Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)  (Přečteno 102799 krát)

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #250 kdy: 05 Listopadu 2011, 10:45:58 »
Poradí niekto s udev - mountovanie zariadení?
Keď sa prihlásim ako root, usb sa primountuje a môžem v ňom robiť. Keď sa prihlásim ako user, usb sa neprimountuje. Čo treba spraviť?

Edit.
Mount USB už funguje, stačilo upraviť ~/.xinitrc, riadok:

exec ck-launch-session dbus-launch startxfce4

Stále však niečo neviem dosiahnuť.
Mám v pc druhý hdd a ten sa mi pripojí iba pod root-om.

Keď sa chcem pripojiť ako user, píše:
Pripojenie "20 GB Filesystem" zlyhalo
Authentication is required (Autentizácia je nutná)
Čo s tým mám spraviť?
« Poslední změna: 05 Listopadu 2011, 12:23:19 od libcosenior »
Ubuntu 10.04

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #251 kdy: 05 Listopadu 2011, 18:16:49 »
Tak nakoniec pomohla rada od MadCatX na abclinuxu.
Úprava /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.udisks.policy
konkrétne:
 
Kód: [Vybrat]
<action id="org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal">
    <description>Mount a system-internal device</description>
    <description xml:lang="da">Montér en intern enhed</description>
    <message>Authentication is required to mount the device</message>
    <message xml:lang="da">Autorisering er påkrævet for at montere et fil system</message>
    <defaults>
      <allow_any>no</allow_any>
      <allow_inactive>no</allow_inactive>
#      <allow_active>auth_admin_keep</allow_active>
      <allow_active>yes</allow_active>
    </defaults>
  </action>
(to zakomentované som nahradil riadkom pod ním)

Vo fstab žiadne zmeny. HDD sa pripojil na /media pod svojim UUID (b8b099c1-2f89-4f21-b906-f16a4bbecb6a).
Po pripojení som ako root zmenil atribúty zložky /media/b8b099c1-2f89-4f21-b906-f16a4bbecb6a
na 777 a už je to všetko v poriadku.
VYRIEŠENÉ!
Ubuntu 10.04

Ralen

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 85
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #252 kdy: 06 Listopadu 2011, 17:24:17 »
to nestaci - musite mit spravne nastavenou casovou zonu (tohle urcuje jen jestli hw hodiny poce jedou v UTC nebo lokalnim case)

nastavte spravne TIMEZONE https://wiki.archlinux.org/index.php/Time
To vim, to mám nastavený...
Tak jsem si myslel, že jsem to vyřešil - nastavil jsem to přes konzoli (předtim jsem to nastavoval přes menu v KDE), jenže jakmile jsem nabootoval do windows už to bylo zas v háji a už tam zas mám letní čas... >:(
Guayadeque - nejlepší hudební přehrávač pro linux.

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #253 kdy: 07 Listopadu 2011, 17:32:00 »
Ešte mám jeden problémik.
Chcel by som otvárať app jedným klikom myši, ale neviem nikde nájsť ako na to, cez nastavenia myši som to nenašiel. Poradíte?

Som presvedčený, že na to existuje nejaká utilitka v repozitároch, len vedieť jej názov.  :P
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #254 kdy: 07 Listopadu 2011, 18:33:07 »
Ono to bude niekde v nastaveniach prostredia. Čo používaš?
Edit: V nastaveniach nautilusu je takáto možnosť.
« Poslední změna: 07 Listopadu 2011, 18:36:10 od jAster_BA »
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #255 kdy: 07 Listopadu 2011, 19:27:17 »
ale nautilus je pre gnome a ja tam mám xfce4.
Ubuntu 10.04

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #256 kdy: 07 Listopadu 2011, 21:20:24 »
V thunary si to nastaviť môžeš takisto ako v nautiluse v nastavenia->správanie (alebo tak nejak, nemám teraz xfce). Ale plochu čo ti spravuje netuším. Ževraj to nejde.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #257 kdy: 26 Listopadu 2011, 10:25:59 »
Nejde to, čítal som o tom veľa na nete.

