Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?  (Přečteno 6150 krát)

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
priatelia, skúsení linuxáci pomôžte!
mám (možno prihlúple) otázky hodné začínajúceho používateľa Linuxu:

- ako zistím, čo mám (aké programy, aplikácie, utility) nainštalované v Ubuntu (ver.10.10)?
Nejaký zoznam "Installed software" najdem v "Ubuntu Software Center", k nejakej informácií sa viem dopátrať spustením "Synaptic Package Manager" (to čo mám nainštalované, je zelenou zaškrtnutý výber (štvorček). Niečo o inštalovaných programoch je tiež zrejmé z menu "Applications", kde sú uvádzané menu-itemy ktoré vyvolávajú tieto aplikácie. No proste tu niečo, tam niečo, ... Viem sa niekde pozrieť (adresár, ...?) kde to bude všetko pokope?

- ako spúšťať tieto nainštalované veci?
Niektoré z programov/aplikácii/utilít majú svoj grafický front end, iné sa dajú spustiť len v termináli. Ako viem, že ktoré sa spúšťajú v grafickom móde a ktoré nie?
Napr.v "Synaptic Package Manager" mám označený package "cdparanoia" (audio extraction tool for sampling CD), ako to spustím? Tento program nemám nikde v menu "Applications", ak sa ho okúsim spustiť cez [Alt]+[F2] -> "Run application", názov programu mi ponúkne (doplní) ale nič sa nespustí. V "Ubuntu software Center" tento program (?) vôbec nefiguruje.

Existuje nejaká rada, kde sa pozrieť, do akého adresára (prípadne inde), kde uvidím všetky zinštalované veci?
A ako tieto veci spúšťať? Ktorý súbor, s akou koncovkou? Akým spôsobom (v termináli, cez XY)?

PS: vo Win som pozrel cez "Control panel" do "Add or remove programs" a uvidím zoznam zinštalovaných aplikácií, prípadne pozriem do adresára "Program files" alebo do adresára, do ktorého si zvyknem zvyčajne inštalovať programy.
A vo Win viem, že ak mám nejaký *.exe tak tento pravdepodobne viem spustiť. Ak mi nepôjde v grafickom prostredí Windows-ov, tak sa mi objaví DOS okno s textom, že pod Win mi takýto program nepobeží.
Tu v Linuxe hľadám, pátram a blúdim. Neviem čo sa dá spustiť, a ako?

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?
« Odpověď #1 kdy: 21 Listopadu 2010, 11:21:34 »
Takže většinu spouštěčů aplikací (pokud jsou instalovány přes Synaptic) máš zde:
Citace
/usr/share/applications
. Pokud pravým myšítkem klikneš na ikonu a zvolíš
Citace
Vlastnosti
, dozvíš se kam soubor odkazuje a jakým příkazem se spouští. Pokud chceš přidat program do nabídky, použiješ
Citace
Systém-->Předvolby-->Hlavní nabídka
. Sem můžeš přidat programy u kterých znáš spouštěcí příkaz. Můžeš samozřejmě zadat příkaz i do terminálu a spustit aplikaci z něj. Jinak doporučuji prostudovat toto: http://wiki.ubuntu.cz/. Je zde mnoho užitečného jak pro začátečníky tak i pro pokročilejší.

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?
« Odpověď #2 kdy: 21 Listopadu 2010, 19:42:25 »
Takže většinu spouštěčů aplikací (pokud jsou instalovány přes Synaptic) máš zde:
Citace
/usr/share/applications
. Pokud pravým myšítkem klikneš na ikonu a zvolíš
Citace
Vlastnosti
, dozvíš se kam soubor odkazuje a jakým příkazem se spouští.
pozerám do /usr/share/applications, a napr.pre "gedit.desktop" zistím, že:
Kód: [Vybrat]
File name: gedit.desktop
Type: desktop configuration file
MIME type: application/x-desktop
Open with: no default application registered
Modified: ...
Accessed: ...
Size: ...
no a z toho som "jeleň". Z toho vôbec nevidím kam sa súbor odkazuje a akým príkazom sa spúšťa.

FredFlinstone

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?
« Odpověď #3 kdy: 21 Listopadu 2010, 19:44:01 »
... Sem můžeš přidat programy u kterých znáš spouštěcí příkaz. Můžeš samozřejmě zadat příkaz i do terminálu a spustit aplikaci z něj. Jinak doporučuji prostudovat toto: http://wiki.ubuntu.cz/. Je zde mnoho užitečného jak pro začátečníky tak i pro pokročilejší.
a ako zistím ten "spúšťací príkaz"?

strom01

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 130
Re: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?
« Odpověď #4 kdy: 21 Listopadu 2010, 20:53:20 »
Otevři Nautilus (Místa - Počítač třeba) Najdi ten soubor a klikni na něj pravým tlačítkem myši. V menu, které se ti otevře, vyber úplně dole Vlastnosti. Otevře se ti okno s asi pěti záložkami. Hned na té první - Základní - je na třetím řáku: Příkaz: gedit %U. To je ten příkaz. Většinou se shoduje s názvem programu a můžeš ho do terminálu zadat bez toho %U.

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: Čo mám v Ubuntu zinštalované, kde to je a ako to spúšťať?
« Odpověď #5 kdy: 21 Listopadu 2010, 23:11:04 »
Běžné programy se spouští souborem v /usr/bin/. Pokud má aplikace grafické rozhraní, měla by vytvořit i spouštěč pro menu Aplikace ve zmíněném adresáři /usr/share/applications. Pakliže GUI nemá, spouští se příkazem z konzole/terminálu a často je ten příkaz stejný, jako název balíku, který se instaloval. Ne však vždy a pokud není jasné, čím program volat, nebo jich balík obsahuje více, je možné podivat se třeba v Synapticu -> kliknout pravým na daný balík, vybrat Vlastnosti a prohlédnout si záložku s Instalovanými soubory -> hledat soubor/y v /usr/bin/. Před použitím je vhodné spustit man jméno_programu, pro manuál k použití, málokterý konzolový program se obejde bez parametrů.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.