Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Windows jede, Linux ne [VYŘEŠENO]  (Přečteno 1677 krát)

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Windows jede, Linux ne [VYŘEŠENO]
« kdy: 22 Září 2010, 21:14:11 »
Zdravím, sehnala jsem si starší PC DELL pro mně mnohem výkonější než jsem měla dosud. V minulosti pracoval s W. XP a nikdy nebyl problém. Nainstalovala jsem si na celý disk ubuntu 10.04 (x86 32bit) a od tý doby zlobí a to pořádně. V rozsahu 10 - 60 minut zčerná obrazovka, zmizne i zvuk naskočí nekonečná řada failed a errorů s častou informací něco o ext4. Dostanu se pouze do biosu (F2) kde je nahoře nápis asi základové desky myslím.  Dell - UptiPlex GX60 Series.
Je mi to líto to vyhodit, nevíte někdo co s tím?
« Poslední změna: 01 Října 2010, 16:03:04 od Jana »
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2010, 21:52:41 »
Zkus něco z wiki - problémy při bootování, hlavně kontrolou pevného disku a opravu souborového systému.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2010, 22:27:18 »
Zítra to odzkouším. Zajímavé také je, když uvedený problém nastane, v biosu je informace že harddisk není nainstalován a mohu to vypnout pouze 5ti vteřinovým přidržením tlačítka Power. Pokud nechám PC vypnutý asi půl hodiny a opět zapnu, pracuje naprosto bezchybně.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2010, 22:34:22 »
v biosu je informace že harddisk není nainstalován
V tom případě jsou ti moje výše uvedené rady k ničemu  8)
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #4 kdy: 23 Září 2010, 07:59:55 »
Je to Dell™ OptiPlex™ GX60 to byly celkem držáky. Já bych řekl, a jsem si skoro jist, chce to nový HDD. Jakmile začne poč po zahřátí blbnout, a musí se vypnout power tlačítkem, tak obyčejně je to HDD. Jinak Ubuntu na Dellech obecně běhá jak z praku. Zkus cvičně sehnat jiný disk a loupnout tam systém a uvidíš.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #5 kdy: 23 Září 2010, 08:16:32 »
Zkusil bych spustit a testovat z Live CD.
Když nezmrzne, je to HDD.
Potom bych zkusil, jestli je to přehříváním, když mrzne po 1/2 hodině, dal bych ho každých 20 minut vychladit a zaměstnával (například tvorba DivX).
Jestli to není přehříváním a blbne HDD zkusil bych badblocks. V případě, že tam jsou chybné sektory, tak bych (nevidím, jak hluboko máš do kapsy), koupil nový disk.
Kdyby byla kapsa hluboká, tak bych ho znovu naformátoval na ext3, znovu zkusil badblocks a znovu nainstaloval systém.

Taky bych zkusil systém provozovat bez swapu. Případně vytvořit swap nový.

Když není funkční systém, dělám vše z Live CD či Live Flashdisk.

Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rover623

Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #6 kdy: 23 Září 2010, 09:34:05 »
Tak ext4 je velmi odolný filesystem,dokonce mi přežil i vadný SATA kabel při kterém disk dělal docela hrozivé zvuky.Nejdřív bych zkusil za pomoci LiveCD spustit memtest a nechat to pár hodinek běžet.Nicméně to co popisujete mi děla disk vytažený z notebooku po pádu na zem,prostě po nějaké době se seknul,systém vybalil několik hlášek s chybou filesystému a byl konec,bohužel testem na vadné sektory a vůbec hromadou dalších testů disk procházel obvykle bez potíží,asi byla načatá elektronika která to způsobovala

