Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04  (Přečteno 4198 krát)

Moriarty_cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« kdy: 24 Června 2010, 00:46:07 »
Ahoj, potřebuji poradit, jsem v Linuxech naprostý začátečník.
Jak je vidět z předmětu, mám grafiku ATI Radeon XPRESS 200M (notebook ASUS F5R) a potřeboval bych ji rozchodit, tak jak má.
Na následujícím odkazu jsem se dozvěděl, že s touto grafikou jsou nemalé problémy:
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34733.0.html

důležité z toho je tedy toto:
Odpověď je jednoduchá, bohužel pro vás všechny poněkud neveselá. Ovladače 9-3 a starší nepodporují nový xserver obsažený v Jaunty. Naopak, ovladač 9-4 (obsažený jaunty) a všechny novější nepodporuje jiné karty, než se série HD - tedy podporuje pouze karty založené na čipech R6xx/R7xx. Proto vám nejse nainstalovat ovladač 9-3 (je nekompatibilní s xserverem 1.6) a proto při vynucené instalaci driveru 9-4 nenaběhne Ubuntu (karta není podporována ovladačem).

Možným řešením je svobodný ovladač radeon - minimálně na Radeonech řady 9xxx by měl fungovat dobře.

Také jsem trochu zabrouzdal a našel tento návod:
https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver

, kde se mimo jiné píše, že moje karta "have good 3D acceleration support" (ale ne "full 3D acceleration support").
Není mi však tento článek plně srozumitelný. Může mi někdo, prosím, vysvětlit, jak mám postupovat? (jestli vůbec  :-\)
Děkuji, za veškeré rady.

P.S.: všude se píše o souboru /etc/X11/xorg.conf, ale já ho tam nemám!? Vytvoří se mi tedy až po nainstalování nějakých ovladačů?
(např. na http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De%20grafick%C3%BDch%20karet#zaloha )
I have a bad feeling about this.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #1 kdy: 24 Června 2010, 10:06:34 »
Zdárek. Tak to vezmeme popořádku.
1) Chtělo by to napsat, co ti konkrétně nefunguje - jednoduchý test 3D akcelerace, zadej do terminálu
Kód: [Vybrat]
glxinfo | grep directjestli to vypíše "Yes", tak je vše OK.
2) Jak už jsi zjistil jinde, jediný ovladač, který bude s tvojí kartou spolupracovat, je ovladač svobodný radeon
3) "Good 3D acceleration supoort" znamená, že by 3D mělo chodit, ale nemusí mít plný výkon, či některé 3D funkce nemusí být dostupné
4) Jinak ovladač radeon by měl být nainstalovaný a používaný automaticky po instalaci - takže jsme zpátky u toho, co ti nechodí.
5) soubor xorg.conf mít nemusíš. Nové xservery už ho nepotřebují, spoléhají se na autodetekci správného nastavení. Ovšem pokud jim hcceš něco "vnutit", stačí příslušný soubor vytvořit.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Moriarty_cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #2 kdy: 24 Června 2010, 11:49:49 »
Samozřejmě jsem hned po instalaci Ubuntu postupoval podle
http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De%20grafick%C3%BDch%20karet#test3d

1) "glxinfo | grep direct"  -> yes

2) "glxgears"
2373 frames in 5.0 seconds
2442 frames in 5.0 seconds
2361 frames in 5.0 seconds
2354 frames in 5.0 seconds
2393 frames in 5.0 seconds
- hodnota je > 500 fps (tedy v pořádku)

takže vše vypadá, jako že by mělo být OK.
ALE: sekají se videa, hry padají nebo se sekají (Yo Frankie se nedá absolutně hrát ani na minimum, Extreme Tux Racer nebo Altitude po chvíli -asi minuta- spadne bez jakékoli hlášky)

Podobné problémy jsem měl také ve Windows, po delší době jsem to tehdy vyřešil pomocí návodu zde:
http://www.secondlife.cz/konecne-re-eni-nekompaktibility-karet-ati-mobility
nevím však, jestli Vám to nějak pomůže.

Našel jsem, že se to řešilo také zde:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/288675
i když na jiném notebooku (Asus A9RP), vyřešil to tam pomocí oprávnění.
I have a bad feeling about this.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2010, 12:02:47 »
No, s tím mnoho nenaděláš. Prostě na svobodném ovladači nemá tvoje karta dostatečný výkon (otázkou je, jestli stejné věci v pohodě utáhne třeba pod windowsama).

Padání her po chvíli může být způsobeno ledasčím - možná by stálo za pokus spustit tu gamesu v terminálu a podívat se, jestli po pádu něco nevypíše.

Ještě k tomu videu - tedy bych zkusil poladit nastavení v přehrávači. Jsou různé módy akcelerace videa pomocí gr. karty, xv, x11, gl, gl2, mezi kterými by se mělo dát v přehrávačích přepínat.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Moriarty_cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #4 kdy: 25 Června 2010, 16:39:32 »
Tak jsem tedy zkusil spustit Altitude a Extreme tux racer přes Terminal. Pokud hra spadla, tak to vypsalo následující hlášení:
Citace
drmRadeonCmdBuffer: -12. Kernel failed to parse or rejected command stream. See dmesg for more info.
V obou případech to samé.

O ty hry mi ani tak moc nejde (i když by bylo dobré to vyřešit). Hlavně jde o to, že procesor je téměř neustále vytížen (70 - 100 %) - Intel Celeron M CPU 520 @ 1.60GHz.
Tedy pokud to s tím souvisí.  ???
I have a bad feeling about this.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #5 kdy: 25 Června 2010, 16:53:31 »
Trochu jsem googlil a jednou z možných příčim by mohl být chybný kernel mode setting. Ten by se měl dát vypnout posláním parametru radeon.modeset=0 při bootování jádra. Jak to udělat, to hnedka takhle z hlavy nevím, zkus google či něco o GRUB2.

Vyzkoušej to. Snad to pomůže.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6023
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #6 kdy: 25 Června 2010, 17:45:46 »
Trochu jsem googlil a jednou z možných příčim by mohl být chybný kernel mode setting. Ten by se měl dát vypnout posláním parametru radeon.modeset=0 při bootování jádra. Jak to udělat, to hnedka takhle z hlavy nevím, zkus google či něco o GRUB2.

Vyzkoušej to. Snad to pomůže.
Jako nejspolehlivější se mi jeví zapsat do Grubu2:
Kód: [Vybrat]
sudo nano /etc/default/grubDo řádky
Kód: [Vybrat]
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash nomodeset"Potom nezapomeň
Kód: [Vybrat]
sudo update-grubPřidat to nomodeset. Výhoda je, že kdyby se něco pokakalo, v Grubu to snadno před bootem zedituješ.

Sice přijdeš o nativní rozlišení TTY konzolí, ale zvedne to malinko výkon GPU.

Máš asi o 200fps víc než já v GLXGEARS. Já teda pařím jen Counter-Strike 1.6..a ten jede v poho. Takže bys měl bejt v  8)
« Poslední změna: 25 Června 2010, 17:47:52 od Rovano »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Moriarty_cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: ATI Radeon XPRESS 200M a Ubuntu 10.04
« Odpověď #7 kdy: 28 Června 2010, 16:41:46 »
Pánové, musím se omluvit, výkon procesoru (který jsem uváděl výše) s tím opravdu nijak nesouvisí. Po nainstalování Conky jsem zjistil, že mi výkon zvyšuje BOINC (který běží v pozadí). Musím najít nějaký návod, jak mít i tray ikonu pro BOINC, abych věděl, že je spuštěn.
I have a bad feeling about this.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.