Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Proběhl váš upgrade dobře?

Jasňačka, piece of cake.
5 (55.6%)
Upgrade OK, ale mám podobné problémy jako ty.
2 (22.2%)
Prošlo to, ale s odřenýma ušima.
0 (0%)
Systém je v háji, proto ani nemůžu hlasovat, když nemám z čeho.
2 (22.2%)

Celkem hlasů: 9

Autor Téma: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10 [vyřešeno]  (Přečteno 2139 krát)

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10 [vyřešeno]
« kdy: 11 Října 2010, 10:21:48 »
Tak jsem včera v noci našel hodinku (déle to netrvalo) na upgrade Kubuntu z 10.04 na 10.10. Upgrade proběhl naprosto bez problém (i přesto, že se systémem často dělám psí kusy), což už je nějakou dobu u *buntu distribucí standard. Nicméně po upgrade jsem narazil na pár zádrhelů a nedaří se mi je napravit. Něco jsou kosmetické kravinky, ale něco mě velmi štve. Pevně doufám, že se tu najde někdo, kdo mi dokáže poradit, nebo mě alespoň na radu odkázat:

  • KMix neukládá nastavení: po přechodu na Pulseaudio se mi velmi zredukovali možnosti nastavení KMixu, vlastně je tam pouze jedný posuvník a to je vše. Co mě ale bolí víc je, že si Kmix po restartu nepamatuje předchozí nastavení. To je pro mě důležité, protože mívám zvuk většinou "muted" když zapínám laptop ve škole, nebo na nějakých jednáních. - VYŘEŠENO: V KMix zvolit Nastavení --> Nastavit 'KMix'... --> odznačit volbu "Obnovit hlasitost při přihlášení".
  • Skrolování Trackpointem: toto je věčná bolest, zvlášť po změnách v X.org. U 10.04 se to celkem elegantně vyřešilo přidáním konfiguračního souboru. Toto teď už nefunguje. Při hledání řešení jsem narazil na pěknou utilitku gpointing-device-settings, která zafungovala pěkně i pod KDE, ale jen do uspání nebo restartu, pak už to nedělá nic. - VYŘEŠENO: Funguje stejné řešení jako pro Kubuntu 10.04, ale patřičný soubor se musí nahrát do /usr/share/X11/xorg.conf.d (v Lucidovy to bylo /usr/lib/X11/xorg.conf.d/) viz návod zde.
  • Zmizela ikona KNetworkManageru v systray: toto je hodně špatné. Síť sice funguje bez problémů, ale nejsem teď schopen přepínat mezi jednotlivými typy připojení atd. - VYŘEŠENO: Stačí kliknou pravým myšítkem na systray, zvolit Nastavení, pak v menu Zobrazit odemknout widgety a zaškrtnout Network Management nebo jinou ikonu, která vám zmizela.
  • Hnusný splash během bootu: Už se stalo nějakým standardem, že s každou novou verzí je splash během bootu hnusnější. Zvlášť na moji nVidia grafice s proprietárními ovladači mělo 10.04 celkem problém, ale dalo se to přežít. To jak vypadá splash teď už je ale vrchol. Netuším jak vypadá normálně, ale já mám jen světle modrou obrazovku s nápisem Kubntu 10.10, který je vyveden velmi jednoduchým fontem. Navíc jsou na pozadí vidět startující služby což je sice užitečně, ale vůbec ne estetické a zřejmě by tam být neměly. - Instalnul jsem Mavericka do VirtualBoxu a vypadá to, že to je tak hnusné normálně. Otázka je, co s tím, to přece nemohou myslet vážně... - VYŘEŠENO: Konfigurační příkazy pro GRUB2 zde. Konfiguraci viz níže:

Kód: [Vybrat]
kdesudo kate /etc/default/grub

GRUB_GFXMODE=640x480      # Rozlišení nastavte dle vlastní potřeby, ale NE všechna musí fungovat.
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep
« Poslední změna: 01 Listopadu 2010, 11:14:57 od Milhouse »
Kubuntu forever :-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 11 Října 2010, 12:45:14 »
No já to včera zkoušel ve VirtualBoxu a vypadalo to stejně blbě. Přitom nedávno mi začalo Kubuntu 10.04 startovat s hezkou líbivou obrazovkou. :/

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Poborskiii

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 422
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 11 Října 2010, 13:46:45 »
Jelikož pulseaudio na mém postarším spíše kancelářském HW k ničemu nepotřebuji, tak jsem ho prostě odinstaloval a používám jen alsu a problémy s ním jsou fuč. ;D

