Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici  (Přečteno 15960 krát)

ondrejandrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« kdy: 17 Června 2010, 20:45:39 »
Ahoj,

ve Windows jsem si zvyknul psát německé znaky pomocí klávesnice s českým nebo slovenským rozložením. Fungovalo to následovně:
Současným stlačením Ctrl Alt § se napsalo ß,
stlačením Ctrl Alt = se napsala přehláska, kupř. Ctrl Alt = a potom o napíše ö.

Pokud něco takové v Ubuntu neexistuje, není způsob, jak to udělat?
Kubuntu 18.04 na Thinkpadu T490

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #1 kdy: 17 Června 2010, 20:51:11 »
Pravý Alt a Shift a dál stejně jako ve Win ;)

ondrejandrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2010, 20:54:29 »
Vav, to je zajímavé, dík za radu. Nicméně zdá se mi to poněkud nepohodlné. Snad se s tým uspokojím, ale kdyby někdo věděl, jak zprovoznit Ctrl Alt §, byl bych vděčný.
Kubuntu 18.04 na Thinkpadu T490

Tomass

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 159
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #3 kdy: 19 Června 2010, 14:47:34 »
Ahoj, já jsem to řešil tak, že jsem místo Ä napsal Ae, místo Ö -> Oe, místo Ü -> Ue a místo ß ->SS. Německý pravopis to umožňuje. Nakonec jsem si pořídil klávesnici s přehláskou, ale někdy je pohodlnější používat spřežky místo přehlásek. Navíc slovníky ani vyhledávače s tím obvykle problém nemají.

Pavel56

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #4 kdy: 19 Června 2010, 20:23:20 »
Pokud je potreba vyuzivat DE psani casteji, pridel bych DE klavesnici.

vlabra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 75
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #5 kdy: 20 Června 2010, 00:26:10 »
Nevím, jak je to s ß, ale přehláska pokud vím na české klávesnici je, teda aspoň já ji mám vedle enteru pod závorkama.

Petr R.

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 154
  • ...
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #6 kdy: 20 Června 2010, 11:45:08 »
Ahoj, já jsem to řešil tak, že jsem místo Ä napsal Ae, místo Ö -> Oe, místo Ü -> Ue a místo ß ->SS. Německý pravopis to umožňuje...

Jestli si dobře pamatuju, tak podle nového pravopisu toto možné není. Alespoň u ß←→ss. Jinak já mám přehlásku nad enterem, ale na některých (starších) klávesnicích přehláska vůbec není.
Ubuntu 11.10 "Oneiric Ocelot" | Oddíly (ext 4): /, /home, /www | PC Intel | Linux user #482261

Tomass

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 159
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #7 kdy: 20 Června 2010, 13:58:19 »
Ahoj, já jsem to řešil tak, že jsem místo Ä napsal Ae, místo Ö -> Oe, místo Ü -> Ue a místo ß ->SS. Německý pravopis to umožňuje...

Jestli si dobře pamatuju, tak podle nového pravopisu toto možné není. Alespoň u ß←→ss. Jinak já mám přehlásku nad enterem, ale na některých (starších) klávesnicích přehláska vůbec není.
Ono jak se to vezme, protože ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku se ''Scharfes S'' nepoužívá už od 30. let minulého století a je důsledně nahrazováno ''SS''. Takže chyba to v žádném případě není. 

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #8 kdy: 20 Června 2010, 16:17:46 »
Ono jak se to vezme, protože ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku se ''Scharfes S'' nepoužívá už od 30. let minulého století a je důsledně nahrazováno ''SS''. Takže chyba to v žádném případě není. 

Vzhledem k tomu, jakou "němčinou" se ve Švýcarsku mluví, bych to jako moc směrodatné nebral :)

Jinak k nahrazování ß pomocí SS v gramatice dochází už dlouho, ale pořád to u dost slov přetrvává a "jen tak" se to nahrazovat nedá.

ondrejandrej

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 102
Re: psaní německých znaků na CZ/SK klávesnici
« Odpověď #9 kdy: 20 Června 2010, 19:49:15 »

Souhlas, nahrazovat ß dvoma s není gramaticky správné, ale vyhledávače a slovníky to berou.
Kubuntu 18.04 na Thinkpadu T490

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.