Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: sdílení  (Přečteno 1603 krát)

sportivo700

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
sdílení
« kdy: 21 Srpna 2010, 19:52:47 »
Potřebuju sdílený data a jednu tiskárnu. Taky potřebuju polopatickou radu kde a co dělam špatně. počítače tu jedou na Win XP, 2x Win Vista a Linux Ubuntu, ale vůbec nejsme schopni nastavit síť tak aby fungovala tak jak má. Každému se v síti oběcí něco jiého, visty většinou ukážou jenom to co je v nich a na xp to asoň ukáže i to co je v těch vistách. Nevim jestli to není náhodou potřeba nastavit v routru. Pomůže mi prosím někdo?
ASUS X50N-AP232C (série F5) Linux Ubuntu 10.04 LTS

sportivo700

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: sdílení
« Odpověď #1 kdy: 21 Srpna 2010, 20:06:00 »
uff. nenapsal jsi co delas a co chces kde mit. obavam se, ze budes muset rict nekomu, kdo alespon elementarne rozumi sitovani.
Ty seš otravnější než wokna, předchviličkou si psal že to se síťováním nemá nic společnýho!
ASUS X50N-AP232C (série F5) Linux Ubuntu 10.04 LTS

premet

  • Host
Re: sdílení
« Odpověď #2 kdy: 21 Srpna 2010, 20:09:32 »
uff. nenapsal jsi co delas a co chces kde mit. obavam se, ze budes muset rict nekomu, kdo alespon elementarne rozumi sitovani.
Ty seš otravnější než wokna, předchviličkou si psal že to se síťováním nemá nic společnýho!
To jsem psal já a psal sem sice, že to tam nemá co dělat, ale nebylo to kvůli síťování, ale že to bylo v tématu, který slouží k něčemu jinýmu  ;)

sportivo700

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: sdílení
« Odpověď #3 kdy: 21 Srpna 2010, 20:16:56 »
Napsaly ste to oba dva, ale to už je jedno, já potřebuju vědět kde co mam hledat a jak to kde nastavit. dhcp, dsn, vůbec nevim co o tom mam psat. Sambu mam nainstalovanou, jediný co sem v ní udělal bylo to že sem přidal veřejnou složku, ale bez úspěhu. Nejsem žádnej IT technik, tak prosim o trochu pochopení :-)
ASUS X50N-AP232C (série F5) Linux Ubuntu 10.04 LTS

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: sdílení
« Odpověď #4 kdy: 21 Srpna 2010, 20:24:17 »
Toto si si aspon pre zaciatok presiel?
http://wiki.ubuntu.cz/Samba
Co sa tyka IP, DNS a pod. je to nastavenie standartnej siete. Hlavne si este daj pozor na nastavenie firewallov, s tymi byvaju problemy lebo na ne ludia zabudaju a tym si sami blokuju zdielanie. Pre zaciatok odporucam firewall vypnut a az bude zdielanie fungovat tak ho nastavit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

sportivo700

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re: sdílení
« Odpověď #5 kdy: 21 Srpna 2010, 20:46:02 »
Toto si si aspon pre zaciatok presiel?
http://wiki.ubuntu.cz/Samba
Co sa tyka IP, DNS a pod. je to nastavenie standartnej siete. Hlavne si este daj pozor na nastavenie firewallov, s tymi byvaju problemy lebo na ne ludia zabudaju a tym si sami blokuju zdielanie. Pre zaciatok odporucam firewall vypnut a az bude zdielanie fungovat tak ho nastavit.
Nevim jestli to chápu dobře, ale to mam zapsat každýho kdo bude vstupovat do veřejných složek u mě v PC?
ASUS X50N-AP232C (série F5) Linux Ubuntu 10.04 LTS

killi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: sdílení
« Odpověď #6 kdy: 01 Září 2010, 21:08:22 »
Zdravím,
dovolil bych si využít tohoto tématu a požádat o radu s mým problémem:
Předem upozorňuji, že se s tím nějaký čas peru a pročetl jsem hodně informací jak na internetu, tak zde na fóru.
Nyní se nacházím v této situaci:
- chci sdílet data na Ubuntu a Windows XP - nainstaloval jsem Sambu - zprovoznil síť "KILLI", z ubuntu se na složku dostanu - připojí se a já jí vidím. Ve windowsech jsem vytvořil nového uživatele se shodným jménem a heslem - dám zobrazit počítač ve skupině - síť microsoft windows - síť "killi" - bohužel nevidím žádnou sambu natož složky. Firewol ve windows vypnut. Zkoušel jsem různě zkopírovat funkční smb.conf, ale vždy jsem se dostal do stejné situace. Nakonec jsem použil knihu Používáme Linux (3. vydání) a dle návodu jsem napsal velice jednoduchý smb.conf na sdílení dat a ten mám nyní v provozu, vyzkoušel jsem dle knihy i různé testy a regovalo to tak jak mělo

smb.conf :
[global]
workgroup = KILLI
encrypt passwords = yes
wins support = yes
local master = yes

