Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi [vyřešeno]  (Přečteno 5074 krát)

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Omlouvám se za provokativní titulek, ale už mi Linux opravdu štve :-(
Problém: na starší počítač (AGP8x) s grafickou kartou ATI Radeon 9250 (ale zkusil jsem i ATI Radeon 9800 a Matrox Millenium P650) jsem postupně nainstaloval (K)Ubuntu verze 10.04, PClinuxOS, Mandrivu .... Při připojení k LCD monitoru s rozlišením 1280x1024 vše běhá jak má, ale po připojení k televizoru Sony 32W5800 (1920x1080*60) přes DVI->HDMI i přes VGA->VGA vidím pouze bootování a pak blikající kursor na prázdné obrazovce .  Počítač nemohu ovládat ani přes vzdálenou plochu (VNC) a je nutné ho ručně vypnout. V logu /var/log/Xorg.0.log se tyto pokusy vůbec neobjeví.
Přitom Windows XP nabootované z druhého disku při nezměněném zapojení kabelů a nastavení TV pracují zcela bez chyb (1920x1080*60) !!!
Dotaz: jak přinutím Linux (aktuálně tam mám Kubuntu 10.04), aby se na jmenované televizi nastartoval třeba i s nižším rozlišením ???
Děkuji za radu.
KB
« Poslední změna: 27 Června 2010, 09:20:09 od Filip Dominec »

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #1 kdy: 22 Června 2010, 22:31:43 »
S dovolením jsem změnil nadpis. Ne že by mne pohoršoval, ale že nepopisoval problém.

1) Předpokládám z podobné zkušenosti, že po bootu s LCD a následném přepojení na TV je vše OK. Ověř, prosím.

2) Zkus vypnout KMS, tj. pridat nomodeset do parametru jadra podle
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,48346.msg351088.html#msg351088
OK? Pomuze to?
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #2 kdy: 23 Června 2010, 07:11:02 »
Dík za radu - večer to vyzkouším. Pokud jsem tu radu dobře pochopil - Ubuntu by si mělo informace o monitoru přečíst pouze při startu a přepnutí na TV si nevšimnout :-) Ještě zkusím připojit LCD a TV současně, to jsem vlastně taky ještě nezkusil. Já jsem doteď hledal chybu v ovladačích grafické karty :-(
KB

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #3 kdy: 23 Června 2010, 08:59:34 »
Citace
Pokud jsem tu radu dobře pochopil - Ubuntu by si mělo informace o monitoru přečíst pouze při startu a přepnutí na TV si nevšimnout
Ano. Dříve ty nastavení bývaly natvrdo v xorg.conf, teď je snaha vše nastavit automaticky při startu. Mně to takto odmítalo konfigurovat LCD monitor, když byl připojen přes přepínač konzolí. Když se to přepojilo po startu, tak už to šlo. Podobne nebyly problemy po hibernaci. Nakonec se to vyresilo pouzivanim vesa driveru a jeho konfiguraci pro 1680x1050 pix.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #4 kdy: 23 Června 2010, 09:49:38 »
Dík za vysvětlení. Ještě se - trochu předčasně - zeptám: pokud se mi po přepojení kabelu skutečně objeví na TV obraz, co dál ? Jak nastavím rozlišení 1920x1080*60, když si Ubuntu bude myslet, že má stále připojen 19" monitor, který tohle rozlišení neumí ? A jak tuto změnu zafixuji - při dalším startu pouze s TV se Ubuntu bude zase snažit načíst informace o připojeném monitoru ... Zatím jsem předpokládal, že si někde musím parametry monitoru nastavit "natvrdo", protože si systém s informací o připojené TV (EDID ???) neumí poradit ...
No vyzkouším to - sice tomu nerozumím, ale snad to bude fungovat :-) KB

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #5 kdy: 23 Června 2010, 10:00:48 »
Asi bude třeba vypnout ten EDID a dát tam rozlišení natvrdo. Jako za starých dobrých časů...
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #6 kdy: 23 Června 2010, 13:46:57 »
Něco jsem našel, možná by ten problém mohl být ještě v něčem jiném - viz níže.
Vyzkouším a dám vědět.
KB

http://ubuntu-tutorials.com/2010/05/06/ubuntu-10-04-lucid-blank-screen-at-startup-workaround/
...
Ubuntu 10.04 “Lucid” Blank Screen at Startup : Workaround

There have been a number of reports regarding blank screens at startup pre and post installation on the new Ubuntu 10.04 “Lucid” release. It seems there are some incompatibilities with some video drivers, particularly (not surprising) some ATI and nVidia. Also in the mix are some older Intel cards. This post outlines a workaround you can try in order to get your video working properly again.

