Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)  (Přečteno 102930 krát)

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #225 kdy: 22 Srpna 2011, 21:18:49 »
Tak sem teď narazil na to, že existuje něco jako .pacnew soubory (což by někde mohlo bejt zdůrazněný, aby to člověk nepřehlýd), koukal jsem, že yaourt má na to nějakou funkci, která s tim usnadňuje práci. Jak to řešíte vy?
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #226 kdy: 23 Srpna 2011, 00:03:36 »
Pokud člověk sleduje postup aktualizace, tak se tam dozví, že ten a ten konfigurační soubor byl nahrán jako .pacnew. Yaourt na to má utilitku pacdiffviewer, ale tu používám maximálně na rychlé zjištění, kolik čeho je (na mergování tuším že defaultně používá vimdiff, který neumím používat, pokusil jsem se to ručně přenastavit na kdiff3, ale nějak to nešlo jenom přenastavením proměnné, navíc je problém s právy a problém mezi klávesnicí a židlí). Takže jednou za čas locate .pacnew, a postupně jeden po druhém si je diffem porovnám s originálem a otevřu si oba vedle sebe pěkně v kate a  ručně merguju. Není jich tolik (teď jich mám 6 za poslední měsíc na necelých 1100 balíčků) aby se to zabralo víc než pár minut.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #227 kdy: 23 Srpna 2011, 21:55:12 »
Postup aktualizace občas sleduju, taky jsem na to při postupu aktualizace narazil, ale až po téměř dvou měsících používání. :)
Pár minut to zabere možná tobě, ale já tomu zas tak nerozumim, měl sem taky asi šest souborů a strávil jsem nad tim skoro dvě hodiny, navíc sem si zvládnul rozhasit grub, takže sem ho musel obnovovat přes liveusb.  ::) Naštěstí se ukázalo, že nemalá část těhle aktualizací je řešená na archfóru, takže jsem to nakonec nějak zvládnul a systém zatim funguje. :) Použil jsem yaourt k vyhledávání a kompare a kate k úpravě. Tak snad po nabytých zkušenostech to příště zvládnu s větší lehkostí. :) No hlavně všechny ty sobory napřed zálohovat, zálohovat a zálohovat. :)
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #228 kdy: 24 Října 2011, 12:17:18 »
Zaujal ma tento návod na inštaláciu poslednej verzie Arch linuxu s grafickým prostredím openbox. Je tam niekoľko dobrých rád na doplnenie software a démonov. (Odporúčam aspoň prečítať.)
Dúfam, že to niekomu pomôže.  ;)
« Poslední změna: 24 Října 2011, 12:48:46 od libcosenior »
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #229 kdy: 24 Října 2011, 14:28:20 »
Zaujal ma tento návod na inštaláciu poslednej verzie Arch linuxu s grafickým prostredím openbox. Je tam niekoľko dobrých rád na doplnenie software a démonov. (Odporúčam aspoň prečítať.)
Dúfam, že to niekomu pomôže.  ;)
Slušný návod. S vývojom distra som sa po niekolkých mesiacoch nič nerobenia zasa o kúsok posunul :). Avšak nemám na to až tak času ako by som chcel alebo ho mám iba zle zorganizovaný. Ťažko povedať.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #230 kdy: 24 Října 2011, 20:27:18 »
Mám nainstalený v archu openbox, ale nemôžem sa doňho prihlásiť. Do všetkých konzol sa prihlasujem rovnako a ide to (ctrl+alt+F1-F6).
Poradí niekto kde to nastaviť, aby to išlo v aj v openboxe?

Doplnenie:
Zdá sa, že chyba je v xorg.conf. Ale toto som robil ešte na verzii archu z roku 2010. Zajtra tam dám poslednú verziu. Aspoň si to všetko zopakujem.  ;D
« Poslední změna: 24 Října 2011, 20:45:43 od libcosenior »
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #231 kdy: 24 Října 2011, 21:28:51 »
Mám nainstalený v archu openbox, ale nemôžem sa doňho prihlásiť. Do všetkých konzol sa prihlasujem rovnako a ide to (ctrl+alt+F1-F6).
Poradí niekto kde to nastaviť, aby to išlo v aj v openboxe?