Co se týká splashe, tam je nějaký problém s ovladači od nvidie, které mají problém s detekováním displeje a nastavením rozlišení v grubu, konzoli atd. Na čí straně je chyba, není zatím zřejmě známo. Já to vyřešil tak, že jsem Grubu nařídil při startu napevno rozlišení 1024x768x24 a to pomocí parametru vga=792 , přidává se to v menu.lst do řádku ke quiet splash, tohle funguje jen pro starý GRUB. Pro novější GRUB2 je v souboru /etc/default/grub nutno použít parametr "gfxpayload=1024x768x24,1024x768", doplní se to do řádku GRUB_CMDLINE_LINUX="". Je asi možno zvolit i další dostupné rozlišení, příkaz vbeinfo by v grubu měl vypsat jejich seznam. Nezkoušel jsem použít jiné rozlišení, při tomhle mém mi Plymouth splash funguje bez závad. A pozor, osobně vyzkoušeno to mám pouze s tím starým Grubem, nový zatím nepoužívám, nehodlám si každý půlrok při upgradech rozmrdat počítač.
« Poslední změna: 11 Října 2010, 13:50:24 od Poborskiii »
OS: Kubuntu 15.10 64bit, KDE 5, Qt 4.8.6/5.4.2, Nvidia 352.30
PC: ASUS M5A99X EVO, AMD FX-4300, RAM Kingston 2x4 GB DDR3 1600 MHz,
SSD Kingston V300 120 GB, HDD Seagate NAS 3TB (ST3000VN000), VGA ASUS Nvidia GeForce GT 440 Silent, Monitor Dell U2412M, skříň Coolermaster Sileo 500

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #3 kdy: 11 Října 2010, 14:47:01 »
Teď když jsi to zmínil, tak jsem si vzpomněl, že už jsem se s tím kdysi mordoval a pomohla aktivace volby "GRUB_GFXMODE=800x600" v /etc/default/grub. Nicméně tentokrát se nic nezměnilo, a je to pořád stejně hnusné. Zkusím to nainstalovat načisto do VirtulBoxu, ať vidím, jak to má vlastně vypadat.
Kubuntu forever :-)

vetty

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2010, 16:35:57 »
Systém to po upgrade přežil ale ztratily se mi v Kwin efekty. Je to nějaké pošašené tak sem tam dal zpět compiz.

ondraL

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 61
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2010, 17:50:24 »
Já mám pořád 9.10. protože před půl rokem po upgradu na 10.04. se půlka systému totálně rozházela :'( Abych mohl přejít na 10.10 musel bych zase přes tu 10.04 a trochu se toho bojim. A navíc nevim, jestli bude 10.10 v poho nebo taky ne. Škoda, že za půl roku mi skončí podpora. Jinak bych nejradši neupgradeoval vůbec..

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 12 Října 2010, 21:12:32 »
Tak už chybí vyřešit jen ten zatrachtilý TrackPoint.
Kubuntu forever :-)

Poborskiii

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 422
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #7 kdy: 13 Října 2010, 21:55:15 »
U toho splashe ten návod už je starý, teď stačí editovat jen ten /etc/default/grub, skripty se editovat už nemusí, právě proto tam někdy letos na jaře  k tomu GRUB_GFXMODE přibyl další konfigurační řádek ‘GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX’ a to tedy v podobě GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep , viz http://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#Simple-configuration .
OS: Kubuntu 15.10 64bit, KDE 5, Qt 4.8.6/5.4.2, Nvidia 352.30
PC: ASUS M5A99X EVO, AMD FX-4300, RAM Kingston 2x4 GB DDR3 1600 MHz,
SSD Kingston V300 120 GB, HDD Seagate NAS 3TB (ST3000VN000), VGA ASUS Nvidia GeForce GT 440 Silent, Monitor Dell U2412M, skříň Coolermaster Sileo 500

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #8 kdy: 14 Října 2010, 13:03:03 »
Perfektní, vyzkoušel jsem a chodí to. Díky.
Kubuntu forever :-)

Michal Breškovec

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1185
  • skill :: aggressive-llama
    • MojeID
Re: Zádrhely po upgrade na Kubuntu 10.10
« Odpověď #9 kdy: 31 Října 2010, 20:13:48 »
Vlákno je možné označit jako vyřešeno.
Kubuntu forever :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.