Booting from CD

This section outlines how to workaround the video issue while booting from the CD. Your mileage may vary, depending on your video card, but hopefully this steers you in the right direction:

At the install screen press ‘F6‘ and insert one of the options below, depending on your hardware.
On first boot after install, press e to edit the GRUB menu.
Using the arrow keys to navigate, delete quiet and splash and again insert one of the options below.
Press Ctrl and X to boot.
The suggested options that I have found are hardware specific. Here is a list:

Older Intel video card: i915.modeset=1 or i915.modeset=0
nVidia: nomodeset
Generic: xforcevesa
Hopefully one of these options will get you up and running. Keep reading now to make these changes persistent!

GRUB

You’ll want to change these settings in GRUB so they’ll automatically be applied on each reboot. To do so, follow the steps below:

Edit the /etc/default/grub file. You will need Admin privileges to do so (sudo)
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash”
Replace with: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash <option>”
For example, if I had an older Intel model, my GRUB configuration would read:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash i915.modeset=1″

Save your changes and you should get proper graphics on each reboot.

UPDATE: Based on a lot of user feedback I am reminded that you need to run ‘update-grub’ after you make changes.

Filip Dominec

  • [Proplesk] [Piškot]
  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1157
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #7 kdy: 23 Června 2010, 14:29:38 »
Ano, to vypada slibne. Dej vedet. Dik.
http://www.vrattenamstat.cz/ | Buďme tolerantní k triviálním dotazům; neznamenají "neumím to najít", ale "nejsem si jist, že to je správná cesta".

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: Černá obrazovka po startu s grafickým výstupem na televizi
« Odpověď #8 kdy: 24 Června 2010, 07:28:07 »
Takže - udělal jsem následující:
- připojil jsem počítač k televizi, spustil Windows XP a programem Monitor Asset Manager (moninfo.exe) přečetl EDID data. Posílám je v příloze.
- dosud jsem vždy nainstaloval Linux s 19" LCD monitorem a pak teprve zkoušel připojení k TV. Teď jsem zkusil nainstalovat Kubuntu 10.04 přímo u televize - a světe div se, TV se přepnula do režimu 1080p, instalace proběhla korektně a po povinném restartu Kubuntu běží jak má.
- vše fungovalo, takže jsem aktualizoval systém a počítač chtěl vypnout - jenže to Kubuntu odmítlo. Tak jsem po 15-ti minutách zírání na modrou obrazovku s nápisem Kubuntu (v režimu 1080p !!!) počítač vypnul tlačítkem.
- další pokusy o nastartovaní Kubuntu dopadly tak jak jsem popsal v prvním příspěvku - bootování,  pak černá obrazovka s blikajícím kursorem, vypnutí tlačítkem :-(
Na víc jsem včera neměl čas. Předpokládám, že s 19" LCD monitorem bude Kubuntu fungovat a připojení k TV  nadále odmítat.
Závěr:
- Windows XP mi fungují, kabely to není
- Kubuntu rozlišení 1080p na mé televizi umí, ovladače grafické karty jsou v pořádku (pokud je tedy nepřepsala aktualizace systému)
- nefunguje to a já po dvou týdnech pokusů a hledání na Internetu vůbec netuším, v čem je problém

Děkuji za Vaši pozornost, pokud někoho něco napadne, vyzkouším to, ale jinak už to vzdávám a smiřuji se s tím, že jediným systémem na mém "HTPC" budou Windows XP.
KB


[attachment deleted by admin]

KB

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Tak nakonec pomohla instalace a spouštění s ACPI=OFF :-)
KB

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.