Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zkouška ubuntu 10.10  (Přečteno 7024 krát)

OPesekk

  • Host
Zkouška ubuntu 10.10
« kdy: 01 Října 2010, 12:39:35 »
 :) Musím podotknout že s ubuntu 10.04 se vše změnilo k lepšímu, ať už po stránce vzhledu tak i stabilita operačního systému. Software je spolehlivější a plní svou funkci lépe než v předchozích verzích ubuntu, to samé vzhled ten je opravdu luxusní a v ubuntu 10.10 je fakt vychytaný. Teď když kamarádům a známým nabídnu místo widlí ubuntu, tak si myslím že ho neodmítne nikdo,ve starších verzích ubuntu se nikomu nelíbil vzhled, mě osobně na vzhledu ani tak nezáleží ale je lepší se vytahovat s nablýskaným os. Chápu že se dá stáhnout z gnome-look plno krásných vzhledů ale nejsou tak doladěné jako ty originální. Nové ubuntu 10.10 mě fakt překvapilo je v něm plno novinek, opravdu se mi moc líbí. Až vyjde, okamžitě si ho nainstaluji. Každý se mě ptá, jak ten tvůj os může být lepší než widle když je zadarmo?... :D Já na to odpovídám že to je Linux, že si ho vytváří komunita lidí pro sebe, své přátelé a ostatní uživatele kteří ho chtějí používat.  ;)         

MartenP

  • Host
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 01 Října 2010, 12:56:56 »
S tím se dá souhalsit hlavně po zmíněné stránce stability. Já měl například problémy s 9.04, která ani po vydání nebyla dostatečně odladěná (grub, intel ovladač, X,...). 10.10 je už teď celkem použitelná. Aspoň jsem zatím na nic kritického nenarazil.

pavolzetor_revival

  • Host
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 02 Října 2010, 14:06:38 »
jo, ale dobrych chyb tam je kvantum a te robia zly dojem :/

OPesekk

  • Host
OPesekk
« Odpověď #3 kdy: 02 Října 2010, 14:20:08 »
A jaké chyby například?  :) Zatím je to pouze beta, počkej až to vyjde kompletně dodělaný.  ;)

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 02 Října 2010, 15:18:54 »
Naprosto souhlasím. Ubuntu 10.10 vypadá opravdu vyjímačně dobře. Teď ho chce šířit kde se dá. K ostatním chybám říkám, že to je taky pravda. Proto mi přijdou divné intervaly nových verzí Ubuntu po půl roce. Já bych vydával novou verzi vždy po roce a v říjnu bych aktualizoval jenom balíčky programů. Důvod je jasný... vychytání chyb pod kapotou.

OPesekk

  • Host
OPesekk
« Odpověď #5 kdy: 02 Října 2010, 15:27:38 »
 :) Jak říkáš, takto podobně to dělá Debian. Ale pro obyčejného uživatele to nenese žádnou výhodu, protože sice má stabilní systém ale verze softwaru jsou sto let za opicemi. Výhodou je to pouze na serveru.  ;)
« Poslední změna: 02 Října 2010, 15:30:55 od OPesekk »

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 02 Října 2010, 15:32:42 »
Opesekk: Jsou to chyby v systému. Například v Ubuntu 10.04 LTS byl použitý nový kernel. Technologicky zajímavý, ale na určitých konfiguracích s grafickou kartou ATI je systém s tímto kernelem nepoužitelný. V 10.04 je tato chyba stále neopravena a přitom je to LTSka. V Ubuntu 10.10 vývojáři tento problém už odstranili. Proto si myslím, že roční vývoj by Ubuntu prospěl.

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #7 kdy: 02 Října 2010, 15:34:38 »
Proto píšu o říjnových aktualizacích programů. Jednoduše místo vydání celého systému, by se jen vyměnily repozitáře za nejnovější verze.

