Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak vytvořit linuxový server  (Přečteno 9802 krát)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Jak vytvořit linuxový server
« kdy: 13 Listopadu 2010, 09:13:56 »
Dobrý den
Toto téma zde již bylo několikrát, ale chtěl bych ho trochu oživit a zeptat se jinak.
Tedy chtěl vbych si vytvořit domácí souborový server a vyzkoušet si na něm technologie zabezpečení. Prosím znáte někdo nějaké stránky, které popisují podrobně (jsem začátečník)  vytvoření serveru a popisuje i možnosti zabezpečení? Vkládejte sem odkazy na tyto návody nebo poraďte odkud jste se učili vy.  Děkuji.

jmp

  • Host
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #1 kdy: 13 Listopadu 2010, 09:18:10 »

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #2 kdy: 13 Listopadu 2010, 09:39:09 »
Toto je sekce návody. Tento dotaz by asi měl přesunout jinam...

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #3 kdy: 13 Listopadu 2010, 11:22:11 »
No pokud myslíte že vkládání odkazů na stránky s návody na vytvoření serveru by mělo být jinde než v návodech pak ano ale tedy kde????

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #4 kdy: 13 Listopadu 2010, 11:33:36 »
Pokud nedokážeš spravovat linuxový stroj v terminálu, tak začni tady.
Jsem s tím otravnej, ale doporučim bibli každého linuxáka TLDP (dá se to pod licencí [GPL??] stáhnout i v češtině).
Nauč se nejdříve ovládat systém, musíš vědět jak to prostě funguje, jaká je adresářová struktura systému, nauč se konfigurovat jednoduché věci.

Je to na síti, takže jsem sáhl po literatuře o síťových protokolech a učil jsem se síťové komunikaci (GRADA: Linux - postavte si počítačovou síť [Petr Krčmář] a GRADA: Linux, Apache, MySQL a PHP [Eric Rosebrock a Eric Filson]

Pokud budeš chtít zůstat jen u sdílení souborů, tak to není nic složitého, protože se může zaměřit prakticky na jednoho daemona. SAMBA/FTP - případně obojí

Stačí chtít, mně to trvalo necelý rok blbnutí - neřikám, že se to nedá stihnout za měsíc.
Ale já jsem do toho musel nějakým způsobem dospět. Rozhodně nejsem žádný geek a sysadmin co hackuje pentagon. Ale věřim, že vim co se mi na stroji děje a umim si nakonfit co potřebuju...

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #5 kdy: 13 Listopadu 2010, 13:29:42 »
Citace
Ahoj tak koukám že ta kniha je docela hezká a stojí skoro 1100,- Prosím mohl by jsi mi poslat odkaz nebo mi ji hodit na ulozto v pdf?  Nějak ji nemohu najít v Češtině. Moc díky
Mám jí tištěnou. UTFG Do Kindlu jsem si jí taky našel...

EDIT:
Zabralo mi to přesně 23 vteřin.
Google → tldp česky .pdf → 6. link vede na toto fórum →  Kde Honza Grulich dává link na root → http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt-4-vydani/

Jestli nejsi schopen najít ani tohle, obávám se, že naučit se sám obsluhovat serverový stroj pro tebe bude hodně velké peklo
(nebo pro komunitní podporu, jestli za tebe bude všechno hledat)
« Poslední změna: 13 Listopadu 2010, 13:34:39 od Tomáš Břinčil »

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #6 kdy: 13 Listopadu 2010, 19:05:33 »
Omlouvám se ale nevěděl jsem kde to hledat a děkuji za odkaz. Když je jasné zadání a už víš kde hledat, tak to je mnohem snažší.  :)

PS. Prosím tě, už jsem se s tím setkal několikrát na forech, je to normální, že máte takový nepříjemně (a ted se neuraž prosím, nemyslím to zle) arogantní nádech ve svých odpovědích? Někdy to zkrátka člověku tak rychle nedojde a proto jsou zde tato fora, ne?

Prosím neber poznámku špatně ještě jednou díky.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #7 kdy: 13 Listopadu 2010, 19:50:23 »
Omlouvám se ale nevěděl jsem kde to hledat a děkuji za odkaz. Když je jasné zadání a už víš kde hledat, tak to je mnohem snažší.  :)

PS. Prosím tě, už jsem se s tím setkal několikrát na forech, je to normální, že máte takový nepříjemně (a ted se neuraž prosím, nemyslím to zle) arogantní nádech ve svých odpovědích? Někdy to zkrátka člověku tak rychle nedojde a proto jsou zde tato fora, ne?

Prosím neber poznámku špatně ještě jednou díky.