Ale práve som vyriešil ďalší problémik.  :)
Mám starší PC ktorý má ešte COM porty (serial). Keď som ich chcel použiť, stále mi to písalo, že prot nie je pripojený.
Riešenie je v právach.
1. treba si skontrolovať práva na com portoch
ls -la /dev/ttyS*
Kód: [Vybrat]
[root@libcosenior libco]# ls -la /dev/ttyS*
crw-rw---- 1 root uucp 4, 64 nov 26 09:55 /dev/ttyS0
crw-rw---- 1 root tty  4, 65 nov 26 09:55 /dev/ttyS1
crw-rw---- 1 root uucp 4, 66 nov 26 09:55 /dev/ttyS2
crw-rw---- 1 root uucp 4, 67 nov 26 09:55 /dev/ttyS3
2. zmeniť práva na 666
chmod 666 /dev/ttyS0
Kód: [Vybrat]
[root@libcosenior libco]# ls -la /dev/ttyS*
crw-rw-rw- 1 root uucp 4, 64 nov 26 09:55 /dev/ttyS0
crw-rw---- 1 root tty  4, 65 nov 26 09:55 /dev/ttyS1
crw-rw---- 1 root uucp 4, 66 nov 26 09:55 /dev/ttyS2
crw-rw---- 1 root uucp 4, 67 nov 26 09:55 /dev/ttyS3
A už to chodí ako má.  :D

Pre niekoho je to samozrejmá vec, ale ja som strávil asi 2 hodiny kým som niečo našiel.
Dúfam, že to niekomu pomôže.
Ubuntu 10.04

branec

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #258 kdy: 27 Listopadu 2011, 08:01:44 »
tak arch je arch tí čo ho majú vedia o čom píšem samozrejme N1, mal som arch+kde super, mal som arch+xfce teiž super, mam teraz arch+gnome tiež bomba. Na jednu vec ale nemôžem prísť v shell, som hráč hry Urban Terror hra beži to bez debaty ALE pri zapnutí hry mi v hre ostáva vidieť horný panel :-(

Prišiel som na záhadnú vec, že ak v hre nastavím rozlíšenie 1440x900 to je moje lcd max rozliško defualtne aj v systéme tak horný panel zmizne hehe ale zo zásady hrajem FPS hry na rozlíšený 1024x768 a keď tak učiním že si dám svoje rozlíšenie 1024 tak ten horný panel gnome shellu je tam vidieť. Neviete mi niekto poradiť ako ho dám preč ?

Alebo ak dám ALT+TAB čiže sa prepnem na plochu a potom s ALT+TAB späť do hry tak lišta horná zmizne aj pri rozlíšený 1024 ale potom sú v hre 2 kurzory jeden herný a jeden systémoví klasická šípka a sú od seba asi 5 cm vzdialené

Nvidia GeForce 9500 GT 1 GB ovládače mám rev 290.10, Linux dq35jo 3.1.2-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Tue Nov 22 08:46:42 UTC 2011 i686 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz GenuineIntel GNU/Linux

* to že hrajem na rozlíšený 1024 nebudem rozpisovať, proste FPS ligový hráči ako som aj ja vedia prečo tak hrajem takže please to nerozoberajte ,, diki vopred za každú radu.

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #259 kdy: 27 Listopadu 2011, 16:36:21 »
tak arch je arch tí čo ho majú vedia o čom píšem samozrejme N1, mal som arch+kde super, mal som arch+xfce teiž super, mam teraz arch+gnome tiež bomba. Na jednu vec ale nemôžem prísť v shell, som hráč hry Urban Terror hra beži to bez debaty ALE pri zapnutí hry mi v hre ostáva vidieť horný panel :-(

Prišiel som na záhadnú vec, že ak v hre nastavím rozlíšenie 1440x900 to je moje lcd max rozliško defualtne aj v systéme tak horný panel zmizne hehe ale zo zásady hrajem FPS hry na rozlíšený 1024x768 a keď tak učiním že si dám svoje rozlíšenie 1024 tak ten horný panel gnome shellu je tam vidieť. Neviete mi niekto poradiť ako ho dám preč ?