OPesekk

  • Host
OPesekk
« Odpověď #8 kdy: 02 Října 2010, 16:30:31 »
 ;D Ty grafické šmejdy ATI mají pořád nějaké problémy. Víš co jsem udělal se svou X1650, vytáhl jsem jí s počítače, položil na podlahu, vzal jsem paličku a rozmlátil jsem ten šmejd, neboli odpad ATI na padrť. Potřeboval jsem si vybít vztek za 3 roky trápení a omezování. Mají špatné ovladače pro widle a o linuxu ani nemluvím. Dokonce mi na toho šmejda přestali vyrábět ovladače, poslední ovladač byla verze 9.3 a to už nefunguje od vrze ubuntu 9.04 a tak jsem jel až do verze 10.04 přes VESA driver, takže nejvyší rozlišení jsem měl 800x600@60Hz nádhera ne?... I když mi na 8.10 ovladače makaly, tak to nebyl žádný zázrak. Malý výkon, věčně všechno blikalo od videa po hry. Špatné vykreslování textur u her, no fuj. Teď už jsem ponaučený a vím že nic od amd-ati si nikdy nic nekoupím.  ;)      
« Poslední změna: 02 Října 2010, 17:01:32 od OPesekk »

Mank

  • Host
Re: OPesekk
« Odpověď #9 kdy: 02 Října 2010, 16:43:05 »
Zdravim,Od doby co AMD/ATI odřizla podporu ( o něco trošku dřiv ) se už vyviji OSS driver radeon  pro tyhle starší GK  který běží od 9.04  čím dál lip.
Mam X1600PRO  a na výkon si nemužu stěžovat  8). ( PS. tj čim novější driver pro tyhle staré karty tím líp.  8) )
a k repozitařům cyklus by se mohl o par měsící prodloužit , ale to by kde kdo nevěděl že nějaké Ubuntu existuje , a aplikace by jak již zde zminilo by byli sto let za opicemi.
PS: s Maverickem se vyřešil problém s Xsane se Scanerem  HP scanjet 3500c jede už i v Xsane no problém  8), v předchozí verzích xsane padal ale simple-scan v předchozí verzi to částečně vyřešil  8),



OPesekk

  • Host
Mank
« Odpověď #10 kdy: 02 Října 2010, 16:57:22 »
Také používám svobodný radeon driver, na běžnou práci postačí. Akorát 3D hry moc nejdou. Teď momentálně jedu přes intergrovaného šmejda ATI 2100 a ten využívá ty samé ovladače jako X1650 co jsem rozmlátil palicí takže jsem si tím nějak nepomohl. Prostě ATI šmejdy nebrat. Pořídím si nvidia kartu, která je dobře podporovaná linuxem a bude po problémech.  ;)  
« Poslední změna: 02 Října 2010, 16:59:58 od OPesekk »

Roddney

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 362
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #11 kdy: 03 Října 2010, 02:47:25 »
Jj...vím o čem mluvíte. Taky jsem si s ovladači užil svoje. Poprvé slušně makaly svobodné ovladače ve verzi 9.04. A v 10.10 to zatím také vypadá dobře. Já jsem si kupoval X1950 Pro jako jednu s posledních možností pro AGP, ale řekl bych, že chipově na tom není špatně, ovladače jsou ovšem neskutečný *censored*. Znám to z XPéček.

Rover623

Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #12 kdy: 03 Října 2010, 07:46:25 »
Tak Ubuntu se stalo přijatelné pro většinu uživatelů až s verzí 9.10,do té doby to moc nikdo nechtěl,každému tam cosi chybělo,někomu omalovánky a šťouralům třeba seznam nainstalovaných aplikací (to vyřešil Software center),přemístění ovládacích prvků doleva v 10.04 spíš lidem vyhovuje.Bohužel verzi 10.10 jsem zkusil a musel dát pryč,po první várce aktualizací mi systém ohlásil při bootu Fatal Error,ale naběhl a protože i přes tu chybu nabíhal a vše fungovalo,tak jsem to moc neřešil,bohužel po další várce aktualizací už to bylo horší,Kernel panic a bylo hotovo,zamrzl jsem na startovací obrazovce.První chybu,kdy se nakonec ukázalo,že jen systém nemůže nalézt script pro zavádění modulů modprobe jsem opravil a reportoval zpět,tu druhou chybu se mi nepodařilo ani řádně diagnostikovat,tak jsem toho nechal a vrátil se na 10.04,uvidíme co bude za nějaký ten týden až 10.10 vyjde.

