zařízení vzdáleně připomínající klasické PC jako třeba řada MikroTik, která je mezi ISP nejoblíbenější. To co řikáš je samozřejmě naprostá hloupost, už jenom to, že to sestavení na koleně je naprosto bez podpory. BTW: zkoušel jsi někdy běžet server z flashky? Víš jak dlouho ti to poběží?

Co se týče toho umístění, tak bych volil plastovou, povětrnostním podmínkám odolnou krabici. Dělají se přímo na MikroTiky.
Antény určitě tři sektorovky po 120°, nebo čtyři po 90°, máš na nich větší zisk.

crowack

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
  • Poor willage boy
Re: WiFi ISP
« Odpověď #17 kdy: 06 Června 2010, 15:11:12 »
Kdyby jsi Locusi napsal, odkud jsi, mozna bych ti mohl doporucit konkretni lidi, se kteryma by se to dalo zkonzultovat a probrat celou problematiku, ono to totiz neni jenom tak, bez potrebnych znalosti se to treba i "podari" ale jak to bude fungovat...
to je jako kdyz si nekdo doma na kolene posvaruje trakturek, ono to nejak treba i funguje, ale dovede to byt i nebezpecne...
P.S. Od koho budete mit konektivitu na pater?
OpenSUSE13.1 KDE ... Join the dark side, we have kookies :)

kta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: WiFi ISP
« Odpověď #18 kdy: 06 Června 2010, 15:18:22 »
RouterBoard opravdu není kompletní PC, ale zařízení vzdáleně připomínající klasické PC jako třeba řada MikroTik, která je mezi ISP nejoblíbenější. To co řikáš je samozřejmě naprostá hloupost, už jenom to, že to sestavení na koleně je naprosto bez podpory. BTW: zkoušel jsi někdy běžet server z flashky? Víš jak dlouho ti to poběží?

Co se týče toho umístění, tak bych volil plastovou, povětrnostním podmínkám odolnou krabici. Dělají se přímo na MikroTiky.
Antény určitě tři sektorovky po 120°, nebo čtyři po 90°, máš na nich větší zisk.

Nezkoušel, jsem naprostý laik :) jen jsem se snažil napsat jak bych asi postupoval bez možnosti to diskutovat s někým fundovaným :).

Tady Locusi vidíš, že asi bude lepší to svěřit profesionálům ;)

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: WiFi ISP
« Odpověď #19 kdy: 06 Června 2010, 15:22:57 »
Jo rozhodně to bude lepší svěřit profesionálům. Nevim proč se to snažíš za každou cenu udělat sám. Prostě hoď echo na ISPforum a řekni cenu, případně protislužbu, on se někdo najde...

locus

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 398
Re: WiFi ISP
« Odpověď #20 kdy: 06 Června 2010, 18:37:39 »
No konektivita je od http://www.cdt.cz ČDT. Řešení přes mikrotik tomu už začínám torišičku chápat oco tam de a hlavně zhruba jak. Ale možná by jsme mohli dostat palí přízpěvek z MMR www.mmr.cz ale tomu moc nevěřím. Proč se o to tak zajímám jde oto že to asi potom jak to tak zatím vypadá budu mít na starosti jako udržba atd. Infomrace co mam sou zatim moc nekonkretní takze nerad bych tu řekl blabol. Kromě mikrotiku nabízí se ještě jiné řešení? Mikrotik alijas poskladat si rrouterboard s kartou na wifi to už chápu jako jedno řešení. Asi bych to vís viděl na již vyřešeném řešení. Tak něják jsem pokoukaval po Ciscu a tom jejich MESH jde oto že tu síť bude potřeba co nejejednoduším stylem udržovat. Zároveň obec chce free wifi které bude něják omezené myslise tim ryclost a pak nějáke simbolicky placené. Něco v duchu kolem 100 max 200 kč ale toto nevim jak moc je realne. Kromě toho že to asi potom budu mit na starost mě to celkově osobně moc zajímá tato problematika. Takže pokud s tímto máte nějákou zkušenost ať už praktickou nebo teoretickou budu moc rad za každou reakci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.