Ad PS: Nezlobím se, určitě si zasloužíš vysvětlení:
Představ si, že existuje obchod (toto fórum) v tom obchodě jsou nějací pracovníci mezi regály (dobrovolní moderátoři tohodle fóra). Do obchodu samozřejmě chodí návštěvnící pro výrobky (rady) někdo chodí pravidelně a ví jak to chodí, někdo přijde poprvé a na celý obchod zakřičí: "Chci všechno na upečení povidlových buchet". Zatímco ostatní zákazníci [kteří si zastaví toho pomocníka (moderátora) aby se zeptali kdeže to maj ty španělský olivy] jsou všichni pomocníci (moderátoři) naštvaní, že spousta z nich ani třeba nezná povidlové buchty, tak jdou a kouknou se z čeho se povidlová buchta dělá, pak jdou za tebou a začnou tě za ruku vodit mezi regálama a ukazují ti co si přesně máš dát do košíku.

Určitě ti neušla analogie. Ty sem vlítneš a chceš neuvřitelně obecnou radu na kterou neexistuje věcná odpověď kterou by ti každý znalý rád dal.
Pokud se koukneš všude okolo většinou se zde objevují právě konkrétní problémy, nebo dotazy na konfiguraci ale jsou to věci které se dají rychle vyřešit - za předpokladu, že tu je někdo kdo to vyřešil dříve, nebo tomu rozumí natolik aby dokázal jednou větou odpovědět.

Ty patříš ještě mezi ty klidnější, ale jsou tu občas kousky, co nedokážou pochopit, že jim nikdo nechce ten server postavit.
My jsme tu dobrovolně, všichni. Děláme to tady pro pomoc ostatním a ty náš čas určitým způsobem zneužíváš.

odpověď na instalace serveru = 20 odpovědí na konkrétní dotaz / rad

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #8 kdy: 13 Listopadu 2010, 20:09:50 »
No myslím že to chápu docela dobře, a rozhodně jsem tedy nechtěl křičet  :)
ale trochu zkus pochopit i ty mne, hledám nějaký manuál jak na to, relativně jednoduchý a hlavně smysluplný. Již mám několik knih na toto téma, ale ve výsledku se ukázaly být buď moc složité, nebo naopak povrchní. Proto jsem zde chtěl založit toto vlákno, které  by asi nevzniklo, kdyby i nadále fungoval blog Jak na linuxový server aneb Digitální popelnice, ktereý jsem objevil nedávno, bohužel jsem neměl tolik času, dodělával jsem školu a když jsem ho chtěl začít studovat dopodrobna, tak začaly být ty stránky nedostupné a při tom se mi hooodně líbili.  ;)
Proto jsem se začal pídit po něčem podobném, ale skutečně dobrých stránek na toto téma je jako šafránu.
No a tak jsem to zkusil tady a upřímě ti mohu říci, že zatím jsem nadšen, protože wiki jsem samozřejmě znal, ale toto 4 vydání (bylo to pojmenované asi nějak podobně jako jsi mi to napsal) měly vystavené na ČVUT, ale odkaz byl nefunkční a od tebe ho mám a mohu začít se studiem a navíc mám na tuto knihu od tebe dobrou referenci a vzhledem k tvým znalostem jako moderátora, je to záruka kvality. Sice se tím asi budu prokousávat mnohem déle, než výše zmíněnými stránkami, ale to se nedá nic dělat. Škoda že Thomas123 už ty stránky neprovozuje.

PS jinak s Linuxem už určité malé zkušenosti mám, ale spíše jen s grafickými "udělátory", na příkazový řídek si zatím moc netroufám.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #9 kdy: 13 Listopadu 2010, 20:18:22 »
V tom případě sepiš co tě provází tvým bádáním po serverování. Klidně to připíchnu na první stránce, když to bude stát za to.
Ale bylo by vhodné psát spíš vlastní text, než jen bezhlavě linkovat.

Tomáš by určitě byl ochotný poskytnout nějakou svou zálohu včetně toho skvělého návodu, který opravdu chybí ;)

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #10 kdy: 13 Listopadu 2010, 20:42:32 »
No pokud by byla ta záloha webu, byl bych moc rád, zkoušel jsem ho kontaktovat v SZ, ale neozývá se. . 

