Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.  (Přečteno 2787 krát)

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« kdy: 28 Října 2010, 20:08:40 »
Dobry vecer, prosim o radu
Nainstaloval jsem ubuntu 10.10 a mam problem se zvukem do sluchatek. V Alsamixer mam sice posuvnik pro sluchatka, ale nejde ovladat. Pokud zasunu sluchatka do zdirky, interni repro se vypnou. Kdyz jsem v gnome mixer pro Alsa menil nastaveni, zvuk hral jak v repro, tak i ve sluchatkach. Nelze ale docilit samotneho zvuku do sluchatek.
ntb je Asus x5dij
Kód: [Vybrat]
dan@xyz-K50IJ:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet (rev b0)

Kód: [Vybrat]
dan@xyz-K50IJ:~$ aplay -l
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: Intel [HDA Intel], zařízení 0: VT1708S Analog [VT1708S Analog]
  Podzařízení: 1/2
  Podzařízení #0: subdevice #0
  Podzařízení #1: subdevice #1

V predchozi verzi 9.10 i 10.04 problem nebyl.
Od rana prohledavam navody, ale nejak se mi nedari. Diky za tipy

Martin Pulec

  • Host
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #1 kdy: 28 Října 2010, 21:20:10 »
Já mám asus k50ab a mám trochu podobný problém - zapnutí sluchátek do zdířky nevypne interní reproduktory. Zatím jsem to uspokojivě nevyřešil, i když jsem našel nějaký skript, který se to snažil řešit, tak u mně nefungoval (už nevím, kde to bylo, ale kdyžtak zkuste vygooglit, třeba vám pomůže). Taky bych vyzkoušel jiné jádro - jestli máte třeba ještě starší, nebo naopak novější. Zvláště pokud Vám to už ten zvuk jel bez problémů. Ještě můžete taky vyzkoušet nainstalovat backportované alsa moduly (balíček linux-backports-modules-alsa-maverick-generic).
Pokud nic nezabere, tak ještě jak to řeším já - ve GNOMáckých předvolbách zvuku (gnome-volume-preferences) zvolím na kartě "Výstup" výstup na sluchátka. Poté zesílím v alsamixeru výstup "Front" (je úplně ztlumený), ale nechám ho ztišený (mute), jinak by šel zvuk i na reproduktor. Není to příliš elegantní, ale u mně to funguje. Možná ale budete úspěšnější a obejdete se bez tohoto "workaroundu", zvlášť když Vám zvuk už někdy jel bez problémů (což mně ne). Mimoto, já mám jiný zvukový čip (ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)).

EDIT: I když teď si úplně jistý nejsem, jestli mám opravdu jiný čip: :P
Kód: [Vybrat]
martin@minerva:~$ aplay -l
**** Seznam PLAYBACK Hardwarových zařízení ****
karta 0: SB [HDA ATI SB], zařízení 0: VT1708S Analog [VT1708S Analog]
  Podzařízení: 1/2
  Podzařízení #0: subdevice #0
  Podzařízení #1: subdevice #1
« Poslední změna: 28 Října 2010, 21:25:17 od Martin Pulec »

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #2 kdy: 29 Října 2010, 00:52:24 »
Upresnujici dotaz:
lze nejak nastavit v ALSAMIXER, nebo nekde jinde, aby sloupec FRONT byl vzdy po restartu aktivni a nastaven na nejvyssi hodnotu? Pokud ho manualne nastavim, vse funguje jak ma, ale po restartu zvuk nejde do doby, nez FRONT upravim?

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #3 kdy: 29 Října 2010, 08:00:09 »
Upresnujici dotaz:
lze nejak nastavit v ALSAMIXER, nebo nekde jinde, aby sloupec FRONT byl vzdy po restartu aktivni a nastaven na nejvyssi hodnotu? Pokud ho manualne nastavim, vse funguje jak ma, ale po restartu zvuk nejde do doby, nez FRONT upravim?
Já nevím ale proč nepoužíváš pulse? Podle mne je lepší.

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #4 kdy: 29 Října 2010, 09:24:07 »
Já nevím ale proč nepoužíváš pulse? Podle mne je lepší.

Jak toho mam docilit?

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #5 kdy: 29 Října 2010, 10:04:11 »
Jsem z toho uz tak trochu mimo  :-\
Pokud v Aplikacich spoustenych pri prihlaseni zakazu pouziti dvou polozek Pulse, tak zvuk nejede vubec.
Pritom aplikace pro zvuk jsou alsa.
Skype je zase nastaven na PULSE a jina moznost neni na vyber.
Kdyz v GNOME PRO ALSU nebo v OVLADANI HLASITOSTI PRO PULSE nastavim ANALOG VYSTUP tak interni repro hraji, pripojim sluchatka ktere nehraji, repro nehraje take.
Kdyz v GNOME PRO ALSU nebo v OVLADANI HLASITOSTI PRO PULSE nastavim SLUCHATKA VYSTUP tak sluchatka po pripojeni hraji a kdyz je odpojim, tak hraji repro SUPER, ale po restartu je FRONT opet neaktivni a utlumeny.
« Poslední změna: 29 Října 2010, 10:05:59 od SDan »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #6 kdy: 29 Října 2010, 11:24:37 »
Nebude problem s pravom pre nastavenie ovladania hlasitosti, ked nauklada nastavenie.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Martin Pulec

  • Host
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #7 kdy: 29 Října 2010, 11:31:55 »
Upresnujici dotaz:
lze nejak nastavit v ALSAMIXER, nebo nekde jinde, aby sloupec FRONT byl vzdy po restartu aktivni a nastaven na nejvyssi hodnotu? Pokud ho manualne nastavim, vse funguje jak ma, ale po restartu zvuk nejde do doby, nez FRONT upravim?
Já nevím ale proč nepoužíváš pulse? Podle mne je lepší.

