Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozhdádzané disky po štarte  (Přečteno 506 krát)

msx

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 93
Rozhdádzané disky po štarte
« kdy: 07 Června 2010, 00:14:19 »
PChcel som použiť grafický program na pripájanie diskov pysdm z balíkov Synapticu. Nastavil som prípojné adresáre pre všetky disky. Mám totiž 2 SATA disky na internom radiči (budem ich označovať ako I1, I2) a jeden na externom SATA RAID radiči na PCI slote (budem ho označovať ako E1).

Disky obsahujú:
- I1 - niekoľko Windows partícií NTFS, ext4 pre Ubuntu a swap pre Ubuntu.
- I2 - disk Windows NTFS
- E1 - disk Windows NTFS

Môj problém spočíta v tom, že pri každom štarte mám do sda, sdb a sdc priradený iný disk a teda tabuľka /etc/fstab namontuje do /media do adresárov iné disky ako to bolo pri predchádzajúcom spustení Ubuntu. Nemôžem teda používať "večne" pripojené disky do adresára /media.

Tento problém s prehadzujúcimi sa diskami mi ovplyvnil zrejme aj prehrávač gxmms2, pretože po prehodení diskov nevedel nájsť knižnicu s hudbou a odvtedy neviem otvoriť okno playlist editora. Po kliknutí na jeho ikonu sa nič nestane. Takže moje otázky sú:

1. Ako dosiahnuť, aby v sda, sdb, sdc boli vždy tie isté disky? Je mi vlastne jedno ako tam budú rozhádzané, hlavné je, aby boli stále rovnako aj po reštarte Ubuntu.

2. Môžno si to vyžiada novú tému v inej časti fóra, ale skúsim sa spýtať najprv v tejto téme, aby som "nespamoval" zbytočne. Dá sa gxmms2 ešte mejako rozbehať? Vymazať konfiguráciu a podobne? Nerád by som vymazal čo netreba, takže sa v tom radšej nerýpem.

S Ubuntu sa dá povedať, že začínem, aj keď s mnohými vecami si viem poradiť aj sám, takže prosím, odpovedajte mi radšej ako "debilovi", aby som rozumel. Mám Ubuntu 10.04, aktualizujem pravidelne, teraz mi myslím chýba posledná aktualizácia. Jadro mám posledné. Ak by mi stačilo disky pripojiť až po nabehnutí Ubuntu, tak mi je jedno ako sa mi sda, sdb a sdc rozháže, lenže rád by som ich pripájal cez /etc/fstab a tu vzníká práve uvedený problém. pysdm som musel odinštalovať, nakoľko nie vždy zapísal do /etc/fstab, to čo som mu prikázal (po kliknutí na "Unmount" ostali disky po reštarte primontované).

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Rozhdádzané disky po štarte
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2010, 00:46:22 »
Ako dosiahnuť, aby v sda, sdb, sdc boli vždy tie isté disky?
Na 100% zaručit nelze. Používej pro označení oddílů v fstab UUID nebo LABEL oddílu.
Příklady viz
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab

Výpis UUID a dalších informací k diskům a oddílům na nich (v Terminálu): sudo blkid

LABEL (jmenovka, název oddílu) je možno nastavit třeba v GParted/Editor diskových oddílů (Oddíl → Název).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.