Alebo ak dám ALT+TAB čiže sa prepnem na plochu a potom s ALT+TAB späť do hry tak lišta horná zmizne aj pri rozlíšený 1024 ale potom sú v hre 2 kurzory jeden herný a jeden systémoví klasická šípka a sú od seba asi 5 cm vzdialené

Nvidia GeForce 9500 GT 1 GB ovládače mám rev 290.10, Linux dq35jo 3.1.2-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Tue Nov 22 08:46:42 UTC 2011 i686 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7500 @ 2.93GHz GenuineIntel GNU/Linux

* to že hrajem na rozlíšený 1024 nebudem rozpisovať, proste FPS ligový hráči ako som aj ja vedia prečo tak hrajem takže please to nerozoberajte ,, diki vopred za každú radu.
Ale aj tak sa spýtam aké to ma odvôvodnenie :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

branec

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #260 kdy: 27 Listopadu 2011, 16:45:28 »
pri nižšom rozlíšení su lepšie fragy/hity, i keď nie je možné to nejako dokázať dôkazmi ani to neviem nejako presne špecifikovať prečo to je tomu tak....

FPS-ka  mam 125, a to aj pri plnom rozlišení 1440x900
« Poslední změna: 27 Listopadu 2011, 16:47:29 od branec »

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #261 kdy: 27 Listopadu 2011, 21:02:29 »
pri nižšom rozlíšení su lepšie fragy/hity, i keď nie je možné to nejako dokázať dôkazmi ani to neviem nejako presne špecifikovať prečo to je tomu tak....

FPS-ka  mam 125, a to aj pri plnom rozlišení 1440x900

 ;D ;D ;D To jako, že ti "panačci" jsou víc rozplyzlý po obrazovce a ty máš menší problém na ně zamířit?
jabber: etnyx@jabbim.cz

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #262 kdy: 27 Listopadu 2011, 23:05:36 »
pri nižšom rozlíšení su lepšie fragy/hity, i keď nie je možné to nejako dokázať dôkazmi ani to neviem nejako presne špecifikovať prečo to je tomu tak....

FPS-ka  mam 125, a to aj pri plnom rozlišení 1440x900

 ;D ;D ;D To jako, že ti "panačci" jsou víc rozplyzlý po obrazovce a ty máš menší problém na ně zamířit?
To nie je pravda...ja mám problém mieriť aj pri 1024x768 :D
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

branec

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #263 kdy: 28 Listopadu 2011, 06:40:31 »
pri nižšom rozlíšení su lepšie fragy/hity, i keď nie je možné to nejako dokázať dôkazmi ani to neviem nejako presne špecifikovať prečo to je tomu tak....

FPS-ka  mam 125, a to aj pri plnom rozlišení 1440x900

 ;D ;D ;D To jako, že ti "panačci" jsou víc rozplyzlý po obrazovce a ty máš menší problém na ně zamířit?

 ;D  ;D  ;D tak nejako to asi funguje hehehe

PS: nik nevie prečo ten horný panel je vidno v hre ?

Pri ovládačoch Neuveau to nerobí iba ak použijem nvidia driver hehe ale zase pri neuveau nejde menit jas v hre lol
« Poslední změna: 28 Listopadu 2011, 08:49:06 od branec »

ETNyx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 425
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #264 kdy: 28 Listopadu 2011, 09:24:01 »
jAster_BA: a není to náhodou tvoje nativní rozlišení? To pak ten efekt nefunguje :-D

branec: no asi ne, jinak čas od času se mi to stává také (na nativním rozlišení), nicméně mám podezření na nějakou app která mi něco hodí dolů do "tray(je)" (je ten výraz správně?) třeba torrent, pidgin a tak. Vždycky zruším fullscreen (třeba u videa) a zase nahodím zpět a je to vpoho :-)
jabber: etnyx@jabbim.cz

libcosenior

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #265 kdy: 28 Ledna 2012, 20:27:12 »
Už zase prešli 2 mesiace a nikto sa na archa nesťažuje. Sú 2 možnosti:
1.) užívatelia sú tak dobrí, že im nejaké drobné nedostatky nerobia problémy a odstránia ich bez starostí.
2.) Archlinux je dokonalý.....  :P
Ubuntu 10.04

pivik

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #266 kdy: 28 Ledna 2012, 21:25:19 »
Nebo

3) na Arch vám všichni s..kašlou  ;D

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #267 kdy: 28 Ledna 2012, 22:49:05 »
Nebo

