Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problem s grub pri dvou instalacich  (Přečteno 1064 krát)

matata

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 122
problem s grub pri dvou instalacich
« kdy: 17 Října 2010, 21:52:56 »
Ahoj, mam tento problem. Pouzivam na NTB Linux mint 8. Vedle tohoto systému jsem nainstaloval Linux mint 9 a vybiram mezi nimi pri spusteni. Problem nastane, kdyz se chci vratit zcela vratit k LM8 a LM9 odstranim, system vubec nenabehne a grub hazi chybu. Jestli to spravne chapu tak system je v tuto chvili nastaven tak aby grub nabihal z linuxmint9. Jak to vratim tak, aby ta tabulka, kde vybiram jaky system spustit se nacitala z linux mint 8? omlouvam se jestli pisu blbosti, trosku varim z vody s temi terminy, tak se predem omlouvam, tomuto zatim vubec nerozumim. Diky za pomoc.
« Poslední změna: 17 Října 2010, 21:54:31 od matata »

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: problem s grub pri dvou instalacich
« Odpověď #1 kdy: 17 Října 2010, 22:27:21 »
Obnovit vždy Grub
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42267.0

Nebo si udělat zvlášť oddíl pro /boot, pak ti tyto problémy odpadnou. Hledej dedicated boot partition, příp. separate boot partition.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: problem s grub pri dvou instalacich
« Odpověď #2 kdy: 18 Října 2010, 06:22:34 »
Nebo si udělat zvlášť oddíl pro /boot, pak ti tyto problémy odpadnou. Hledej dedicated boot partition, příp. separate boot partition.
Mel bych doplnujici dotaz.
V pripade grub2 se uzivatelske upravy nastavuji v /etc/default/grub. Kdyz nainstaluji druhou distribuci a budu mit samostatnou partition pro /boot (predpokladam, ze spolecnou pro obe distribuce) nebude se pak menu grubu menit podle toho, ktera distribuce byla instalovana/updatovana jako posledni? Dalo by se to nejak sjednotit, aby menu melo jednotnou strukturu?
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: problem s grub pri dvou instalacich
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2010, 10:24:53 »
Hmm, dobrý postřeh, já na to používám zvlášť oddíl (tzv. dedicated), který vůbec nepřipojuju, jen pokud chci ručně opravit ten konfigurační soubor. Žádný OS mi tedy do něj nezasahuje.

V případě separate /boot a Grub2 je to fakt problém. Asi se musí jeden OS prohlásit za hlavní a Grub2 řešit jen tam. V případě jeho výmazu by pak bylo třeba přeinstalovat Grub tak, aby ukazoval na nový /boot.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

schidlo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 12
Re: problem s grub pri dvou instalacich
« Odpověď #4 kdy: 22 Ledna 2011, 22:43:29 »
Přesně to jsem dneska řešil. Po nainstalování druhého systému se grub2 nastavoval pouze z nově nainstalovaného systému. Záleží tedy jen na Vás z jakého systému chcete spravovat grub. Pokud je to ten starý (jako to bylo v mém případě), tak do něj nabootujete a zadáte:
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
sudo grub-install /dev/sda
toto by mělo zařídit, že nyní bude grub spravován z toho systému, ze kterého chcete. Teda aspoň mně to tak fungovalo :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.