Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou  (Přečteno 9892 krát)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« kdy: 24 Srpna 2010, 11:11:35 »
Používáte při pojmenování adresářů a souborů (hlavně se jedná o dokumenty) diakritiku nebo dodržujete max. 8 znaků na jméno souboru a dikritiky a mezer se vyvarujete?

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #1 kdy: 24 Srpna 2010, 11:32:26 »
Ja osobne pouzivam aj diakritiku a medzery
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #2 kdy: 24 Srpna 2010, 11:33:35 »
Počet znaků nedodržuju, ale diakritiky a mezer se opravdu vyvaruju. pouzivám tedy a-z _ - 0-9 . vše. předchází se tomu mnoha problémům...
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #3 kdy: 24 Srpna 2010, 11:50:35 »
Používám všechny znaky, a zatím jsem narazil jen na jeden problém: když použiji ď (d s háčkem) v názvu skriptu, tento se nespustí (nevím proč)
Kód: [Vybrat]
$ cat trid
#! /bin/bash
echo ahoj
$ ./trid
ahoj
$ mv trid třiď

# soubor třiď se zobrazí, ale nespustí
$ cat třiď
#! /bin/bash
echo ahoj
$ ./třiď
Killed
$ mv třiď třid
$ ./třid
ahoj
$ strace ./třiď
execve("./t\305\231i\304\217", ["./t\305\231i\304\217"], [/* 34 vars */] <unfinished ...>
+++ killed by SIGKILL +++
Killed
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #4 kdy: 24 Srpna 2010, 11:53:19 »
Počet znaků nedodržuju, ale diakritiky a mezer se opravdu vyvaruju. pouzivám tedy a-z _ - 0-9 . vše. předchází se tomu mnoha problémům...

+1

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #5 kdy: 24 Srpna 2010, 12:47:53 »
V jedné diskuzi jsem našel tento souhrn pravidel.

Citace
1) Nepoužívat v názvech žádné speciální znaky/diakritiku.
Tj. žádné "$", "&", "/", "!" nebo "š", "č", "ě" apod.

2) Mezery nahrazovat podtržítkem ("_").

Tj. "muj_soubor.doc" místo "muj soubor.doc".

3) Dodržovat délku názvu kratší než 15/25/35 znaků (různé zdroje uvádí různé délky).

4) Pracovat citlivě s velkými písmeny nebo se na ně úplně vykašlat.

V tomto případě se argumentuje, že různé OS (Windows, Mac OS, *nix) jsou různě "case sensitive".

5) V případě číslování se doporučuje používat dvou a více místný systém a umisťovat jej na začátek souborů/složek.

Např. "01_soubor.mp3", "15_soubor.mp3" pro počet < 100; "001_soubor.mp3", "015_soubor.mp3" pro počet menší < 1000 atp. Argumentace je opět logická - různé systémy a různí správci souborů používají různé metody řazení souborů a složek, takže se vám pod sebou např. můžou zobrazit soubory "1_soubor.mp3", "10_soubor.mp3", "100_soubor.mp3".

6) V případě umístění data do názvu se doporučuje tvar "YYYYMMDD", ideálně na začátek souboru/složky (kvůli řazení - viz výše).

Např. "20100208_nazev.txt". Osobně mi tenhle anglofonní systém taky není dvakrát po chuti, ale měli byste mít takhle spolehlivě zajištěno správné řazení napříč platformami. Taky myslím, že formátem "YYYY-MM-DD" (např. "2010-02-08_soubor.txt") nic nezkazíte.

Používáte výše uvedené i na názvy adresářů. přiznávám, že se o to spíše snažím jen u názvu souborů. V názvech adresářů mám diakritiku.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #6 kdy: 24 Srpna 2010, 13:13:30 »
Možná by bylo dobré ta pravidla nějak zdůvodnit.
Já osobně nevidím nejměnší důvod nepoužívat v názvech souborů a adresářů diakritiku nebo cokoliv jiného, co daný filesystém umožňuje.
Druhá věc je ta, že při přenosu na jný fs (třeba na CD) může člověk narazit...