Já třeba pulseaudio používám, předpokládám, že kolega, který dával iniciální dotaz, taky – vždyť pulseaudio jede nad alsou, že;) Nakonec alsa je dneska prakticky už jediným jaderným ovladačem zvuku v linuxu, tak nechápu dotaz. Ta otázka se vztahovala k workaroundu, který jsem napsal. No a tak to prostě je, já to tak dělám;)

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #8 kdy: 29 Října 2010, 11:33:50 »
Nebude problem s pravom pre nastavenie ovladania hlasitosti, ked nauklada nastavenie.

Jak to vyresit?

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #9 kdy: 29 Října 2010, 11:35:26 »
Já třeba pulseaudio používám, předpokládám, že kolega, který dával iniciální dotaz, taky – vždyť pulseaudio jede nad alsou, že;) Nakonec alsa je dneska prakticky už jediným jaderným ovladačem zvuku v linuxu, tak nechápu dotaz. Ta otázka se vztahovala k workaroundu, který jsem napsal. No a tak to prostě je, já to tak dělám;)

Puvodni dotaz je jako prvni v tomto vlakne.

Martin Pulec

  • Host
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #10 kdy: 29 Října 2010, 11:43:52 »
Upresnujici dotaz:
lze nejak nastavit v ALSAMIXER, nebo nekde jinde, aby sloupec FRONT byl vzdy po restartu aktivni a nastaven na nejvyssi hodnotu? Pokud ho manualne nastavim, vse funguje jak ma, ale po restartu zvuk nejde do doby, nez FRONT upravim?

Nevím, co myslíte tím po restartu? Po restartu počítače? Tak to by bylo jednoduché, stačí do souboru /etc/rc.local přidat příkazy:
amixer sset Front playback 80%
amixer sset Front unmute

Ještě je možné, že se v tom nastavení ALSy pulseaudio vrtá, pak by se ty příkazy daly vložit místo toho do ~/.gnomerc:
(sleep 20; amixer sset Front playback 80%; amixer sset Front unmute) &

(sleep 20 proto, abych měl jistotu, že se pulseaudio démon už spustil a zkonfiguroval)

Asi se ten bug u Vás tedy projevuje jinak, protože u mě jede zvuk po spuštění bez problémů, ale musím to "poštelovat" až když chci výstup (exkluzivně) na sluchátka.

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #11 kdy: 29 Října 2010, 11:51:31 »
Nevím, co myslíte tím po restartu? Po restartu počítače? Tak to by bylo jednoduché, stačí do souboru /etc/rc.local přidat příkazy:
amixer sset Front playback 80%
amixer sset Front unmute

Toto nepomohlo

Ještě je možné, že se v tom nastavení ALSy pulseaudio vrtá, pak by se ty příkazy daly vložit místo toho do ~/.gnomerc:
(sleep 20; amixer sset Front playback 80%; amixer sset Front unmute) &

~/.gnomerc vubec nemam
« Poslední změna: 29 Října 2010, 11:53:19 od SDan »

SDan

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
Re: Zvuk, reproduktor ano, sluchatka ne.
« Odpověď #12 kdy: 01 Listopadu 2010, 14:08:12 »
amixer sset Front playback 80%
amixer sset Front unmute

Tento prikaz funguje pouze v pripade, pokud mu zadam parametr -c 0
Kód: [Vybrat]
amixer -c 0 sset Front playback 100%
amixer -c 0 sset Front unmute

nicmene jeho ulozeni do souboru rc.local nema vliv na zmenu stavu, asi je potreba ho umistit jinam, ale nevim kam.

Prioritni problem je, ze sluchatka nejsou aktivni, viz obr.obrazek Alsamixer
Hlasitost u Headphones mohu prikazem amixer -c 0 sset Headphones playback ovlivnit, ale nejsem schopen je zprovoznit uplne.

Situaci momentalne resim tak, ze jsem nastavil vychozi profil v nastaveni zvuku na vystup do sluchatek a spustim script
Kód: [Vybrat]
#!/bin/bash
amixer -c 0 sset Front playback 100%
amixer -c 0 sset Front unmute
exit 0

a vse jede jak ma.
Jedna se sice o 2 kliknuti navic, ale.......slo by to nastavit tak, aby se to spoustelo pri zapnuti ntb?
« Poslední změna: 01 Listopadu 2010, 14:12:11 od SDan »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.