Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?  (Přečteno 2780 krát)

vasicekabc

Nainstaloval jsem Ubuntu na další notebook. Přenášel jsem celou domovskou složku, neboť až na malé vyjímky potřebuji aby byl tento notebook shodný s ostatními i aplikacemi, i daty i prostředím. Vše se podařilo, jen zmiňovaný Shotwell ne a ne uvést do stejného stavu jako na ostatních PC. Prostě chybí data použitá pro správu fotografií, to znamená že veškeré třídění je pryč. Patrně si Shotwell ukládá tato data někam mimo domovskou složku, ale kam? Pokusil jsem se něco najít, ale bez výsledku.

Poradí někdo?

Složku .shotwell z domovské složky mám samozřejmě také přenesenou, ale tam to asi není.

vasicekabc

Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2010, 17:06:01 »
Kdesi jsem teď vygooglil, že problém bude zřejmě v definici cesty. Pokud jsem měl na původním PC vše dejme tomu v umístění /home/vasek/obrazky/fotoalbum a nynější uživatel má jiné jméno domovského adresáře, shotwell hledá stále to původní umístění. Se změnou názvu adresáře se vyrovnat neumí.

Co s tím? Nějak to musí jít předefinovat, ne? Přece nebudu tisíce fotek znovu editovat a třídit >:(

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #2 kdy: 24 Října 2010, 17:45:38 »
Co jsem se díval, tak Shotwell si ukládá svá interní data do sqlite databáze v souboru ~/.shotwell/data/photo.db, kde jsou cesty k fotografiím uvedeny absolutně, tj. např. /home/arrange/fotky/koťátka01.jpg.

Pokud někdo tady umí SQL, tak by ti možná poradil, jak v databázi tu cestu změnit globálně, já ne...
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

vasicekabc

Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #3 kdy: 24 Října 2010, 18:03:25 »
Takže problém je skutečně v tomto. To se mi jeví jako docela zásadní nedostatek. Vždyť přenést fotografie včetně dlouho zpracovávaného třídění na jiný PC nebo jinému uživateli by mělo být samozřejmostí.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #4 kdy: 24 Října 2010, 21:18:12 »
Nevím, co přesně myslíš "tříděním", pokud tagy, tak by tato možnost měla být zavedena v Shotwell 0.8...
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/shotwell/+bug/579804
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

vasicekabc

Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #5 kdy: 24 Října 2010, 21:34:46 »
Tak tady se asi ztrácím v pojmech a názvosloví. ::)

Takže opisem: mám velké množství fotografií roztříděných chronologicky do událostí, u každé nastavené nějaký popis, hodnocení a nálepky. Zpracovány je mám velmi precizně, tak abych mohl vytáhnout třeba jen fotografie na kterých je ten a ten člověk na daném místě a v určitém čase. A toto "třídění" či jak to nazvat správně chci zachovat na druhém PC, aby bylo přesně využitelné i pro další uživatele(rozuměj babičky, dědečky tety atd. ;) ;) ;))
A po přenosu Home mám prostě jen fotky a Shotwell mi je shromáždil všechny dohromady bez ladu a skladu, popisku či tagu v položce chybějící soubory. K vzteku, protože ke zpracování fotek jsem přistupoval s precizností takovou, aby vše bylo nadčasové a jednou provždy jsem měl fotografie uspořádané. Teď se vše zdá použitelné jen na mém notebooku.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #6 kdy: 25 Října 2010, 08:38:30 »
No a jak mate ulozene fotografie na Pocitaci A a na pocitaci B ? Musim to zkouknout na notebooku, vcera jsme fotografie tridili, lze ten soubor photo.db otevrit a editovat v textovem editoru ? Jinak ve verzi Shotwellu 0.8 ma byt funkce ze Shotwell bude hlidat nejaky adresar a automaticky ukladat zmeny. Ale pokud budu cesty zadane "absolutne" tak to stejne asi nepomuze. Dalsi vec je ze ve verzi 0.8 se maji metadata ukladat primo do fotek. Nevim jestli tim maji na mysli jen tegy a nebo i udlaosti. Kazdopadne ja pro jistotu fotky struktoruvane i ukladam - pouzivam k tomu javovy programek Amok Exifsorter.

DOPNENO :
Tak tak jednoduche to s tim editovani te database nebude, kazdopadne bych pockal na dalsi verzi a precetl si dsikuzi tady : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/shotwell/+bug/579804

Co me osobne chybi je moznost kompletniho exportu - tedy zkopirovat vsechny fotografie z database podle daneho klice : treba Rok/mesic/"udalost" + zachovani tagu
« Poslední změna: 25 Října 2010, 08:54:03 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

Iljusin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 347
Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #7 kdy: 26 Října 2010, 15:19:21 »
V návrhu novinek do verze 0.8 je i možnost použít proměnné v cestách což by mělo problém s přenesením vyřešit. Daly by se využít třeba proměnné %HOME% (domovský adresář libovolného uživatele) nebo %PICTURES% - uživatelův adresář pro obrázky nastavený v gnome. Bohužel se to asi nestihne a bude to až ve verzi 0.9 :( viz http://trac.yorba.org/ticket/1597

vasicekabc

Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #8 kdy: 26 Října 2010, 18:55:56 »
Takže počkat na nové verze nebo roztřídit znova? To mě mrzí, docela jsem si Shotwell oblíbil a tohle je rána pod pás >:(

Mank

  • Host
Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #9 kdy: 26 Října 2010, 19:17:42 »
 ( db Shotwellu je typu SQLitlle) a dá se otevřit přes sqlitebrowser ( je v repo ) , tak je teoretická šance  změnit cestu ku souboru a mělo by to ject  ::)
ten SQLBrowser umi přimo SQL dotazy  ::) bohužel SQL pořádně neumím..

vasicekabc

Re: Shotwell: jak přenést data a nastavení na novou instalaci?
« Odpověď #10 kdy: 26 Října 2010, 19:35:53 »
Sqlite browser jsem nainstaloval, databázi v něm otevřel, našel spoustu věcí kterým sice nerozumím, ale každopádně jsem tam všude vyměnil slovo "vasek" za "petra" což jsou názvy těch našich domovských složek. Na druhém pc je naprosto stejná struktura dat, jako na prvním, jediný rozdíl je právě jen v názvu domovské složky. Takže ráno upravenou databázi nakopíruji do druhého PC a uvidím, třeba to bude fungovat. To nebudu moct ani dospat ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.