3) na Arch vám všichni s..kašlou  ;D
Tak zasa Arch linux je perfektné distro. Nie je sa na čo sťažovať.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

pivik

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #268 kdy: 28 Ledna 2012, 22:56:16 »
Já ho neznám, tudíž nesoudím. Jen jsem se pokusil vtipně reagovat na kolegu výše... ;)

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #269 kdy: 29 Ledna 2012, 00:38:36 »
Já ho neznám, tudíž nesoudím. Jen jsem se pokusil vtipně reagovat na kolegu výše... ;)
Pochopil som. :)
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

branec

  • Host
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #270 kdy: 13 Února 2012, 14:00:54 »
tak pred týždňom som na svoj notebook dával arch+gnome a ono sa zase pomenilo rc.conf, ďalej modprobe.conf je vraj ignorované a nahradilo ho depmod.conf
Jaster otázka mám hernú myšku logitech g500 ktorá zvládne 1000mhz o 1ms, lenže snažím sa robiť čokoľvek ale výsledok je stále ten istý max 500mhz o 4ms.

Samozrejme prešiel som návody od a do z a nič, nevieš ty o niečom čo by mi pomohlo?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Mouse_Polling_Rate (NEFUNGUJE) no funguje len by trebalo niečo doplniť do návodu, viz. nižšie

1. Výpis s zgrep USB_HID /proc/config.gz hlási
CONFIG_USB_HID=m
CONFIG_USB_HIDDEV=y
čiže m=moduly neviem prečo potom nereaguje to čo mám modprobe.conf

Ďalšia možnosť pridať usbhid.mousepoll=1 priamo do grubu menu.list áno to zaberá lenže myška hlási stále mx 500mhz takže teraz uvažujem a napadá ma možnosť že v linuxux NIE myška ale moje USB ako keby nechcelo zvládnuť viac ako 500mhz prenos/prijme

(toto by trebalo doplniť na wiki do návodu) možnosť ktorá zabrala je ohľadne načítania modulu usbhid s parametrami.
add /etc/modprobe.d/modprobe.conf to FILES in /etc/mkinitcpio.conf and regenerate your image.

Ďalej treba doplniť že pri inštalácii pacman -S gnome gnome-extra už inštaluje a automaticky Pulseaudio čo samozrejme chválim lebo alsa na hry je -100bodov, len nechápem prečo KDE inštaluje stále ALSA.

Ale rád by som vyriešil tu myšku :-( či skôr moje USB ?

PS: ešte ma napadlo je nutné mať (xf86-input-mouse / xf86-input-keyboard) niekde som to zahliadol že to má biť tak sa len pýtam....
« Poslední změna: 13 Února 2012, 14:29:48 od branec »

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #271 kdy: 18 Února 2012, 20:22:09 »
Tak najskôr sa mi to nechcelo čítať ale po pár dňoch som sa odhodlal. S myškou ti zrejme nepomôžem. A ak som tomu dobre rozumiem tak mi navrhuješ aktualizovať návod :) aj k tomu asi dôjde.
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

Kubino

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 60
Re:Návod (náučný opis) na instaláciu Arch Linuxu(+Gnome a doplnky)
« Odpověď #272 kdy: 25 Února 2012, 09:32:28 »
Pro ty, kterým se zdá instalace Archu složitá či ho chtějí jen rychle vyzkoušet, existuje Bridge Linux, což už je předpřipravený Arch s nainstalovaným desktopovým prostředím a programy. Na výběr je několik variant, s GNOME Shellem a Cinnamonem nebo s XFCE nebo s KDE. Dělá na tom zřejmě jen jeden člověk. Zatím jsem zkoušel variantu s GNOME ve Virtualboxu ale zvažuji, že ten Bridge Linux zkusím na notebooku, kde se mi (oproti PC) nechce ladit Arch, hlavně zprovozňovat uspávání apod. ale nevim jak moc je ten Bridge Linux v tomto směru připravený.
« Poslední změna: 25 Února 2012, 09:39:01 od Kubino »
PC: ASUS M4A88T-V EVO/USB3 + AMD Athlon II X3 445 @ AMD Phenom II X4 945 + 8GB RAM + EVGA Nvidia GTX 750-Ti + SSD Kingston V300 60GB + Manjaro GNOME 64 bit

Notebook: HP ProBook 4535s + Manjaro GNOME 64 bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.