Doplnenie:
Zdá sa, že chyba je v xorg.conf. Ale toto som robil ešte na verzii archu z roku 2010. Zajtra tam dám poslednú verziu. Aspoň si to všetko zopakujem.  ;D
Prepáč asi som nechápavý. Myslíš to tak, že máš login managera a nechceš ho? Alebo inak?
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #232 kdy: 25 Října 2011, 07:53:14 »
Pre vysvetlenie.
Pri niektorých inštaláciách pomocou pacman-u sa mi ukázalo veľa error-ov pri sťahovaní.
Následne, keď som dal vytvoriť xrog.conf,
Kód: [Vybrat]
# Xorg -configure
# cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
tento sa nevytvoril. Nariek tomu sa startx spustil a ukázala sa x-ková obrazovka. Pokračoval som ďalej podľa návodu a nainštaloval openbox, aj tu boli pri sťahovení nejaké error-y.
Napriek tomu po ukončení inštalácie openbox-u a následnom reboote nabehla prihlasovacia obrazovka openboxu. Pri zadaní mena a hesla to nevzalo a napísalo failed ... .
Prepol som do konzoly (napr. ctrl+alt+F1) a prihlásil som sa. Tu prihlásenie zafungovalo normálne.

Neviem čím bolo spôsobené chybné stahovanie z repozitárov, možno som len nemal odkomentované tie správne.
Možno konfigurácia Xrog (ako je uvedená vyššie) nie je vhodná pre arch verziu z roku 2010.
Fakt neviem, ale nejdem to ani riešiť.

Dnes večer nainstalím arch 2011 a dúfam, že to bude všetko v poriadku.

Posledná vec.
Môže sem niekto uviesť repozitáre vhodné pre cz + sk?
Alebo stačia tieto:

Kód: [Vybrat]
## Any
Server = http://mirrors.kernel.org/archlinux/$repo/os/$arch

## Czech Republic
Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch

## Slovakia
Server = ftp://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch
Server = http://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch

 ::)
Ubuntu 10.04

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #233 kdy: 25 Října 2011, 11:10:16 »
Ten první mirror bych nepoužíval, prostě pro ČR český, pro SR slovenský. Jiné bych řešil až pokud by se objevily problémy.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #234 kdy: 25 Října 2011, 17:45:07 »
Xorg.conf je zastaralý. Pokial nepoužívaš uzavreté ovládače tak ho mať nemusíš. Tú prihlasovaciu obrazovku (neviem čo používaš), povedzme SLiM (celkom lahká a nenáročná), si potom pridaj do rc.conf.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #235 kdy: 25 Října 2011, 19:15:14 »
Ten první mirror bych nepoužíval, prostě pro ČR český, pro SR slovenský. Jiné bych řešil až pokud by se objevily problémy.
Pre pacman -Syu je potrebné povoliť obidva servery. Samotné http nestačí.
## Slovakia
Server = ftp://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch
Server = http://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch
Ubuntu 10.04

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #236 kdy: 25 Října 2011, 20:24:59 »
Ten první mirror bych nepoužíval, prostě pro ČR český, pro SR slovenský. Jiné bych řešil až pokud by se objevily problémy.
Pre pacman -Syu je potrebné povoliť obidva servery. Samotné http nestačí.
## Slovakia
Server = ftp://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch
Server = http://mirror.ynet.sk/pub/archlinux/$repo/os/$arch

To mi vysvětli proč. Já jen že jsem si za 4 roky s Arch Linuxem ničeho takového nevšiml ;)

Krom toho se jedná o tentýž server, tj. i stejné repozitáře, soubory. Mimochodem zrovna nefunguje.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #237 kdy: 26 Října 2011, 07:01:36 »
Včera som pôvodne povolil len http a dal upgrade pacmana. Nešlo to. Keď som povolil aj ftp, tak to išlo.
Ubuntu 10.04