[data]
path = /home/killi/data
read only = no
map archive = no

Díky za případné odpovědi a rady

 

killi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: sdílení
« Odpověď #7 kdy: 02 Září 2010, 15:48:41 »
Tak už jsem to vyřešil, řešení: Ovládací panely - Síťová připojení - Připojení k místní síti - Vlastnosti - zaškrtnout položky "Klient sítě Microsoft", "Sdílení souborů a tiskáren v sítích Microsoft".
Návod na zprovoznění sdílení dat na HDD:

1. Instalace
- mainstalujeme balíčky "samba, smbfs" = "Správce balíků Synaptic nebo terminál: sudo apt-get install samba,
   sudo apt-get nstall   smbfs"
- přidáme se do síě jako uživatel (uživatelské jméno a heslo musí být shodné jako uživatel účtu linuxu, údaje při přihlášení do PC),
  zadat do terminálu:
  sudo smbpasswd -a uživatelské jméno, bude následovat výzva na heslo
  New SMB password:
  Retype new SMB password: (opakovat heslo)

- na HDD jsem si vyčlenil 20GB na data, která budu sdílet s windows; vytvořil jsem složku "SKLAD" - pravým tlačítekem "vytvořit
  složku"

- vytvořil jsem si kopii souboru smb.conf do smb.conf_backup, zadat do terminálu:
   sudo cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf_backup
- upravil jsem si konfigurační soubor "smb.conf" na sdílení dat na HDD, zadat do terminálu: sudo gedit /etc/samba/smb.conf
  otevře se nám soubor v kterém budeme editovat:
  tento soubor jsem kompletně smazal a použil jednoduchý konfigurační soubor z knihy "Používáme Linux", který jsem si upravil,
  viz níže
  V tomto souboru bych upozornil na dvě zásadní věci a to:
  změnit workgroup (pracovní skupina) na jméno pracovní skupiny shodné s počítačem s windows. Nedoporučuje se nechat
  pracovní skupina nadefinovaná ve windows "WORKGROUP", změnil jsem ji na "KILLI". Pracovní skupinu změníme v konfiguračním
  souboru v sekci [global] a ve windows. Ve windows změníme pracovní skupinu takto: Tento počítač - pravým tlačítkem
  "vlastnosti" - Název počítače - tlačítko "změnit" - zakliknout "Pracovní skupina" a zapsat zvolené jméno
  Druhá zásadní věc je v konfiguračním souboru v sekci [data] a to je řádek "path", kterým říkáme kam se mají data ukládát.
  V mém případě na HDD.

  [global]
  workgroup = KILLI (změníme podle našeho názvu)
  encrypt passwords = yes
  wins support = yes
  local master = yes

  [data]
  path = /media/SKLAD/SKLAD (zvolíme si "adresu", kam se nám mají data ukládat)
  read only = no
  map archive = no

- takto upravený soubor jsem uložil a zadal do termínálu kontrolní příkaz: sudo testparm, pokud je vše v pořádku, tak výpis v
  terminálu by měl vypadat takto:
 
  killi@killi-hobik:~$ sudo testparm
  Load smb config files from /etc/samba/smb.conf
  rlimit_max: rlimit_max (1024) below minimum Windows limit (16384)
  Processing section "[sklad]"
  Loaded services file OK.
  Server role: ROLE_STANDALONE
  Press enter to see a dump of your service definitions

  [global]
   workgroup = KILLI
   wins support = Yes

  [data]
   path = /media/SKLAD/SKLAD
   read only = No
   map archive = No

  poté budeme restartovat sambu, zadat do terminál: sudo service smbd restart, výpis níže

  killi@killi-hobik:~$  sudo service smbd restart
  smbd start/running, process 4117

2. Zprovoznění
- pokud se nám vše zdařilo, tak by jsme měli vidět síť "Windows": v ubuntu - nautilus- síť - Síť Windows - síť "KILLI" - názvy obou
  počítačů (Linux a Windows). Když rozklikneme v síti "KILLI" ikony počítačů, tak bychom měly vidět jednotlivé složky jak ve
  windows tak linuxu, pokud je nevidíme, tak musíme provést nastavení v počítači s windowsama:
  Ovládací panely - Síťová připojení - Připojení k místní síti - Vlastnosti - zaškrtnout položky "Klient sítě Microsoft", "Sdílení souborů
  a tiskáren v sítích Microsoft". Po tomto nastavení bychom měly vidět složky jak z linuxu tak ve windows:
  Linux - nautilus- síť - Síť Windows - síť "KILLI" - jména obou počítačů "linux,windows" - po rozkliknutí i jednotlivé složky
  Windows - Tento počítač - Místa v síti - Zobrazit počítač ve skupině - ikony počítače "Samba 3.4.7", jméno počítače ve windows -
  po rozkliknutí i jednotlivé složky. Při přihlášení budete požádání o jméno a heslo, to bude identické jako do linuxu.

Doufám, že to někomu pomůže, mořil jsem se s tím propojením cca 3 dny.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.