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #11 kdy: 13 Listopadu 2010, 23:33:39 »
Dobrý den,
pokud to chcete udělat pořádně a něco se naučit, je doporučená literatura ideální, pokud potřebujete jen kuchařku, podle které pojedete, zadejte si do google "domácí linuxový server", čtvrtý a pátý odkaz jsou kuchařky.... Nepochopím, proč jste tím nezačal, je to jednodušší než se položit obecný dotaz na fóru... Pokud přidám k výše uvedené analogii něco konkrétního, tak např. za dotaz: "Proč se nemohu připojit na domácí server přes SSHi?" s popisem Vašeho problému by Vás již nikdo nepranýřovat. Jinak přeju hodně štěstí.
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

daton

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #12 kdy: 14 Listopadu 2010, 09:40:05 »
Dobrý den
Ano máte pravdu Matyskovo, první odkaz co říkáte (Michnzee) je v současnosti asi nejlepší popis, či kuchařka (bohužel) ale dost kapitol ještě není hotových (tento web jsem prostudoval ještě před spuštěním této diskuse jako i spoustu ostatních) a znovu musím připomenou stejně jako psal T. Břinčil, že kvalitní návod, který nemá rozvleklost knihy, ale ani stručnost 10 stran zde chybí a nebo o něm nevím, proto tato diskuse.
Obávám se že jsem byl špatně pochopen už od začátku, nejde mi o to vzbudit pohoršení, či reakci na to, že jsem totální břídil (což nemohu na sobě jednoznačně posoudit  ;D ), ale o to dát směr i jiným takovým jako já, kteří mají chuť začít něco zkoušet a když to nejde zajít na toto forum a poradit se s již předem nabittými zkušenostmi ze studia. Pokud ale materiál chybí znamená to, že buď sem přijde někdo, kdo nemá o problémech ani páru, protože z deseti stran se do odborné poroblematiky proniknout nedá, nebo již má nastudované výše zmíněné publikace a v té chvíli se stává sám odborník. Literatura na něco mezi odborníkem a totálním laikem tu chybí a na to jsem se ptál (možná nešikovně)  ;) .
Jinak vámi uvedený pátý odkaz jde na forum které se opět odkazuje na Thomase123 jehož stránky chybí tak že jsme opět tam kde jsme byly. Ale toto již je akademická diskuse která neřeší zásadní problém a v které asi nemá smysl dále pokračovat. Děkuji všem za názory.

ufaak

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2296
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #13 kdy: 14 Listopadu 2010, 20:13:23 »
pokud tak nutne shanis stare stranky, ktere uz nejsou, zkus http://www.archive.org/web/web.php
notebook MSI EX720X, Ubuntu 10.10

matyskovo

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 437
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #14 kdy: 14 Listopadu 2010, 21:35:33 »
Dobrý den,
nechtěl jsem se Vás nikterak dotknout, ono je to nejspíše tak, že jednoduše univerzální tutorial na vytvoření domácího serveru nemůže existovat, jelikož množina variací všech prvků je velmi obsáhlá. Doporučuji si projít root.cz a linuxsoft.cz, sám jsem si domáci fileserver podle několika návodů, které tam jsou zveřejněny postavil a dva roky "o něm nevím", takže asi celkem dobře :).
MB ASUS M2NPV-VM, grafika integrovaná nVidia GeForce 6100, zvukovka integrovaná ADI AD1986A, AMD D-C Athlon A64 X2 4200+ EE, paměť 2GB (KIT 2x1GB) DDR2 800MHz KINGSTON, 2x disk SEAGATE Barracuda 320GB, SATA II, DVD vypalovačka - LG GSA-H42L, UBUNTU 10.04 LL 32-bit.

Thomas123

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 383
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #15 kdy: 21 Listopadu 2010, 17:37:04 »
Omlouvám se, že je návod nedostupný. V co nejkratší době snad opět bude, v místnosti, kde jsem měl servery hořelo a většina serverů je na odpis. Už to mám doma v taškách, jen smontovat a odzkoušet a zase to pojede.
Ten Linux není špatná věc, jen se s tím naučit. Windowsák není zvyklý.

hama4tux

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 94
Re: Jak vytvořit linuxový server
« Odpověď #16 kdy: 22 Listopadu 2010, 08:34:25 »
K té instalaci serveru - bych doporučil
1) Nainstalovat pouze základní systém - preferoval bych debian
2) Seznámit se s základní práci v Shellu
-touch
-mv
-cp
-nano
-mc
Operandy --- http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/bash-i
- přesměrování výstupů >, >>
- routa |
3) Rozkoukat se po systemu, zatim to neboli i kdyz to zprasite na N, tak ted se to dá vždy přeinstalovat.
- sáhnout si po configuracích do etc
- prozkoumat /home adresář
- a jeden z nejduležitějších /var/log
4) Nastavit si Statický interaface /etc/network/interfaces nastavit dns server /etc/resolv.conf
5) Instalovat balíčky typu samba

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.