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #7 kdy: 23 Září 2010, 10:59:51 »
.....vybalil několik hlášek s chybou filesystému a byl konec,bohužel testem na vadné sektory a vůbec hromadou dalších testů disk procházel obvykle bez potíží,asi byla načatá elektronika která to způsobovala

může to zlobit, jen když se to trochu zahřeje, ne nějak dramaticky...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #8 kdy: 23 Září 2010, 18:39:08 »
Tak jsem si s tím opět hrála a výsledek, asi ztracený čas. Namontovali jsme tam zkušebně jiný HDD (WD) z PC v kterém dosud úspěšně pracoval. Pomocí Live CD jsem na celý disk instalovala U 10.04, když asi v třech čtvrtinách instalace zhasla obrazovka a na monitoru se objevil nápis "no signal". Zkusila jsem po chvíli čekání zmáčknout krátce power a na monitoru se na okamžik objevily nápisy jako selhalo to, selhalo ono, ale jeden nápis jsem si stihla zapamatova a to "zkontrolujte stav baterií". V PC žádné baterie nemám mimo jednu knoflíkovou a ta je údajně dobrá (má 2,95 voltů). Tento náhled trval asi 3 vteřiny a potom  ???  na monitoru vlevo dole obrázek jako když se oprýskává smaltový kýbl. Hned jsem to vytáhla ze zásuvky, vyslechla si pár nepovzbudivých poznámek  :-[   a už mám strach s tím experimentovat. Půjčené HDD po vrácení pracuje dobře a monitor na starém PC taky. Tak to asi raději odnesu do šrotu.
Chtěla bych vám všem poděkovat za snahu mě pomoci. J.   
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #9 kdy: 24 Září 2010, 08:55:15 »
Dal by se ten "oprýskávající kýbl" natočit na video? Docela by mě to zajímalo...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #10 kdy: 24 Září 2010, 12:18:34 »
Teoreticky ano, jenže při opakované zkoušce mi nikdo nezaručí že to monitor přežije. Začalo to oprýskávat (narůstat) v levém spodním rohu asi do velikost 10x10 cm a potom jsem to vytáhla ze zásuvky. Nárust nebyl plynulý, ale skokový a  hýřil různými barvami a jasem. Kameru bych musela stejně někde půjčit.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Wtndows jede, Limux ne
« Odpověď #11 kdy: 24 Září 2010, 14:16:46 »
LCD monitor oprýskáváním jen tak neodpálíš, ale dle popisu to musel být zajímavý zážitek.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Loveczabijak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
  • Linux forever!
Re: Windows jede, Linux ne
« Odpověď #12 kdy: 25 Září 2010, 10:05:07 »
Dle mého názoru tenhle problém je svým způsobem nesmysl. Možná v tom DELLU je chyba, ale v Linuxu nikoli. Je ten Dell na 100% podporovanej linuxem? Na foréch si takhle občas čtu a pořád se tam vídám s někým kdo píše. Zbělá mi obrazovka u když instaluji a nebo zčerná obrazovka. Ani jeden z nich jsem nikdy neměl. A to nemám dobrou grafickou kartu ATI 2100 a ještě ke všemu sdílená.  ;) na tohle lze jen říci: mě zase nejede třebas ten zázračnej Windows 7. Nainstaluji defragmentuji, čistím, aktualiziji a starám se o to. Systém je po týdnu používání pomalý, program přestal pracovat nebo neodpovídá. Nevim co je tedy funkční. ;D :)
« Poslední změna: 25 Září 2010, 10:07:45 od Loveczabijak »

Jana

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 525
Re: Windows jede, Linux ne
« Odpověď #13 kdy: 01 Října 2010, 16:00:54 »
Ahojte  :), tak nakonec jsem PC nevyhodila, ale zavolala pána co mi ho prodal. Nevěřícně mne vyslechl a začal to zkoušet sám, když asi po hodině mu spadla čelist a krátkodobě se nezmohl ani na slovo. "Oprýskávání" monitoru proběhlo zase a v celý parádě. Z této stránky https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/Lucidi8xxFreezes   zkopíroval první dva příkazy do terminálu a od té doby to jede zatím bez problému. Dále jsem zjistila, že se to už tu probíralo http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=48553.0 a panu aloisam  patří potlesk, protože jeho rada nás dovedla k úspěchu. Zdraví Jana.
Ubuntu 16.04 LTS 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.