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #238 kdy: 26 Října 2011, 07:29:19 »
Zřejmě výpadek, shoda náhod. Jak jsem psal, včera jsem ten server zkoušel a nefungoval zrovna vůbec. Kdyžtak doporučuju zkusit Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch - používám ho bez čtyř dnů rok a nezaznamenal jsem žádný problém.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #239 kdy: 26 Října 2011, 12:01:24 »
Zřejmě výpadek, shoda náhod. Jak jsem psal, včera jsem ten server zkoušel a nefungoval zrovna vůbec. Kdyžtak doporučuju zkusit Server = http://mirror.vpsfree.cz/archlinux/$repo/os/$arch - používám ho bez čtyř dnů rok a nezaznamenal jsem žádný problém.
Nápodobne :) Doporučujem ho. Aj keď pred vyše rokom mal problém :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #240 kdy: 30 Října 2011, 10:53:41 »
Nedari sa mi zaistit automount USB. Vie mi niekto jednoducho poradit?
Ked vlozim usb, ukaze sa na ploche, ale ked ho chcem otvorit pise: Pripojenie "2,0 GB Filesystem" zlyhalo
not autorized.

Takto mam nastavene v /etc/rc.conf:
DAEMONS=(syslog-ng dbus hal network netfs crond slim)

Netreba nieco doplnit, nastavit v /etc/fstab?
« Poslední změna: 30 Října 2011, 11:34:23 od libcosenior »
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #242 kdy: 30 Října 2011, 12:45:01 »
Problém je v tom, že som zistil, že hal v /etc nemám.
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #243 kdy: 30 Října 2011, 13:49:19 »
https://wiki.archlinux.org/index.php/Udev toto by si mal mať, aby to fungovalo ako to má fungovať.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #244 kdy: 31 Října 2011, 07:03:57 »
Díky, nejak som to rozchodil, ešte tomu celkom nerozumiem, ale to sa poddá.  :)
Ubuntu 10.04

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #245 kdy: 02 Listopadu 2011, 13:10:31 »
Nový poznatok (pre mňa určite).
Po niekoľkých inštaláciách podľa rôznych návodov som dospel k názoru, že po získaní základných znalostí z predošlých inštalácií, je najlepšie nanovo nainštalovať celé distro za pomoci archwiki v angličtine, pretože je najaktuálnejší a najkomplexnejší. Aj keď sa s angličtinou veľmi nemám rád, stačí google prekladač.  ;D
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #246 kdy: 02 Listopadu 2011, 18:54:39 »
Nový poznatok (pre mňa určite).
Po niekoľkých inštaláciách podľa rôznych návodov som dospel k názoru, že po získaní základných znalostí z predošlých inštalácií, je najlepšie nanovo nainštalovať celé distro za pomoci archwiki v angličtine, pretože je najaktuálnejší a najkomplexnejší. Aj keď sa s angličtinou veľmi nemám rád, stačí google prekladač.  ;D
:D svätá pravda. Držať pokope návod je ťažké. Vidím sám na sebe, že keď dojdem domov, tak som vyflusnutý a nič nevládzem, maximálne tuto trošičku popísať :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #247 kdy: 04 Listopadu 2011, 20:39:25 »
Takže, ak Vám to nevadí, neviem čo treba, aby išiel zvuk všade.
Zatiaľ ide len na "osstest".  ::)

Edit.
Už je to OK.
« Poslední změna: 05 Listopadu 2011, 08:26:57 od libcosenior »
Ubuntu 10.04

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #248 kdy: 04 Listopadu 2011, 22:56:24 »
Potřeboval bych poradit s nastavenim času. Na Archwiki se píše, že když mám dualboot mám mít v /etc/rc.conf HARDWARECLOCK="localtime" ale se skončenim letního času mi to pak nepřeplo na čas standardní, tak jsem tam dal HARDWARECLOCK="UTC" (s tim, že do windows bootuju minimálně), problém je, že pak mi to nastavilo čas o dvě hodiny víc, než by měl být a když to přenastavim ručně, tak se to po restartu vrátí na předchozí hodnotu a když se vrátim zpět k "localtime", tak tam mám zas pořád letní čas (po restartu se tam vždy vrátí). Co s tim?
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

jmp

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #249 kdy: 05 Listopadu 2011, 07:51:03 »
to nestaci - musite mit spravne nastavenou casovou zonu (tohle urcuje jen jestli hw hodiny poce jedou v UTC nebo lokalnim case)

nastavte spravne TIMEZONE https://wiki.archlinux.org/index.php/Time

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.