Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: DVD RAM - máte zkušenosti?  (Přečteno 5029 krát)

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
DVD RAM - máte zkušenosti?
« kdy: 26 Listopadu 2006, 18:51:49 »
Zdravím,

S novým PC jsem si zakoupil i DVDRW (+,-,RAM) LG H10ARBBB DL/16x, aniž bych věděl k čemu to je dobré. Sháněl jsem nějaké informace, ale nenašel jsem nic, jen zde: http://www.root.cz/clanky/dvd-ram-v-linuxu/ . Ceny těchto CD se pohybují od 60,- Kč (na internetu) až 100,- Kč v supermarketech.

Dá se v Ubuntu dělat záloha na RAM? V jakém programu, nerad používám příkazový řádek.
« Poslední změna: 27 Října 2007, 19:35:16 od Anna Taliánová »

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #1 kdy: 26 Listopadu 2006, 19:19:20 »
mam zkusenosti. pouzivam DVD RAM na zalohovani. pri prvnim vlozeni DVD RAM na nem musis vytvorit filesystem, treba ext3, nebo UDF, coz  by melo bylo byt nejvhodnejsi, a nastavit prava na tento filesystem. akorat kdyz vytvorim UDF fs, tak mi to vzdycky po par dnich pouzivani se nak posere, a nektery soubory nejdou smazat, ani prepsat, proste naky vadny. nevim jestli je to mou mechanikou nebo mediem. ale ext3 me funguje dobre, ma totiz fsck, kterej pripadne problemy opravi., UDF fsck nema.

na DVD RAM po zformatovani muzes zapisovat jak na flashku napriklad, takze treba v nautilovi. ja na zalohovani pouzivam mirrordir v terminalu.
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Pavelp

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #2 kdy: 26 Listopadu 2006, 19:45:25 »
Mechaniky, ktere umi DVDRAM umi i tzv "packet writing' hardwarove. Tzn. ze os jim posila nebo vyzaduje data a vic ho nezajima, Takze se ta mechanika s DVDRAM chova jako bezny HD, ale podstatne pomalejsi. Muzete na ni normalne kopirovat v nejakem filemanageru, mazat a vytvaret katalogy. Problemy s UDF Rippera muzu potvrdit, byt  trosku jineho druhu. Delal jsem nekolik testu s ruznymi filesystemy (ext2, fat32, UDF) a nejlepe z nich vzdy vysel UDF, zejmena kvuli rychlosti zapisu. Potize mi hlavne vznikaji pri pokusu zapisu do uz vytvoreneho UDF media na jinem stroji. Zatim jsem to nedokazal vyresit. Pro ucely, pro ktere DVDRAM pouzivam (zalohovani stejnych dat na stejnem stroji neustalym prepisovanim) mi to nevadi.  Pozor na vicenasobne vytvoreni UDF na jednom mediu, podstatne se tim zmensi kapacita a muze byt problem to napravit, da se to jen jakymsi "low-level" formatem, napr. v Neru, nebo v InCD a ne vzdy se to povede a trva to hodinu.

Skeletonix

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #3 kdy: 26 Listopadu 2006, 22:25:40 »
v čem se dají dvd-ram vypalovat (jaký program )? Dík

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #4 kdy: 26 Listopadu 2006, 23:12:46 »
To uz prece napsal Pavelp

BTW: Take mohu potvrdit relativne dobre zkusenosti. Jste bych doporucil, radeji  zapisovat vetsi soubory (tar) nez tisice malych. Pak je totiz rychlost neunosne pomala k vuli administrace kazdeho souboru.

Pavelp

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #5 kdy: 27 Listopadu 2006, 07:04:40 »
Citace: Skeletonix
v čem se dají dvd-ram vypalovat (jaký program )? Dík
Daji se pouzit v podstate dvema zpusoby, bud jak jsem popsal, tj. vytvorit filesystem a pouzivat jako disk, na to zadny program neni potreba. Proste se pripoji v Linuxu, nebo ve win a muze se na nej a z nej kopirovat a mazat. Nebo jako bezne RW medium ve vypalovacim programu, napr. K3b. Vyhodou je jednak ten sekvencni zapis, druhak ze DVDRAM je urceno pro mnohonasobne prepisy, vydrzi daleko vice cyklu nez "bezne" RW disky. Kolik viz Google.

Skeletonix

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #6 kdy: 27 Listopadu 2006, 09:21:04 »
Děkuji :D

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #7 kdy: 27 Listopadu 2006, 12:18:07 »
Takže se nevyplatí dělat na DVD RAM pravidelné zálohy dokumentů o několika málo MB.
Zajímalo by mne, jestli jde na RAM zálohovat systém a po pádu ho z tohoto media znova nainstalovat anebo ho používat jako jiný systém a pracovat v něm.
« Poslední změna: 27 Října 2007, 19:35:42 od Anna Taliánová »

Pitris

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 224
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #8 kdy: 28 Listopadu 2006, 09:06:04 »
Prave na takove "male" zalohy to pouzivam. Akorat kdyz je tam hodne malych souboru, je lepsi to zabali tarem a pak poslat na DVD-RAM. Tohle by slo krasne vyresit skriptikem a sopnout ho do cronu.