Co se týče Ati,tak je to skoro 15 let to samé,karty dobré,ovladače jsou hrůza která buď nefunguje správně nebo ještě lépe,nefungují vůbec.Na Windows jsem to donedávna řešil tak,že jsem instaloval jiné ovladače než ty od výrobce,protože většina karet s nimi měla větší výkon i uhlazenější grafiku.Co se týče starých karet od Ati,tak bych řekl,že jsou na tom uživatelé Linuxu lépe,zatím tedy ne,ale mají alespoň svobodný ovladač který se vyvíjí (poslední dobou sice žádnou zázračnou rychlostí,ale aspoň něco),pro Windows prostě Ati staré ovladače na staré karty zamrazila a pokud máte řadu X1-2xxx,tak není k dispozici ani pořádný neoriginální ovladač (použitelné neoriginály končí na řadě R9xxx a pak jsou to forky nejnovějších originál ovladačů,takže pro starou řadu Xxxxx je to k ničemu),takže s takovou X1950 máte ve W7 dvě možnosti,buď originál ovladač od výrobce (který není podporován a dál se nevyvíjí,o tom jak funguje bych raději mlčel) nebo ovladač přímo od MS (k dispozici až s W7),který má kupodivu i větší výkon než ten originální,ale je neskutečně chybový,takže vtipných úkazů kdy vám uprostřed hry nebo filmu zčerná obrazovka,pak se chvilku neděje nic,potom vyskočí hláška (v 640x480).že systém Windows našel a opravil chybu ovladače zobrazení po jejímž odklepnutí se systém navrátí do původního rozlišení,ale vše co bylo otevřeno zavře nebo jinak znefunkční je více než dost

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #13 kdy: 03 Října 2010, 08:10:07 »
ja proste nekupuju karty ATI - a je to! Ani na widle ani na Linux - myslim, ze problemy s ovladaci je dost dobry duvod na to, aby ATI padla a prevalcovala ji Nvdia :D
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Tom Fryzelka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 176
  • Buď zdráv příteli.
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #14 kdy: 03 Října 2010, 10:05:52 »
Nejlepší ovladače na grafiky má na Linuxu paradoxně asi Intel.

MartenP

  • Host
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #15 kdy: 03 Října 2010, 10:11:57 »
Jinou kartu na notebooku jsem nikdy neměl, ale musím uznat, že s podporou Intel grafik pod Linuxem jsem spokojený. Měl jsem problém jen se současným notebookem a to jen díky tomu, že se nový driver dostal do mých oblíbených distribucí až později.

Sureemon

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #16 kdy: 03 Října 2010, 10:32:27 »
ahoj nechce se mi zakladat nove tema tak to hodim sem :)

pls mam ubuntu 10.10 a  kdyz pripojim flash nebo hadr nahlasi mi to error creating moint point a flash nepripojim .... chtel bych vedet jestli si to muzu zpravit nejak sam nebo musim cekat na nejak update .... dik :)

Rover623

Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #17 kdy: 03 Října 2010, 11:23:36 »
Opravit můžeš sám,ale to nejjednodušší řešení bude mít jednu vadu,budeš moct připojit jen jeden disk do USB.