Prsatá blondýna

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1669
  • Stále se učím...
    • Osobní portfolio
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #7 kdy: 24 Srpna 2010, 13:19:38 »
ono pro uživatele t oje vcelku jedno. Když si nějaká slečinka udělá na ploše složku "MoJeE FoTěšČkYy" a do toho třeba "V parku s JaŇulQoUU" ( zobrazování formátů samozřejmě vyplé ), tak jen pro to, aby si to nahrála na FB nebo polslala 4 dalším kamarádkám, tak to plně stačí. Ale pokud chce člověk třeba občas pracovat se soubory v komandlajně nebo má právě přechody mezi systémy ( Tux -> Win apod ), tak by určitě měl dodržovat pravidla, která pastoval Luban. S tím se nedá jinak než souhlasit. Jen ten časový zápis mi je docela proti srsti a je to asi jediné pravidlo, které porušuji.
AMD Phenom X4 9500, 2GB DDR2 800MHz RAM(GEIL), 200GB SATA (Seagate), nVidia 8600GT (ASUS), MSI K9A2CF-F MB -  Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
ASUS EEE 901 - Ubuntu 10.04 Lízací Lopata
Vodafone 845 s Androidem 2.3  Nepoužívejte Windows ! Je nebezpečný, nepoužitelný, nestabilní a možná i něco víc, ale to M$ zatím tají ... Uznávám 2 bohy : sebe a google

Michal "The_M" Chlup

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 182
  • Who Dares Wins
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #8 kdy: 24 Srpna 2010, 13:20:38 »
Já osobně diakritiku a mezery používám. Je pravda, že v minulosti jsem narazil v případě přenesení souborů Ubuntu ->Windows (i v druhém směru). Tam se mi potom zobrazovaly jen klikyháky (prostě bylo jiné kódování no). Dneska jsem ale přenášel soubory z Windows 7 do Ubuntu a všechny názvy byly OK.
Neptejte se "Proč bych měl chtít Linux?". Ptejte se "Proč by měl Linux chtít mne?".

Acer Extensa 5230E - Intel Celeron 900 2,2Ghz; 3GB RAM; Intel UMA 4500M; 160GB HDD + 500GB ext. HDD.  Jsem nováček, mějte prosím pochopení pro mé hloupé otázky.

ing. Roubátko

  • Host
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #9 kdy: 24 Srpna 2010, 13:21:17 »
nevidim důvod proč bych měl třeba názvy svý francouzský muziky nějak prznit. používám diakritiku i všemožný cizojazyčný speciální znaky. když mi to ext4 umožňuje, nevim proč bych se o to měl ochudit.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #10 kdy: 24 Srpna 2010, 13:21:51 »
Možná by bylo dobré ta pravidla nějak zdůvodnit.
...
Druhá věc je ta, že při přenosu na jný fs (třeba na CD) může člověk narazit...
Souhlas - záleží na tom, co má člověk s danými soubory za lubem. Pokud je nikam nepřenáší, je to víceméně jedno.

...
Já osobně nevidím nejměnší důvod nepoužívat v názvech souborů a adresářů diakritiku nebo cokoliv jiného, co daný filesystém umožňuje.
Důvody jsou, a ne malé - např. můj příklad výše, nebo používání ., ~ apod., které mají v daném systému speciální význam.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

wam]Spider007

  • Host
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #11 kdy: 24 Srpna 2010, 13:23:55 »
podobne ako stet, nepouzivam medzery, namiesto nich davam podciarknik. pouzivam len male pismena abecedy (bez diakritiky) aj kvoli tomu, ze linux bere nazvy ako case sensitive a cisla 0-9.
Ad dlzka 8 znakov) nevidim dovod preco by som to mal dodrzovat, ale pravda je, ze nedavam dlhe nazvy, kto to ma potom vypisovat :D

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #12 kdy: 24 Srpna 2010, 13:24:28 »
Možná by bylo dobré ta pravidla nějak zdůvodnit.
...
Druhá věc je ta, že při přenosu na jný fs (třeba na CD) může člověk narazit...
To je podle mě zrovna jeden z hlavních důvodů - různé fs. Každý si s diakritikou (resp. kódováním diakritických znaků) nebo speciálními znaky (@#$%^&*) poradí jinak (nebo vůbec neporadí).

Mě se nezřídka stávalo, že jsem soubory (dlouhé názvy + diakritika) stažené do Windows z ftp serveru (linux) potřeboval vypálit na CD. A to je potom fakt maso ...
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #13 kdy: 24 Srpna 2010, 13:30:31 »
No jo,
ale to pak člověk ze samé opatrnosti moh' celej život používat jenom 8.3.
Speciálně u CD není (pokud se nepletu) problém diakritika, ale délka...

