Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady  (Přečteno 948 krát)

Om Kapur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« kdy: 09 Října 2010, 10:32:07 »
Zdarec, vrabec, podebranej palec. Lidi nainstaloval sem si Kubuntu v poslední verzi do dual bootu s Vistama (ty sem tam měl první)....Všecko je OK až na pár věcí. Nechal sem dělení disku tak nějak na instalátoru a stalo se mi, že mam SWAP pouhých 645 MB...to je při 1 GB RAM asi málo ne? Nechá se ještě nějak dodatečně zvětšit?
Nu a dál...křičelo to že sou potřeba aktualizace, či opravy. Tak sem je provedl. A teď  když mi naběhne GRUB, dává mi na výběr Visty a Kubuntu 2x, pokaždý v jiný verzi. Jde to dát nějak do pryč?
No a taky...v linuxu oddíl s windowsama normálně vidim. Můžu z něj i pouštět filmy a tak...prostě s nim pracovat jakoby se nechumelilo....ale ve Vistach mam ve správě disků dva oddíly (ten s linuxem + swap) ale nejde mu přiřadit žádný písmeno, čily se do něj nedostanu. Že by Visty neuměly souborovej system linuxu? Jde to nějak ošetřit?
Megadík všem co poradí.

svecpetr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 192
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2010, 10:54:35 »
nástroj na dělení disku GParted
lze dostinalovat do ubuntu nebo vypálit jako LiveCD

více verzí kernelu není na škodu... až se ti třeba stane, že ti jedna nenajede kvůli grafice nebo chybě v hardware... bude rád za předchozí funkční... jinak odstranit to lze zkus hledat je na to program :o)

jo jinak jsi mě rozesmál... prý windows neumí načíst linux disky... a oni to někdy uměli... ???

neumí a umět nebudou (jsou na to spec programy... ale ty fungujou jak windows)... za chyby se platí
« Poslední změna: 09 Října 2010, 10:58:17 od svecpetr »

Om Kapur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #2 kdy: 09 Října 2010, 11:15:31 »
Za odpověď samozřejmě děkuju. Ale jinak ses po mě zrovna vozit nemusel. S linuxama začínam a potřeboval sem jen někam navést či postrčit. Bohužel nemam představu podle čeho hledat program na odstranění těch více verzí kernelu, proto sem se zeptal. To samé platí i o programech pro Windows, aby přečetly oddíly s linux souborovym systemem. Hledat samozřejmě budu, ale pokud se najde někdo koho nebude obtěžovat napsat alespoň název, budu rád. Díky.

Jurkax

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 257
  • Ubuntu 11.10 / Gnome-shell
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #3 kdy: 09 Října 2010, 11:31:29 »
Za odpověď samozřejmě děkuju. Ale jinak ses po mě zrovna vozit nemusel. S linuxama začínam a potřeboval sem jen někam navést či postrčit. Bohužel nemam představu podle čeho hledat program na odstranění těch více verzí kernelu, proto sem se zeptal. To samé platí i o programech pro Windows, aby přečetly oddíly s linux souborovym systemem. Hledat samozřejmě budu, ale pokud se najde někdo koho nebude obtěžovat napsat alespoň název, budu rád. Díky.

Staré verze kernelu odstraní program UbuntuTweak http://ubuntu-tweak.com/ v sekci "čistič balíků - vymazat jádra". Ovšem jestli staré verze zmizí z Grubu nebo jestli se musí nějak editovat nevím, zkus nejdřív odebrat a uvidíš...

Ohledně čtení Ext z Windows snad pomůže tohle:
http://www.ubuntugeek.com/how-to-read-ext3ext4-linux-partition-from-windows-7.html?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=how-to-read-ext3ext4-linux-partition-from-windows-7
Ubuntu 11.10 32bit NTB HP Pavilion dv6319 (CoreDuo @1,73GHz, 2GB RAM, 160GB HDD, GeForce Go 7400)

Om Kapur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2010, 12:22:16 »
Díky, díky....určitě vyzkoušim.

airlive

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2280
  • Linux User: 479151.
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #5 kdy: 09 Října 2010, 12:23:55 »
http://wiki.ubuntu.cz/Přístup%20na%20linuxové%20disky%20z%20Windows
openSUSE Leap 15.1
Vivaldi: King of Browsers.
"Tón, kterým se hovoří v linuxových skupinách, je tvrdý, ale srdečný..."

Om Kapur

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Několik zádrhelů po instalaci. Pls rady
« Odpověď #6 kdy: 09 Října 2010, 12:32:25 »
WOW.....Wiki sem prohledával ale tohle sem fakt nenasel. Megadík dobrý muži.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.