Tady je řešení,do fstab zapiš tohle:

/dev/sdb(c,d,e-podle toho kolikátý v pořadí ten disk je) /media/vm(vytvoř si v cílovém adresáři ten bod kam budeš připojovat) noauto 0 2

pak by to mělo jít,předpokládám,že způsob zápisu disků do fstab znáš,jinak by jsi asi nezkoušel betu (teď už tedy RC)

pavolzetor_revival

  • Host
Re: OPesekk
« Odpověď #18 kdy: 09 Října 2010, 11:54:32 »
A jaké chyby například?  :) Zatím je to pouze beta, počkej až to vyjde kompletně dodělaný.  ;)

https://bugs.launchpad.net/~pavolzetor

napr. komplikovanie premenovanie kontaktov, liferea indicator applet nefunguje ako by mal (poslal som patch ale je uz freeze), thinklight nerobi event (pracuje sa na tom), dvojite zvecsovanie jasu (bud workaround v GPM alebo patch v jadre, uvidim co povedia kernel vyvojari), nefunguje ALT+PRTSCR (asi "feature"), atd.

pavolzetor_revival

  • Host
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #19 kdy: 09 Října 2010, 11:55:25 »
potom este samozrejme, asi najhorsie co mi najviac vadi je toto https://bugs.launchpad.net/bugs/625793

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #20 kdy: 09 Října 2010, 21:31:58 »
Jelikož mě zítra čeká první upgrade (10.04->10.10) v Ubuntu (předtím jsem používal 5 let Mandrivu), tak bych se rád zeptal na několik věcí, jestli mohu:

a) Myslíte, že je lepší pár dnů počkat na upgrade nebo je to již odladěné a můžu hned upgradovat?
b) Budu upgradovat přímo při běhu Ubuntu, rád bych se tedy zeptal, zda se nejprve stáhnou všechny balíčky nebo se to dělá postupně, čili určitá sada balíčků se stáhne, nainstaluje se a pak se začne stahovat další sada atd...?
c) Když mám teď nainstalované proprietární ovládače, aktualizují se taky, nebo je budu muset potom opět nainstalovat?

Děkuji za odpovědi :)
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #21 kdy: 09 Října 2010, 21:39:12 »
Jestli ti mohu doporučit, udělej novou čistou instalaci.

James(CZ)

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 164
  • Když Linux, tak Ubuntu.
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #22 kdy: 09 Října 2010, 21:40:50 »
To bohužel moc nechci, protože instalátor Ubuntu mě poměrně zklamal, protože jsem zvolil "Použít celý disk" a myslel jsem si, že vytvoří /home na jiném oddíle (na disku tedy vytvoří dva oddíly), leč se tak nestalo a vytvořil jen jeden - / ....

Jinak systém je starý pár dnů a obsahuje jen pár aplikací + dvě tři aplikace z KDE (Kaffeine, SMPlayer), KDE ne.

Jinak, UPGRADE z DVD jsem dělal i u Mandrivy a vždy dopadl OK, divil bych se, kdyby tomu bylo u Ubuntu jinak...
« Poslední změna: 09 Října 2010, 21:44:56 od James(CZ) »
Ubuntu 22.04.01 LTS CZ
PC ASUS ROG Strix G10DK - AMD Ryzen 5 5600X, NV GeForce GTX 1660 Super, 32 GB RAM, 512 GB SSD

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #23 kdy: 09 Října 2010, 22:01:58 »
Přidávám se k doporučení - čistá instalace. Upgrade je strašně pomalý proces. Jak jsem dělal naposledy upgrade tak to trvalo myslím 2-3 hodiny... Strašně dlouho trvá, než se to celé stáhne a nainstaluje. Je to několikanásobně delší proces než čistá instalace. Po provedení upgradu samozřejmě vše jelo bez problémů, ale po následné čisté instalaci mi přišel systém svižnější (o dost méně spotřeboval paměti RAM - v tom byl asi největší rozdíl).
OS: Fedora 25

Radix

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 631
Re: Zkouška ubuntu 10.10
« Odpověď #24 kdy: 09 Října 2010, 22:05:27 »
Mám stejné poznatky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.