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #14 kdy: 24 Srpna 2010, 13:32:39 »
Celé jsem to otevřel, protože si chci udělat pořádek ve fotkách a dokumentech.
Používám na zálohu externí disk, na který ukládám i data kamarádovi, který má win.
(Přemýšlím i nad souborovým formátem tohoto disku - bohužel asi buď FAT32 - velké soubory nemám, nebo NTFS).
No a včera jsem narazil na zápisek na www.digineff.cz
http://www.digineff.cz/art/costim/po_dovolene.html
A tam se O.Neff doporučuje vyvarovat se diakritiky.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #15 kdy: 24 Srpna 2010, 14:34:09 »
Celé jsem to otevřel, protože si chci udělat pořádek ve fotkách a dokumentech.
Používám na zálohu externí disk, na který ukládám i data kamarádovi, který má win.
(Přemýšlím i nad souborovým formátem tohoto disku - bohužel asi buď FAT32 - velké soubory nemám, nebo NTFS).
No a včera jsem narazil na zápisek na www.digineff.cz
http://www.digineff.cz/art/costim/po_dovolene.html
A tam se O.Neff doporučuje vyvarovat se diakritiky.

Pokud ti jde o archivaci těch 5-ti fotografií z 5.000, jak pan Neff také píše, tak si je prostě pojmenuj foto1 až foto5 a máš to :-)

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #16 kdy: 25 Srpna 2010, 09:09:19 »
Ten Neffův článek byl takový spouštěč. 5.000 fotek nemám ani za rok  ;).
Jedná se mi hlavně o dokumenty a adresáře.

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #17 kdy: 25 Srpna 2010, 10:05:03 »
Ten Neffův článek byl takový spouštěč. 5.000 fotek nemám ani za rok  ;).
Jedná se mi hlavně o dokumenty a adresáře.
Jasně.
Pokud se bavíme o UTF8, tak tam skutečně není důvod nepoužívat jakékoliv "místní" znaky a všude na světě to bude vypadat stejně.
Pokud se ovšem bavíme o widlích a jejich filesystémech, tak tam je vůbec otázka, jestli to jsou vhodné fs na archiv.
A u CD/DVD jsem zatím narazil pouze s délkou názvu bez ohledu na diakritiku, např. u CD, kde je jak interpret, tak titul poněkud zbytnělý, jako např. Son House - Father Of The Delta Blues - The Complete 1965 Sessions Disc 1.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #18 kdy: 25 Srpna 2010, 10:09:01 »
U těch názvů souborů mám zažitá pravidla ještě z DOSu, tak ty názvy nejsou nijak šílené. S diakritikou a mezery "prasím" v názvech adresářů a nejsem si jist, zda na to někdy v budoucnu nedoplatím (chystám se kopupit nejaké multimediálnílní centrum k TV).

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #19 kdy: 27 Srpna 2010, 23:09:45 »
Zásadně bez diakritiky a podobnýho bordelu, misto mezer podtržítko, (nejradši) trojznakové přípony malými písmeny. Délka názvu asi jako název funkce/proměnné v programování - krátce a výstižně abych nemusel stále používat "ls" a tabulátor. :)

Je sice pravde že se píše rok 2010 a s kódováním názvů souborů by neměl být problém, nicméně...jistota je jistota.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #20 kdy: 30 Srpna 2010, 10:21:36 »
Máte někdo tip, jak nejlépe odstranit diakritiku a mezery (nahradit _ ) v názvech souborů a adresářů?

mka

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1907
  • Chybovat je moje.
    • Příložany Cé Zet
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #21 kdy: 30 Srpna 2010, 10:46:13 »
No jasně,
napiš si skript/program, kterej to udělá; uděláš si tabulku znaků s diakritikou a jejich "bez" protějšků a podle ní si to hezky soubor po souboru, adresář po adresáři rekurzivně přejmenuješ.

ing. Roubátko

  • Host
Re: Názvy souborů a adresářů s diaktitikou
« Odpověď #22 kdy: 30 Srpna 2010, 12:47:31 »
Máte někdo tip, jak nejlépe odstranit diakritiku a mezery (nahradit _ ) v názvech souborů a adresářů?
třeba pro mptrojky to umí easytag..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.