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #9 kdy: 28 Listopadu 2006, 12:51:30 »
Mám zajímavý problém. Mám data na DVD-RAM zapsaná na Kubuntu, kde je bez problému vidím, ale na windows adresář, kde jsem naposledy zapisoval vidět není, ostatní ano.
Kubuntu forever :-)

Skeletonix

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #10 kdy: 28 Listopadu 2006, 18:26:47 »
Jak poznat, jestli vypalovačka podporuje 2 vrstvé DVD-RAM. v manuálu stojí že podporuje DVD-RAM (Ver 2.0 a 2.1, bez cartridge).  Jinak dual layer DVD pálí.

Dík

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #11 kdy: 28 Listopadu 2006, 19:03:45 »
Citace: Skeletonix
Jak poznat, jestli vypalovačka podporuje 2 vrstvé DVD-RAM.
Ony jsou už DVD-RAM DL tedy dvouvrstvé??? :| Neplést s oboustranným !!! :D
Aj dont spíík ííngliš :)

Skeletonix

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #12 kdy: 28 Listopadu 2006, 19:15:36 »
a ták dík .. takže třeba toto DVD-RAM  jde vypálit včem koliv ?
Dík

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #13 kdy: 28 Listopadu 2006, 21:05:20 »
Citace: Skeletonix
a ták dík .. takže třeba toto DVD-RAM  jde vypálit včem koliv ?
Dík
Podle těchto informací se jedná o oboustranné médium v cartridgi, z ktéré jej lze vyjímat, tudíž by mělo být zasunovatelné :D a vypalovatelné téměř všude.
PS: samozřejmě ve vypalovačkách, které DVD-RAM umí .... ;)
Aj dont spíík ííngliš :)

Skeletonix

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #14 kdy: 28 Listopadu 2006, 22:28:24 »
..asi blbý dotaz .. oboustrané ? tzn že je jak gramofonová deska ? musí se otáčet ?

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #15 kdy: 28 Listopadu 2006, 23:37:18 »
Citace: Skeletonix
..asi blbý dotaz .. oboustrané ? tzn že je jak gramofonová deska ? musí se otáčet ?
Přesně ... :D
Aj dont spíík ííngliš :)

Pavelp

  • Host
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #16 kdy: 29 Listopadu 2006, 06:48:11 »
Citace: Beetljuice
Citace: Skeletonix
a ták dík .. takže třeba toto DVD-RAM  jde vypálit včem koliv ?
Dík
Podle těchto informací se jedná o oboustranné médium v cartridgi, z ktéré jej lze vyjímat, tudíž by mělo být zasunovatelné :D a vypalovatelné téměř všude.
PS: samozřejmě ve vypalovačkách, které DVD-RAM umí .... ;)
Na to jsem taky chtel upozornit, DVD-RAM umi jen nektere vypalovacky, musi to tam byt vyslovne uvedeno.

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #17 kdy: 29 Listopadu 2006, 13:49:54 »
Jakym příkazem, popř. v jakém programu DVD-RAM formátujete?
Zkoušel jsem v GParted formatovat na ext3. Dopadlo to viz nize. Asi bych mel zmenit "sector size" na 512 bytu, ale nevim jak.

Kód: [Vybrat]
GParted 0.3

Create Primary Partition #1 (ext3, 4.26 GiB) on /dev/hda  00:12    ( ERROR )
     
create empty partition  00:12    ( ERROR )
     
path: /dev/hda1
start: 63
end: 8932139
size: 8932077 (4.26 GiB)
libparted messages    ( INFO )
     
The sector size on /dev/hda is 2048 bytes. Parted is known not to work properly with drives with sector sizes other than 512 bytes.
Error informing the kernel about modifications to partition /dev/hda1 -- Invalid argument. This means Linux won't know about any changes you made to /dev/hda1 until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/hda (Invalid argument). This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything with /dev/hda.
The sector size on /dev/hda is 2048 bytes. Parted is known not to work properly with drives with sector sizes other than 512 bytes.

Kamil Páral

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1026
    • http://ripper.profitux.cz
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #18 kdy: 29 Listopadu 2006, 20:42:57 »
$ sudo apt-get install udftools

$ mkudffs --media-type=dvdram /dev/hdc

kde /dev/hdc je moje cdrom. po skonceni prikazu doporucuju vytahnout a zas vlozit DVD, nez s nim zacnete cokoliv delat. pokud na nej budes chtit zapisovat i jinak nez jako root, musis na /media/cdrom0 jeste pak zmenit opravneni pomoci chmod a chown
« Poslední změna: 27 Října 2007, 19:36:22 od Anna Taliánová »
Ubuntu Wiki - spousta návodů a rad
Jabber - ICQ je mrtvý, nebuď ovce a pojď s dobou
Esmska - program pro posílání sms z Internetu

Martin Bajer

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 77
    • http://fict10n.net/
DVD RAM - máte zkušenosti?
« Odpověď #19 kdy: 30 Listopadu 2006, 23:08:23 »
diky moc, funguje

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.