Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kontrola disku /  (Přečteno 3817 krát)

svecpetr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 192
Kontrola disku /
« kdy: 09 Října 2010, 10:50:28 »
Potřebuji neplánovaně spustit kontrolu na disku připojeném jako /

problém je v tom, že v diskovém nástroji mě to nepustí protože je připojení ... logicky

jak tedy vyslovit požadavek o kontrolu při startu počítače... nebo klidně ihned

PS: kvakrát za sebou mi totiž vytuhnul PC (natrvdo) a při třetím najetí jsem delší dobu řešil problémy s připojením disku... kdy prý nepracuje správně... několikrá zasebou jsem pak viděl kernel panic atd.

Chyba nebude v kernelu, ale v chybných souborech...

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2010, 11:02:05 »
z LiveCD

nebo z běžícího systému pomocí
Kód: [Vybrat]
sudo touch /forcefsck
sudo reboot
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #2 kdy: 09 Října 2010, 16:29:25 »
a čím kontrolovat vadné sektory?smart samotný je k ničemu...
Kubuntu 20.04

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #3 kdy: 09 Října 2010, 20:41:47 »
Na to bych zkusil badblocks. Před chvílí jsem ho zkoušel, ale nějak mi nefungoval(jinak ale vždy fungoval), takže hádám, že jsem špatně zadal parametry. Zkus pročíst google či manuál.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

libor007

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 875
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #4 kdy: 09 Října 2010, 21:25:44 »
tak to umi diskovy nastroj v zakladni instalaci nebo gsmartcontrol.
Kubuntu 20.04

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #5 kdy: 23 Července 2011, 10:24:37 »
Nepřipadá vám že ta kontrola disku je neuvěřitelně rychlá? Vidím že dělá tři kroky ale celkově zkontroluje 200GB disk za necelou minutu. ??? To je nemožné aby stihl projet celý disk.
Jak je možné nastavit aby to zkontroloval pořádně? Ve windows to trvá hodiny a pod linux vteřiny...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re: Kontrola disku /
« Odpověď #6 kdy: 23 Července 2011, 20:11:05 »
FSCK udělá surface, tedy ověření čitelnosti všech sektorů přes parametr "c". Je to standardní surface test disku, takže každý sektor to projde a zkusí ho to přečíst, na 250GB disku mi to trvá asi hodinu

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #7 kdy: 23 Července 2011, 22:55:39 »
fsck -c mohu použít při Live CD ale jde to i nějak naplánovat při stratu počítače, tak jak je příkaz nahoře?
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re: Kontrola disku /
« Odpověď #8 kdy: 24 Července 2011, 08:06:04 »
Teoreticky by šlo upravit systém tak aby to po startu spouštěl sám po určitém počtu spuštění systému, ale nemám tušení co to udělá. Prvně nevím jestli to nevyřadí klasickou kontrolu disku, tedy to co se dělá běžně po startu (což je vlastně o hodně lepší obdoba CHKDSK z Windows). Za další je trochu problém, že surface trvá dlouho (čekat na spuštění systému hodinu by byla asi síla) a značně nedoporučuji ho přerušovat.

Jinak od Windows XP nemá Windows standardně v sobě nástroj který by kontroloval vadné sektory, používá se rozšíření příkazu CHKDSK, které lze v Linuxu najít pod diskovým nástrojem-Data SMART-Spustit autokontrolu (rozšířený), což fakticky není surface, pouze se hloubkově zkontroluje čitelnost dat, projde se tabulka SMART a ozkouší se sektory SMARTem označené jako vadné. V momentě kdy by případný bad block ležel na volném místě na disku a nebyl diskem označen jako bad, tahle kontrola na něj nepřijde

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #9 kdy: 24 Července 2011, 11:06:39 »
Děkuji za osvětu. Takže raději zůstanu u live CD a případnou podrobnou kontrolu budu dělat pokud se nepletu příkazem.
Kód: [Vybrat]
sudo fsck -c /dev/sda1
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Rover623

Re: Kontrola disku /
« Odpověď #10 kdy: 24 Července 2011, 11:37:19 »
Příkaz je takhle
Kód: [Vybrat]
sudo fsck.extX -c(kdy X je typ použitého FS) /dev/sdXX (kdy XX označuje disk a oddíl)
Dnes už se klasické kontroly povrchu neprovádějí, protože kontrola jen 500GB disku je záležitost na několik hodin, spoléhá se obvykle jen na SMART, který by měl zamezit tomu aby systém do potencionálně vadných bloků zkoušel zapisovat. Ovšem dost často se stává, že disky hlásí vadné sektory i když fyzicky žádné nemají, proto jsou v systému ještě obsažené nástroje, které přečtou seznam vadných bloků ze SMART, odzkoušejí jejich čitelnost a případně je po staru označí pro systém jako "good" (bohužel nepravdivé hlášení SMART se z disku už obvykle odstranit nedá)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re: Kontrola disku /
« Odpověď #11 kdy: 24 Července 2011, 12:50:13 »
Děkuji chápu.  ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.